Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • Supo

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Salutare! Sunt nou pe forum si sper sa postez unde trebuie...
Am permis de putin timp si as dori sa-mi achizitionez o masina. M-am interesat la mai multi prieteni (unii mecanici de meserie) si majoritatea mi-au recomandat Opel Astra 1.7 CDTI (modelul clasic) sau Skoda Oktavia. De aici parerile au fost pro si contra, iar cum eu sunt cam "afon" in ale masinilor sper sa ma puteti ajuta cu cateva sfaturi.
Am inceput sa caut si eu pe net la vanzari auto si intr-un final am ramas la 2 variante:

1. Opel Astra: Fabricatie: 2007, berlina , 58,000 km, Transmisie: manuala, Putere: 90 CP (66 kW), Cilindree: 1700 cm³, Euro: euro4, diesel
Echipament aditional: ABS, geamuri electrice, oglinzi electrice, aer conditionat, inchidere centralizata, alarma, airbag, radio/CD, servo directie, computer bord, anitfurt, comenzi volan, incalzire auxiliara, parbriz incalzit

2 Skoda Octavia: Fabricatie: 2006, berlina, 87,000 km, Transmisie: manuala, Putere: 90 CP (66 kW), Cilindree: 1900 cm³, Euro: euro3, diesel
Echipament aditional: ABS, geamuri electrice, oglinzi electrice, aer conditionat, inchidere centralizata, alarma, airbag, radio/CD, servo directie, computer bord, alarma K9, volan si scaune reglabile, stergator luneta

Skoda este cu aproape 1000 euro mai scumpa (dar nu ma deranjeaza sa platesc diferenta asta daca se merita)
Sper sa am puteti ajuta. Toate cele bune!
Skip ads

  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Ai toate datele necesare in ce ai postat

euro4 vs euro 3
1700cmc vs 1900 cmc (mai mult impozit)
2007 vs 2006
58 000 km vs 87 000 km
skoda e si mai scumpa cu 1000 euro

Mi se pare chiar simplu.
  • Supo

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2010

  • Mesaj Privat
inital asa am zis si eu ca dupa datele tehnice decizia e simpla Smile dar apoi mi-am pus problema de fiabilitate, confort, intretinere, consum etc... lucruri pe care doar cei cu ceva experienta mi le pot spune
  • calin1945

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Supo a scris:Salutare! Sunt nou pe forum si sper sa postez unde trebuie...
Am permis de putin timp si as dori sa-mi achizitionez o masina. M-am interesat la mai multi prieteni (unii mecanici de meserie) si majoritatea mi-au recomandat Opel Astra 1.7 CDTI (modelul clasic) sau Skoda Oktavia. De aici parerile au fost pro si contra, iar cum eu sunt cam "afon" in ale masinilor sper sa ma puteti ajuta cu cateva sfaturi.
Am inceput sa caut si eu pe net la vanzari auto si intr-un final am ramas la 2 variante:

1. Opel Astra: Fabricatie: 2007, berlina , 58,000 km, Transmisie: manuala, Putere: 90 CP (66 kW), Cilindree: 1700 cm³, Euro: euro4, diesel
Echipament aditional: ABS, geamuri electrice, oglinzi electrice, aer conditionat, inchidere centralizata, alarma, airbag, radio/CD, servo directie, computer bord, anitfurt, comenzi volan, incalzire auxiliara, parbriz incalzit

2 Skoda Octavia: Fabricatie: 2006, berlina, 87,000 km, Transmisie: manuala, Putere: 90 CP (66 kW), Cilindree: 1900 cm³, Euro: euro3, diesel
Echipament aditional: ABS, geamuri electrice, oglinzi electrice, aer conditionat, inchidere centralizata, alarma, airbag, radio/CD, servo directie, computer bord, alarma K9, volan si scaune reglabile, stergator luneta

Skoda este cu aproape 1000 euro mai scumpa (dar nu ma deranjeaza sa platesc diferenta asta daca se merita)
Sper sa am puteti ajuta. Toate cele bune!


Ultima dotare care ai trecut-o la Opel Astra este "parbriz incalzit", poti sa detaliezi putin, adica parbriz incalzit electric, cum este la luneta? sau este o traducere gresita a unui "parbriz atermic"?

Cat despre alegerea ta, starea reala a masinilor este mai importanta decat orice data de pe hartie....

Bafta.
Skip ads

  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Cred ca e vorba de parbriz atermic, n-am vazut la Opel parbriz cu degivrare.
  • BuBuFaM

  • Mesaje scrise: 970
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Probabil luneta incalzita.
  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Dupa parerea mea as alege opelul, km mai putini, impozit mai mic, consumul la fel, si sunt multe alte chestii.
Acum la intrebarea ta cu ce sa alegi, raspunsul colegilor va fi sa alegi opelul , ca e o masina fiabila, se comporta destul de bine, dar daca postai la forumul skoda, iti dai seama ca toti cei de acolo te puneau sa alegi skoda...
In situatia ta eram si eu, aveam de ales skoda octavia cu motor 1,6 parca nu mai tin minte exact sau astra G 1,7 si am ales astra, 1,7 desi skoda era mai noua cu 2 ani...
ca o concluzie, te sfatuiesc sa alegi opelul cum a spus si @tonytm in primul post!
Multa bafta, si sa ne tii la curent!
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Skoda are un plus la fiabilitate motor si in general are o istorie foarte buna. Astra arata mai bine si are toate plusurile spuse de colegi mai sus.

Nu stiu de unde ai citat, dar daca masinile sunt de afara da-mi voie sa ma indoiesc de kilometrajul ambelor masini. Mai pune un 1 in fata si ai sa te apropii de valoarea reala a kilometrajului.
Skip ads

  • Stefan_BC

  • Mesaje scrise: 2,658
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
de curiozitate care este pretul pt astra?
  • sabau18

  • Mesaje scrise: 352
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina: Astra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2009

  • Mesaj Privat
eu unul as alege opelul,si piesele sunt mai ieftine fata de skoda
  • DJINN

  • Mesaje scrise: 399
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
la skoda octavia tour spatiul din interior este identic cu cel din astra h hatchback, motorul de 1.7 cdti de 100 de cai este mai lenes intre 1000 - 2000 turatii decat 1.9 tdi.

1.9 tdi este mai zgomotos.

1.7cdti are 80 de cai sau 101 nu 90.
1.9 tdi are 90cp iar cele mai noi au 105.

piesele sunt mai ieftine la 1.7 cdti decat la 1.9tdi. mai ales ca uleiul de la opel este foarte ieftin. 5w30 GM 120 RON 5L

Daca este vorba de o comparatie intre octavia tour si astra classic, interioarele arata la fel de banal la amandoua(daca cumva te intereseaza acest aspect)

Skoda are portbagajul imens, la aspect depinde in totalitate de tine.

In concluzie ambele sunt masini bune, amandoua sunt fiabile, amandoua au istorie in spate.

Opelul castiga la km, si euro4, dar ramane sa vezi care arata cel mai bine si care-ti place cel mai mult.

bafta si succes in alegere.
  • Ire Adrian

  • Mesaje scrise: 137
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Amandoua sunt masini bune , iti sugerez ca inainte sa iei decizia sa mergi la un test drive , vezi care iti place mai mult , sa mergi la un mecanic bun , la un tester sa faci o verificare , Skoda e mai spatioasa ca si opelu , dar nu cred ca diferenta de 1000 E se justifica. ce pret au masinile ? Sunt inmatriculate ? Ca daca nu , va trebui sa platesti si taxa... si la skoda e mai mare !
Skip ads

  • astrah

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Inclin spre Octavia...
TDI-ul ala indura multe cu costuri de intretinere minime...
Eu as alege TDI in locul CDTI-ului...
Pe Astra Classic cel mai puternic CDTI are 80 CP iar pe Octavia 1.9-ele cel mai slab are 90 CP dar chiar daca are 90 CP da impresia ca are mai multi.1.9 TDI ALH(90 CP) este cel mai fiabil TDI pus pe Golf IV sau Octavia I.
Eu n-as alege CDTI de 80 CP din urmatoarele motive:
-sensibil la motorina,
-pana la 2200 rpm nu prea trage din cauza lipsei geometriei variabile.
-injectoare sensibile,supapa rampa injectoare etc.
Impozitul la 1.9 este mai mare cu 20-30 RON PE AN iar la asigurare se incadreaza in aceeasi categorie cu 1.7.
Daca sunt inmatriculate te intereseaza ca una polueaza putin mai mult decat cealalta?cred ca nu...
  • Supo

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Ambele masini sunt inscrise. Opelul costa 6700, iar Skoda 7600 (preturile sunt ambele negociabile)
Apropo vi se par scumpe?
  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Enorm de scumpe amandoua
Classic de 6.700 Euro, pai la banii astia iti dau eu H-ul meu ce-i drept 2005 dar nu se compara in veci cu aia si te mai si cinstesc
Iar de Octavia nici nu mai zic , motor Euro 3 , e cel de 90 CP, cred ca e Tour, deci veche si f scumpa la banii astia.
Succesuri !
  • Stefan_BC

  • Mesaje scrise: 2,658
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
de aia te-am intrebat pretul ,si mie mi se par scumpe,de bani aia iti cumperi un astra h
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Cam scumpa skodita, un prieten vinde octavia din 2007, 100.000 km cu 7000 eur. Masina luata de noua de aici, nu junghi adus de bisnitari. Wink
  • Supo

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2010

  • Mesaj Privat
elegance a scris:Cam scumpa skodita, un prieten vinde octavia din 2007, 100.000 km cu 7000 eur. Masina luata de noua de aici, nu junghi adus de bisnitari. Wink

pai mai dami si mie niste deatlii despre ea Smile
  • astrah

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2010

  • Mesaj Privat
...
  • soto

  • Mesaje scrise: 111
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2010 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Ce-ai ales?
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR