Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • ghibea c

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2010

  • Mesaj Privat
26mad a scris:nu fi rautacios si tu acum:) cu toate ca aceste secte au mai putin de 50-100 ani ... sunt curios unde au stat pititi 2000 ani...

este importanta perioada de timp din care faci parte dintro religie sau porti acel nume ?sau este important ceea ce faci ,daca aplici ce spune biblia?sigur este important sa porti un nume pt a stii cui sa atribui meritele actiunilor sale ,dar , ca sa te numesti intrun anumit fel de foarte mult timp,nu te scuza de actiunile tale.

poti sa fii mecanic de 100 de ani ,dar daca nu te intereseaza macanica ,nu te atrage ,nu ai cum sa o aplici,o vei profesa numai pt ca asa ai fost invatat,intr-un anumit fel,cu scarba,dar poti sa fi mecanic de 1 an ,daca ti-ai dat interesul pt a o invata,iti place ceea ce faci, si ceeAa ce stii aplici cu drag ,si iti faci treaba cum trebuie ,vei fi mai apreciat ca acel mecanic de 100 de ani.

important e cum aplici cele invatate ,sau daca le aplici, nu ca te numesti mecanic de 100 de ani Smile

vb de o perioada foarte scurta de timp ,si banuiesc ca asta din informatiile de la prieteni, dar eu stiu ca au o istorie destul de indelungata ,nu vreau sa fac afirmatii nefondate ,dar am sa ma interesez despre ei si am sa-ti dau un raspuns.

majoritatea vb despre ei ,dar ma intreb cati au vb cu ei ?si daca nu au vb cu ei ,cum poti acuza pe cineva cu care nu ai vb. sau despre care stii doar ce tia trecut pe langa ureche ?
Skip ads

  • ghibea c

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Religia a convins oamenii cã existã un om invizibil care trãieste în cer, care vegheaza tot ceea ce faceþi, fiecare minut din fiecare zi. Iar omul invizibil are o lista speciala de zece lucruri pe care nu vrea sã le faci. ªi dacã faci oricare din aceste zece lucruri, el are un loc special, plin de foc ºi fum ºi de arsurã ºi torturã ºi chin, unde ii va trimite sã trãiascã ºi sã sufere ºi sã ardã ºi îneca ºi þipa ºi plânge în vecii vecilor pana la sfârºitul de timp!
Dar El te iubeºte. El te iubeºte ºi El are nevoie de bani!
[/quote]

exact ce afirmam in alte conversatii pe care le-am avut inainte,alt bau -bau cu care se incearca sa asupreasca lumea ,dar nu fac altceva decat sa il dezonoreze pe Dumnezeu,si sa-l indaprteze pe om de acesta .

la o atenta analiza a bibliei vei obs ca in toata biblia se vb de un Dumnezeu iubitor.daca este asa de ce conducatorii religiosi il denigreaza pe Dumnezeu facandul un sado-masochist caruia ii place sa isi vada fii chinuinduse vesnic.si asa cum am mai zis ce tata iubitor si-ar chinuii copii la infinit arzandui sau eu mai stiu ce alte lucruri ingrozitoare?cand de fapt "atat de mult a iubit Dumnezeu lumea incat l-a dat pe singurul sau fiu unic nascut,pt ca oricine manifesta credinta in el sa nu fie distrus si sa aiba viata vesnica"ioan 3:16

daca analizezi mai bine versetul obs iubirea lui Dumnezeu si mai vezi un lucru , nu vb ca acela care nu manifeste credinta va fii chinuit vesnic.

una dintre legile lui Dumnezeu spune "sa nu se gaseasca la tine nimeni care isi trece fiul sau fiica prin foc..."pai dac el a dat aceasta lege nu ar fi ipocrit daca ar incalcao,este el ca noi oamenii sa nu ne putem respecta legile si promosiunile?spune biblia ""dumnezeu nu este ca umbra sa se schimbe dupa soare " deci ce a promis sau a spus asa trebuie sa fie caci el nu se schimba
  • mitica68

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Astra 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2007

  • Mesaj Privat
iso a scris:In Romania cultele neoprotestante printre care si penticostalii au migrat de la sate catre orase favorizate si de revolutia industriala a lui Ceausescu. In Romania la recensamantul din 2002 au fost "numarati" 330.000 de adepti din care aproximativ 10% sint tigani. Nu conteaza cine'ti trece pragul zeciuiala sa iasa...

Pe vremea lui Ceausescu penticostalii, adventistii, etc erau bine priviti si aveau unele avantaje de pe urma puzderiei de copii pe care'i produceau. Serveau de minune planul lui Ceausescu- "multi si PROsti" de a produce mana de lucru pentru planurile'i marete.
Li sau dat gratis terenuri ca sa'si faca case, faceau armata separat asa ca domnisoarele, aveau tot felul de bonusuri pentru echipele de copii produsi, spor de mama eroina,etc Laughing In anii lui Ceausescu majoritatea bisericilor construite au fost cele neoprotestante. Dupa "90 s'au pompat masiv bani de'afara, romanii saraci material dar mai ales cu duhul si oprotunisti au trecut cu arme si bagaje la cine dadea mai mult.
Acum avem tabloul complet al regnului.

Gresesti , nu esti de loc informat.
Pe vremea vechiului regim, "pocaitii" erau persecutati de autoritati, erau "vanati", biserici aveau in casele lor , erau foarte putine biserici neoprotestante construite . Li se puneau tot felul de piedici, erau marginalizati. Asta a fost pe vremuri.
Oportunistii ? Sunt in toate bisericile, indiferent de nume.
Sfatul meu, sa ne uitam in curtea noastra. Sunt si "pocaiti" care nu sunt pocaiti, sunt si "ortodocsi" care nu sunt....... sunt si ..., etc, etc, etc. Sa ne raportam la individ , nu la cultul din care face parte, indiferent din ce biserica face parte. Si sa nu uitam sa ramanem OAMENI

Respect si bine.
  • dassvalencia

  • Mesaje scrise: 368
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Nenica... hai sa-ti spun eu cum stateau treburile. Erau persecutati , vanati si altele.. pentru ca erau prosti prosti si ...PROSTI! Si eu fac parte din acesta religie dar nu ma comport ca un comunist. sa revin la ce vroiam sa spun. Am vorbit cu o doamna... mama unui prieten. Si imi spunea ca innainte erau persecutati din cauza ca ei in loc sa cante , sa citeasca si sa vorbeasca din biblie la ei acasa, ei se duceau in locuri publice si incepeau sa vorbeasca , sa cante. Atunci este normal sa te vaneze . Doamna asta statea pedeasupra unei sectii de politie , si cantau se rugau ...(stiti bine ca pocaitul urla "ca sa-l auda DUMNEZEU") si politistii nu i-au facut nimic . Pentru ca nu au mers la ei in sectie ca sa ii citeasca din biblie sau sa ii vorbeasca despre Dumnezeu.
Am dat de un grup de comunisti... care sincer.. imi pare rau ca port numele de "pocait" ma simt foarte incomod cand merg la biserica... si Despre ce se canta acolo... va spun eu. Se canta ..... (puncte pentru ca nu se poate numi muzica) din anul 1700 toamna. Asta se intampla din cauza ca sunt o haita de tarani si comunisti. Si ... cam ei conduc biserica.
Concluzia este ca trebuie sa fim OAMENI , nu animale... si sa fim oameni buni. Nu conteaza ce religie avem.... sau ce facem duminica dimineata.
Skip ads

  • opelfreack

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Maramures
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Parerea mea este ca orice om de pe pamant atata timp cat se roaga la DUMNEZEU este un om bun Cred ca mai putin conteaza religia din care face parte
  • l_stoian79

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2006

  • Mesaj Privat
@opelfreak: nu ORICE om care DOAR se roaga la D-zeu este un om bun.

Orice om care FACE FAPTE BUNE, indiferent ca e motivat de o doctrina religioasa sau nu, este un om bun.
  • astraopel

  • Mesaje scrise: 275
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Adevarul este dincolo de noi.
Dacã ne straduim deajuns ajungem si noi Dincolo insa este
un bilet doar dus pe care-l platesti aici.


Glumeam...Smile !
Fa trei cruci mari din tramvai stand pe scaunul din fata apoi
zambeste pios babei din fata ta in timp ce tragi cu ochiul la
reactia multimii, scoate si traista o chifla uscata si da- o unui copil
care te refuza ca arati ca personajul negativ din capra cu 3iezi,bate 3 maica sau taica, apoi
in timp ce stateai pe loc rezervat observi ca trebuia sa cobori ieri si in drum spre nicaieri repeti pasaje din Cartea Cartilor.
  • davidion37

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2006 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Parerea mea este ca, pocaitii au si ei oamenii lor care ii trag in jos, ca in orice comunitate. Ar fi bine sa nu-i judecam noi, sa lasam sa se ocupe El de treaba asta.
  • adriandaco

  • Mesaje scrise: 122
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2007 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Lasand la o parte orice comentariu, cred ca pocaitii sunt si ei oamenii ca noi, doar ca se abtin mult mai mult de la "placerile lumesti". Si fiecare dintre noi, ar fi mai bine sa ne uitam in ograda proprie.
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
astraopel a scris:Adevarul este dincolo de noi.
Dacã ne straduim deajuns ajungem si noi Dincolo insa este
un bilet doar dus pe care-l platesti aici.


Poate ca "dincolo" nu te asteapta nimeni, si ai facut temenele si acatiste ca papagalu' o viata intreaga Twisted Evil
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Si daca e ceva dincolo ce te faci?
Fiecare om are dreptul sa se comporte civilizat pe lumea aceasta indiferent de religie.
Ca unu vrea sa bea alcool si sa se duca la prostituate e treaba lui.Daca altul nu vrea la fel e treaba lui.Nici unul nici altul nu trebuie judecat.
Traim intr-o lume cat de cat libera in care fiecare crede ce vrea.
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
sorin666 a scris:Poate ca "dincolo" nu te asteapta nimeni, si ai facut temenele si acatiste ca papagalu' o viata intreaga Twisted Evil

Uneori e prea usor de vorbit de lumea de "dincolo" cand nu te lovesc necazurile. Asa le-am zis mereu la preoti. Intr-o garda i-am zis preotului spitalului sa propovaduiasca credinta si la necaz si i-am aratat o mama indurerata care isi pierduse copilul de nici o luna. Saracul, plin de zel, s-a si dus. Trecand peste aceasta tragedie de-abia l-am scos din ghearele mamei. Very Happy
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR