Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • daniel 5ck

  • Mesaje scrise: 337
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Exact despre asta vorbeam,de vorbitul fara sa trecem prin ratiune;din pacate nu-s preot ci profesor iar faptul ca sunteti pe aici 10-20 de persoane anti-ortodoxe asta nu va face o forta si nici nu ma va face sa va accept elucubratiile;cont mi-am facut pentru ca am un opel asa ca voi toti de pe acest forum si nu eu luminez ci Dumnezeu sper sa va lumineze;nu-mi da mie exemple de becul lui Edison pentru ca voi incercati sa luminati cu 2 wati o nocturna de 100000wati(asta-i o comparatie)
Vaya con Dios? mi-ar placea sa merg cu Dumnezeu dar nu sunt asa vrednic ca voi ceilalti asa ca arata-mi tu cum se face...multumesc anticipat! Mr Manivela(tot in atelier ai dobandit si cultura teologica de vii sa-mi dai lectii?)
Skip ads

  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Vã rog frumos sã vã potoliþi: ori discutaþi despre subiectul topicului - fãrã atacuri ºi jigniri - , ori inchidem discuþia.
Mulþumesc pentru inþelegere.
  • Peterr

  • Mesaje scrise: 408
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2010 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Bielaaaaaaaa! Very Happy Welcome back! Very Happy
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Peterr a scris:Bielaaaaaaaa! Welcome back! Very Happy


Wrong Exclamation ... la acest capitol se intampina cu "Domnul sa te binecuvanteze", cu un bonus de 50% celor care se exprima in slavona sau arameeana... Wink
Skip ads

  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Multumesc de urare, nene Peterr!

daniel 5ck a scris:nu-mi da mie exemple de becul lui Edison pentru ca voi incercati sa luminati cu 2 wati o nocturna de 100000wati(asta-i o comparatie)

Ohoho, preasfinte parinte, incet-incet vii pe drumul cel bun! Conform logicii tale a venit rationamentul cu becul, dar tot pe tine (posesorul logicii) te-a deranjat acest exemplu. Hai sa dezvoltam ideea pentru a intelege de ce am dat acest exemplu. Tot la fel poate aparea acum o minte luminata, gen Thomas Alva Edison, care sa ne arate ca pana acum biserica a fost doar un instrument de manipulare in masa. Lumina va fi la fel de puternica precum becul lui Edison pe langa lumanarile bisericii. Inteleg ca nu ai argumente logice si atunci ne tratezi cu aroganta cum ca noi am avea nevoie de o nocturna puternica cu care biserica sa ne scoata din bezna. Crezi ca te credibilizeaza mai mult aroganta pe care o abordezi?

daniel 5ck a scris:Mr Manivela(tot in atelier ai dobandit si cultura teologica de vii sa-mi dai lectii?)

Crezi ca devii o somitate in subiectul abordat incercand sa-l faci pe interlocutor sa para un biet mesterica? Poate vei avea surpriza ca acel interlocutor sa fi citit in ultimii 30 ani mult mai mult decat tine, dar sa nu se bata cu caramida in piept... sau cu cartea in piept... dupa caz... Cool

Am o propunere! Hai sa-ti bandajez orgoliul si sa iti spun ca ma cultiv in atelier. Te pretinzi profesor! Coboara-te la nivelul meu si explica-mi pe intelesul meu punctul tau de vedere legat de subiectul topicului. Cand elevul vine de la scoala mai prost decat a plecat atunci avem o mare problema. Insa problema este in ograda profesorului pentru ca este asa de slab pregatit si dotat (la mansarda) incat nu s-a putut face inteles. Asa ca locul lui e la vandut cartofi in piata. Sau daca are pregatire in domeniu poate topi resturi de lumanari si sa le vinda ca lumanari noi.

P.S.: Nu sunt ateu, dar nu cred sub nicio forma in biserica! Cu atat mai putin in popi burtosi preocupati sa-mi goleasca portofelul!
  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Frate Biela fa-ti crucea cu limba in cerul gurii si scuipa de trei ori peste umar ca prevad ca prea-cucernicul nostru coleg o sa o dea in blesteme si sa nu te ia cu rau la lingurica. M-am saturat de atata habotnicie si fatarnicie. Mi se pare prea mult sa consideri ortodocsismul centrul universului religiilor, sa privesti de sus toate celelalte culte, sa pretinzi ca Dumnezeul tau e cel mai bun si mai drept!
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Bre, io-s mai optimist! Cred ca o sa ma potopeasca citatele din Biblie, fara cap si coada, fara legatura cu discutia de fata, dar al carui unic scop este sa il faca sa para mai inteligent pe cel care le da copy/paste din bibliaonline.ro in acest topic.
  • daniel 5ck

  • Mesaje scrise: 337
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2010

  • Mesaj Privat
o sa respect parerea MODERATORULUI desi nu am avut intentia sa jignesc,nu se merita,daca cu atat a inzestrat Dumnezeu mintea voastra,eu nu pot sa zic nimic,sa stiti ca va respect din suflet pe fiecare membru al clubopel dar sa nu-mi vindeti aberatii sectare ca nu le inghit de nicio culoare;legat de profesori,de ce nu treceti voi la catedra sa educati noua generatie? sau in cazul vostru unii profesori erau plecati sa vanda cartofi in piata?
ai citit 30 de ani/ felicitari pentru ca te-ai cultivat dar nu uita,catile de aventura si gen Sandra Brown nu-ti educa cultura teologica
Niciodata nu am fostarogant in viata mea dar nici sa accept niste pareri gresite si neavizate nu pot sa accept;daca sunteti experti in domeniile in care lucrati,imi plec capul in fata voastra si va vorbesc cu "maestre" dar cum la POLITICA si RELIGIE se pricep toti,atunci da,chiar si voi puteti fi experti
legat de copy/paste ,numai unii care sunt indoctrinati la adunari gen 'martorii lui iehova' recurg la asa ceva,eu nu stau sa pierd timpul cu memorarea a zeci de mii de citate fara sa inteleg unul din ele,pentru asta il aveti pe Ghibea,sa va dumireasca el.
legat de argumente logice,ele sunt la tot pasul,trebuie doar sa deschideti ochii,eu nu sunt HOUDINI sa fac magie ca sa vi-i deschid de la distanta.
Dumnezeu sa va lumineze!


Ultima modificare facuta de daniel 5ck la Joi 03 Jun, 2010 9:26 pm
Skip ads

  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
daniel 5ck a scris:o sa respect parerea MODERATORULUI desi nu am avut intentia sa jignesc,nu se merita,daca cu atat a inzestrat Dumnezeu mintea voastra,eu nu pot sa zic nimic...

Olelei! Cum reusesti matale sa te contrazici in aceeasi fraza! Nu ai intenti sa ne jignesti, dar imediat ne jignesti. Cred ca si Basescu ar fi invidios pe tine!
  • daniel 5ck

  • Mesaje scrise: 337
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2010

  • Mesaj Privat
of of,mai mai! cum intelegi tu doar ce vrei,nu jignesc,raspund la atacurile voastre atat de nevinovate,voi iubitorii logicii si ai intelegerii rationale. Vreti logica?
Cand va vorbi maimuta,"sora" omului dupa Darwin si cand va descoperi omul nemurirea fizica atunci voi crede si eu in ce spuneti voi
  • daniel 5ck

  • Mesaje scrise: 337
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2010

  • Mesaj Privat
"legat de subiectul topicului. Cand elevul vine de la scoala mai prost decat a plecat atunci avem o mare problema."
Asta-i citat din tine Manivela,pentru cultura ta generala subiect=topic in limba engleza mai elevatule cu 30 de ani de lectura in spate
Cred ca am dreptate cu romanele de aventuri si Sandra Brown,nu-i asa?
e bine ca recunosti ca ai plecat de la scoala mai rau decat te-ai dus,asta ca sa fiu bland in declaratii
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
octav_bz a scris:Frate Biela fa-ti crucea cu limba in cerul gurii si scuipa de trei ori peste umar ca prevad ca prea-cucernicul nostru coleg o sa o dea in blesteme si sa nu te ia cu rau la lingurica. M-am saturat de atata habotnicie si fatarnicie.

Octav, sunt dator cu berea! Mare dreptate ai avut!
Skip ads

  • daniel_aoe

  • Mesaje scrise: 650
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
daniel5k: Citez din wikipedia: http://ro.wikipedia.org/wik...5%9Fapte_concilii\
Creºtinismul ortodox a apãrut ca ramurã a creºtinismului în urma Marii Schisme (1054). Ramura esticã a adoptat termenul de ortodoxism (dreaptã credinþã), în timp ce ramura apuseanã a preferat sã foloseascã termenul de catolic (bisericã catolicã, bisericã universalã).
Daca nu stii, taci. Asa a zis si Adam cand Eva se uita la bilutele lui prima oara. 1.000 ani este o gresala grosolana.
  • ghibea c

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2010

  • Mesaj Privat
[quote="daniel 5ck"] legat de copy/paste ,numai unii care sunt indoctrinati la adunari gen 'martorii lui iehova' recurg la asa ceva,eu nu stau sa pierd timpul cu memorarea a zeci de mii de citate fara sa inteleg unul din ele,pentru asta il aveti pe Ghibea,sa va dumireasca el.

Imi pare rau ,sincer, daca team jignit cu ceva si imi pare rau ca nu ai rabdare ,o calitate a lui Dumnezeu care are rabdare cu noi de atata timp.

Daca itit dau versete din biblie si te supara, la fel ,imi pare rau, dar sunt argumentele lui Dumnezeu nu ale mele, si daca nu esti de acord cu ele inseamana ca nu esti de acord cu ce spune Dumnezeu.

Spui ca oamenii nu vor sa inteleaga punctul tau de vedere dar se pare ca tu esit singurul cu acest punct de veder,si nu vrei sa vezi ca ei au dreptate .daca unul imi spune ca sunt prost ,spun ca are ceva cu mine,dac doi ma fac la fel,spun ca e o coincidenta dar cand mai multi imi spun acelasi lucru,o iau de buna(nu fac nici o aluzie la tine)asa si cu preoti cand vezi ca unu ,doi ,teri,eh asta e dar cand vezi o multime,o iei de buna.

Nu stiam ca un popor de crestini este format din preoti,de spui ,,Nu stiam ca un popor intreg ortodox(cca 90%) e prost de 2000 de ani "pt ca eu am vb de preoti nu de cei care merg la slujbe .

Am incercat sa-ti expun de fiecare data punctul de vedere al bibliei nu al meu personal pt ca despre ea este vb aici,cand o sa vb despre mine o sa iti spun ce cred eu.

DAca ma duc la acele intruniri,merg datorita faptului ca acolo mi se vb din biblie nu pareri personale, mi se argumenteaza cu versete ceea ce la biserica nu mi sa intamplat ,in biserica mergeam imi faceam cruce pt ca asa vedeam ca fac alti,si plecam de acolo cu numic altceva in cap decat barfele pe care le auzeam pt ca de la popa nu intelegeam nimic ce spunea sau canta in ,,graiul"lui

Sunt ortodox,ti-am mai spus, faptul ca ii simpatizez nu inseamna ca sunt martor la fel cum faptul ca ii simpatizez pe americani, sa zicem, nu inseamna ca sunt american. Sunt de acord cu eii pt ca au coloana vertrebrala si chiar cred ceea ce spun si aplica iacov 2:24. Vedeþi dar cã din fapte este îndreptat omul, iar nu numai din credinþã 26. Cãci precum trupul fãrã suflet mort este, astfel ºi credinþa fãrã de fapte, moartã este.

Faptul ca memorez acele versete inseamna a memorez ce ii palce lui Dumnezeu si in momentul in care ai acele versete in minte e cam greu sa gresesti pt ca ele actioneaza ca un sistem de alarma cand doresti sa faci ceva Faptele 5:10<asigurativa tot deauna ce ii este plsacut lui Dumnezeu>,cum pot sa ma asigur daca cea ce fac este ok sau nu dac nu stiu ce vrea , numai invatand acele versete.Cand inveti mecanica ,inveti pt a aplica cele invatate,asa este si cu memorarea versetelor le inveti pt a le aplica.
<Aceasta inseamna viata vesnica :sa asimileze cunostinta despre tine ,singurul Dumnezeu adevarat,si despre cel pe care l-ai trimis tu,Isus Cristos>ioan 17:3
, obs. ce spune ?cum poti asimila cunostinta daca nu studiind ,citind din biblie.Imi pare rau Very Happy ca imi raman versete in minte iar pt tine memorarea vointei lui dumnezeu este o povara

Si inca odata imi cer scuze daca am ofensat pe cineva in vreun fel sau altul ,in special de Dumneavoastra Sad si se pare ca o discuti care trebuia sa fie pe un anumit ton a degenerat in altceva
  • ghibea c

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Cum poti sa iubesti pe cineva daca nu il cunosti,si cum poti sa-l cunosti pe Dumnezeu decat studiind despre el din sursa sigura,biblia,cu cat aprofundezi mai mult biblia si cunosti calitatile sale cu atat mai mult creste si iubirea ta fata de el,si in momentul in care il iubesti nu ai cum sa-l superi incalcand poruncile sale cu buna stiinta.

Iata o porunca dragul meu daniel 5ck iosua1:8. <Sã nu se pogoare cartea legii acesteia de pe buzele tale, ci cãlãuzeºte-te (gaseste placerea in ea)de ea ziua ºi noaptea, ca sã plineºti întocmai tot ce este scris în ea; atunci vei fi cu izbândã în cãile tale ºi vei pãºi cu spor. >

Si acum iata un bene ficiu din multe altele 1PS:1. Fericit bãrbatul, care n-a umblat în sfatul necredincioºilor ºi în calea pãcãtoºilor nu a stat ºi pe scaunul hulitorilor n-a ºezut;
2. Ci în legea Domnului e voia lui ºi la legea Lui va cugeta ziua ºi noaptea.
3. ªi va fi ca un pom rãsãdit lângã izvoarele apelor, care rodul sãu va da la vremea sa ºi frunza lui nu va cãdea ºi si va reusi in tot ce face.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
La modul cel mai serios, nu se poate inchide topicul asta? A devenit un fel de speranta.tv unde baietii aia in costume la patru ace si cu biblia in mana iti explica cat de mic si prost esti de fapt.
  • daniel 5ck

  • Mesaje scrise: 337
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2010

  • Mesaj Privat
si eu sunt de acord cu inchiderea topicului
plec sa pregatesc un surdo-mut pentru Eurovision
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Ai grija sa nu-l porcãiești mai tare decat pe noi!
Am ajuns la concluzia ca daca asa de tare te inraieste ortodoxismul, e mult mai bine sa fii ateu.
  • mitica68

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Astra 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Daci a scris:Eu sunt fiu de preot ortodox in Arad, unde pentru banii ceruti la biserica se taie chitante, zic asta ca stiu ca in alte zone ale tarii nu se taie chitante. Fiind fiu de preot, tot timpul am fost agresat si urat pot sa spun de catre pocaiti, pe fata sau pe ascuns. Am dedus ca nu ii suporta pe ortodoxi mai ales daca esti din familie de preot. Recent familia e in judecata pentru o parte din curtea bunicilor care o vor ei. Am ajuns vecini dupa ce aceasta familie si-a batut joc chiar si prin infometare a unei batranici. Ar trebui interzisa religia lor sau sa se duca la americanii lor.

Da-mi voie sa te contrazic, eu sunt baptist. Te asigur ca slujbele noastre nu incita la ura impotriva altui cult. Este real, mai sunt din pacate si printre noi "uscaturi" . Sfanta biblie ne spune "Multi chemati, putini alesi". Biblia ne indeamna la toleranta, iubirea semenului, aproapelui, nicidecum la ura si violenta. Cei care fac asta , te asigur ca nu sunt pocaiti, indiferent de cultul din care fac parte. Va salut cu stima.
  • ghibea c

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2010

  • Mesaj Privat
daniel 5ck a scris:si eu sunt de acord cu inchiderea topicului
plec sa pregatesc un surdo-mut pentru Eurovision


Dragule nu trebuie sa inchida topicul ,e suficient sa nu mai intri tu pe el ,daca tu nu esti de acord cu ceva de aici, nu inseamna ca toti sunt in asentiment cu tine, ca sa ceri asa ceva inseamna ca esti un pic egoist,doresti sa-ti satisfaci tie o dorinta .

Ca te duci sa pregatesti un surdomut....hm...se pare caci crezul tau si scopul tau este sa-i jignesti pe toti cei care nu sunt de acord cu tine.

Daca te deranjeaza atat de mult versetele ar trebui sa fie un semn de intrebare pt tine ,cum poti sa aplici legea dac nu o cunosti ori daca nu iti place ceea ce este scris in ea?nu este un repros ci un subiect de meditare pt tine
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR