Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Cred ca problema asta se trage si din firea violenta a omului. Religia e bagata de multi in fata pentru a-si anihila remuscarile si a le da o motivare.
Skip ads

  • tm61cmc

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2009

  • Mesaj Privat
@octav_bz : gresit....toate se intampla din cauza egoismului si dorintei de putere....faptul ca si-au gasit cel mai bun paravan in religie e alta poveste...Atata timp cat religia ar fi respectata lumea ar fi mai buna....(atata timp cat religia aceea se bazeaza pe principiile crestine si nu pe cele care spun: ucide pe oricine nu gandeste la fel ca tine.
  • Daci

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Arad
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Eu sunt fiu de preot ortodox in Arad, unde pentru banii ceruti la biserica se taie chitante, zic asta ca stiu ca in alte zone ale tarii nu se taie chitante. Fiind fiu de preot, tot timpul am fost agresat si urat pot sa spun de catre pocaiti, pe fata sau pe ascuns. Am dedus ca nu ii suporta pe ortodoxi mai ales daca esti din familie de preot. Recent familia e in judecata pentru o parte din curtea bunicilor care o vor ei. Am ajuns vecini dupa ce aceasta familie si-a batut joc chiar si prin infometare a unei batranici. Ar trebui interzisa religia lor sau sa se duca la americanii lor.
  • bx3m

  • Mesaje scrise: 870
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Sunt convins ca nu dogmele lor religioase le impun sa va dea in judecata pentru o bucata de pamant, ci firea lor ... esenta umana ca sa zic asa, desi e nedrept fata de cei care sunt buni in esenta, si am avut norocul sa cunosc cativa asemenea oameni Smile
Skip ads

  • Daci

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Arad
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Eu nu as fi avut nimic cu pocaitii, dar sunt niste parsivi, poate cu mine chiar mai mult din partea celor care ma cunosc. Ziceam in postul de sus ca am auzit ce averi au preotii din Oltenia si Moldova si sunt vazuti rau pentru asta, mai ales ca si cer. Aici in Arad, cel putin, nu e ca in restul tarii, dar vorbind tot de conducatori, stiu pastori foarte bogati, chiar imediat dupa revolutie si-au ridicat vile, masini scumpe, concedii exotice, etc. Zeciuiala aia a lor face totul.
  • tm61cmc

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2009

  • Mesaj Privat
sa nu imi sariti acum in cap....dar discutiile pot continua pe subiectul asta la nesfarsit.asadar nu ar trebui sa tragem si niste concluzii? pana acum din ce am inteles eu reiese asta:
1)ortodoxism,catolicism=hotie,razboaie,ipocrizie,imoralitate(pedofilie,homosexualitate)
2)protestantism("pocaiti")- parsivitate,falsitate,hotie(castig de pe urma celor "slabi de inger")...etc....

care sunt cauzele si efectele -fiecare le cam stim(egoism,prostie,dorinta de putere etc)----dar niciodata sa nu socotiti ca o cauza a acestor actiuni criminale si animalice credinta intr-un Dumnezeu sau Biblia...pt ca nu are nimic a face cu faptele rele ale oamenilor.................... si in final solutiile?
-e mai bine sa devenim liber cugetatori?
-e mai bine sa refuzam Biblia si sa ne facem fiecare reguli proprii?

sau?
  • Daci

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Arad
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Mai bine crede fiecare in ce vrea, dar sa-l lase in pace pe cel ce nu e ca el.
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Eu am impresia ca avem un "frate" pe aici printre noi Very Happy
Skip ads

  • Peterr

  • Mesaje scrise: 408
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2010 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Salutare Smile Sa-mi fie scuzata interventia, dar unii dintre voi au facut diverse afirmatii care, mie, imi provoaca rasul sau mania, dupa caz.

In primul rand, on-topic: Am avut foarte multe cunostinte care apartineau unor diferite secte. Am citit din bibliile lor, am participat la adunarile lor. Concluziile sunt subiective, dar destul de corecte. Voi incerca sa prezint cateva din lucrurile pe care le stiu:

Martorii lui Iehova

O secta formata undeva in preajma anului 1860 ca si "Bible Study Group". Au crescut ca numar semnificativ si, dupa primul razboi mondial, au adoptat denumirea de "Martorii lui Iehova" (Iehova fiind numele aramaic al lui Iisus), adoptand numele vechi deoarece sustin practicile crestine din timpul perioadei lui Iisus. Din aceleasi motive, nu adopta termene precum "Preot", "Episcop" sau "Enorias" ci prefera "Frate", "Batran" si "Supraveghetor". Nu folosesc icoane, statui sau alte obiecte in desfasurarea cultului. Nu se cer bani la 'adunari'; se fac doar donatii.

Din ce am observat, sunt puternic indoctrinati in timpul 'scolii', adolescentii fiind cei mai agresivi in cazul in care ce spui/faci contravine unor 'invataturi'. Intr-o discutie cu un 'martor', in 80% dintre cazuri va ataca religia ta si va incerca sa te convinga sa i te alaturi.

Penticostalii

O secta formata in aceeasi perioada (inceputul secolului XX). Denumirea de 'Penticostal' semnifica a cincizecea zi dupa invierea lui Iisus (Rusaliile). In aceasta zi, Duhul Sfant s-a coborat peste apostoli, ei dobandind astfel glosolalia sau 'vorbirea in limbi'. Penticostalii considera ca asupra lor, acest lucru inca se intampla, astfel incat, toti vor sti sa vorbeasca fluent in cel putin o limba straina***. In Romania, peste 10% dintre 'credinciosi' sunt de etnie rroma. Practica zeciuiala si un botez in doua etape: Botezul cu Duhul Sfant si Botezul cu Apa.

Aduc modificari grave bibliei (adauga sau exclud versete/capitole care schimba substantial sensul acesteia).

Baptistii

Cu exceptia unor mici diferente, sunt identici cu Penticostalii.

Adventistii

Denumirea completa: "Adventistii de ziua a saptea" denumirea isi are bazele in doua notiuni: "Advent" care in engleza inseamna "Venire" si care semnifica faptul ca aceasta secta pregateste venirea lui Hristos; si notiunea de "Ziua a saptea", deoarece ei pastreaza sambata ca fiind a saptea zi, in care Dumnezeu s-a odihnit. Este, probabil, secta cu notiunile cele mai diferite fata de majoritatea acceptiunilor crestine din lume. O sa amintesc doar una dintre ele. Adventistii au ca scop o judecata a tuturor care sa hotarasca soarta lumii inainte sa vina Hristos a doua oara. Un fel de pregatire de teren care e periculoasa in sensul in care sunt pregatiti acesti 'judecatori'.

-----

O sa revin asupra religiilor de baza: Ortodoxism si Catolicism.

Later edit: *** Aceasta notiune este perceputa gresit. Darul Sfantului Duh, in religiile ancestrale, semnifica faptul ca desi aposolii vor predica in limba lor, acestia vor fi intelesi de cei care ii vor asculta.


Ultima modificare facuta de Peterr la Mar 27 Apr, 2010 3:27 pm
  • tm61cmc

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2009

  • Mesaj Privat
asadar...deci si prin urmare Wink ....daca afirmatiile mele provoaca ras,sau orice alte reactii umoristice nu e o problema...imi pare rau ca datorita unora(care sunt multi...e adevarat) oamenii ajung sa spuna ca faptul de a crede intr-un Dumnezeu e irational(mai ales faptul de a considera ca Biblia e cuvantul sau).....din fericire pt mine da....cred in Biblie.Si sunt dispus sa raspund oricaror indoieli privitoare la autenticitatea si valoarea ei. Wink
  • bx3m

  • Mesaje scrise: 870
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Nu vreau nici sa neg Biblia, nici sa te atac pe tine personal, dar ai idee ce este si cum a aparut Biblia ? Sunt de acord, crede si nu cerceta ( ? ), nu spun ca ceea ce e scris acolo e rau (departe de mine gandul asta), dar ar trebui sa stim ce este Biblia, inainte de a comenta in privinta ei


Ultima modificare facuta de bx3m la Mar 27 Apr, 2010 3:13 pm
  • tm61cmc

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2009

  • Mesaj Privat
promit ca ma documentez chiar mai bine decat sunt acum si maine voi reveni...nu e cu suparare,nu?
Skip ads

  • bx3m

  • Mesaje scrise: 870
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Nicidecum, doar suntem toti frati nu ? Smile de marca ... Razz
  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Daci a scris:Mai bine crede fiecare in ce vrea, dar sa-l lase in pace pe cel ce nu e ca el.


Exact asta am zis eu mai sus, colegul tm61cmc ii da cu principiile crestine . Principiile budiste sau musulmane sunt altfel?
De evangheliile gnostice ai auzit? Constantin cel Mare, Marea Schisma iti spune ceva? Respect pentru toata lumea, asta ar trebui, respect ptr credinta fiecaruia . Sunt crestin si ortodox, respect aceasta religie, insa incerc sa tin ochii deschisi si mintea limpede, nu cred ca noi detinem adevarul absolut si religia noastra e cea mai buna.
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Eu am doar o singura intrebare: unde este Dumnezeul nostru cel drept, cel bun, cel mai cel, ... cind in fiecare secunda pe pamintul asta se intimpla tot felul de nenorociri cuprinse sau nu de cele 10porunci. Unde este EL ca sa incline balanta in favoarea celor nevoiasi, napastuiti, batjocoriti, ca doar vede tot si stie tot. Dupa parerea mea ori e prea batrin si si'a pierdut simturile, ori e plecat la allinclusive in alt univers sau cel mai probabil personajul in discutie nu este decit plasmuirea unor minti infierbintate la propriu.
Autorii bibliei imi par mai degraba precursorii scriitorilor moderni de science-fiction iar biblia i'a prins asa de mult pe unii incit acestia nu mai fac diferenta intre realitate si SF.
Despre religii ce sa mai vorbim..., ar fi ca si cum ai incerca sa intelegi un film din care lipseste personajul principal.
  • andreigeo

  • Mesaje scrise: 369
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 a20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2009

  • Mesaj Privat
dumnezeul nostru cel bun si drept, si aspru si iertator .... este langa fiecare din noi, asteapta sa ii recunoastem prezenta.

cei nevoiasi, napastuiti, batjocoriti...majoritatea sunt asa datorita pacatelor savarsite de insesi trupurile, mintile, ochii, etc lor.

eu cred in Dumnezeu, si cred ca sunt pacatos, dar cred totodata ca El a murit pt. mine un pacatos, si astfel am sansa de a fii iertat.
  • bx3m

  • Mesaje scrise: 870
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2009

  • Mesaj Privat
@iso : incearca prin vorbele tale sa nu jignesti pe nimeni, nu mai fii atat de ferm in afirmatiile tale, s-ar putea sa iti atragi mai mult decat oprobiul, parerea mea Smile
Pe de alta parte hai sa va pun o problema pe care a pus-o un mare om de stiinta care intamplator era si un om credincios, impreuna cu demonstratia facuta de el, va las pe voi sa ghiciti despre cine e vorba :
1. Ce este frigul ? Un fenomen termodinamic caracterizat prin lipsa caldurii. Corect ? => Caldura exista
2. Ce este intunericul ? Un fenomen optic caracterizat prin lipsa luminii. Corect ? => Lumina exista
3. Ce este raul (raul in lume, razboaie, foamete, etc.) ? Un fenomen caracterizat prin lipsa Binelui. Corect ? => Binele (Dumnezeu) exista Smile
  • Daci

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Arad
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2007

  • Mesaj Privat
@bx3m, parca Einstein a avut o discutie asemanatoare cu un profesor de al lui. Mai multe detalii nu imi amintesc, dar stiu ca si-a facut profesorul sa recunoasca existenta lui Dumnezeu.
  • tm61cmc

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2009

  • Mesaj Privat
ma scuzati ca nu voi participa zilele astea la discutii asa cum am promis...dar tocmai mi-am vandut opelul meu Sad si acum trebuie sa caut alta masina(in anglia)-la un pret convenabil...(scuze de off topic)
  • l_stoian79

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2006

  • Mesaj Privat
intrebarea 1: care este una dintre cele 10 porunci din Biblie? "sa nu te lepezi de credinta ta"....
din moment ce teoretic toti suntem crestini (ortodoxi, catolici, protestanti,penticostali,....) si consideram Biblia drept cartea de capatai, dci teoretic ne ghidam dupa aceleasi valori, nu inteleg de ce trebuie sa vina cineva sa incerce sa ma lamureasca pe mine (ortodox fiind, prin nastere nu neaparat prin alegere, dar oricum crestin) sa-mi schimb religia, culmea tot cu una crestina ?!?!?

intrebarea 2: de ce religiile astea "noi", aparute acu 100-200 de ani, sunt mai bune decat ortodoxia/catolicismul ? scuzati-mi impertinenta, dar atunci cand poporul asta era crestin, in America inca vanau pieile rosii bizoni si incasii erau un imperiu in toata regula. Nu inteleg de ce crestinii astia "noi" sunt mai buni decat cei "clasici". Cel mai mult imi place cand ma opresc unii imbracati frumos pe strada, si se prezinta "Elder xxxx", ma intreaba foarte serios daca sunt crestin, daca cred in Dumnezeu, ca ei imi pot arata calea; si atunci am ocazia sa-i intreb de cat timp exista ei ca natiune, ma refer la US, si de cat timp sunt ei crestini ca natiune, iar cand le spun ca noi existam ca natiune de vreo 2000 de ani si cam tot de pe atunci suntem si crestini sa vezi ce ochi fac.

Nu ma deranjeaza ca si-au ales alta religie, problema lor, insa ma enerveaza la culme cand mi se arunca in fata ca ei sunt crestini adevarati, si eu nu. E drept ca nu ma consider un bun crestin, dar faptul ca ei merg la intruniri si canta la cor nu ii face pe ei mai buni decat sunt eu. Ma simt mai aproape de Dumnezeu pe un varf de munte, undeva in mijlocul naturii, decat ma simt intr-o biserica, unde marea majoritate a popilor (indiferent de religie) nu fac altceva decat sa ceara bani (scuze "donatii"), si majoritatea credinciosilor vin sa se roage doar cand au o problema, sau doar ca sa ii vada lumea, dupa slujba merg la birt sau in club.
Bafta!
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR