Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Laur R.

  • Mesaje scrise: 297
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Saptamana trecuta am inceput demersurile pentru a-mi inmatricula masina. Am platit toate taxele, inclusiv pe cea de poluare si cand am zis ca am terminat cu tot, a intervenit problema certificatelor fiscale. Masina a fost adusa de un domn din Germania care a vandut-o apoi domnisoarei din Brasov de la care am luat-o eu. Cand mi s-au cerut certificatele fiscale i-am trimis domnisoare copii dupa acte pentru a-mi trimite certificatul fiscal in original, al ei. Acum intervine alta problema, domnul de la care am luat-o nu mai este in tara, iar eu nu am de unde sa mai iau certificat fiscal, asa ca domnisoara a facut alt contract de vanzare-cumparare direct cu proprietarul german, sa nu mai apara acel domn din Fagaras care a adus-o, numai ca la politie mi s-a spus ca figureaza si el, probabil din cauza ca a scos numere rosii. Nu stiu ce sa mai fac, o inmatriculam in alta tara daca stiam de la inceput, dar am platit toate taxele plus RAR facut etc. Orice sfat e bine-venit Rolling Eyes
Skip ads

  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Oare nu merge sa faci tu direct Contract VC cu neamtul?
  • Laur R.

  • Mesaje scrise: 297
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Pai asa a facut domnisoara de la care am luat-o, dupa ce i-am spus care a fost problema, dar se pare ca l-au gasit pe cel din Fagaras, din cauza numerelor rosii cred.. Shocked Si problema e ca ambii au luat numere rosii
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Oare cand o sa va saturati sa cumparati epave de la bisnitari?
Dupa cum ti s-a spus si la ghiseul de inmatriculari, trebuie sa umblii dupa fostul proprietar sa-si plateasca impozitul aferent si sa iti elibereze certificatul vietii. Altfel nu ai nici o sansa.
Bafta! Laughing
Skip ads

  • Laur R.

  • Mesaje scrise: 297
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Numai ca eu nu am cumparat-o de la bisnitar ci de la o fata care mai avea o masina, iar masina arata destul de bine si merge la fel. Numai ca deocamdata stationeaza, iar proprietarul nu mai e in tara, deci nu stiu cum pot da de el.
  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
ai zis ca orice sfat e binevenit:
Cumpara ( pe viitor ) masini care au avut numai un singur proprietar trecut in acte si numai de la proprietarul in persoana, fara intermediari "binevoitori", tocmai ptr a evita tocmai situatia in care esti acum.
Daca ai fi cerut sfaturi inainte de a cumpara si eventual ai fi tinut cont de ele, poate era alta situatia de fata....
Sunt si eu curios ce masina ai prins sa merite stresul si deranjul ....
  • alin_tana

  • Mesaje scrise: 260
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2009

  • Mesaj Privat
"Oare cand o sa va saturati sa cumparati epave de la bisnitari? " poate nu stia ca e bisnitar ...si probabil nu si-a permis s-au nu a vrut o masina de "fitze "
parea mea e sa cauti pe cineva care are ceva relatii si se ocupa de inmatriculari auto(sunt destui care se ocupa de asa ceva),ei au si relatii si poate te rezolva ei...probabil iti va cere ceva bani in plus...dar macari scapi de o grija.....bafta
  • Laur R.

  • Mesaje scrise: 297
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2009

  • Mesaj Privat
M-am gandit si la varianta asta, numai ca trebuie sa gasesc pe cineva. As plati in plus, dar macar nu dau 500 euro sa o inscriu la bulgari. Numai cand ma gandesc la RAR si la taxa pe care le-am platit. Banii aia nu mi-i mai da nimeni inapoi.
Skip ads

  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
alin_tana a scris: poate nu stia ca e bisnitar ...

Laughing Masina e de 2-3 luni in tara si a trecut deja prin mana a 2 proprietari, unul dintre ei fiind de negasit pt. ca e plecat din tara si voi nu stiti daca era bisnitar sau nu. Laughing
Ai grija cu contractele alea de V-C si pe cine elimini din ciclu. Nu stii peste ce prost dai la inmatriculari si iti trage un dosar penal.
  • Laur R.

  • Mesaje scrise: 297
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Am renuntat la varianta cu eliminatul dupa ce m-am documentat la politie. Cat despre primul proprietar nu stiam ca nu mai este in tara. Dar se poate sa scoata altcineva din familia lui certificatul fiscal?
  • HOLBAN SORIN

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1999 x12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2008

  • Mesaj Privat
salut.am patit-o si eu la fel.singura solutie este sa-l dai in judecata pe individ,nu costa nimic dar dureaza cam 3 luni si instanta va da hotarare ca tu esti proprietar.cu hotararea mergi la fisc si la politie si-ti inmatriculezi masina.e cea mai ieftina si sigura solutie,de fapt cred ca si unica.bafta
  • Laur R.

  • Mesaje scrise: 297
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2009

  • Mesaj Privat
HOLBAN SORIN a scris:salut.am patit-o si eu la fel.singura solutie este sa-l dai in judecata pe individ,nu costa nimic dar dureaza cam 3 luni si instanta va da hotarare ca tu esti proprietar.cu hotararea mergi la fisc si la politie si-ti inmatriculezi masina.e cea mai ieftina si sigura solutie,de fapt cred ca si unica.bafta

Si se poate chiar daca respectivul nu este in tara?Sau daca nu am cumparat-o direct de la el? Confused Adica el este primul proprietar din tara, iar eu al treilea
Skip ads

  • alex_cris7

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Daca cel plecat din tara nu a scos certificat fiscal in termen de 30 de zile de la vanzare si fata care a cumparat masina nu s-a interesat sa treaca masina pe numele ei la fisc e nasol... Legal aveti toti o problema.

Primul proprietar(neamtul): inca mai mai are masina trecuta pe numele lui deci plateste impozite si este in continuare proprietar
Domnisoara: daca nu a inmatriculat masina si nu a obtinut certificatul fiscal de la proprietarul de drept trebuie sa faca intai demersurile astea...
Tu: trebuie sa iei legatura cu cel care are masina trecuta pe impozit, recte neamtul din cate am inteles si sa faci actele cu el.

Parerea mea : Daca nici unul din acesti intermediari nu a avut masina pe numele lor singura solutie e sa faci contract tu cu neamtul, celelalte contracte poate se anuleaza. Nu inteleg de ce daca cineva scoate numere rosii trebuie neaparat sa si inatriculeze masina. Cand faci nr rosii te trece la impozit in vreun fel?

Calea grea este ca fiecare individ caruia ia trecut masina prin mana sa faca actele legal ca si cum ar fi cumparat masina. Mai greu sa-l gasesti pe cel plecat
  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
orice bun achizitionat trebuie declarat la financiar in termen de 30 zile de la data dobandirii lui.
Daca il vinzi mai departe mai repede de 30 zile nu esti obligat sa-l treci pe numele tau, deci nu esti obligat sa-l declari.
  • astrah

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Daca tot dai un ban macar fii atent la acte...
Ceva imi spune ca domnisoara de la care ai luat masina stia ca nu poate sa faca rost de fiscal de la proprietarul anterior din diverse motive.
Proprietarul german nu prea mai are vreo obligatie daca masina a plecat de la el cu numere zoll (provizoriile germane).
Din cate stiu eu se poate ca cineva din familia primului intermediar (domnul din Fagaras) poate sa scoata fiscalul dar cu condttia sa se prezinte cu actele necesare si bineinteles motivul precum ca este plecat din tara.
De unde l-a luat domnisoara pe proprietarul german ca sa faca alt contract ?A fost facut legal sau fara acordul lui?Nu te juca cu legea..
@slash chestia este ca in 30 de zile esti obligat sa o iei in evidenta...
  • Laur R.

  • Mesaje scrise: 297
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2009

  • Mesaj Privat
astrah a scris:Daca tot dai un ban macar fii atent la acte...
Ceva imi spune ca domnisoara de la care ai luat masina stia ca nu poate sa faca rost de fiscal de la proprietarul anterior din diverse motive.
Proprietarul german nu prea mai are vreo obligatie daca masina a plecat de la el cu numere zoll (provizoriile germane).
Din cate stiu eu se poate ca cineva din familia primului intermediar (domnul din Fagaras) poate sa scoata fiscalul dar cu condttia sa se prezinte cu actele necesare si bineinteles motivul precum ca este plecat din tara.
De unde l-a luat domnisoara pe proprietarul german ca sa faca alt contract ?A fost facut legal sau fara acordul lui?Nu te juca cu legea..
@slash chestia este ca in 30 de zile esti obligat sa o iei in evidenta...

@alex_cris7: Primul proprietar in tara nu este germanul, este domnul din Fagaras care a adus masina din Germania si care nu mai este in tara. La el ma refeream cand am intrebat daca poate scoate certificatul fiscal altcineva din familia lui.
@astrah: Domnisoara a vrut sa faca fara acordul germanului dar i-am spus ca nu e bine si nici prea legal. Aceasta a declarat masina cand i-am spus de problema si a scos certificatul fiscal pe care mi l-a trimis in original.
Singura solutie ar fi sa poata scoate cineva din familia domnului din Fagaras un certificat fiscal sa mi-l trimita. Dar daca are datorii, nu stiu ce sa mai zic. Si mai e nevoie de bunavointa. Rolling Eyes
  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
pai da, esti obligat doar daca il tii, deci doar daca nu il vinzi in termne de 30 zile
  • Mr.hat

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2004

  • Mesaj Privat
Salut, un prieten din SJ si-a luat o masina inmatriculata in CJ, tot printr-un intermediar. Cand a avut nevoie de certificatul fiscal, a venit la CJ cu toate actele si s-a milogit de tanti de la ghiseu, i-a explicat ce si cum, a platit impozitul in locul firmei pe care era masina, si a primit certificatul fiscal de la tanti. Incearca-ti si tu norocul, nu se stie peste ce persoana dai Wink. Daca nu, am inteles ca intr-o vreme erau localitati unde nu se cerea certificatul fiscal, vezi poate reusesti sa o inmatriculezi asa in alta localitate pe cineva de acolo si apoi faci iarasi schimb Smile. Bafta
  • Laur R.

  • Mesaje scrise: 297
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2009

  • Mesaj Privat
La mine masina e neinmatriculata si nu a fost declarata. Am incercat sa le explic si celor de la politie si mi s-a spus ca certificatul e esential pentru ca ramane la dosar si ei au controale lunar, etc. Iar daca ar face asa ceva si-ar pierde slujba.
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
HOLBAN SORIN a scris: sa-l dai in judecata pe individ,nu costa nimic dar dureaza cam 3 luni

@ziku...Vad ca esti din Calarasi..nu stiu ce mai astepti..Aici te vei lovi de tot felul de tembelisme..Mai devreme sau mai tarziu tot la BG ajungi.E in functie,evident,si de ce masina ai luat,ca n-ai spus.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR