Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • Letto

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 2001 1.0
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2006

  • Mesaj Privat
am si o o chestie enervanta:
pe consola centrala nu imi functioneaza cum trebuie iluminarea din dreptul butonului care distribuie fluxul de aer. dupa ce ii dau un pumn isi mai revine, dar nu pt mult. ce sa ii fac?

opel corsa C
Skip ads

  • pif

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie: Gaesti/Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Vreun contact imperfect. Desfaci consola si verifici poate becul nu face contact cum trebuie.
  • LEXXX

  • Mesaje scrise: 1,019
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Si eu am avut aceeasi problema, becul din dreapta era ars iar cel din stanga avea o problema la contactele soclului, am preferat sa pun leduri pe care sa le alimentez din mufa becului din dreapta, si arata mult mai bine. Am pus 8 leduri albe de 13000 milicandeli in paralel, fiecare inseriat cu o rezistenta de 520 ohmi. Acum trebuie sa schimb si in stanga volanului si in DID. Iar la bord am sa schimb cadranele sa pun albe, exista kituri pe ebay.de la 55 euro cu pelicula luminiscenta, si arata grozav.
  • Letto

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 2001 1.0
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2006

  • Mesaj Privat
si cum ajung la bec? dau jos casetofonul?
Skip ads

  • LEXXX

  • Mesaje scrise: 1,019
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2005

  • Mesaj Privat
nu, masca iese relativ simplu, are doua cleme sus si doua jos, trebuie sa faci parghie cu o surubelnita in partea de sus si dupa ce ies clemele de sus e usor.
  • sagittarius_deathstar

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1993 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Am o problema... La vectra mea am inlocuit beculetzele din bord (kilometraj, turometru si alimentare) cu leduri. Am pus rezistentze la fiecare si am alimentat totul dintr-un singur soclu (deoarece undeva de pe la mijlocul bordului se inverseaza polaritatea si nu pot alimenta individual fiecare soclu din cele 2 mufe). Totul e ok, nu s-a ars niciun led si nu am niciun contact imperfect, doar ca nu se mai aprinde deloc bordul si nu stiu care e cauza. Am verificat panoul de sigurantze, blocul de lumini, chiar si bordul l-am alimentat la un transformator de 12 V in casa si merge.
Are cineva un sfat... o idee care e problema ?
  • 29srn
  • Suspendat
  • 33 mesaje
  • din 14 Dec 2008
  • Astra 2002 Y20DTH
  • Constanta
  • 29srn

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Salut,problema ta sar putea sa fie dintr-o rezistenta care se pare ca sa ars,la fiecare bec din bord ai o rezistenta de putere9ex 2W sau mai mare,sau mai mica)si tu daca ai alimentat tot montajul de pe un singur soclu ai consumatori multi si sa ars acea rezistenta,am facut si eu asa ceva la o astra g,la a mea si nu am probleme de cateva luni bune,numai ca eu am facut montaje separate in asa fel incat sa le leg la toate cele 3 socluri,sper ca te-am lamurit cat de cat:
  • cata

  • Mesaje scrise: 292
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2007

  • Mesaj Privat
nu stiu cum este la vectra , dar stiu cum este la senator sau omega sau rekord sau astra , dar cred ca ai facut o mare greseala ca ai alimentat totul din acelasi loc , si asta nu pentru ca ar fi consumul mai mare si o sa arda ceva pe alimentare cum zicea un coleg . un led consuma maxim 20ma la 3v deci rezulta un consum de maxim 0,06 w, deci 60 mW. unbec de bord consuma cam 1W , deci cam cit 14 led uri Smile ,diferenta de consum apare la randamentul net superior al led ului fata de bec . Deci este f putin probabil sa fi ars ceva pe alimentare .Se poate totusi sa le fi ars daca le ai montat fara rezistenta de balast de o,560 - 1 kohm. daca ai facut asta si ai montat fara rezistenta se ard aproape instantaneu si se pun in scurt si in mod sigur ard ceva si pe alimentare .
cel mai elegant led urile se monteaza chiar in soclul fostelor becuri ,care se sct unele usor dar altele trebuiesc sparte si se introduce montajul led +rezistenta in interiorul soclului fiind cea mai eleganta solutie ce nu necesita nici o modificare pe cablajul bordului , iar in caz de conectare gresita se rasucesc soclurile cu 180 grade si se rezolva problema Smile
  • cata

  • Mesaje scrise: 292
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2007

  • Mesaj Privat
sorry Embarassed acum am vazut ca ai montat rezistente ,deci verifica valoarea lor si incearca sa inversezi alimentarea , alta idee ar fi ca unele becuri sa fie de 6 v legate in serie , deci daca te ai legat pe un bec si ai scos celelalte in mod sigur nu se aprinde nimic .
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR