Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • allexino

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Salut! Vreau sa achizitionez o Vectra C 2007 1.9CDTI dar am intampinat o mare dilema la care pana acum nu am reusit sa ii dau de cap.
Toate masinile de genul acesta pe care le-am gasit de vanzare in Romania (aduse de afara) prezinta un numar de kilometri intre 60.000 si 100.000 la preturi care nu depasesc 10.000 Euro si o echipare de invidiat (navi, piele, tempomat, xenon, senzori parcare, scaune electrice incalzite, etc).
Acest fapt mi se pare cel putin ciudat avand in vedere ca la o simpla cautare pe mobile.ro o vectra cu aceste caracteristici o gasesti la peste 15.000 de euro. E clar ca nu se poate negocia pana la o astfel de diferenta, ceea ce ma face sa cred ca toate exemplarele gasite pe site-uri in Romania sunt cu kilometrajul dat inapoi.
Intrebarea mea este daca se pot verifica acest numar de kilometri, daca a mai facut cineva asta si unde?
Multumesc!
Skip ads

  • viorelt

  • Mesaje scrise: 346
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
pentru a te lamuri mai bine ia legatura cu colegul "iagur".
el e patit,a bagat multi bani intr-o masina de felul asta.
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Nr. de Km este cel mai NECONCLUDENT. O astfel de masina are Km stocati in bordul de instrumente dar si in calculatorul de motor. Pana nu demult se modificau doar cei din bord (adica cei vizibili) la un pret modic iar pentru modificarea celor din calc. de motor pretul era mult mai mare si samsarii nu plateau, asa se putea vedea diferenta la o diagnoza. MAI NOU se modifica pe mufa si cei din calc. de motor tot la un pret modic ceea ce face IMPOSIBIL aflarea Km reali, asa ca sfatul meu este sa nu va luati dupa nr de KM ci dupa cum arata si merge masina. Succes !

CristianTM.
  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
pai normal ca-s mai ieftine la noi
Le aduc de afara cu 300.000-400.000 km , lovite, rasturnate, cu motoarele prin portbagaj, la 6000-7000 Euro, le "coafeaza" ieftin si bine la noi si ies cu ele prin targuri sa prinda rate, gaste etc....
cu drum si alte cheltuieli + profit ajung inspre 10.000 Euro si romanu' e fericit ca a ales bine, nu si-a luat teapa ca altii care bat drumul degeaba pana in Germania.
Skip ads

  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Ma bucur ca sunt printre noi oameni care mai si gandesc. Altora le place sa se pacaleasca singuri, crezand numarul ala de km din bord. Sfatul meu e sa te duci in Germania si sa-ti iei una din 2006 la 200mii de km, in 8000euro cu tot cu taxa. De restul banilor cumperi frumos turbina noua (5-700EUR), amortizoare noi (~600EUR) si, daca e de 150CP, o galerie de aer noua (3-400EUR). In 10000EUR iti faci masina ca noua.
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
CristianTM a scris:Nr. de Km este cel mai NECONCLUDENT. O astfel de masina are Km stocati in bordul de instrumente dar si in calculatorul de motor. Pana nu demult se modificau doar cei din bord (adica cei vizibili) la un pret modic iar pentru modificarea celor din calc. de motor pretul era mult mai mare si samsarii nu plateau, asa se putea vedea diferenta la o diagnoza. MAI NOU se modifica pe mufa si cei din calc. de motor tot la un pret modic ceea ce face IMPOSIBIL aflarea Km reali, asa ca sfatul meu este sa nu va luati dupa nr de KM ci dupa cum arata si merge masina. Succes !

CristianTM.


Mi-ai dat de gandit Shocked
Daca n-are nici km din ECU a mea.
  • calin1945

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
off topic :tony, tu ai impresia ca masina ta a fost pana pe luna si s-a intors? Laughing
on topic: sunt de acord ca numarul de km nu este cel mai important lucru, dar tutusi conteaza al daracu de mult... asa ca starea tehnica buna aparenta la o masina cu 400.000 km este doar aparenta... parerea mea, mai devreme sau mai tarziu incep sa cada piese mecanice, ca mustele... poate-i totuna pentru electronica care nu da din pedale...

bafta la cumpararturi
  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
@Slash ai foarte mare dreptate, cunosc si eu un caz asemanator,
Samsarii aduc masini lovite, date peste cap si le revopsesc le inlocuiesc piesele originale cu alte facaturi, dau km inapoi si asa isi scot ei banii pe masina + banii de drum+ profit.
De masinile din bulgaria nu mai vorbesc...stau in giurgiu, si vad zilnic platformele care vin cu masini lovite cu numere de germania, si meseriasul tinichigiu bulgar le face de zici ca sunt noi. Am trecut o data pe la Russe nu stiu sa va explic strada, era o curte mare si aveau acolo zeci de masini, din toate marcile, absolut toate erau lovite, unele mai rau, altele mai putin...
Si ce am vazut acum cateva seri si-a luat un prieten un Renault laguna Full, 2500 de euro 170000 km, oare de ce e asa ieftin?
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR