Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Frontera
  • florin_darabut

  • Mesaje scrise: 199
  • Locatie: Arad
  • Masina: Frontera 1994 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Salutare.Am fost azi la mecanic sa-mi zica ce frastu bate in fata ca batea de am zis ca se rupe toate masina.Concluzia mecanicului pivotii stinga varza rau iar le dreapta doar pivotul de sus.
Acuma se pune intrebarea pot sa-i schimb eu acasa sau trebuie sa merg tot la mecanic?Mentionez ca am un pic de "simt" mecanic.Daca da cam care ar fi pasi de facut si daca sunt ceva smecherii care sa ma ajute sa-i schimb mai usor.
Multumesc anticipat
  • Frontera_A

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Mures
  • Masina: Frontera 1994 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Sunt relativ usor de schimbat daca ai cum s-o suspenzi sa poti da ciocane sa se depreseze. Sunt presati pe con ca la ARO dar sunt presati serios. Dupa aia sunt prinsi in suruburi. Suruburile le desfaci cu WD40 si dupa aia daca chiar nu se desfac le poti incalzi piulitele cu o lampa cu butan. Ar fi mai usor sa se depreseze usor si sa se desfaca piulitele usor ca sa nu fii neovit sa dai fuzeta jos sa poti incalzi piulitele. Intr-un week-end ii poti face la ambele roti. La montare unge conul si gaura din fuzeta unde intra cu vaselina si te va ajuta la o demontare ulterioara.
  • danut_tf

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Frontera 1993 23DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2008

  • Mesaj Privat
am postat anul trecut niste poze cu schimbul de pivoti la un 2,3. nu este mare lucru dar trebui sa ai scule si ceva mai mult simt mecanic! spor la treaba !
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Frontera

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR