Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume
  • george_fusneica

  • Mesaje scrise: 939
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Salutare gaska, dupa ce am dat search-ul corespunzator, am hotarat sa deschid acest topic pentru a afla cat mai multe despre Elvetia.
In vara planuiesc un concediu in exterior, ruta Italia, Franta, Elvetia, Austria.
Imi doresc sa stau in Elvetia aprox 10 zile si sa vizitez cat mai mult, in medie 12-14 ore pe zi, mai intereseaza in mod deosebit obiective gen varfuri montane, pesteri, cascade, lacuri, drumuri pitoresti gen Transfagarasan.
Echipajul este format din 2 bucati adulti vaccinati si una bucata copil 3,5 ani la momentul deplasarii.
Utilajul de deplasare: una bucata Opel Agila 2001
Echipamente de confort: cort Hannah Covert, izoprene, saci de dormit, aragaz electric, primus, pavilion 3x3 metri, echipament de drumetie montana.
Ma intereseaza in mod deosebit documente necesare pentru intrare (de viza stiu ca nu mai este nevoie), taxe de drum, pret benzina, eventual campinguri in care ati fost si stiti ca sunt ok, obiective din categoria "not to miss".
Multumesc anticipat.
Skip ads

  • calin1945

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Buna,

Eu am fost in Elvetia cu ocazia salonului auto in anul 2008, in legatura cu documentele, cel putin la aceea data era nevoie de pasaport valabil macar inca 6 luni de la data cand intri in Elvetia... cum voi mergeti cu copil presupun ca oricum folositi pasapoartele. Fi atent daca Cartea Verde pe care o ai acopera si Elvetia....
Despre preturi, mie mi s-au parut mari, am avut o sperietura cand am intrat intr-o benzinarie si vanzatoarea mi-a spus ca nu exista decat vignete pe un an.... credeam ca o sa coste sute de euro.... cand colo vigneta lor costa undeva in jur de 30 euro PE AN.... super treaba.
Am intrat din Germania in Elvetia si vamesul a fost cam acru.... de moda veche.... dar in schimb la periferia orasului Geneva spre localitatea franceza Annemasse, este un regim vamal mult mai relaxat, in sensul ca exista pichete dar functionarii nici macar nu opresc masinile... stau doar si se uita...nici macar masina cu nr de RO nu au oprit-o.

Eu am fost cazat in Annemasse (FR), pentru ca era mai ieftin decat in Geneva. Geneva este un oras f frumos, in schimb am fost dezamagit de Zurich (oras posomorat) poate din cauza vremii de Martie.....

Preturile la carburant deasemenea mai mari, eu am cumparat din Germania si Franta.

Daca ai ocazia sa treci prin tunelul Montblanc... este si aia o experienta unica...12 km de tunel.... (nu e departe de granita Elvetia-Franta-Italia)

Bafta si drum bun.
  • ciprinel

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2008

  • Mesaj Privat
calin1945 a scris:
Daca ai ocazia sa treci prin tunelul Montblanc... este si aia o experienta unica...12 km de tunel.... (nu e departe de granita Elvetia-Franta-Italia)

Pai nimic de zis ca e frumos dar spunei si cat costa trecerea prin tunel. Cam 30.5 euro 1 trecere. Iar vigneta costa 28 euro pe 1 an( singura optiune). Si in general totul este foarte scump. Nu renteaza decat sa treci in fuga prin Elvetia, dar daca ai bani............. Very Happy .In rest mai cautam pana pleci. Apropo cand e plecarea?
  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Obiectiv NOT to MISS :

Davos to Stelvio - senzatii de vis dar sa ai si utilaj

"the greateast driving road in the world "

http://forums.finalgear.com...-the-world-22869/
Skip ads

  • george_fusneica

  • Mesaje scrise: 939
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Foarte frumos, multumesc, iata unul din obiective. Utilajul merge, a mers bine in Austria pe Grossglockner HochAlpenstrasse pana la 2571 metri.
Norml ca in jucaria aia ai alte senzatii dau eu zic ca daca nu esti cumva Schumacher, mergi la fel de cuminte ca si cu Opelul pe marginea prapastiei Shocked . Frumos, da, frumos. Nota 20.

Ciprinel: Plecarea este undeva pe 16-17 iulie, cu sedere de 3 saptamani, din care planuiesc 3 zile pe drum si restul distractie loco.
Planuiesc ziua 1 plecare 3 dimineata din Iasi, ora 4 si jumatate targu neamt, maxim 8 sa fie cluj, 10 oradea, in 4 ore sa ajung in Austria, sa trec austria in vreo 4-5 ore maxim si sa ajung pe seara la Torino unde am niste rude la care voi sta 2 zile. De acolo plec la Nisa pe Coasta de Azur pentru 4-5 zile, sa facem putintica plaja si baie intr-un loc acatarii, si apoi Elvetia vreo 10 zile si Austria cat mai ramane.
Nu e foarte scump in Elvetia, am gasit campinguri si la 15 euro /zi pentru toti 3, cort si masina.
Am deoparte pentru probleme legate de drumuri in Elvetia 200 de euro (taxe de acces ma refer). Cand se termina, se termina, asta e. Nu disperam, mai mergem si in Austria ca a mai ramas si pe acolo ceva nevizitat Very Happy
  • maramu

  • Mesaje scrise: 304
  • Locatie: Targu Mures
  • Masina: Vectra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Salutare, eu trec prin Elvetia de cate ori am ocazia.
Intradevar vignieta este ~30euro dar gasesti trasee care nu trec neaparat pe autostrada.
Recomand:
- Konstnz, granita cu Germania, lacul Bodensee; Insel Mainau - Bodensee, asta este deja in germania dar e la granita;
Mainau
- aproate este si cascada Rinului, Rheinfal;
- de acolo poti sa mergi in Zurich, ceva lacuri si pe acolo, Luzern, daca nu mergi pe autostrada o sa ai parte de peisaje superbe si pe acolo;
- alta zona faina, Interlaken, de aici poti sa vizitezi Luterbrunnen, de aici telecabina si apoi trenul pana la Murren, apoi telecabina iar pana pe varf la Birg, este intradevar cam scump, cam 30-40E de persoana, toate astea, dus intors, nu mai tin bine minte dar merita;
- tot de la Interlaken, Grindelwald, o sa gasesti o gramada de pliante in zona care o sa te ajute, la capatul strazii Aspi Mettenbergstrasse, este intrarea in cele mai frumoase chei pe care le-am vazut eu.


Bafta
  • george_fusneica

  • Mesaje scrise: 939
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Multumesc, stiu ca sunt scumpe chestiile astea cu 2 telecabine si alte mijloace de locomotie, dar intr-adevar se merita. Vreau sa ajung si la Chamonix sa urc cu telecabina pana pe la 3800 de metri. Am inteles ca si acolo e tot cam asa, vreo 40 de euro de persoana, dar se merita. Dai un ban, da nu esti la Mamaia la Aqua magic....esti on the top of Europe...Yhaaaaaa!
  • alxgudea

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Cluj Napoca
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2006

  • Mesaj Privat
george, doar o scurta mentiune..am vazut ca ti-ai facut un calcul destul de strict la timp...din propria experienta iti spun ca drumul pana la oradea...tine muuul mai mult decat crezi..dupa cluj, daca ajungi pe piatra craiului si ai tiruri in fata...om esti...e un drum fff aglomerat si mancator de timp.
dupa ce treci granita daca te hotarasti sa mergi pe autostrada, mergi spre debrecen (via berettyoujfalu)- ocol de vre-o 40 km dar merita. ce nu merita e balmajeala din jurul budapestei unde nu a fost o singura data sa nu ma pierd...trecerile pe m0 si apoi via viena sunt uin chin ca intreg m0-ul. solutia- tai orasul...dar daca ajungi la ore de zi....ai sa-ti rogi moartea...
acum 2 saptamani am plecat din cj la ora 13, la 17 intram in budapesta (e adevarat cu pauzele de pisu si caca la copil &stuff) dar la iesirea dinspre viena (budaors) eram doar pe la ora 19-19.30...
Skip ads

  • calin1945

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
alxgudea a scris:george, doar o scurta mentiune..am vazut ca ti-ai facut un calcul destul de strict la timp...din propria experienta iti spun ca drumul pana la oradea...tine muuul mai mult decat crezi..dupa cluj, daca ajungi pe piatra craiului si ai tiruri in fata...om esti...e un drum fff aglomerat si mancator de timp.
dupa ce treci granita daca te hotarasti sa mergi pe autostrada, mergi spre debrecen (via berettyoujfalu)- ocol de vre-o 40 km dar merita. ce nu merita e balmajeala din jurul budapestei unde nu a fost o singura data sa nu ma pierd...trecerile pe m0 si apoi via viena sunt uin chin ca intreg m0-ul. solutia- tai orasul...dar daca ajungi la ore de zi....ai sa-ti rogi moartea...
acum 2 saptamani am plecat din cj la ora 13, la 17 intram in budapesta (e adevarat cu pauzele de pisu si caca la copil &stuff) dar la iesirea dinspre viena (budaors) eram doar pe la ora 19-19.30...


Nu sunt de acord cu cele de mai sus, eferitor la M0, semnalizarea drumurilor in Ungaria este exmplara, daca respecti limitele de viteza si stii ce ai de urmarit sigur nu te vei pierde, in plus de asta cei care folositi harti vechi de GPS e logic sa va pierdeti... deoarece altii (spre deosebire de noi) mai si lucreaza la drumuri... deci George poti folosi M0 fara probleme....
Nu inteleg mentalitatea de a intra intr-un oras mare, cand are centura in regim de autostrada (2+2 benzi).... Shocked
Drumuri bune...
  • xcuseme

  • Mesaje scrise: 1,458
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Isuzu Y17DT 16v 55kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2006

  • Mesaj Privat
George... si eu am cam aceleasi planuri... vreau sa fac tot drumuri de munte... si sa vizitez cat mai mult.

Initial vroiam sa ma aciuez in zona Kaprun, dar sunt si in Elvetia cateva chestii care vreau sa le fac neaparat.

Drumuri gen Passo del Stelvio, Furka Pass, Grimsel Pass, etc...

Din ce am vazut in experientele anterioare, Elvetia e o tara f scumpa. Totul este scump... mancare, cafea, combustibil, cazare.

M-am orientat sa stau undeva foarte aproape de Italia cateva zile... oricum ramane de vazut... cate finante reusesc sa strang Smile

Daca vrei sa treci prin tunele mocca... iti recomand cel de la Airolo spre nordul elvetiei. Foarte aproape de Furka pass, St. Moritz, etc.
http://en.wikipedia.org/wik...thard_Road_Tunnel
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
calin1945 a scris:
alxgudea a scris:george, doar o scurta mentiune..am vazut ca ti-ai facut un calcul destul de strict la timp...din propria experienta iti spun ca drumul pana la oradea...tine muuul mai mult decat crezi..dupa cluj, daca ajungi pe piatra craiului si ai tiruri in fata...om esti...e un drum fff aglomerat si mancator de timp.
dupa ce treci granita daca te hotarasti sa mergi pe autostrada, mergi spre debrecen (via berettyoujfalu)- ocol de vre-o 40 km dar merita. ce nu merita e balmajeala din jurul budapestei unde nu a fost o singura data sa nu ma pierd...trecerile pe m0 si apoi via viena sunt uin chin ca intreg m0-ul. solutia- tai orasul...dar daca ajungi la ore de zi....ai sa-ti rogi moartea...
acum 2 saptamani am plecat din cj la ora 13, la 17 intram in budapesta (e adevarat cu pauzele de pisu si caca la copil &stuff) dar la iesirea dinspre viena (budaors) eram doar pe la ora 19-19.30...


Nu sunt de acord cu cele de mai sus, eferitor la M0, semnalizarea drumurilor in Ungaria este exmplara, daca respecti limitele de viteza si stii ce ai de urmarit sigur nu te vei pierde, in plus de asta cei care folositi harti vechi de GPS e logic sa va pierdeti... deoarece altii (spre deosebire de noi) mai si lucreaza la drumuri... deci George poti folosi M0 fara probleme....
Nu inteleg mentalitatea de a intra intr-un oras mare, cand are centura in regim de autostrada (2+2 benzi).... Shocked
Drumuri bune...


Exact, M0 e centura cu regim de autostrada. Doar daca ai ghinionul sa prinzi vreun accident atunci e problema.
  • calin1945

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
tonytm a scris:
calin1945 a scris:
alxgudea a scris:george, doar o scurta mentiune..am vazut ca ti-ai facut un calcul destul de strict la timp...din propria experienta iti spun ca drumul pana la oradea...tine muuul mai mult decat crezi..dupa cluj, daca ajungi pe piatra craiului si ai tiruri in fata...om esti...e un drum fff aglomerat si mancator de timp.
dupa ce treci granita daca te hotarasti sa mergi pe autostrada, mergi spre debrecen (via berettyoujfalu)- ocol de vre-o 40 km dar merita. ce nu merita e balmajeala din jurul budapestei unde nu a fost o singura data sa nu ma pierd...trecerile pe m0 si apoi via viena sunt uin chin ca intreg m0-ul. solutia- tai orasul...dar daca ajungi la ore de zi....ai sa-ti rogi moartea...
acum 2 saptamani am plecat din cj la ora 13, la 17 intram in budapesta (e adevarat cu pauzele de pisu si caca la copil &stuff) dar la iesirea dinspre viena (budaors) eram doar pe la ora 19-19.30...


Nu sunt de acord cu cele de mai sus, eferitor la M0, semnalizarea drumurilor in Ungaria este exmplara, daca respecti limitele de viteza si stii ce ai de urmarit sigur nu te vei pierde, in plus de asta cei care folositi harti vechi de GPS e logic sa va pierdeti... deoarece altii (spre deosebire de noi) mai si lucreaza la drumuri... deci George poti folosi M0 fara probleme....
Nu inteleg mentalitatea de a intra intr-un oras mare, cand are centura in regim de autostrada (2+2 benzi).... Shocked
Drumuri bune...


Exact, M0 e centura cu regim de autostrada. Doar daca ai ghinionul sa prinzi vreun accident atunci e problema.


dar sa facem precizarea limitarii vitezei la 80km/h cu cel putin 3 radare fixe pana la Budaors... Smile)
Skip ads

  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Blestematele alea mici de pe partea de vest erau sa ma arda de cateva ori. Noroc cu ungurii care stiau unde-s amplasate.
  • valimdj

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2010

  • Mesaj Privat
iti mai trebuie pasaport sa intri in Elvetia?
  • xcuseme

  • Mesaje scrise: 1,458
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Isuzu Y17DT 16v 55kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2006

  • Mesaj Privat
da
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Pai... Elvetia e in Shenghen, in principiu nu ai avea nevoie...
  • stefan_10

  • Mesaje scrise: 251
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Buna dimineata! Am fost de doua ori in Elvetia. Recomand zona Interlakken(a detaliat un coleg mai sus obiectivele din acea zona). Trebuie sa caut bonurile de benzina,ca sa nu vorbesc prostii,dar eu traiesc cu impresia ca benzina nu este mai scumpa in Elvetia decat in Germania. Pasaportul nu mai este necesar din 2009,se intra doar cu buletinul. Drum bun doresc! Este o experienta minunata Elvetia!
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
http://www.drive-alive.co.u...rices_europe.html
E chiar mai ieftina benzina.
  • ciprinel

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2008

  • Mesaj Privat
valimdj a scris:iti mai trebuie pasaport sa intri in Elvetia?

Da pentru copii( oricum lor le trebuie oriunde ) Very Happy
  • bvirgil1979

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Sa inteleg ca nu imi mai trebuie pasaport ca sa strabat Elvetia?
Planuiesc un drum pana in Italia si cel mai bun traseu pentru a ajunge la destinatie, trece o mica parte prin Elvetia.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR