Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
@dmg
Eu zic sa o taiem cu off-topicul. Mi-ai spus de Tiron, eu ti-am arata ce culoare politica are. Te-ai facut ca nu vezi. Afirmam banalitati de genul "sa vezi cati rosii vor iesi dupa Voicu" (normal sa iasa rosii, portocalii sunt protejati, au puterea). Convingerile mele sunt speculatii, dar convingerile tale sunt dovedite. Asta e, fiecare vede in functie de ce ochelari are.

@all
Decat introducerea pedepsei cu moartea mai bine s-ar trece la anchetarea reala a faptelor de coruptie si condamnarea pe viata a celor vinovati, fara posibilitate de suspendare sau reducere a pedepsei. Evident, asta nu o sa se intample niciodata, din acelasi motiv pentru care nici punctul 8 al proclamatiei de la Timisoara nu a fost aplicat vreodata: exact cei care sunt vinovati detin puterea si nu vor lasa sa fie judecati chiar ei insisi. Din cand in cand mai cade cate unul care a vrut mai mult decat ceilalti, dar se rezolva acolo sus. Cine crede ca dupa Voicu va fi mai putina coruptie, e copil. Puterea din mana lui se va distribui din nou la mai multe persoane, atat. Credeti ca alora le pasa de pedeapsa cu moartea? Credeti ca daca vor calca un copil vor fi condamnati la moarte? Si in general, credeti ca vor fi mai putine crime daca se introduce pedeapsa cu moartea? Statisticile din SUA arata ca rata criminalitatii este mai mare in statele care au pedeapsa cu moartea. Aceleasi statistici arata ca saracia e cea care determina rata criminalitatii. Deci ce facem? Pedepsim sau prevenim? Evident, am ales sa pedepsim. Prevenirea nu e un obicei romanesc, dupa cate se pare.

Interesant de citit:
http://www.fdp.dk/

Citez:
Intrebare: Cum poti simti simpatie pentru acei monstri condamnati la moarte?
Raspuns: Nu am nici o simpatie pentru ucigasi sau violatori, dar desi nu sunt crestin ca multi alti care pretind asta eu cred ca toate fiintele umane au dreptul la iertare, chiar daca au comis crime odioase, altfel termenul crestin "iertare" nu ar avea sens. Si desi nu e nicidecum o scuza, majoritatea celor pe care-i asteapta pedeapsa cu moartea au avut o copilarie extrem de nefericita - si cum se pare ca societatea nu a facut nimic ca sa-i ajute atunci, poate incerca sa-i considere fiinte umane acum.

Skip ads

  • dstefan

  • Mesaje scrise: 410
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina: Zafira 2007 z16xe1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Am votat NU in ce priveste pedeapsa cu moartea. Nu cred ca suntem noi in masura sa judecam pe cineva astfel incat sa avem drept de viata sau de moarte asupra lui. Pentru orice faradelege, de la o simpla minciuna pana la crime si tot felul de atrocitati, cred ca ne va judeca Altcineva, care este in masura sa ne pedepseasca, poate chiar cu moartea. Lasand "filozofia" la o parte, cred ca e mai buna o pedeapsa gen inchisoare (izolare?) pe viata. Cat priveste religia, trebuie lasat fiecare sa gandeasca si sa creada (sau nu) in ce vrea. Poporul roman e un popor crestin, dar asta nu inseamna ca ortodocsii sa-i desconsidere pe catolici, catolicii pe reformati etc. Sa nu uitam ca, de-a lungul istoriei, au fost o seama de mari romani care nu erau ortodocsi (Vasile Lucaciu sau Andrei Muresanu au fost preoti greco-catolici). Pe de alta parte traim impreuna ortodocsi, catolici, musulmani, evanghelisti, baptisti, reformati... Si, daca bine stiu, "libertatea" religioasa e garantata de Constitutie.
  • danieel

  • Mesaje scrise: 297
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2007 19cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Unii cred ca merita aceasta pedepsa.
  • tiry213

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Eu sunt de acord cu pedeapsa capitala. Oricum, daca cineva mi-ar ucide sau viola familia, nu ar apuca sa ajunga la tribunal.
Daca s-ar adopta pedeapsa capitala ar avea un important factor preventiv. Ar gandii si infractorii altfel, ar mai avea o frica. In penitenciare se obisnuiesc, nu e destul de rau pentru ei.
Skip ads

  • Stefan_BC

  • Mesaje scrise: 2,658
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
se vede ca are ceva gram de adevar 45 la 30
  • cristian_

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Scuze ca nu am avut timp sa citesc ce s-a scris inainte , nu e o manifestare "lipsa de respect" , dar nu am timp(acum).
Am fost operator de sondaje(printre alte milioarde de joburi).
Mi-a fost foarte f greu sa realizez interviul. Asa de greu , incat mi-am dat seama ca ziua nu are suficiente ore incat sa le realizez.
Asa ca , am bifat si eu ce am considerat ca ar fi raspuns "intervievatii". Am gasit un sistem sa pacalesc verficarea(de obicei se suna prin sondaj, la repondenti).
M-am lasat de jobul asta in momentul in care "sefu'" m-a laudat in fata clasei ca(,)cat de bine mi-am facut treaba.
Asa ce nu pun prea mare pret pe rezultataele sondajelor.



Parte a 2-a. Romii nu vor sa fie integrati,
Mi-a fost adus la cunostinta un caz in care , o voluntara a fost agresata verbal si fizic de catre capii etniei conlocuitoare , ajungand pana la urma sa se lase de voluntariat din cauza comportamentului zburatoarelor.




Pna la urma , am inteles de realitateafm ca acest sondaj a fost facut pentru a evidentia faptul ca romanul e de acord cu orice presupune taierea anumitor drepturi/...
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
parerea mea e ca ROMINUL nu stie decit de bataie si de de omor altfel Rominul este cea mai jegoasa specie din lume ! nu sunt ANTI Romanika dar asta e parerea mea Evil or Very Mad Evil or Very Mad
  • Stefan_BC

  • Mesaje scrise: 2,658
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
56 la 35
se pare ca 60 si ceva la suta dintre colegi vor ca aceasta pedeapsa sa fie reintrodusa
Skip ads

  • mihdoi

  • Mesaje scrise: 726
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2006 Z16XEP 77kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2006

  • Mesaj Privat
DA.
Ochi pentru ochi, dinte pentru dinte.
Dar legal, nu cum il taie capul pe fiecare.
  • Dan56

  • Mesaje scrise: 775
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2009

  • Mesaj Privat
liberlamare a scris:
•88% dintre romani ar vota pentru pedepsirea penala a celor care critica religia ortodoxa

asta e o aberatie.


De acord.
Dar este singurul punct din sondaj pentru care votez NU.
In rest, DA pe toata linia.
  • Dan56

  • Mesaje scrise: 775
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2009

  • Mesaj Privat
tase a scris:parerea mea e ca ROMINUL nu stie decit de bataie si de de omor altfel Rominul este cea mai jegoasa specie din lume ! nu sunt ANTI Romanika dar asta e parerea mea Evil or Very Mad Evil or Very Mad


Totusi, romanul
  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
danieel a scris:Unii cred ca merita aceasta pedepsa.

aici sunt si eu de acord cu tine...
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
mariocove, eu nu sunt ortodox....
Da' imi place sa cred ca sunt cat de cat crestin.
Votez NU pentru ca nu cred ca avem drept de viata sid e moarte asupra semenilor nostri. In plus, erorile judiciare (care, sunt convins, sunt cu gramada, la ce organe avem) vor fi cam greu de indreptat dupa executie...
  • 26mad

  • Mesaje scrise: 453
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2008

  • Mesaj Privat
sunt de acord cu INTRODUCEREA PEDEPSEI CU MOARTE din 2 motive
- preventiv, astfel ca infractorii ar gandi de 2 ori inainte de a face ceva
- ochi pentru ochi si dinte pentru dinte, dar nu si la culpa
- si neaparat sa fie dovada clara


adica pentru un accident de circulatie soldat cu morti nu sunt de acord, insa pentru un omor cu sange rece, chiar si un viol sau sechestrare in vederea prostituarii etc raspunsul este DA.
sunt de parere ca f multi isi doresc reintroducerea pedepsei cu moartea, insa numai cu dovezi clare de necontestat, deoarece stim ca s-au mai facut si greseli....dovada clara este o inregistrare video etc
  • Dan56

  • Mesaje scrise: 775
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2009

  • Mesaj Privat
jE a scris:
Votez NU pentru ca nu cred ca avem drept de viata si de moarte asupra semenilor nostri


Partial de acord. Dar gandeste-te ca acesti semeni de-ai nostri si-au "exercitat" un drept de viata si de moarte asupra altor semeni, tot de-ai nostri (copii de 2-3 ani violati, mutilati, fete, mame, tati, surori, prieteni, necunoscuti, ucisi cu sange rece - vezi ultimul tembel care-a batut un batran cardiac pana l-a omorat).
Parerea mea este ca sintagma "intoarce si obrazul celalalt" nu se (poate) justifica in privinta unor asemenea specimene. Uita-te in jurul tau (al nostru, de fapt): cati criminali sunt recidivisti? Omoara, e condamnat la 15-20 de ani, iese (dupa ce-si "insuseste" practici noi alaturi de "colegi") dupa 7-10 ani, si-n maxim 2-3 luni, mai omoara pe cineva. DE CE?

jE a scris:
mariocove, eu nu sunt ortodox....
Da' imi place sa cred ca sunt cat de cat crestin.


Sunt ortodox, dar in primul rand sunt crestin. Am trait 54 de ani intr-o societate multiconfesionala, fara sa simt diferente sau animozitati.
Ca urmare, a condamna pe cineva pe criterii confesionale mi se pare o idiotenie. Dar de la clasa noastra politica te poti astepta la orice.

jE a scris:
... erorile judiciare (care, sunt convins, sunt cu gramada, la ce organe avem) vor fi cam greu de indreptat dupa executie...


Si aici sunt doar partial de acord. Exista si au existat erori judiciare, si nu numai la noi. Dar asta-i si motivul pentru care, in sistemele unde exista pedeapsa capitala, executarea sentintei se face dupa o perioada lunga, de ordinul anilor, si doar dupa ce se inlatura orice dubiu posibil cu privire la vinovatie si intentie. Daca ai urmarit (sunt sigur ca da) filmele americane, ei vorbesc despre crime de gradul 1 (cu intentie) si de gradul 2 (din culpa), care le diferentiaza in stabilirea si aplicarea pedepsei.
Nu te supara, dar in situatia in care cineva, apropiat tie, este ucis, violat, maltratat, mutilat, nu cred ca ai mai manifesta aceeasi clementa. Parerea mea este ca lumea trebuie scapata de monstri. Pentru ca, in sistemul de detentie, nu se vor "reeduca". Dimpotriva.
  • Mr.hat

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2004

  • Mesaj Privat
26mad a scris:sunt de acord cu introducerea pedepsei cu moartea ...

adica pentru un accident de circulatie soldat cu morti nu sunt de acord, insa pentru un omor cu sange rece, chiar si un viol sau sechestrare in vederea prostituarii etc raspunsul este DA.
sunt de parere ca f multi isi doresc reintroducerea pedepsei cu moartea, insa numai cu dovezi clare de necontestat, deoarece stim ca s-au mai facut si greseli....dovada clara este o inregistrare video etc


De aceasi parere sunt si eu, a se vedea ultimul caz, cel cu batranelul din Craiova.
  • stefy_726

  • Mesaje scrise: 308
  • Locatie: Bucuresti, Romania
  • Masina: Ascona 1986 18E
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2006

  • Mesaj Privat
nu votez pentru pedeapsa capitala dar pentru omor cu intentie
asa da pedeapsa sa stea in puscarie pina moare nu cum este
acum ,primeste si un bonus pt buna purtare si face 15 ani.
  • 26mad

  • Mesaje scrise: 453
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2008

  • Mesaj Privat
stefy_726 a scris:nu votez pentru pedeapsa capitala dar pentru omor cu intentie
asa da pedeapsa sa stea in puscarie pina moare nu cum este
acum ,primeste si un bonus pt buna purtare si face 15 ani.


fara suparare tin sa te contrazic
- ies pt buna purtare mult mai devreme
- au conditii mult mai bune decat multi din oamenii saraci din aceasta tara
- stau pe banii nostrii fara sa produca....munca la canal era buna la ceva...scotea si bani iar pe deasupra prevenea...se gandeau de 2 ori inainte de a face ceva
  • che guevara

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Legislatia din U.S.A (anumite state) este gresita?!? Cand un om omoara(intentionat) un alt om ,plateste cu aceeasi moneda ,este omorat de om!
Dreptul la viata/moarte nu il are nimeni,dar exista arbitri!
Ma scuzati ca m-am bagat!
  • calin1945

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
che guevara a scris:Legislatia din U.S.A (anumite state) este gresita?!? Cand un om omoara(intentionat) un alt om ,plateste cu aceeasi moneda ,este omorat de om!
Dreptul la viata/moarte nu il are nimeni,dar exista arbitri!
Ma scuzati ca m-am bagat!


uite un citat care ar trebui sa iti dea de gandit... chiar tie...:
"Guevara left Cuba in 1965 to incite revolutions, first unsuccessfully in Congo-Kinshasa and later in Bolivia, where he was captured by CIA-assisted Bolivian forces and executed"

de fapt inca unul.... guevara terorist... conform wikipedia:
"Ernesto "Che" Guevara (Spanish pronunciation: [ˈtʃe ɡeˈβaɾa]; June 14,[1] 1928 – October 9, 1967), commonly known as El Che or simply Che, was an Argentine Marxist revolutionary, physician, author, intellectual, guerrilla leader, diplomat, military theorist, and major figure of the Cuban Revolution."

o zi buna...
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Chestionar

Voi sunteti de acord cu asa ceva?
DA 65%
NU 23%
MA ABTIN 10%
164 voturi

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR