Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • marius007zo2

  • Mesaje scrise: 734
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2007

  • Mesaj Privat
pe procesul verbal de constatare a pagubelor facut de ardaf in prima zi dupa accident sunt trecute exact piesele pe care le-am enumerat mai sus ...
stricaciuni in plus fata de ce e pe procesul verbal nu sunt decat clemele de la bara care vine pe aripi si crapat putin suportul de la ECM ... suport supravietuieste si asa iar clemele alea sunt 10 lei amandoua la GTT !

in plus fata de tine mai am janta de inlocuit, aparatoarea aia de noroi de la roata si proiectorul de pe dreapta ... in rest e acelasi lucru ca si la tine ... sa inteleg ca ar trebui sa imi dea 2500 (cat ti-a dat tie) + ce mai am in plus fata de tine (nu stiu cat e o janta din aia noua - aia cu 5 spite pe rotund originala de opel in 4 prezoane pe 15``)

spune-mi si mie, te rog frumos, cum au decurs discutiile cu reprezentantul ardaf din momentul in care te-ai hotarat ca vrei sa o faci cu plata in avans si ce hartii se fac !
Skip ads

  • marius007zo2

  • Mesaje scrise: 734
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2007

  • Mesaj Privat
@neamtule - nu stiu daca tu ai platit ceva pentru devizul facut dar eu am dat 100 de euro - 420 de lei pentru el la Radacini pe Calea Vitan iar la Radacini Marasesti imi cerea 150 de euro !
totalul devizului este 6555.2 lei

pentru viitorii pagubiti care vor sa procedeze la fel ca mine si ca @neamtule ordinea este urmatoarea:
1. se merge la politie pentru constatare sau la asigurator pentru amiabila
2. cu constatarea de la politie se merge la asigurator. in cazul in care o rezolvati cu intelegere amiabila vorbiti tot la asiguratorul vinovatului de punctul 3
3. se merge la asiguratorul vinovatului pentru procesul verbal de constatare a daunelor
4. cu procesul verbal de constatare a daunelor se merge la un service cu care asiguratorul vinovatului are contract (recomand reprezentanta) pentru a face un deviz cu pretul reparatiei (e suficient sa le spui ca vrei un deviz pentru plata anticipata) - eu aici am platit 100 de euro la radacini motors din calea vitan - pretul difera de la o reprezentanta la alta.
5. cu devizul de la service, procesul verbal de constatare a daunelor se merge inapoi la asiguratorul vinovatului pentru aprobarea sumei (in totalitate sau partial - in functie de inspectorul de daune)
6. dupa aprobare sumei, semnezi pentru bani si astepti dupa ei (maxim doua saptamani din ce zic ei).
7. iti repari masina Very Happy (fiecare dupa posibilitati)
ganditi-va bine inainte sa o faceti cu plata in avans pentru ca orice dauna care provine din accident si este vazuta dupa ce semnati pentru bani nu este acoperita .... semnezi pentru suma aia si cu aia te descurci.
sper ca m-am facut inteles !


treaba asta cu plata anticipata e buna, pararea mea, doar atunci cand ai daune minore care sunt la vedere ...
la un accident mai serios, zic eu, e bine sa o faci prin intermediul service-ului pentru ca se intampla sa apara si daune ascunse ... cum ar fi un lonjeron stramb, un radiator fisurat sau mai stiu eu ce !

revin cu detalii ...
numai bine !
  • calin1945

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Una suta euro pentru o constatare? Shocked

Macar au demontat ceva de la masina sau de ce costa atat? Garanteaza ei cumva ca nu ai si avarii ascunse?

Nesimtire pe fata....
  • NeamTuLe

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2007

  • Mesaj Privat
@marius007zo2 si tie cat tiau dat din totalul devizului 6555.2 lei ? sau cat trebuie sa iti dea?
Skip ads

  • marius007zo2

  • Mesaje scrise: 734
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2007

  • Mesaj Privat
@calin1945 - intocmirea devizului e un serviciu care e pe lista lor de servicii si care se factureaza ! am primit factura si chitanta pentru banii astia ! daca nu stiam exact ce trebuie schimbat la masina nu procedam asa ... dar stiu !
@neamtule - am lasat devizul cu suma asta la Ardaf si astept un raspuns cel mai tarziu joi dimineata ! am cerut nr. de inregistrare pentr hartiile pe care le-am lasat acolo ... cu ardaf-ul m-am mai judecat de 2 ori ! o data cu generalli ... si lista poate continua !
nu am nici cea mai mica idee cat o sa primesc ... daca nu imi convine pot refuza suma data de ei si pot baga masina in service ... unde altundeva decat la ... Radacini Motors Vitan ... e langa mine si le fac paguba macar Very Happy
  • calin1945

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Daca ai primit constatarea sunt convins ca au emis si factura si chitanta pentru acesti bani, eu ma gandeam ca este muuuult pentru ceea ce au prestat... nu ma legam de aspectul actelor.

Stima.
  • Lorand

  • Mesaje scrise: 1,375
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 1997 X14SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Am avut norocul sa am acident si eu...Asiguratorul este carpatica.Nesimtiti pana peste cap,infine.Ieri am dus fiara la service ales de mine,cu trailer pe banii mei.Au spus cand masina e la service ridicat pe rampa sa-i anunt si ei vin sa faca fotografi..atat...dupa accea ce se va intampla...hbar nu am..nu am nici un act nimik nimik de la ei...ma gandesc sa fac si eu in regim proprie si cu banii ce primesc +cu cat pot sa vand ce a mai ramas din masina sa cumpar alta...caci de reparat nu prea se mai merita.La service un mecanic mia zis in soapte..
  • marius007zo2

  • Mesaje scrise: 734
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2007

  • Mesaj Privat
nu in regie proprie pentru ca asiguratorul o sa iti dea banii fara tva iar manopera daca ti-o plateste o sa ti-o plateasca la un pret foarte mic ...
mergi la ei si faci o cerere de plata in avans !



haideti sa va mai povestesc ceva ce mi s-a intamplat azi ...
ieri am mers la ARDAF si am depus devizul pentru aprobare ... insa, sub indrumare unui tip de la ei de acolo, nu am facut nici o cerere ... dar am cerut numar de inregistrare pentru devizul depus la ei !
azi, ma suna un anume domn Dobra de la ardaf, inspector de daune, sa imi spuna ca el nu stie nimic de plata in avans si ca pot sa vin sa fac cerere in sensul asta dar el nu aproba nimic si ca despagubirile in avans sunt decat pentru Casco (sa mori tu, in gandul meu Very Happy)... convorbire inregistrata ! Very Happy
azi ... speriat oarecum, m-am apucat sa caut pe net, pe CSA sa vad si eu ce si cum cu plata in avans ...
ia ghici de ce am dat eu pe CSA dupa vreo ora de cautari ... de un ordin al CSA !
Oridul nr. 5/2010 intrat in vigoare la data de 25.05.2010 care reglementeaza toata prostia asta cu asigurarile .... ce ma intereseaza pe mine la ordinul asta ?
La Capitolul 3, art. 50, pct. 10 reglementeaza fix despagubirile in avans in totalitate (nu procent din total) - referirea la RCA este facuta mai sus, la inceputul capitolului !
maine dimineata, la prima ora, o sa iau laptopul, o sa merg sa ma intalnesc cu domnul Dobra, care habar nu are cf carui ordin lucreaza el acolo in ardaf - pentru ca si partea de angajati tot aici e prevazuta parca, si o sa ii dau cu el in cap !
omul incepusa sa se si ratoiasca la mine ... acum sunt mult mai linistit ! Very Happy
Skip ads

  • Lorand

  • Mesaje scrise: 1,375
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 1997 X14SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2008

  • Mesaj Privat
si in cazul in care am sasiul afectat si maduc pe dauna totala?c-am care ar fii procedura?si ce suma pot sa primesc?mult nu oricum...
p.s. deja bat campuri de la topic acuma observ.
  • marius007zo2

  • Mesaje scrise: 734
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2007

  • Mesaj Privat
nu am nici cea mai mica idee ... asta trebuie discutat cu inspectorul de daune de la asigurator
  • NeamTuLe

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2007

  • Mesaj Privat
@marius007zo2 "La Capitolul 3, art. 50, pct. 10 reglementeaza fix despagubirile in avans in totalitate (nu procent din total)"
adika trebuie sa iti plateasca toata suma doar fara TVA?
  • marius007zo2

  • Mesaje scrise: 734
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2007

  • Mesaj Privat
nu stiu daca fara tva din moment ce devizul e facut de un S.C. care e platitor de tva ... acelasi S.C. care, teoretic, cel mai probabil o sa faca si reparatiile!
nu am idee ... la tine asa a fost ?
la mine... pe devizul facut la radacini sunt trecute costurile si defalcat ...
manopera, vopsitorie si piese !
Skip ads

  • marius007zo2

  • Mesaje scrise: 734
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2007

  • Mesaj Privat
gata ... ieri, cei de la ardaf, mi-au virat banii in cont !
4113,7 lei ... masina, de cand am plecat in concediu, este in service !
numai bine!
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR