Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Stefan_BC

  • Mesaje scrise: 2,658
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Mie unul nu mi-a venit sa cred cand am citi articolul :
9 din 10 romani vor reintroducerea pedepsei capitale si inchisoare pentru cei care critica religia ortodoxa - sondaj

Romanii ar vota, intr-o majoritate covarsitoare, pentru pedeapsa cu moartea, precum si pentru pedepsirea penala a celor care critica religia ortodoxa, releva un studiu al Asociatiei ProDemocratia (APD), citat de Mediafax. Totodata, potrivit cercetarii, majoritatea romanilor se declara pentru retragerea cetateniei romilor infractori sau a cetatenilor care cer autonomia tinutului secuiesc.

Astfel, in cazul in care ar fi consultati printr-un referendum:

•91% dintre cetateni ar alege reintroducerea pedepsei cu moartea
•94% dintre romani ar opta pentru retragerea cetateniei romilor care comit infractiuni in strainatate
•89% dintre cetateni ar opta pentru retragerea cetateniei celor care cer autonomia tinutului secuiesc
•88% dintre romani ar vota pentru pedepsirea penala a celor care critica religia ortodoxa
Studiul APD a avut drept scop aflarea modului in care votul la un referendum ar putea fi influentat de o retorica justitiara si ar putea genera, in final, efecte nedemocratice in societate, prin luarea unor decizii care sa incalce drepturile omului, potrivit sursei citate.

sursa: http://www.hotnews.ro/stiri...todoxa-sondaj.htm
voi de ce parere sunteti?
Skip ads

  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Am votat NU desi daca as avea un incident cu cei dragi nu cred ca as mai gandi asa. Evil or Very Mad
  • Stefan_BC

  • Mesaje scrise: 2,658
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
ar fi bine sa si argumenteze cine voteaza pt a putea sti si de ce ar trebui/n-ar trebui introdusa aceasta pedeapsa
alta sursa
http://www.antena1.ro/news/...artea-102602.html
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
•88% dintre romani ar vota pentru pedepsirea penala a celor care critica religia ortodoxa

asta e o aberatie.
Skip ads

  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Am ramas si eu masca cand am citit pe MediaFax. Se demonstreaza inca o data ca dupa 40 ani de comunism si 20 de libertate nu s-a inteles nimic din ideea de democratie. Religia e ridicata la nivel de lege, nu s-a inteles ca nu exista drept de viata si de moarte asupra altei fiinte, nu se respecta dreptul fundamental a omului de a vorbi limba materna. Si ma mai mir ca au iesit presedinti ca Basescu si Iliescu si ca exista mafioti ca Voicu. Sondajul asta nu arata decat ca avem conducatorii pe care-i meritam si ca traim viata pe care o meritam.
  • Stefan_BC

  • Mesaje scrise: 2,658
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
liberlamare a scris:•88% dintre romani ar vota pentru pedepsirea penala a celor care critica religia ortodoxa

asta e o aberatie.

asta rezulta din studiu
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Chestionarul nu este complet. Cum lucrurile nu sunt albe sau negre, trebuia sa existe si varianta "da, insa cu conditii".
Spre exemplu, eu as fi de acor cu pedeapsa capitala dar sa fie aplicata numai celor care au fost condamnati deja, definitiv, la inchisoare pe viata. Motivatia este data de faptul ca un condamnat pe viata mai poate omora cati detinuti vrea pentru ca nu i se mai poate intampla nimic.
Celelalte puncte sunt legate de aceeasi sanctiune, respectiv retragerea cetateniei, pentru diferite fapte sau pareri. Si aici s-ar putea discuta despre ce reprezinta retragerea. Poti retrage ceva dobandit prin nastere? Eu cred ca nu, iar atunci s-ar putea retrage doar celor care au dobandit-o ca urmare a migrarii.
Despre religie au spus colegii foarte bine.
In concluzie, nu am votat pentru ca nu exista optiunea.


Ultima modificare facuta de Gabi.B.HD la Lun 29 Mar, 2010 9:37 pm
  • dj_badboy_rc

  • Mesaje scrise: 1,391
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2005 Z22YH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Sincer eu am votat NU pentru pedeapsa cu moartea si pedepsirea penala a celor ce critica religia ortodoxa, nu pentru ca nu as fi ortodox sau altceva ci pentru simplu motiv ca am reveni la perioada aceea cand biserica era puterea si erau o gramada de oameni pedepsiti cu moartea pentru niste fleacuri. Mi se par niste aberatii legile astea. Maine ne vom trezi ca "noi romanii" vom vota legea pentru pedeapsa cu moartea a celor ce depasesc n metrii cubi de aer respirat .... Neutral . In rest pentru retragerea cetateniei a romilor ce comit infractiuni si a celor care cer autonomia tinutului secuiesc sunt de acord sincer!

Traim in ROMANIA unde totul e posibil deci varianta nu pica ... orice se poate intampla in Patria Noastra Draga .


Ultima modificare facuta de dj_badboy_rc la Lun 29 Mar, 2010 9:44 pm, modificat de 2 ori in total
Skip ads

  • Stefan_BC

  • Mesaje scrise: 2,658
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
de aceea dodo_13 eu am votat ma abtin pt ca noi am ales si noi vom alege..


Ultima modificare facuta de Stefan_BC la Lun 29 Mar, 2010 9:37 pm
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Gabi.B.HD a scris:Motivatia este data de faptul ca un condamnat pe viata mai poate omora cati detinuti vrea pentru ca nu i se mai poate intampla nimic.
.

lucru ideal.
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Tocmai pentru ca probabilitatea de a se intampla este foarte mica, masura este oarecum justificata.
  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Am votat Nu. Si va ramane NU pentru totdeauna in ceea ce ma priveste. Suntem oameni iar omul e supus greselii. In justitie ca dealtfel in toate domeniile, se pot face greseli. Ar putea fi astfel exectuat din greseala un om fara vina.
Nu sunt de acord cu metodele extreme indiferent de cauzele care au dus acolo.

In ceea ce ma priveste, prefer sa las liberi 100 criminali decat sa pedepsesc un singur om nevinovat.
Skip ads

  • Stefan_BC

  • Mesaje scrise: 2,658
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
gabiHD tocmai de aceea exista optiunea MA ABTIN, nu suntem noi in stare sa judecam un om pt ce a facut rau si ce nu,daca merita inchisoarea pe viata atunci sa o ispaseasca ,dar ca sa nu se intample ce zici tu aclo ,sa omoare pe nu stiu ce detinut,eu as face inchisori unde acestia ar trebui sa stea la un loc(cei care sunt condamnati la inchisoare pe viata),daca este sa se faca o selectie sa se faca intre ei
  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
ma abtin
oricum, in romania totul este anapoda...iar acolo nu mai e loc de eroare...
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Stefan_BC
Tocmai ca eu nu ma abtin ci am o parere. Chiar daca e singur in inchisoare, tot are posibilitatea sa omoare gardianul, bucatarul sau medicul care il trateaza. Nu pot sa spun ca @invest20042001 nu ar avea dreptate in ceea ce ppriveste erorile judiciare dar in situatia descrisa de mine ar nu prea vad cum ar putea sa se intample una, avand in vedere ca fapta ar trebui savarsita in conditii oarecum speciale.
  • Stefan_BC

  • Mesaje scrise: 2,658
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
dar la noi ori ca furi un ou ori ca furi un bou tot aia e,raportat la pedeapsa cu moartea ori ca e omor din culpa si te scoate vinovat,cum a spus si invest,ori ca e omor cu premeditare cum a fost la Livezi cu mama si fica sau la Chisinau azi, tot aceeasi pedeapsa poti sa-ti ei ,ca de la noi totul e posibil si legea este interpretabila
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Iar sunt obligat sa te contrazic. Nu e acelasi lucru daca furi un ou sau furi un bou. Cel ce ia oul, va primi o pedeapsa binemeritata pentru ca nu va avea posibilitatea "sa se lupte cu sistemul". Cel care ia un bou, are de dat si la unul, si la altul si tot ii ramane si lui o bucata de rasol.
P.S. Textul de mai sus este un pamflet si trebuie tratat ca atare. Orice asemanare cu intamplari sau persoane reale a fost indelung studiata.
  • Stefan_BC

  • Mesaje scrise: 2,658
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Gabi.B.HD a scris:Iar sunt obligat sa te contrazic. Nu e acelasi lucru daca furi un ou sau furi un bou. Cel ce ia oul, va primi o pedeapsa binemeritata pentru ca nu va avea posibilitatea "sa se lupte cu sistemul". Cel care ia un bou, are de dat si la unul, si la altul si tot ii ramane si lui o bucata de rasol.
P.S. Textul de mai sus este un pamflet si trebuie tratat ca atare. Orice asemanare cu intamplari sau persoane reale a fost indelung studiata.

Ma abtin De data asta AI dreptate Cool si vorbesc serios
din pacate asta este cruntul adevar Sad
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Un alt studiu interesant, care demonstreaza cat de bine informati sunt romanii si cum isi dau cu parerea chiar daca nu stiu despre ce e vorba. Eu nu imi inchipui cum cineva poate indrazni sa voteze la referendum nestiind ce voteaza.

http://www.mediafax.ro/poli...ralismul-5787413/
  • mariocove

  • Mesaje scrise: 321
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2008

  • Mesaj Privat
NU !..."Sa nu ucizi...!",mai era si "Sa-ti iubesti aproapele...".Daca omenirea ar respecta cele "10 porunci" altfel ar fi viata pe pamant.Deci, un NU hotarat,nu avem dreptul sa luam viata nimanui.Ortodoxia prin invatatura sa nu indeamna la crime.Cine se gandeste la asa ceva sigur nu este ortodox.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Chestionar

Voi sunteti de acord cu asa ceva?
DA 65%
NU 23%
MA ABTIN 10%
164 voturi

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR