Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • NeamTuLe

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2007

  • Mesaj Privat
satul pana peste cap de servisurile din romania am zis sa incerc sa imi repar masina singur in regie proprie cum o numesc asigurarile si as vrea niste pareri idee sau orice stiiti despre asa ceva am inteles k 1 data nu se plateste TVA e si normal dar am sunat azi la ei si am inteles k au alte preturi pentru regie proprie adika mai mici, am zis sa fac un deviz la reprezentanta si sa vedem din suma care este fara TVA ce suma imi dau ei. multumesc
Skip ads

  • rastafarianul

  • Mesaje scrise: 513
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Salut, pt despagubiri in regie proprie se aplica un tarif mai mic al orei de manopera(difera cred in functie de firma de asigurare), dar si un discount la pretul de piese(procentul difera in functie de firma de asigurare). Chiar daca duci deviz de la reprezentanta, ei calculeaza din nou, dupa Audatex sau DAT, dar cu preturile pt manopera si discount agreat de ei. Si da, despagubirea este fara TVA.
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
De obicei se negociaza. Normal ca in loc sa dea 1000 lei la service, mai bine da 800 lei direct pagubitului. Toata treaba e sa sti sa negociezi si sa ameninti cu CSA. Asa e pe la noi...
  • NeamTuLe

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2007

  • Mesaj Privat
rastafarianul a scris:Salut, pt despagubiri in regie proprie se aplica un tarif mai mic al orei de manopera(difera cred in functie de firma de asigurare), dar si un discount la pretul de piese(procentul difera in functie de firma de asigurare). Chiar daca duci deviz de la reprezentanta, ei calculeaza din nou, dupa Audatex sau DAT, dar cu preturile pt manopera si discount agreat de ei. Si da, despagubirea este fara TVA.



am fost la dibass si cu Audatex si cu 10 % discount pe piese si 700 ron vopsit 2 piese adika mai ieftin decat la asigurare mia iesit 3500 ron fara TVA asta k sa pot sa compar cu ce miar da ei stiing ca sunt nesimtiti
Skip ads

  • NeamTuLe

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2007

  • Mesaj Privat
am rezolvat pentru inlocuit bara plus vopsit, far dreapta si aripa fata de indreptat si vopsit miau dat 2500 ron cred k este suficient de bine si sunt de parere ca mai multi ar trebui sa apelam la aceasta chesti "plata anticipat" pentru reparati usoare plus ca o faci tu cu mana ta si stii ca nu sia batut joc nimeni si mai ramai si cu ceva bani depinde cum te descurci
  • rastafarianul

  • Mesaje scrise: 513
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2006

  • Mesaj Privat
NeamTuLe a scris:am rezolvat pentru inlocuit bara plus vopsit, far dreapta si aripa fata de indreptat si vopsit miau dat 2500 ron cred k este suficient de bine si sunt de parere ca mai multi ar trebui sa apelam la aceasta chesti "plata anticipat" pentru reparati usoare plus ca o faci tu cu mana ta si stii ca nu sia batut joc nimeni si mai ramai si cu ceva bani depinde cum te descurci

De curiozitate, despre ce firma de asigurari este vorba?
  • NeamTuLe

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2007

  • Mesaj Privat
ardaf va pot da niste sfaturi care var putea ajuta la constatare sa iesiti mai bine cine este interesat

sunt satul de cei de la service-uri dupa ce miau dat foc la masina
  • blue_maniak

  • Mesaje scrise: 953
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Problema e ca nu toti stim sa reparam ,cu toate ca daca in fata blocului e o masina stricata sigur se gasesc 10 insi sa-si dea cu parerea. In plus nu avem scule iar daca stai la bloc nici loc nu prea ai. Mai bine stai la service pe capul mecanicilor sau le dai o mica atentie. De fiecare data cand merg la service sunt cu ochii pe ei. Spre exemplu la vulcanicazare , la schimbul anvelopelor de iarna cu cele de vara a pus cricul( aer comprimat) sub prag , nu sub intaritura si a vrut sa dea drumu la aer. Noroc ca am fost pe faza pentru ca nu cred ca-mi schimbau pragul daca-l crapau.
Skip ads

  • NeamTuLe

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2007

  • Mesaj Privat
pai nu am zis ca e usor sau gratis iti cumperi un minim de scule care nu costa o avere, vointa trebuie sa ai si sa o faci cu placere.
  • marius007zo2

  • Mesaje scrise: 734
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2007

  • Mesaj Privat
NeamTuLe a scris:ardaf va pot da niste sfaturi care var putea ajuta la constatare sa iesiti mai bine cine este interesat

sunt satul de cei de la service-uri dupa ce miau dat foc la masina

sfaturi ... te rog !?
aseara am patit-o si eu ...
am fost lovit de un tip cu un audi care este asigurat de ARDAF ...
azi am fost la un centru de daune si am facut un deviz cu ei ... a iesit cam asa :
- inlocuit bara fata + grile - total
- reparat aripa dreapta fata
- janta dreapta fata - ilocuit (e putin zgariata dar mi-au dat de inlocuit)
- aparatoare noroi dreapta fata - inlocuit
- far dreapta - inlocuit
- deflector bara pietre de inlocuit (cred ca e tot una cu aparatoare noroi dar asa scrie in pv de constatare)
- proiector dreapta - inlocuit
ulterior am fost la un prieten cu un service si a mai gasit suportii de bara fata, suportul de la ECM (cred - calculatorul de la ventilatoare) rupt.
service-ul asta mi-a zis ca e mai bine sa o fac in regie proprie ... vreun sfat, vreo idee ... cam cati bani imi dau astia de la ARDAF, imi ajung daca mi-o fac singur ?
proprietarul service-ului imi e prieten bun si mi-o face foarte bine, mi-a mai reparat-o de cateva ori ....
luni ar trebui sa sun pentru cererea de reparatie in regie proprie pentru ca azi nu era acolo cel care se ocupa de asta !
multumesc !
  • calin1945

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Sfatul meu sa o repari la un centru Opel, pentru suportii de bara si tot ce nu este la vedere service-ul trebuie sa faca propria lor constatare si sa o trimita la Ardaf.

Centrul lor de constatari nu cred ca este echipat sa observe si daunele ascunse... sper ca m-am facut inteles.

Bafta.
  • kapp

  • Mesaje scrise: 361
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2006

  • Mesaj Privat
marius007zo2 a scris:
- deflector bara pietre de inlocuit (cred ca e tot una cu aparatoare noroi dar asa scrie in pv de constatare)

Nu este acceasi chestie, e o protectie sa apere discurile si interioru rotii de pietre
Daca nu aveai si suportii sau alte hibe ascunse cel mai bine mergeai pe regie proprie si te scoteai si cu ceva bani dupa reparare...dar asa nu stiu...
Mai poti vedea ce service uri agreate au ei, sa te duci doar pentru constatare sa iti treaba si noile elemente si dupa regie proprie...Trebuie sa platesti si service ul pentru timpul lor ca naeh...In jur de 50-100 lei cred ca e ok..
Acum 2 ani m am dus cu Nissanul la reprezentanta Nissan cu acceasi problema, aveam un deviz de la un service normal da vroiam un deviz cu preturi de reprezentanta si ma costa doar devizul estimativ in jur de 5 milioane...Mare hotie...
Skip ads

  • denisCT

  • Mesaje scrise: 1,408
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2007

  • Mesaj Privat
deflector bara nu e buza de cauciuc de sub bara?
  • NeamTuLe

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2007

  • Mesaj Privat
marius007zo2 a scris:
NeamTuLe a scris:ardaf va pot da niste sfaturi care var putea ajuta la constatare sa iesiti mai bine cine este interesat

sunt satul de cei de la service-uri dupa ce miau dat foc la masina

sfaturi ... te rog !?
aseara am patit-o si eu ...
am fost lovit de un tip cu un audi care este asigurat de ARDAF ...
azi am fost la un centru de daune si am facut un deviz cu ei ... a iesit cam asa :
- inlocuit bara fata + grile - total
- reparat aripa dreapta fata
- janta dreapta fata - ilocuit (e putin zgariata dar mi-au dat de inlocuit)
- aparatoare noroi dreapta fata - inlocuit
- far dreapta - inlocuit
- deflector bara pietre de inlocuit (cred ca e tot una cu aparatoare noroi dar asa scrie in pv de constatare)
- proiector dreapta - inlocuit
ulterior am fost la un prieten cu un service si a mai gasit suportii de bara fata, suportul de la ECM (cred - calculatorul de la ventilatoare) rupt.
service-ul asta mi-a zis ca e mai bine sa o fac in regie proprie ... vreun sfat, vreo idee ... cam cati bani imi dau astia de la ARDAF, imi ajung daca mi-o fac singur ?
proprietarul service-ului imi e prieten bun si mi-o face foarte bine, mi-a mai reparat-o de cateva ori ....
luni ar trebui sa sun pentru cererea de reparatie in regie proprie pentru ca azi nu era acolo cel care se ocupa de asta !
multumesc !


vezi ca nu trebuie sa faci cere de regie proprie ci sa scrii de plata anticipat adika sa iti dea bani in avans daca faci cu regie proprie trebuie sa aduci facturi si te complici, faci o cere de plata anticipata astept sa vezi cati bani iti da si daca nu iti convine cu foaia de constatare te duci la service si tio repari, sper k mam facut inteles plata anticipat nu regie proprie. stima
  • marius007zo2

  • Mesaje scrise: 734
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2007

  • Mesaj Privat
kapp a scris:
marius007zo2 a scris:
- deflector bara pietre de inlocuit (cred ca e tot una cu aparatoare noroi dar asa scrie in pv de constatare)

Nu este acceasi chestie, e o protectie sa apere discurile si interioru rotii de pietre
Daca nu aveai si suportii sau alte hibe ascunse cel mai bine mergeai pe regie proprie si te scoteai si cu ceva bani dupa reparare...dar asa nu stiu...
Mai poti vedea ce service uri agreate au ei, sa te duci doar pentru constatare sa iti treaba si noile elemente si dupa regie proprie...Trebuie sa platesti si service ul pentru timpul lor ca naeh...In jur de 50-100 lei cred ca e ok..
Acum 2 ani m am dus cu Nissanul la reprezentanta Nissan cu acceasi problema, aveam un deviz de la un service normal da vroiam un deviz cu preturi de reprezentanta si ma costa doar devizul estimativ in jur de 5 milioane...Mare hotie...


in primul rand va multumesc pentru raspunsuri ...
suportii barii care vin pe aripi sunt 10 lei noi pe original la GTT ... si in rest ... suportul de la ECM e crapat unde e prins intr-unul din suruburi - se poate face sau se poate lasa si asa ...

am vazut cu ce service-uri lucreaza ei si chiar am gasit unul ok !
pentru plata anticipata cum se procedeaza ? imi dau ei banii dinainte, tre sa le dau facturi sau mai stiu eu ce ?
am facut azi o constatare la prietenul cu service-ul si ma costa, cu tot cu piese, vopsit si manopera, maxim 1500 de lei !
va rog, daca se poate, si alte idei ... chiar nu am nici o idee cum se procedeaza cu plata anticipata !
multumesc !
  • astrah

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2010

  • Mesaj Privat
O sa-ti ofere putin adica cat sa-ti pui piese "pe producator" si ceva manopera.Asa se intampla cand vrei banii plus ca dureaza cam 1-2 luni de cand faci devizul final si pana da acceptul de plata.Tu te astepti sa-ti ramana ceva bani dar la dauna care o ai nu prea cred.(prea mica).
Mai bine o faci la reprezentanta (vezi sa aibe "contract" cu ei) si ai avantajul pieselor originale si vopsit mai de calitate.Oricum nu dai bani de la tine.
  • marius007zo2

  • Mesaje scrise: 734
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2007

  • Mesaj Privat
sunt doar cateva service-uri care mai lucreaza cu ardaf-ul ...
la cateva din ele am fost si eu ... cateva reprezenante ... RADACINI Motors, GTT si mai e una dar nu imi aduc aminte ... am fost la TOPTEN AG, un service tare frumusel si curat cu toata ca erau foarte aglomerati, am fost si la alte 2 service-uri tot din din sectorul 3 si toti mi-au aratat cu ce lucreaza - piese pe original.
acum ardaf-ul mie imi calculeaza banii dupa cel mai ieftin service al lor ... nu cred ca vreun service a cumparat bari de producator si au trimis pretul de achizitie corect ...
am mai trecut prin asta si din experienta stiu ca foarte multe service-uri cumpara piese de producatori si la asigurari trimit pret de piesa pe original !
prin urmare ... nu stiu ce sa zic ... luni merg la ardaf sa vorbesc cu ei si sper ca in 2 - 3 zile sa am un raspuns !
  • NeamTuLe

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2007

  • Mesaj Privat
nu este adevarat in 2 sap mau sunat sa ma duc sa ridic bani

specifici plata in avans ei calculeaza iti da bani si nu ii mai intereseaza daca iti faci masina sau nu si nici unde daca ai luat bani.
  • marius007zo2

  • Mesaje scrise: 734
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2007

  • Mesaj Privat
@neamtule - tu ai zis, mai sus, ca ai primit 2500 de lei pentru bara de inlocuit + vopsit, far de inlocuit si aripa de reparat + vopsit nu? am inteles bine ?
  • NeamTuLe

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2007

  • Mesaj Privat
da dc? ideea este ca trebuie sa iti dea cat mai multe de schimbat chiar daca ele nu necesita sau nu sunt chiar parte din accident Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR