Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Tigra
  3. Tigra A
  • StillS

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Tigra 1999 X1.4XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2010

  • Mesaj Privat
am un opel tigra din 99 care are numere rosii expirate(ultimile posibile),masina a fost adusa inainte de 15 dec '08,a fost radiata din italia(de acolo e) inainte de 15 dec '08 de catre cumnatul meu,kre mi-a dat-o mie acum si vroiam sa stiu dak am vreo sansa sa o inmatriculez cu taxa veche(cua ajutorul unui avocat sau ceva de genu,contestatie) avand in vedere k indeplineste toate conditiile pt taxa veche,numai k e "cam" tarziu.a mai faqt cineva chestia asta?le-a mers?astept si eu ceva sfaturi din partea voastra.
si ink ceva,am dat jos consola centrala sa-mi schimb niste becuri arse si de la TID si acum nu prea mai reusesc sa o pun la loc cum era,adik intra,dar butonul de avarie se loveste in partea de jos si nu merge cum trebuie,iar TID-ul nu se mai aprinde,dar merge(stiu k l-am luminat cu o lanterna seara si am vazut k afiseaza si merg setarile,dar nu are lumina).va rog ink o data ajutati-ma.mc mult Very Happy
Skip ads

  • cont-sters-34833

  • Mesaje scrise: 156
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2009

  • Mesaj Privat
sansele tale so inmatriculezi sunt 0,000001% daca nu ai o hartie de la finante cum ca ai aduso in tara ....in '2008 ...plus de asta cine nu a facut atunci foaie la finante acum degeaba......si taxa e mare la ea ca si eu am o tigra din 99 si o tin pe spania!
  • StillS

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Tigra 1999 X1.4XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Trafficante a scris:sansele tale so inmatriculezi sunt 0,000001% daca nu ai o hartie de la finante cum ca ai aduso in tara ....in '2008 ...plus de asta cine nu a facut atunci foaie la finante acum degeaba......si taxa e mare la ea ca si eu am o tigra din 99 si o tin pe spania!

pai stai sa explic putin.deci masina e a cumnatului meu,care e stabilit in italia,iar masina a trecut-o pe numele surorii sale in feb '09 pentru a urma sa o inmatriculeze ea.exista foaia(tradusa autorizat) din italia prin kre se intelege radierea masinii din italia,pentru export(inainte de 15- '0Cool,exista foaia de la autoritatea fiscala pe kre a scos-o sora lui,prin care se calculeaza taxa auto(in martie '09),care era undeva la 5999 RON.ea a facut o contestatie la A.F. din zona,pentru a o inmatricula cu taxa veche(ceea ce era normal sa se intample),dar contestatia i-a fost respinsa pe baza faptului ca masina nu a fost adusa de persoana ei,deci nu ea(kre vra sa o inmatriculeze) a adus masina personal din italia.am auzit k multi au inmatriculat o masina in perioada aia,cu taxa veche,masina kre nu au adus-o ei personal din italia.se mai poate ceva,sau tre sa imping 5 si ceva de mii de RON in visteria statului(deci in vant)?
  • Eduard_tigra

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Tigra 1998 x16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Salut !Singura varianta ca sa o poti inmatricula este aceea ca trebuie sa platesti taxa de acum ca pe cea veche nici o sansa (chiar si cu avocat cum spui tu)si sa o duci la rar pe platforma ca altfel nu ai cum .
Skip ads

  • cont-sters-34833

  • Mesaje scrise: 156
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2009

  • Mesaj Privat
da este adevarat cunosc n cazuri care au castigat taxa in proces. dar asta doar dupa ....ce-au platit taxa......plus onorariul la avocat....si-au recuperat banii in instanta. fiindca suntem in comunitatea europeana iar taxa asta e ilegala se sstie...de cand e lumea dar romania inca o mai practica. ori o inscrii pe romanica.....si taxa e undeva la 1400 euro....si nu beneficiezi de depreciere fiindca ai aer,abs,servo,geamuri electrice..si nu se considera o masian depreciata..ori bulgarica;)
  • StillS

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Tigra 1999 X1.4XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Trafficante a scris:da este adevarat cunosc n cazuri care au castigat taxa in proces. dar asta doar dupa ....ce-au platit taxa......plus onorariul la avocat....si-au recuperat banii in instanta. fiindca suntem in comunitatea europeana iar taxa asta e ilegala se sstie...de cand e lumea dar romania inca o mai practica. ori o inscrii pe romanica.....si taxa e undeva la 1400 euro....si nu beneficiezi de depreciere fiindca ai aer,abs,servo,geamuri electrice..si nu se considera o masian depreciata..ori bulgarica;)

mc mult pt explicatii.mai astept pana pe 15.04 k atunci se va incadra intre 11-12 ani inclusiv si mai tai vreo 1200 RON din taxa :-p.
  • alin_afronie

  • Mesaje scrise: 111
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 1400cm
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Deci e clar ca nu mai poti...eu am alergat de mi-au sarit ochii ,ca tot sa am adus-o dar am inmatriculat-o in 2009 si daca nu o faceai in decurs de nu stiu cate zile parca ...60..adica trebuia declarata si facuta o foaie la notariat ...nu mai puteam..asa ca am alergat si,,,am reusit pe taxa veche..mare noroc ca s-a dat legea chair dupa ce am adus-o...numai cu saracul Boc minsitrul am salvat ca scarba deTariceanu si-a baut joc de noi toti
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Tigra
  3. Tigra A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR