Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • gigi081961

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
salut baieti sunt si eu un opelist si am probleme cu timoneria de la cutie ,afacut joc in bucsi. Va rog sa ma ajutati sa rezolv si eu problema multumesc anticipat
Skip ads

  • gabonne

  • Mesaje scrise: 1,302
  • Locatie: braila
  • Masina: Vectra 1993 1.7TD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
schimba-le!
  • gigi081961

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
mersi dar da si o sursa buna de piese
  • gigi081961

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
pot pune de la dezmembrari,sau va rog spuneti undepot gasi mai acceptabil la pret
Skip ads

  • hawk

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Vectra 1994 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Daca reusesti sa rezolvi problema, da-ne te rog de stire. Si eu incep sa am aceleasi probleme. Ma intereseaza cam cat dai pe piese. Merci.
  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
La Vectra A se insumeaza jocurile de la nuca de teflon din interior pe care se sprijina maneta,cele doua bucsi de pe axul exterior cel cu siguranta si ultimul cuplajul dintre selectorul care iese din cutie si axul cautatorului prins printr-un stift ,impreuna pot face imposibila reglajul timoneriei.Eu in majoritatea cazurilor am eliminat jocul datorat decalibrarii gaurilor cuplajului de la selector cu axul timoneriei unde se afla acel stift (se scoate stiftul se majoreaza gaurile putin si se introduce chiar si un surub de preferat cu partea care e in angrenaj nefiletata,apoi se fixeaza cu piulita cu siguranta) la 90% din cazuri a fost suficient ,daca nu se gasesc de Opel merge si ansamblu de la Daewoo Cielo probabil si de la alte marci de origine G.M.Deci cea mai ieftina remediere e inlocuirea stiftului cu un ax majotat filetat doar la capat si montarea unei piulite cu siguranta sa nu iasa in timpul mersului.
Ca simptom este miscarea sau jocul schimbatorului in lateral si agatarea vit. 1-2 si marsarier fiind la capetele de cursa ale manetei schimbatorului,se rezolva usor cu un simplu surub,ori mai corect cum fac eu ax filetat doar la capat si piulita cu siguranta sa nu se desfaca in mers.
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Cel mai simplu si rapid e schimbarea ansamblului cu unul de Cielo.Se gasesc si bucsile de teflon separat,dar e mai mult de munca,plus ca ar mai putea fi jocuri si din celelalte imbinari,deci s-ar putea sa nu dispara de tot....
  • gigi081961

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
multumesc fratilor dar am rezolvato singur,am cumparat una noua de opelsi am montato singur.Mai greu dar am reusit .Piesa ma costat 280 lei, trebuie sa ai multa rabdare. va multumesc ptr sfaturi
  • gigi081961

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
mai baieti imi cer scuze ca am raspuns asa de greu dar am avut netu varza Sa stiti ca am scimbat timoneria dar fara ajutorul cuiva nu poti sa o rezolvi Va multumesc ptr sfaturi Razz Razz Razz
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR