Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • PAUL_BM

  • Mesaje scrise: 258
  • Locatie: Maramures
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2010

  • Mesaj Privat
acum 2 zile am mers pe un drum de tara, usor accidentat, cu vreo 50km/h in viteza a treia. la un moment dat m-am trezit ca masina pierde din viteza si acul imi sare la peste 6000 rpm. sincer, habar n-am avut ce se intampla (am masina de 2 luni jumate si n-am mai patit asa ceva), dar era un prieten cu mine si imi zice "vezi ca ti-a sarit din viteza". acuma intreb: e normal ca vreodata, in orice circumstanta, sa iti sara masina din viteza? chiar si pe drum de tara la 50km/h! acuma mi-e frica parca sa mai conduc fara sa tin mana pe schimbator, chiar si pe asfalt. Sad
  • alre

  • Mesaje scrise: 1,660
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Paul_WPZ a scris:acum 2 zile am mers pe un drum de tara, usor accidentat, cu vreo 50km/h in viteza a treia. la un moment dat m-am trezit ca masina pierde din viteza si acul imi sare la peste 6000 rpm. sincer, habar n-am avut ce se intampla (am masina de 2 luni jumate si n-am mai patit asa ceva), dar era un prieten cu mine si imi zice "vezi ca ti-a sarit din viteza". acuma intreb: e normal ca vreodata, in orice circumstanta, sa iti sara masina din viteza? chiar si pe drum de tara la 50km/h! acuma mi-e frica parca sa mai conduc fara sa tin mana pe schimbator, chiar si pe asfalt. Sad


Nu e normal sa iti sara din viteza oricare ar fi conditiile. Intrebare acum? Intra usor in toate vitezele? Asta ar fi prima si a doua. In ce stare sunt tampoanele de la cutie? Sa fi atent cand reduci viteza fara sa schimbi treapta daca schimbatorul de viteze are o miscare ampla stanga - dreapta, fata - spate. E posibil sa ai un tampon slabit si d-aia sa iti fi sarit la o denivelare mai ampla.
  • PAUL_BM

  • Mesaje scrise: 258
  • Locatie: Maramures
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2010

  • Mesaj Privat
intra usor in toate vitezele (exceptie - normala, cred eu - cand retrogradez din a doua in a-ntaia, de ex si am viteza prea mare, atunci nu intra si nici nu o fortez deloc sa intre, astept sa mai scada viteza), nu caraie, nu am avut absolut nicio problema. daca se mai intampla o singura daca merg direct la service.
fratele meu are un audi b4 si lui i s-a dus nush ce sincron din cutie si vreo 2 pinioane, dar a lui caraia si facea un zgomot ciudat cand baga in viteza a treia. la mine nu se aude niciun zgomot, nimic. sper sa fi fost doar o intamplare stupida, sa nu fi bagat eu cum trebuie in viteza (desi nu vad cum ar mai fi mers masina), ca daca ajung ca frate-mi-o sa schimb cutia... Rolling Eyes
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Sare din viteza pentru ca timoneria nu e reglata perfect(se intampla des la corsa) si pe drumuri de tara la vibratii puternice, practic timoneria o trage din viteze.
In caz de sincroane sparte, nu intra in viteze fara sa caraie, sau nu intra deloc.

Eu zic sa stai linisti si sa o lasi asa.
Ar fi bine totusi sa verifici uleiul.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR