Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • daniel 5ck

  • Mesaje scrise: 337
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2010

  • Mesaj Privat
vezi ca esti "Off topic", subiectul este "Pocaitii-penticostali,prietenii nostri?" daca nu cumva gresesc .
Cereti moderatorilor sa va lase sa creati un nou topic:"DENIGRAREA BISERICII ORTODOXE SI A PREOTILOR EI" asa poate veti fi satisfacuti tu si cei cativa fanatici ateo-sectari de pe aici
Legat de versete,v-am mai spus,nu le mai scoateti din context ca sa va convina voua, cititi intreg capitolul respectiv;asta,cu insiruirea a 20 de versete pe pagina poate merge pe unde va duceti voi si bateti din poarta in poarta incercand sa aduceti noua mantuire aparuta la sfarsitul veacului trecut prin USA dar din pacate nu prea merge nici cu batutul la usa nici cu prozelitismul online,imi pare rau de unii dintre voi ,cred ca vi se da target de convertire de la"centru" si nu-l puteti indeplini asa incat deveniti patetici sustinandu-va ideile new-age pe forumuri.


Ultima modificare facuta de daniel 5ck la Sam 05 Jun, 2010 12:07 am
Skip ads

  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Esti asa de inversunat incat te repeti in toate topicele care iti ies in cale! Pe la scoala nu te mai asculta nimeni?
  • daniel 5ck

  • Mesaje scrise: 337
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2010

  • Mesaj Privat
am gasit ca sunt persoane elevate pe aici,adevarate somitati si vreau sa invat de la ele,te deranjeaza? Decat sa vorbesc despre politica sau chestii mondene mai bine ascult la noile genii de pe firmamentul Teologiei Neo-Protestante si Atee,ma poti condamna?


Ultima modificare facuta de daniel 5ck la Sam 05 Jun, 2010 12:11 am
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat

Skip ads

  • daniel 5ck

  • Mesaje scrise: 337
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2010

  • Mesaj Privat
la atat te reduci,la un emoticon? ar trebui sa inteleg ca esti subltil?
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Eu zic sa mai incerci si alte insulte din maretul tau arsenal! Si cand ma gandesc ca te ascunzi in spatele Bibliei care predica pentru bunatatea fata de aproapele tau...
  • ghibea c

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2010

  • Mesaj Privat
daniel 5ck a scris:
asa poate veti fi satisfacuti tu si cei cativa fanatici ateo-sectari de pe aici
.


Iti multumesc petnru jigniri,Domnule ,daca crezi ca asa poti refula ,si pot sa te ajut cu toata placerea, la cel mai serios mod vb acum.De fapt ca si pana acum, pt ca noi, ateo-sectari ,suntem invatati sa vorbim ceea ce gandim ,si sa facem cea ce vorbim,nu sa fim duplicitari .

Si poate inveti si tu ceva de aici ,poate intelegi ca atunci cand spui ca nu dai cu piatra ,chiar asta inseamna , ca atunci cand spui ca ai luat la cunostinta avertismentul moderatorului de a nu mai jigni chiar asa trebuie sa faci.

Esti profesor? iti spun ceva dragule ,cel mai bun mod de a invata pe cineva este acela de a fi tu insuti exemplu ,asa cum a fost si Isus ,el nu a vorbit aiuirae ,a si aplicat cea ce a spus,Ghedeon a indemnat poporul spunandule"invatati privind la mine".

Esti profesor?tare frica imi este ca esti de religie,cand ii spui unui coopil esti leit taicatu ,nu inseamna neaparat ca seamana cu el ci ca are apucaturile lui si educatia lui ,la fel si cu elevi, cea ce simti tu acel lucru il vei transmite si lor.E suficient un pic de ura "putina plamadeala dospeste aluatul",si sa sti ca un om cand vorbeste ,spune biblia "vorbeste din deplinatatea inimi lui".

Si inca ceva ,insiruirea acelor verset au un rol,acela de a face oameni sa creada in cuvantul lui Dumnezeu mai mult dect cuvantul oamenilor FAPTELE 5:29<Raspunzand Petru si ceilalti apostoli au zis"trebuie sa ascultam mai mult de Dumnezeu decat de oameni">.

Iti multumesc pt intelegere ,dragul meu Domn.
  • 22 VIN

  • Mesaje scrise: 188
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2010

  • Mesaj Privat
That was weird.

Nu inteleg certurile astea. Fiecare crede in ce vrea el. Eu cred in Dumnezeu pentru mine, nu incerc sa-i conving pe non-ortodocsi ca nu e bine ce fac ei. Desigur, unele practici ale unor secte sunt ciudate, dar e problema lor atat timp cat nu ma deranjeaza pe mine cu ele.
Exista un moment in viata fiecaruia in care o sa ne convingem cum stau lucrurile. Pana atunci, n-avem decat sa ne dam cu presupusul.
Skip ads

  • alexey

  • Mesaje scrise: 861
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2007

  • Mesaj Privat
oricum ar fi ca natie suntem crestini ortodocsi de 2000 ani...de cand apostolul andrei a venit in zona tarii noastre si a inceput crestinarea...
bon... nu sunt un mare crestin, ci cred in felul meu si atat...
vreau sa stiu niste lucruri...
domnilor care tot dati versete...secta voastra unde a inceput?
cand a aparut?

ca a fost o singura relie, si din putina mea cultura generala stiu ca la 1054 s-a despartit , deoarece biserica de la roma a luat-o putin pe aratura si a inceput sa divinizeze oameni, mai exact sa sustina teoria ca papa e urmasul apostolului petru pe pamant....

si acum revin... voi cu versetele voastre si cu milioane de reviste, carti, ajutoare si masini , voi cand ati aparut? de unde?cine e intemeietorul sectei voastre?
nu apareti pe niciunde pana prin secolul 19...voi de unde stiti sa interpretati biblia?cine sunteti voi?aveti linie directa cu d-zeu si el va explica? vine el la adunari la voi? pardon voi credeti doar in iisus cu un singur i parca...inca nu am aflat de ce..dar poate imi zice cineva

te ron nu-mi raspunde prin versete si citate ca ma irit si incep sa am mancarimi....
  • daniel_aoe

  • Mesaje scrise: 650
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
alexey, esti crestin de 2010 ani, 6 luni si 5 zile. Ortodocs esti din 1054. Am mai scris despre asta si am dat citat si link din wikipedia.
  • ghibea c

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2010

  • Mesaj Privat
imi pare rau daca incerc sa-l sulstin pe cineva cu afirmatiile lui,cred ca este cel mai bun mod de a scoate in evidenta ce vrea acea persoana ,sa zicem.

Ma abtin sa-ti dau verste daca te supara pt ca intentia mea nu este sa supar pe nimeni,ca suntem un popor de crestini de 2000 de ani ?...eu stiu ca acum 1800 si ceva de ani dacii se inchinau la Zamolxis ,inca, romanii aveau tot felul de zeitait la care se inchinau.

ore cand au venit apostolii la altii ca credeu in zeii lor de mii de ani oare nu iau intrebat si aceia la fel pe andrei si pe altii care propovaduiaiu cuvantul lui dumnezeu?,,voi de unde stiti sa interpretati biblia?cine sunteti voi?aveti linie directa cu d-zeu,,ca sa te citez.

oare ar trebui sa-condamnam pe apostoli ca au venit si ne-au convertit facandune sa nu ne mai inchinam la zamokxis.eu nu am indemnay pe nimeni sa nu se inchine lui dumnezeu,ci am sugerat ca trebuie sa ne inchinam numai lui nu la oameni sanctificati cum ai spus si tu,am sa-ti dau totusi un verset nu cu intentia de a te supara ci a sustine cea ce am afirnat si eu si tu fapt10:25,26 25. ªi când a fost sã intre Petru, Corneliu, întâmpinându-l, i s-a închinat, cãzând la picioarele lui.
26. Iar Petru l-a ridicat, zicându-i: Scoalã-te. ªi eu sunt om.
  • daniel_aoe

  • Mesaje scrise: 650
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Andrei cand a venit, era crestin, nu ortodocs/catolic/pocait/penticostal. Acesta este un fapt istoric, real, probat. Ca din 2010 ani popii nu au mai avut loc unii de altii si fiecare mai co***os si-a facut propriul cult, este altceva. Intram in istoria religiei crestine.

Apropos, musulmanii si budistii (care sunt 80% din populatia pamantului) de ce nu au atatea culte/devieri de la religia primordiala?
Skip ads

  • 26mad

  • Mesaje scrise: 453
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2008

  • Mesaj Privat
daniel_aoe a scris:alexey, esti crestin de 2010 ani, 6 luni si 5 zile. Ortodocs esti din 1054. Am mai scris despre asta si am dat citat si link din wikipedia.



in wikipedia fiecare scrie ce vrea iar cei fara prea mare discernamant iau de bune toate lucrurirle..... deci wikipedia nu este nici dex nici altceva.... decat o colectie de date scrise de oameni, fiecare cu anumite cunostinte mai mult sau mai putin adevarate. SFAT: inainte de a crede tot ce scrie pe wikipedia puneti mana pe carti si cititi. A nu se citi ca sunt/nu sunt de acord cu tine... eu ma refer strict la wikipedia
  • ghibea c

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Ai foarte mare dreptate ,asa e, apostolii au venit sa crestineze,ca liderii spirituali s-au abatut de calea biblica si au interpretat fiecare biblia este altceva .Insasi biblia vorbeste ca se vor forma mai multe religii matei cap7:22. Mulþi Îmi vor zice în ziua aceea: Doamne, Doamne, au nu în numele Tãu am proorocit ºi nu în numele Tãu am scos demoni ºi nu în numele Tãu minuni multe am fãcut?
23. ªi atunci voi mãrturisi lor: Niciodatã nu v-am cunoscut pe voi. Depãrtaþi-vã de la Mine cei ce lucraþi fãrãdelegea. Obs ce spun acei multi (multe religi)ca au facut lucruri de puter,au demonizat ,si totusi nu ii va recunoaste.De ce?21. Nu oricine Îmi zice: Doamne, Doamne, va intra în împãrãþia cerurilor, ci cel ce face voia Tatãlui Meu Celui din ceruri. Deci nu este suficient sa spunem ca suntem cresti mai trebuie sa facem vointa lui dumnezeu

Acea religie crestina se va recunoaste capomul bun dupa roadele sal,adica faptele celor care fac parte din acl cult mat cap 7:20. De aceea, dupã roadele lor îi veþi cunoaºte.

Acum sa nu se inteleaga ca am ceva cu cineva pt ca crede ,biblia ne indeamna sa nu judecam pe nimeni pt religia lui romani cap14:4. Cine eºti tu, ca sã judeci pe sluga altuia? Pentru stãpânul sãu stã sau cade. Dar va sta, cãci Domnul are putere ca sã-l facã sã stea.deci nu am cum sa judec sluga(credinciosul),de atatea ori am afirmat pe acest topic ca nu am nimic cu persoanele dintr-un cult sau altu,ci cu conducatorii religiosi(asa cum reiese din verset ,stapanul) care asa cum ai spus doresc sa fie mai co***si ,si doresc sa li se slujeasca nu sa slujeasca lui dumnezeu,care in momentul in care ii deschizi biblia si incerci sa-i spui ca ce face sau spune,nu este in concordanta cu biblia zice ca esti anticrist.

Sint sigur ca acele persoane care merg pe camp si stau cate trei zile,si sunt plecati de acasa numai ca sa atinga moastele ,au o credinta sincera, fac acest lucru cu toata fiinta lor,crezand cu putere si ardoare ca acele moaste pot sa le ajute ,insa aici ar trebui sa intervina popi care iar scuti pe acei credinciosi ,spunand-ule ce afirma biblia in legatura cu acest lucru.Dar daca ar face acest lucru ar pierde sute de mii de euro asa cum am vazut la tel ca sau strans(250 000 in trei zile).

In legatura cu budismul si cu musulmanii nu fi sigur ,acea porunca a lui isus din matei28:19. Drept aceea, mergând, învãþaþi toate neamurile, botezându-le în numele Tatãlui ºi al Fiului ºi al Sfântului Duh,
20. Învãþându-le sã pãzeascã toate câte v-am poruncit vouã, ºi iatã Eu cu voi sunt în toate zilele, pânã la sfârºitul veacului. Amin.

Deci trebuie sa afle toti legea lui Dumnezeu,tot pamantul mat cap24:14. ªi se va propovãdui aceastã Evanghelie a împãrãþiei în toatã lumea spre mãrturie la toate neamurile; ºi atunci va veni sfârºitul. .Dar acesta este un alt subiect pe care popi il folosesc, ca sa sperie lumea.
  • daniel_aoe

  • Mesaje scrise: 650
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Si daca noi, (crestinii de orice cult) suntem o minoritate atat de insignifianta, divizati, orgoliosi? Fara sa mai citez, ca-l supar pe 26 mad, suntem 1 crestin la 10 "pagani?". Matei, cum zici tu in nu stiu ce capitol, a cam da rasol la convertirea la crestinism. Daca as fi Doamne-Doamne, l-as retrogada, conform civilizatiei actuale este incapabil Twisted Evil
  • 26mad

  • Mesaje scrise: 453
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2008

  • Mesaj Privat
nu fi rautacios si tu acum:) de exemplu la statistica 1 credincios la 10 pagani sunt curios cine a centralizat toate datele sau cum au ajuns ei la aceasta cifra.... sunt convins ca sunt mai multi credinciosi.... accept si alte secte, culte religioase, dar printre acestea sunt si secte care au (asemeni firmelor americane gen AMWAY) o politica de expansiune f bine gandita si pusa la punct, o politica agresiva as putea spune, cu toate ca aceste secte au mai putin de 50-100 ani ... sunt curios unde au stat pititi 2000 ani...
  • ghibea c

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Daca citesti versetul cu atentie ,o sa obs.ca nu vorbeste de crestinare ci de raspandirea vestii despre regat,ca oamenii aleg sau nu sa devina crestini e treaba lor,liberul albitru.

Si asa cum a spus un coleg poate sa fie si musulman sau budist daca este om bun si a facut , a aplicat legea iubiri de aproape nu trebuie judecat rom2:
12. Câþi, deci, fãrã lege, au pãcãtuit, fãrã lege vor ºi pieri; iar câþi au pãcãtuit în lege, prin lege vor fi judecaþi.
13. Fiindcã nu cei ce aud legea sunt drepþi la Dumnezeu, ci cei ce împlinesc legea vor fi îndreptaþi.
14. Cãci, când pãgânii care nu au lege, din fire fac ale legii, aceºtia, neavând lege, îºi sunt loruºi lege,
15. Ceea ce aratã fapta legii scrisã în inimile lor, prin mãrturia conºtiinþei lor ºi prin judecãþile lor, care îi învinovãþesc sau îi ºi apãrã,
Deci ,vezi versetul 14?
Si daca ai vazut din versetele din mesajul anterior,daca te numesti crestin,dar nu aplici legea lui dumnezeu nu ai nici o scuza,si numai daca ai unele calitati care se afla in rodul spiritului sfant galateni 5:
22. Iar roada Duhului este dragostea, bucuria, pacea, îndelungã-rãbdarea, bunãtatea, facerea de bine, credinþa,
23. Blândeþea, înfrânarea, curãþia; împotriva unora ca acestea nu este lege
Asadar daca ai acete calitati nu te poate judeca nimeni,nici oamenii,nici dumnezeu pt ca sunt calitatile sale.
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
daniel_aoe a scris:
Apropos, musulmanii si budistii (care sunt 80% din populatia pamantului) de ce nu au atatea culte/devieri de la religia primordiala?


Pentru ca-n crestinism libertatea de exprimare e mai mare. Mai au si ei "rataciti" sau "interpretatori" de la cauza dar ii ciuruie repede (suniti -siiti)
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Da, dar aceasta libertate e relativ noua si "cucerita" DOAR odata cu laicizarea societatii civile...
Sa spui ca pamantul e rotund (ceea ce nici un teolog nu mai contesta azi) putea sa te coste pretul unei bune fripturi acum circa 400 de ani. In ideea in care cotletul erai tu...
  • claudiu__

  • Mesaje scrise: 473
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Hai ca v-ati incins cam rau p-aici. Relaxati-va si uitati-va la filmuletul de mai jos:

Cred ca tot ce inseamna religia (oricare ar fi ea) in momentul asta poate fi rezumat prin citatul asta:
Religion has actually convinced people that there's an invisible man living in the sky who watches everything you do, every minute of every day. And the invisible man has a special list of ten things he does not want you to do. And if you do any of these ten things, he has a special place, full of fire and smoke and burning and torture and anguish, where he will send you to live and suffer and burn and choke and scream and cry forever and ever 'til the end of time!
But He loves you. He loves you, and He needs money!

Si pentru cei pentru care engleza e o problema, exista solutia Google Translate:
Religia a convins oamenii cã existã un om invizibil care trãieste în cer, care vegheaza tot ceea ce faceþi, fiecare minut din fiecare zi. Iar omul invizibil are o lista speciala de zece lucruri pe care nu vrea sã le faci. ªi dacã faci oricare din aceste zece lucruri, el are un loc special, plin de foc ºi fum ºi de arsurã ºi torturã ºi chin, unde ii va trimite sã trãiascã ºi sã sufere ºi sã ardã ºi îneca ºi þipa ºi plânge în vecii vecilor pana la sfârºitul de timp!
Dar El te iubeºte. El te iubeºte ºi El are nevoie de bani!

Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR