Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • cristian_

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Pai si-a platit taxele , rar , inmatriculare etc. Ii trebuie doar o bucata de hartie alba completata cu tus negru. Acum e prea tarziu pt Bg.
Skip ads

  • Laur R.

  • Mesaje scrise: 297
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2009

  • Mesaj Privat
cristian_ a scris:Pai si-a platit taxele , rar , inmatriculare etc. Ii trebuie doar o bucata de hartie alba completata cu tus negru. Acum e prea tarziu pt Bg.

Exact, dar daca stiam de la inceput ca se va intampla asa nici nu ma mai gandeam si fugeam la vecinii bulgari. Acum am platit tot ce se poate, si imi mai trebuie o singura hartie fara de care, nu pot inmatricula masina.
Stiu ca e si vina mea dar sincer, abia astept sa fac rost de o bursa si sa plec din tara asta. Am milioane de motive si apar altele pe zi ce trece Neutral
  • kseba70

  • Mesaje scrise: 137
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 1977 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2010

  • Mesaj Privat
daca tu ai inscriso la fisc si ai fisa de inmatriculare, politia nu are nici o treaba cu certificatele fiscale, pe ei ii intereseaza sa fie declarata la fisc de catre noul proprietar .
pe 25 martie am inmatriculat masina si nu mi-a cerut certificatul fiscal al fostului proprietar, decat fisa de inmatriculare cu viza fiscului
dute din nou la serviciul inmatriculari si poate dai de alt operator mai binevoitor
bafta
  • Laur R.

  • Mesaje scrise: 297
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2009

  • Mesaj Privat
E mai complicat pentru ca masina a fost adusa in tara anul trecut, iar eu am inceput demersurile anul acesta, intre timp am circulat cu alta masina pentru ca n-am avut nici timp si nici bani. Am sa ma mai duc odata doar cu certificatul domnisoarei dinaintea mea si cu al meu, sa vedem.. Multumesc oricum. Asta sa fie o invatatura atat pentru mine cat si pentru cei care vor sa isi cumpere o alta masina
Skip ads

  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Unii au invatat deja fiindca nu esti primul care o pateste. Ieri am fost cu un amic sa-si cumpere o masina iar samsarul a incercat sa ne pacaleasca cu acte la limita legalitatii (sau chiar dincolo de ea) si cu aceeasi problema cu certificatul fiscal. Am descris mai amanuntit aventura in topicul cu sfaturi despre cumpararea unei masini sh de la vand/cumpar masina.
  • kseba70

  • Mesaje scrise: 137
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 1977 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2010

  • Mesaj Privat
ziku a scris:E mai complicat pentru ca masina a fost adusa in tara anul trecut, iar eu am inceput demersurile anul acesta, intre timp am circulat cu alta masina pentru ca n-am avut nici timp si nici bani. Am sa ma mai duc odata doar cu certificatul domnisoarei dinaintea mea si cu al meu, sa vedem.. Multumesc oricum. Asta sa fie o invatatura atat pentru mine cat si pentru cei care vor sa isi cumpere o alta masina


du-te doar cu al tau, s-au schimbat multe in legea adm. fiscale
bafta multa ca ai nevoie
stiu ce simti am patit-o si eu anul trecut cu un vw, cu motorul schimbat de samsari, asa ca m-am lecuit, vectra am cumparato dupa 5 saptamani de cautari, atat a durat pana am gasit un proprietar care isi vindea masina
  • Laur R.

  • Mesaje scrise: 297
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2009

  • Mesaj Privat
kseba70 a scris:
ziku a scris:E mai complicat pentru ca masina a fost adusa in tara anul trecut, iar eu am inceput demersurile anul acesta, intre timp am circulat cu alta masina pentru ca n-am avut nici timp si nici bani. Am sa ma mai duc odata doar cu certificatul domnisoarei dinaintea mea si cu al meu, sa vedem.. Multumesc oricum. Asta sa fie o invatatura atat pentru mine cat si pentru cei care vor sa isi cumpere o alta masina


du-te doar cu al tau, s-au schimbat multe in legea adm. fiscale
bafta multa ca ai nevoie
stiu ce simti am patit-o si eu anul trecut cu un vw, cu motorul schimbat de samsari, asa ca m-am lecuit, vectra am cumparato dupa 5 saptamani de cautari, atat a durat pana am gasit un proprietar care isi vindea masina

Nu merge doar cu al meu, mi le-au cerut pe toate 3. Deocamdata am reusit sa il gasesc pe proprietar, ramane sa faca actele.
  • kseba70

  • Mesaje scrise: 137
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 1977 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2010

  • Mesaj Privat
cate bordeiee atatea obicee
bafta multa
Skip ads

  • gelu paun

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2010

  • Mesaj Privat
salut fratilor as avea rugamintea sa imi dati si mie un sfat!
am luat o masina de la unu din CT si masina e pe numele cumnatului lui!el inainte sa o iau eu de la el o bagase la el la primarie la taxe si impozite si acuma vrea sa imi dea fiscal de la el de la primarie si pe actele masinii figureaza cumnatul lui!
credeti ca o pot inmatricula?
daca da spuneti-mi si mie ce contract de V-C duc la politie ca nu mai inteleg nmk!
ms mult astept un raspuns concret
  • nilf40f

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2002 Z110xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2009

  • Mesaj Privat
ziku a scris:La mine masina e neinmatriculata si nu a fost declarata. Am incercat sa le explic si celor de la politie si mi s-a spus ca certificatul e esential pentru ca ramane la dosar si ei au controale lunar, etc. Iar daca ar face asa ceva si-ar pierde slujba.


Sincer ma uimeste problema ta. Ce certificat fiscal sa ceara pe o masina neinmatriculata inca definitiv in Romania, chiar daca a avut numere rosii? Acum un an si eu am cumparat o masina cu numere rosii adusa de afara. Tanti de la care am luat-o a cumparat-o cu o saptamana inainte de la persoana care a adus masina. Numere rosii a scos persoana de la care am cumparat-o. Nu mi-a cerut nimeni nici un certificat fiscal la inmatriculare.
Din ce vad aici http://www.prefecturacalara...lare_in_tara.html , nu scrie nimic de certificat fiscal. Da-le cu asta peste nas si sa vezi cum va fi bine. Eu zic ca lucratorul de la ghiseu face exces de zel. Totul e ca atunci cand te duci la ghiseu sa ai tema facuta, sa stii exact ce acte se cer, si nu mai pot sa te invarta.
  • Laur R.

  • Mesaje scrise: 297
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Vineri am reusit in cele din urma sa inmatriculez masina. Mi-a trimis primul proprietar din tara certificat fiscal, si cand ajung la ghiseu, tot nu era bine. Motivul era ca acesta scosese un certificat fiscal pentru o alta masina, si trebuia un certificat fiscal simplu, din care sa rezulte doar ca nu are datorii. Eu nu stiu ce sa mai cred, am impresia ca astia cersesc bani pe fata, fara cea mai mica remuscare.
Si eu am mai inmatriculat o masina anul trecut si nu mi-a cerut nimic, doar ca o luasem direct de la proprietarul care o adusese in tara si acesta nu apucase sa ii scoata numere rosii.
In fine, pana la urma am rezolvat-o si asta e tot ce conteaza in momentul de fata. Asa ca mare atentie pe viitor ce si de la cine cumparati.

  • Szabados Antonela

  • Mesaje scrise: 444
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2009

  • Mesaj Privat
gelu paun ,iti trebuie ambele contracte de V-C ,(intre el si cumnatul lui si intre el si tine) si iti trebuie doua fise de inmatriculare , una intre cumnatul lui si el, si una intre el si tine, ambele sa fie stampilate de la impozit de unde sa rezulte ca nici unul nu are datorii la impozit !O data cu fisele de inmatriculare stampilate de la primarie o sa-ti dea si certificatul fiscal. Razz
Skip ads

  • Szabados Antonela

  • Mesaje scrise: 444
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2009

  • Mesaj Privat
ziku ,daca domnisoara de la care ai cumparat masina facea un contract de V-C din care sa ateste ca primul proprietar nu a tinut masina decat mai putin de 30 de zile ,ajungea daca luai de la ea certificat fiscal .Cel putin la noi pentru primul nr. rosu nu trebuie CF.In cel mai rau caz o declarai la tine la impozit cu data de la care a intrat masina in tara.(pentru ca toata treaba se face doar pentru a se plati impozitul) Exclamation
  • alexutzu11

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2010

  • Mesaj Privat
salut
am si io o problema mi am cumparat un opel vectra c din italia akum un 1 si ceva am avut asigurare rar tot la ea in italia si akum mi a expirat asigurarea am facut rost de bani si m am decis sa o inscriu da am o problema am pierdut talonu la masina dar am certificat de propietar pe numele meu original credeti ka pot sa o inscriu doar ku certificatu de proprietate ? nu ma prea pricep ajutati ma si pe mn ms
  • alexutzu11

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2010

  • Mesaj Privat
salut
am si io o problema mi am cumparat un opel vectra c din italia akum un 1 si ceva am avut asigurare rar tot la ea in italia si akum mi a expirat asigurarea am facut rost de bani si m am decis sa o inscriu da am o problema am pierdut talonu la masina dar am certificat de propietar pe numele meu original credeti ka pot sa o inscriu doar ku certificatu de proprietate ? nu ma crea pricep ajutati ma si pe mn ms
  • Szabados Antonela

  • Mesaje scrise: 444
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2009

  • Mesaj Privat
alexutzu11 , daca actele masinii sunt pe numele tau ,trebuie sa ceri in Italia un duplicat la actul pierdut. Wink
Daca de fapt ai doar un contract de vanzare cumparare de Italia ,trebuie sa faci o cerere (declaratie) la politie , ei verifica masina prin Interpol si daca e Ok iti dau ei o hartie care tine loc de act , cu care o transcrii . Eu cel putin asa stiu ca se procedeaza si dureaza intre 6 si 8 luni. Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR