Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • ghibea c

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Nu contest faptul ca printre preoti nu exista si oameni care intradevar cred ca ceea ce fac este ok din punct de vedere divin,vorbesit de un nr. foarte mic de preoti care defaimeaza sutana ,ca pe Dumnezeu lau defaimat de mult,dar cum se face ca vezi peste tot numai preoti cu fel de fel orientari sexulae,not ok,sau pe eu stiu care mare sef al biserici acum cateve luni era dat la pro tv ca a luat nu stiu cata mita si mai vine dupa el un body guard cu Q7si alti preoti care cer eu stiu ce taxe fara chitanta pt. ori ce fac etc ,la mine in sat, ca miam luat casa de vreo teri ani,popa a divortat de sotie ,a stat cu alta in concubinaj si acum sta cu o pustioaica.
Dumnezeu a spus in leveticsau ,deutronom ,nu stiui sigur acum versetul<Sa fiti sfinti pt.mine ,caci eu sunt un dumnezeu sfant>actiunile lor nu denota ca ortodoxia ar fi ok.
Si sa ne gandim logic,cine la omorit,(condamnat de fapt la moarte) pe Isus?Preotii ,pe cine a condamnat Isus cat a predicat pe pamant?pe preoti,cine te omoara acum ,din pct de vedere spiritual,(cu invataturile lor false ,contrare a cea ce spune biblia)?
in momentul in care Isus a murit, perdeaua ce despartea sfanta sfintelor sa rupt ,semnul lui Dumnezeu ,ca a rupt legatura cu clasa preoteasca .
Vezi nu stiu ce conflict se isca intre doua natiuni,ortodoxe,si preoti merg si ii binecuvanteaza pe ostasi ,armamentul,tancuri etc ,sa se intoarca cu bine acasa ,pe care preot il asculta Dumnezeu?
In 2 corinteni 6:16-19 <si ce acord este intre lumina si intuneric(referitor la lumina de pasti din ierusdalim),intre Isus si Belial,intre templul lui Dumnezeu si idoli?(referitor la icoane si moaste etc)>
Cand intri intr-o biserica pica idolii pe tine ,te intreb si eu acum ,este Dumnezeu de acord cu acest cult?
Skip ads

  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
ghibea c a scris:vorbesit de un nr. foarte mic de preoti care defaimeaza sutana ,

glumesti, nu?
  • electronistul

  • Mesaje scrise: 1,123
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2012 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Vãd cã am deviat puþin de la subiect ºi aici; parcã nu era vorba de cât de rãi / pãrtinitori / mafioþi sunt unii preoþi ortodocºi. Ce mã deranjeazã pe mine într-o micã mãsurã sunt discuþiile începute pe baza unor citate din texte religioase, acompaniate de o invitaþie la "o discuþie amicalã" pe una din temele de genul "Ce crezi cã îþi rezervã þie sfârºitul lumii / apocalipsa ?". La faze de-astea eu dau ignore direct, dupã ce iau fluturaºul sau revista (doar pentru a le gãsi un loc de cinste în primul tomberon), gândindu-mã la un vers (nu verset) de-acum celebru:
"Mã doare-n ºurã, eu am altele pe cap; v-ascult oral"
ªi mã gândesc cum sã fac sã fie mai bine pentru familie, copil, nevastã, ºi aºa mai departe.
Mãmãliga mâne-sii de treabã, dar ei de unde au finanþare pentru aºa ceva ?!
  • ghibea c

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2010

  • Mesaj Privat
noi ortodocsii nu veneram obiectul acela in sensul strict ci ceea ce-i reprezentat pe el,

deut 4:15. Þineþi dar bine minte cã în ziua aceea, când Domnul v-a grãit din mijlocul focului, de pe muntele Horeb, n-aþi vãzut nici un chip.
deut 4:16. Sã nu greºiþi dar ºi sã nu vã faceþi chipuri cioplite, sau închipuiri ale vreunui idol, care sã înfãþiºeze bãrbat sau femeie,
ps 113:12. Idolii neamurilor sunt argint ºi aur, lucruri de mâini omeneºti:
13. Gurã au ºi nu vor grãi; ochi au ºi nu vor vedea;
14. Urechi au ºi nu vor auzi; nãri au ºi nu vor mirosi;
15. Mâini au ºi nu vor pipãi; picioare au ºi nu vor umbla, nu vor glãsui cu gâtlejul lor.
16. Asemenea lor sã fie cei ce-i fac pe ei ºi toþi cei ce se încred în ei.
rom 15:4. Cãci toate câte s-au scris mai înainte, s-au scris spre învãþãtura noastrã, ca prin rãbdarea ºi mângâierea, care vin din Scripturi, sã avem nãdejde
Daca invatam din ce sa scris in biblie ,acest lucru este ca, Dumnezeu doreste sa ne inchinam numai lui,nu la icoane sau sfinti .
Iaon are o viziune in care ii apare un inger Apocalipsa 19:10. ªi am cãzut înaintea picioarelor lui, ca sã mã închin lui. ªi el mi-a zis: Vezi sã nu faci aceasta! Sunt împreunã-slujitor cu tine ºi cu fraþii tãi, care au mãrturia lui Iisus. Lui Dumnezeu închinã-te, cãci mãrturia lui Iisus este duhul proorociei.
Asadar Dumnezeu cum doreste sa neincinam lui ?iprin spirit si adevar ,nu prin icoane ioan 4:24. Spirit este Dumnezeu ºi cei ce I se închinã trebuie sã i se închine în spirit ºi în adevãr.
Skip ads

  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
@ghibea c, ai deviat de la subiect...aici nu se discutã despre " noi ortodocsii". Te rog sã rãmâi la subiect. Mulþumesc pentru inþelegere.
  • daniel 5ck

  • Mesaje scrise: 340
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2010

  • Mesaj Privat
pt Ghibea: ceea ce spui tu mai sus legat de armata este exact vocea unor "martori mincinosi" Iehovisti cu care m-am contrazis. Preotul ortodox binecuvinteaza ostirea care merge sa-si apere patria de invadatori sau mai nou incearca sa apere unele popoare aliate de invadatorii lor.
ceea ce spui tu de ruperea catapetesmei,de ruperea legaturii Dumnezeu-preoti,sunt simple indoctrinari pe care ti le-au bagat unii pastori in cap iar legat de idoli,asa cum le zici tu la icoane,nu uita ca in vechiul Testament exista Cortul Sfant cu toate obiectele care existau in el,chivotul legii,obiectele de cult,citeste mai bine si mai atent vechiul Testament si vei vedea si rostul acestora;i-am zis si altui coleg forumist sa nu mai desprinda un singur verset din context si sa-l analizeze cum vrea el
  • Peterr

  • Mesaje scrise: 408
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2010 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2008

  • Mesaj Privat
electronistul a scris:Cunosc un preot care are un H caravan, o soție și doi copii, care activeazã la noi pe forum și pe care îl respect pentru cã, dupã pãrerea mea, cum e el ar trebui sã fie toți preoții - OM în afara bisericii, exemplu și cãlãuzitor de oameni îmbrãcat în sutanã ... se întâmplã sã fie ortodox.


Mare OM! Tot respectul

In alta ordine de idei,
ai mai zis de carkit La un OPEL ?! Pai aia-i mult ? Ia priveste aici:



Nu va mai legati atata de religii.

Later edit: Pentru a evita confuziile: Eu nu iau apararea niciunei religii in mod particular. Sunt nascut Ortodox si casatorit in Biserica Greco-Catolica. Cand merg la biserica, nu-mi pasa daca respectiva cladirii apartine de ortodocsi, greco-catolici, romano-catolici, buddhisti, islami, tibetani, hindusi sau ce stiu eu. Merg pentru mine, pentru linistea mea sufleteasca. Nu cladirea sau administratorul ei (preotul) imi aduce mie liniste sufleteasca
  • daniel 5ck

  • Mesaje scrise: 340
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Daca isi lua in loc de Maseratti un hotel sau un teren de 2 ha in centrul Bucurestiului nu tot asa ziceam? Este un preot care are multi bani in familie si in cazul lui,a considerat ca-i bine sa-i investeasca in ceva ce-i place. Orice meserie am avea fiecare in parte daca am avea vreun milion de euro cati dintre cei de aici de pe forum nu ne-am lua o masina super tare?
Eu am vazut preoti prin satele sarace care la 60-70 de ani merg cu bicicleta pentru ca nu au putut agonisi bani pentru o dacia 1310 ci s-au sacrificat pentru a-si tine copiii prin facultati.
Eu unul visez de copil sa conduc o masina de teren gen RANGE ROVER,PAHERO sau PATHFINDER,ce m-ar retine s-o conduc daca as avea bani s-o cumpar,invidia celor de langa mine?
Poate sotia preotului lucreaza prin nu stiu ce minister sau are vreo firma de constructii sau turnat asfalt prin capitala,nimic nu ma mai mira in ziua de astazi.
Eu nu-l invidiez pentru ca nu-mi place culoarea rosie pentru asemenea masina
Skip ads

  • ghibea c

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Edwin a scris:@ghibea c, ai deviat de la subiect...aici nu se discutã despre " noi ortodocsii". Te rog sã rãmâi la subiect. Mulþumesc pentru inþelegere.


scuze pt deviere,daca exista ,nu a fost cu intentie,am scos o fraza din textul lui daniel 5ck
  • ghibea c

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2010

  • Mesaj Privat
daniel 5ck a scris:pt Ghibea: ceea ce spui tu mai sus legat de armata este exact vocea unor "martori mincinosi" Iehovisti cu care m-am contrazis. Preotul ortodox binecuvinteaza ostirea care merge sa-si apere patria de invadatori sau mai nou incearca sa apere unele popoare aliate de invadatorii lor.
ceea ce spui tu de ruperea catapetesmei,de ruperea legaturii Dumnezeu-preoti,sunt simple indoctrinari pe care ti le-au bagat unii pastori in cap iar legat de idoli,asa cum le zici tu la icoane,nu uita ca in vechiul Testament exista Cortul Sfant cu toate obiectele care existau in el,chivotul legii,obiectele de cult,citeste mai bine si mai atent vechiul Testament si vei vedea si rostul acestora;i-am zis si altui coleg forumist sa nu mai desprinda un singur verset din context si sa-l analizeze cum vrea el


Daca se numesc idoli , asa sunt numiti de biblie .nu ii numesc eu,au existat acele obiecte dar nu erau pt a te inchina la ele ci aveau un rol in inchinare.

De ce toti regi care au urmat la conducerea israelului au desfintat de fiecare data toate locurile si idolii folositi in inchinare si au ridicat numai locuri de inchinare dedicate lui Dumnezeu ,nu si idoli?

daniel 5ck Ruperea catapetesmei nu este o indoctrinare ci un fapt mentionat de Dumnezeu in biblie.

Daca acei preoti ar urma legea lui Dumnezeu ar spune conducatorilor armatei, fratilor Dumnezeu ne interzice sa facem rau altora,faptul ca va binecuvantam inseamna ca suntem de acord cu cea ce veti urma sa faceti ,adica crime,iar noi nu vrem sa-l facem pe Dumnezeu partas la acest lucru prin binecuvantarea pe care o cerem sa o aduca asupra voastra,ar insemna ca si-ar declina calitatea de dumnezeu iubitor daca ar fi de acord cu voi,iar ceilalti cotropitor daca ar fi si ei supusi legilor lui Dumnezeu nu ar intreprinde aceasta actiune.

In 2 petru 3:9 se spune ca Dumnezeu nu este incet cum percepe lumea incetineala ci este incet la manie pt ca doreste ca toti oameni sa afle adevarul si sa fie salvati nu distrusi, atunci intelegem ca nu doreste ca preotii sa fie de acord cu distrugerea celorlalti si doreste ca preotii,sa ii salveze

Sunt ortodox.Faptul ca sunt sau nu mincinosi, ar trebui sa te abtii,in urma celor scrise de tine mai sus arata ca esti citit si ar trebui sa sti ca biblia ne indeamna sa nu judecam pe nimeni pentru religia lui<rom 14:4>, cea ce am afirmat eu mai sus nu sunt acuzatii la persoana ,la ortodox, ci la clasa preoteasca, care ar trebui sa ocroteasca ,,turma" lui Dumnezeu, sa slujeasca pentru ea nu sa li se slujeasca
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
daniel 5ck a scris: Eu am vazut preoti prin satele sarace care la 60-70 de ani merg cu bicicleta pentru ca nu au putut agonisi bani pentru o dacia 1310 ci s-au sacrificat pentru a-si tine copiii prin facultati.

*
Sincer, mie mi se par relativ bine platiti pentru 3 ore "de program" pe saptamana... Laughing Daca alti bugetari (si nu numai) isi pun sincer problema unui al doilea job, ei de ce nu ar face-o, mai ales ca le ramane timp cacalau Embarassed
  • daniel 5ck

  • Mesaje scrise: 340
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2010

  • Mesaj Privat
pt Ghibea:
postam undeva mai sus despre trecerea de la tip la prototip,unde am zis eu ca ortodocsii se inchina la obiecte? se roaga la persoanele zugravite pe ele:Sfanta Treime,Hristos<Fecioara Maria precum si ceilalti sfinti din calendarul ortodox
-legat de catapeteasma,tu ai afirmat ca odata cu ruperea ei,Dumnezeu s-a lepadat de preoti dar nu uita ca era preotia levitica,a V.T. dar nici de aceea nu s-a lepadat;ruperea catapetesmei a avut loc in momentele in care Hristos isi dadea duhul ca OM pe cruce,nu are nicidecum legatura cu ceea ce zici tu...
din contra,Hristos isi trimite apostolii la propovaduire instituind noua preotie " Mergand invatati toate neamurile,botezandu-le in numele Tatalui sial Fiului si al Sfantului Duh" mt 28,19
ce puteau sa invete Apostolii daca nu ceea ce primisera de la Hristos;mai departe,citind N.T. ,Faptele Apostolilor,au fost alesi DIACONII ,mai tarziu,dupa Cinzecime,cand comunitatile crestine se maresc sunt instituiti EPISCOPII in cetati iar de catre acestia Preotii de unde rezulta succesiunea apostolica asa ca nu mai incerca sa spui ca preotii nu prea isi au rostul sau ca fac numai rau
Legat de armata,stii care-i rolul preotului militar? In primul rand sa fie alaturi de sufletele celor care sunt plecati de langa familii,sa oficieze slujbe in unitatile militare,sa spovedeasca si sa impartaseasca ostasii,nu incerca sa rastalmacesti chestia cu binecuvantarea ostirilor ca si cum preotii ar nesocoti porunca lui Dumnezeu
Stim cu totii ca trebuie sa ne iubim aproapele" binecuvantati pe cei ce va bleastama,faceti bine celor ce va urasc" sau"daca cineva iti da o palma,intoarce si obrazul celalalt";suntem de acord cu asta,nu?
ok. in anii 40-44,rusii au intrat si in localitatea de unde sunt bunicii mei si s-au dedat la acte foarte urate,talhareau,jefuiau,se luau si de femei tinere. ce ar fi trebuit sa faca barbatii sau prin extrapolare armata in fata unor astfel de invadatori? sa-i lase sa faca ce vor? EU,unul,NU CRED
Armata are rolul sa apere granitele statului si integritatea unei natiuni iar daca pentru asta e nevoie de ajutorul divin,atunci preotii sa se roage pentru armata
Inca ceva si inchei: citeste VT si vezi in cartile lui Moise,nu mai stiu exact care,cand in timpul unei lupte Moise tinea bratele orizontal in semnul crucii,evreii castigau,cand le lasa jos,pierdeau,de ce l-au pus pe Moise acolo,nu cumva ca sa atraga ajutorul lui Dumnezeu asupra evreilor? de ce dupa trecerea evreilor prin Marea Rosie,Dumnezeu a unit apele despartite de Moise cu toiagul,ucigand evreii?
Iata dragul meu cateva din momentele istoriei biblice cand Dumnezeu a ajutat poporul evreu la necaz
Concluzie: Daca o tara isi apara drepturile si nu pleaca intr-un razboi de cucerire,e chiar indicata binecuvantare lui Dumnezeu asupra ostirii acelei tari
Cat despre clasa preoteasca,normal ca slujeste poporul,sa nu uitam insa ca nu-i padure fara uscaturi iar pentru tine o sugestie:
daca esti curat de intinaciune ,arunca tu primul cu piatra,eu nu o voi face
Skip ads

  • daniel 5ck

  • Mesaje scrise: 340
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2010

  • Mesaj Privat
de ce nu au al doilea job? pentru ca,pentru cultura ta generala,Sorin666,preotul ortodox este deranjat la orice ora din zi sau noapte de catre credinciosi pentru diferite probleme si trebuie sa raspunda prezent
Este un paradox: desi are f mult timp liber,niciodata nu-si poate face planuri pentru ziua de maine
Tu ,spre exemplu,la 17:00 termini programul si pana dimineata la 8:00 esti liber,ei bine,preotul ortodox poate fi trezit si la 2 noaptea de langa sotie si copii si pleaca pentru ca asta ii este meseria si trebuie sa si-o indeplineasca pentru ca omul nu vine de drag la acea ora sa-l intrebe de sanatate sau sa vada ce pijamale poarta preotul,sper ca te-am lamurit
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Ba nu, iti spun eu de ce... DE PUTUROSI (in mare parte) Altfel nu s-ar explica de ce dupa cativa ani de cariera 90% din ei sunt grasi ca niste motani castrati Laughing Exceptii trebuie sa existe, desigur...
Lasa ca nu pleaca departe, baba care trebuie spovedita e in parohie, in general la mai putin de 10 minute pe jos , nu pe Muntele Athos... Wink Si, oricum, in general si cu putine exceptii, nu elibereaza factura pentru efortul depus... Wink
OFF TOPIC// Doar asa, ca idee, programul meu incepe la 5H30 si sunt sunat de clienti (adesea de rea credinta) si sefi (adesea nervosi), 24H/24, adesea la ore la care Precuviosii Parinti se gandesc la toate pacatoasele din Scipturi si urmasele acestora de pe HBO... nu cred deci ca e benefic pentru tine sa ma dai drept exemplu...
  • daniel_aoe

  • Mesaje scrise: 650
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
daniel 5ck a scris:de ce nu au al doilea job? pentru ca,pentru cultura ta generala,Sorin666,preotul ortodox este deranjat la orice ora din zi sau noapte de catre credinciosi pentru diferite probleme si trebuie sa raspunda prezent
Este un paradox: desi are f mult timp liber,niciodata nu-si poate face planuri pentru ziua de maine
Tu ,spre exemplu,la 17:00 termini programul si pana dimineata la 8:00 esti liber,ei bine,preotul ortodox poate fi trezit si la 2 noaptea de langa sotie si copii si pleaca pentru ca asta ii este meseria si trebuie sa si-o indeplineasca pentru ca omul nu vine de drag la acea ora sa-l intrebe de sanatate sau sa vada ce pijamale poarta preotul,sper ca te-am lamurit


Tu chiar crezi ce spui? Unde pleaca? La cine? Pleaca sa scape de preoteasa si merge la pacanele sau sa spovedeasca vre-o iapa gasita pe pagina de reclame din Libertatea. Socrul meu a murit anul trecut de cancer, trei ore am cautat un popa la 5 biserici (ca in Bucuresti cea mai tare afacere imobiliara a fost ridicarea de biserici), nu am gasit si a murit ne spovedit. Nu mai spun ce a fost cu slujitorul Domnului la inmormantare, m-am tocmit mai putin cand am fost nas cu restaurantul si cu orchestra
  • ghibea c

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Deci te dai pe brazda un pic Very Happy, scuze ,nu e cu rea intentie si acum sa trecem la lucruri serioase,faptul ca Dumnezeu la pus pe Moise la inceput mare preot, ca la trimis pe Isus ca mare preot apoi ,la feldar,titete in timotei cum trebuie sa fie un un slujitor al lui Dumnezeu(tim 3:1-10,12)faptul ca te rogi la icoane am de comentat, in romani 1:20-25,
20. Cele nevãzute ale Lui se vãd de la facerea lumii, înþelegându-se din fãpturi, adicã veºnica Lui putere ºi dumnezeire, aºa ca ei sã fie fãrã cuvânt de apãrare,
21. Pentru cã, cunoscând pe Dumnezeu, nu L-au slãvit ca pe Dumnezeu, nici nu I-au mulþumit, ci s-au rãtãcit în gândurile lor ºi inima lor cea nesocotitã s-a întunecat.
22. Zicând cã sunt înþelepþi, au ajuns nebuni.
23. ªi au schimbat slava lui Dumnezeu Celui nestricãcios cu asemãnarea chipului omului celui stricãcios ºi al pãsãrilor ºi al celor cu patru picioare ºi al târâtoarelor.
24. De aceea Dumnezeu i-a dat necurãþiei, dupã poftele inimilor lor, ca sã-ºi pângãreascã trupurile lor între ei,
25. Ca unii care au schimbat adevãrul lui Dumnezeu în minciunã ºi s-au închinat ºi au slujit fãpturii, în locul Fãcãtorului, Care este binecuvântat
Aici vb de faptul ca preotii au schimbat gloria lui Dumnezeu cu ceva asemanator omului si aduc inchinare creatiei nu creatorului(fecioara maria ,sfinti etc)
Ai afirmat ,pelanga faptul ca se apara de dusmani, ca ostile merg sa apere si pe altii care sunt atacati Sad ,si ce ar trebui sa faca alti care sunt atacati ,hai sa ne uitam la evrei ce au facut in timpul razboiului mndial?<cine vrea sa-si salveze viata ,si-o va pierde ,dar cine o va pierde pentru mine, acela o va castiga>sti versetul?
Esre ok sa-ti aperi drepturile ,atata timp cat modul prin care o faci nu contravine principiilor divine ,tot timpul se gaseste o cale de rezolvare a problemelor si pe alte cai, daca nu esti mandru ,inganfat crud samd.
Se prosteste lumea cu iadul si cu raiul ,astfel faci oameni sa le fie frica de Dumnezeu ,ca daca gresesc vor fi pedepsiti pe vecie ,nu sa il iubeasca, sa nu greseasca din cauza ca nu vor sa-l supere,nu ca vor fi pedepsiti.CE tata iubitor si-ar chinui copii pe vecie ?
De parca Dumnezeu cand a creat omul a creat din start si iadul pt al pedepsi.Daca la creat perfect pe om ,de ce mai era nevoie de iad?
Dar cum spune biblia ,acesta nu exista,Satan cand a fost aruncat din cer nu a fost aruncat in iad si pe pamant.spune apocalipsa 12:7-12.
Raiul afost pe pamant, omul a fost pe pamant si creat din pamant,in gradina edenului cresteau tot felul de pomi placuti la vedere, de unde, din pamant,Ps36:22. Cã cei ce-L binecuvânteazã pe El vor moºteni pãmântul, iar cei ce-L blesteamã pe El, de tot vor pieri. 29. Iar drepþii vor moºteni pãmântul ºi vor locui în veacul veacului pe el. Matei 5:3. Fericiþi cei sãraci cu duhul, cã a lor este împãrãþia cerurilor 5. Fericiþi cei blânzi, cã aceia vor moºteni pãmântul .
psalmistul ,isus ,in cele dou cazuri caci mai vb si altii in biblie despre acest lucru,au promis ca cei drepti ,cei blinzi( nu cei perfecti caci nu este nici unul)vor mosteni pamintul pentru tot deauna.
Psalmi65
21. ªi ei vor zidi case ºi vor locui ºi vor sãdi vii ºi din rodul lor vor mânca.
22. Dar nu vor clãdi ca altul sã locuiascã, nici nu vor sãdi ca altul sã mãnânce. Într-adevãr vârsta poporului Meu va fi ca vârsta copacilor, ºi cei aleºi ai Mei se vor bucura de osteneala mâinilor lor.
23. Nu se vor trudi în zadar ºi nu vor naºte feciori pentru moarte fãrã de vreme, cã ei vor fi un neam binecuvântat de Domnul ºi împreunã cu ei ºi odraslele lor.
24. ªi înainte de a Mã chema pe Mine, Eu le voi rãspunde, ºi grãind ei încã, Eu îi voi fi ascultat.
25. Lupul va paºte la un loc cu mielul, leul va mânca paie ca boul ºi ºarpele cu þãrânã se va hrãni. Nimic rãu ºi vãtãmãtor nu va fi în muntele Meu cel sfânt", zice Domnul.
Ce se intampla ?? muncesc, zidesc ,cultiva.UNde?Pe pamantPsalmul 45:18. Cã aºa zice Domnul, Care a fãcut cerurile, Dumnezeu, Care a întocmit pãmântul, l-a fãcut ºi l-a întãrit; ºi nu în deºert(in zadar)l-a fãcut, ci ca sã fie locuit: "Eu sunt Domnul ºi nu este altul!"
  • daniel 5ck

  • Mesaje scrise: 340
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2010

  • Mesaj Privat
vad ca voi sunteti cu o vedere precum a calului in ceea ce priveste Biserica ortodoxa,sa incerc sa va fac sa intelegeti e exact cum as incerca sa fac un surdo-mut sa cante la eurovision si sa mai si castige.
Dumnezeu sa va aiba in paza,dumnezeul vostru,pentru ca cel ortodox cred ca nu va cunoaste din pacate.,..tineti-o tot asa si poate candva veti vedea si voi luminita de la capatut tunelului Smile) end of game
Drumuri bune!
  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Uite cum zici, dumnezeul nostru, ca dumnezeul ortodox nu ne cunoaste! Nu vezi ce prostii scrii?
  • daniel 5ck

  • Mesaje scrise: 340
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2010

  • Mesaj Privat
era o chestie metaforica dar tu, Octav-bz probabil ca ai lipsit de pe la scoala in timpul cand s-au predat epitetele,metaforele,comparatiile,poti sa zici ce vrei,nu pot sa ma cert cu voi,ar insemna sa fac munca lui Sisif,cat despre prostii,sa-ti zic ceva:ai vazut nebun sa recunoasca ca este nebun? tot asa,ai vazut tu apostaziati de la credinta sa recunoasca credinta de la care s-au indepartat?
Ma plictisesti Octav;in cazul tau ,tu nici nu cred ca ai vreun dumnezeu,si ca tine,multi in lumea asta dar nu ma intereseaza asta.Eu stiu ce trebuie sa cred si nu va veni niciun baptist,iehovist,penticostat sau oricare alt nou-crestin de 200 de ani sa-mi dea lectii de credinta
Mergeti in jungla amazoniana si crestinati acolo nu un popor crestin ortodox de 2000 de ani
Nu stiam ca un popor intreg ortodox(cca 90%) e prost de 2000 de ani si veniti voi sa-l scoateti din prostie,sunteti chiar asa elevati cum va credeti? atunci de ce va pierdeti timpul pe forumul asta cu discutii pe teme religioase avand ca parteneri de discutii niste "prosti" de 2000 de ani? MERGETI LA ADUNARE si acolo vorbiti ce visati noaptea,nu aici pentru a jigni un neam intreg crestin-ortodox
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
daniel 5ck a scris:tot asa,ai vazut tu apostaziati de la credinta sa recunoasca credinta de la care s-au indepartat?

Am vazut destui! Mai ai multe argumente din astea "serioase" ca asta de mai sus?

daniel 5ck a scris:Nu stiam ca un popor intreg ortodox(cca 90%) e prost de 2000 de ani si veniti voi sa-l scoateti din prostie,sunteti chiar asa elevati cum va credeti? atunci de ce va pierdeti timpul pe forumul asta cu discutii pe teme religioase avand ca parteneri de discutii niste "prosti" de 2000 de ani?

Fix pe acelasi rationament Edison a fost un idiot cand a inventat becul si l-a dat celorlalti. Pai se punea el cu oamenii care traiau elevati fara bec?

daniel 5ck a scris:MERGETI LA ADUNARE si acolo vorbiti ce visati noaptea,nu aici pentru a jigni un neam intreg crestin-ortodox

Acum ai dat-o in becalisme. Cine te contrazice este anticristul sau pocait, adica tot anticristul.

Parinte te decredibilizezi singur. Apreciem faptul ca ti-ai facut cont pe acest forum ca sa ne luminezi! Dar nu crezi ca ar fi preferabil sa aprinzi lumina cand ti-o vom cere noi? Poate nu vrem sa fim crestinati ca musulmanii in evul mediu!

Vaya con Dios!
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR