Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • imprevizibil

  • Mesaje scrise: 235
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Tigra 1998 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2010

  • Mesaj Privat
ce aberatii? Laughing
Skip ads

  • fishman

  • Mesaje scrise: 357
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2009

  • Mesaj Privat
am si eu o intrebare pentru noi pe acest forum:daca un nenorocit de om ca altfel nu ii pot spune ucide sau omoara cu sange rece o persoana draga noua (sa nu zic gradul de rudenie) care ar fi raspunsul vostru la introducerea pedepsei cu moartea? cred ca ar fi undeva la 100% sincer
  • imprevizibil

  • Mesaje scrise: 235
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Tigra 1998 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Pai mentalitatea, omului, formeaza personalitetea si caracterul, cred eu.
ooops, asta e ideea mea, nimic personal
  • Iscander_88

  • Mesaje scrise: 426
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1999 Y16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Nu. Atunci chiar va fi un fel de iad pe pamant...Dar ar fi foarte bine MACAR sa se respecte si sa se aplice legile si pedepsele actuale. Am fi uimiti de ce rezultate ar fi Wink
Skip ads

  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Da, sigur, o sa fie rezultate din parti. La fel cum sunt si in SUA sau Singapore. Nu or sa mai poata dormi interlopii si psihopatii cu gandul la pedeapsa voastra cu moartea. Hai sa fim seriosi. Rata criminalitatii are legatura cu nivelul de trai si nivelul de educatie, nu cu nivelul de pedepse. Uitati-va in nord la Suedia, Norvegia, Finlanda si o sa aflati de ce au rata criminalitatii asa de mica.


Se pare ca actiunea "viata are prioritate" a avut succes, numarul de accidente rutiere a scazut in timp ce traficul a crescut. Daca cineva crede ca e din cauza amenzilor sau a punctelor, se inseala amarnic. E din cauza educatiei rutiere. Clar, nu poti educa intr-o zi, o saptamana sau un an, dar incet incet se poate face. De exemplu, inca mai vad idioti cu copii in spate fara centura, dar sunt clar mai putini.
  • rci

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2010

  • Mesaj Privat
cred ca acest sondaj este o manipulare,procentul poate fi adevarat doar daca cei chestionati au avut intradevar evenimente nefericite altfel nu imi explic acest procent,
  • Dan56

  • Mesaje scrise: 775
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2009

  • Mesaj Privat
calin1945 a scris:
uite un citat care ar trebui sa iti dea de gandit... chiar tie...:
de fapt inca unul.... guevara terorist... conform wikipedia:
"Ernesto "Che" Guevara (Spanish pronunciation: [ˈtʃe ɡeˈβaɾa]; June 14,[1] 1928 – October 9, 1967), commonly known as El Che or simply Che, was an Argentine Marxist revolutionary, physician, author, intellectual, guerrilla leader, diplomat, military theorist, and major figure of the Cuban Revolution."
o zi buna...


Scuze, dar daca ai reprodus EXACT ceea ce scrie in Wikipedia (recunosc, eu n-am cautat pentru ca nu m-a interesat) atunci nu-i vorba de terorist, ci de teoretician militar, ceea ce-i cu totul altceva, nu crezi? Nu-ti da de gandit? (Ma refer la confuzie Embarassed )
Tot din citatul tau reiese ca a fost o personalitate puternica, un intelectual rasat, medic, diplomat, chiar daca impartasea alte idei politice decat ne-ar fi placut noua...
Ca fapt divers, terorist se scrie terrorist in engleza, iar ca exemple notabile i-as aminti pe Carlos, Bin Laden...

O seara buna...
  • Stefan_BC

  • Mesaje scrise: 2,658
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
rci a scris:cred ca acest sondaj este o manipulare,procentul poate fi adevarat doar daca cei chestionati au avut intradevar evenimente nefericite altfel nu imi explic acest procent,

ce manipulare colegu?nu-i vb de nici o manipulare
trebuie sa ai evenimente nefericite ,ca sa poti lua o decizie radicala? sau trebuie sa fii descuiat la minte,sa stii sa analizezi o situatie, sa fii in stare sa ei o decizie si nu in ultimul rand sa accepti si repercursiunile care pot aparea
Skip ads

  • calin1945

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Dan56 a scris:
calin1945 a scris:
uite un citat care ar trebui sa iti dea de gandit... chiar tie...:
de fapt inca unul.... guevara terorist... conform wikipedia:
"Ernesto "Che" Guevara (Spanish pronunciation: [ˈtʃe ɡeˈβaɾa]; June 14,[1] 1928 – October 9, 1967), commonly known as El Che or simply Che, was an Argentine Marxist revolutionary, physician, author, intellectual, guerrilla leader, diplomat, military theorist, and major figure of the Cuban Revolution."
o zi buna...


Scuze, dar daca ai reprodus EXACT ceea ce scrie in Wikipedia (recunosc, eu n-am cautat pentru ca nu m-a interesat) atunci nu-i vorba de terorist, ci de teoretician militar, ceea ce-i cu totul altceva, nu crezi? Nu-ti da de gandit? (Ma refer la confuzie Embarassed )
Tot din citatul tau reiese ca a fost o personalitate puternica, un intelectual rasat, medic, diplomat, chiar daca impartasea alte idei politice decat ne-ar fi placut noua...
Ca fapt divers, terorist se scrie terrorist in engleza, iar ca exemple notabile i-as aminti pe Carlos, Bin Laden...

O seara buna...


Dane..Dane... de ce te bagi unde nu iti fierbe oala...? Confuzia precizata de tine...poate fii doar a ta.. Embarassed
Eu nu am facut o asemenea confuzie... concluzia ca este catalogat drept terorist(cam dur zis) am tras-o din "guerrilla leader"....
Cand eu lucram in engleza probabil altii erau departe....
Stima.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Theorist inseamna teoretician, nu terorist.
  • calin1945

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
dodo_13 a scris:Theorist inseamna teoretician, nu terorist.


@dodo_13 ... vezi ce i-am scris lui Dan...sper ca nu intri in categorie....NU A ZIS NIMENI CE THEORIST = TERORIST.... Nu!
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
calin1945 a scris: ...
de fapt inca unul.... guevara terorist... conform wikipedia:
"Ernesto "Che" Guevara (Spanish pronunciation: [ˈtʃe ɡeˈβaɾa]; June 14,[1] 1928 – October 9, 1967), commonly known as El Che or simply Che, was an Argentine Marxist revolutionary, physician, author, intellectual, guerrilla leader, diplomat, military theorist, and major figure of the Cuban Revolution."


Pai aici ce ai spus?
Skip ads

  • calin1945

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
dodo_13 a scris:
calin1945 a scris: ...
de fapt inca unul.... guevara terorist... conform wikipedia:
"Ernesto "Che" Guevara (Spanish pronunciation: [ˈtʃe ɡeˈβaɾa]; June 14,[1] 1928 – October 9, 1967), commonly known as El Che or simply Che, was an Argentine Marxist revolutionary, physician, author, intellectual, guerrilla leader, diplomat, military theorist, and major figure of the Cuban Revolution."


Pai aici ce ai spus?


citeste in rosu...
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Si ce treaba are asta cu terorismul?
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Nici guerilla leader nu-l face terorist.
  • calin1945

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Ok, ati castigat... este erou si cred ca merita un Oscar pentru pace, cam cum a primit iubitul presedinte... fara sa-ai retraga armatele...

Pace voua...

Pana mai invatati luati de aici... cred ca seamana totusi cu terorismul...

Luat tot de pe wikipedia...

Rãzboi de gherilã este un nume dat unui stil neconvenþional de luptã practicat de un numãr mic de combatanþi (de regulã civili), care utilizeazã tactici bazate pe mobilitate pentru a lupta contra unei armate mai mari ºi mai puþin mobile. Trupele de gherilã se folosesc de ambuscade (atragerea inamicului într-un teritoriu nefamiliar ºi/sau nepropice acestuia) ºi atacuri-surprizã îndreptate asupra unor þinte vulnerabile din teritoriul inamic.


Ultima modificare facuta de calin1945 la Mar 11 Mai, 2010 3:15 pm
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Pentru mine nu-i niciun erou dar este o diferenta intre tactica de gherila si terorism. O armata poate folosi sabotaje, ambuscade ca tactici de gherila in timp ce teroristii se ocupa cu terorizarea civililor Very Happy
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Nici mie nu-mi place Che, dar nu are legatura cu terorismul.

P.S. Nu cumva era Nobel? Oscar parca se da la filme.

P.S. 2 Am un deja-vous. Mai ieri incerca sa convinga cineva ca fiabilitate este acelasi lucru cu calitate.


Ultima modificare facuta de dodo_13 la Mar 11 Mai, 2010 3:17 pm
  • calin1945

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
dodo_13 a scris:Nici mie nu-mi place Che, dar nu are legatura cu terorismul.

P.S. Nu cumva era Nobel? Oscar parca se da la filme.


corect rusinica mie Crying or Very sad
  • calin1945

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
tonytm a scris:Pentru mine nu-i niciun erou dar este o diferenta intre tactica de gherila si terorism. O armata poate folosi sabotaje, ambuscade ca tactici de gherila in timp ce teroristii se ocupa cu terorizarea civililor Very Happy


Unde este limita dintre astia e greu de zis... am incheiat subiectul... depinde de unde privesti... americanii au considerat teroristi pe toti cei care opuneau rezistenta armatei americane... Smile)
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Chestionar

Voi sunteti de acord cu asa ceva?
DA 65%
NU 23%
MA ABTIN 10%
164 voturi

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR