Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
@iso
Nu prea te-ai documentat. In doctrina crestina, binele nu e pe pamant ci in cer. Iisus vorbeste de o relatie invers proportionala intre cat de bine o duci pe pamant si cat de bine o sa-ti fie in cer. Deci ii plangi degeaba pe cei care sufera si mor nevinovati, se pare ca ei o vor duce mai bine decat noi dupa moarte.

@toti
Biblia e un text antic si, ca orice text de o asemenea vechime, nu mai este demult cel original. A fost transcrisa si tradusa de nenumarate ori si, cum textul initial cu siguranta nu a ramas acelasi, e foarte probabil ca si intelesul initial sa nu fi ramas acelasi. Sa nu uitam ca in Anglia Anne Boleyn a schimbat religia unei tari folosind singurul atu din dotare: fundul. Cine ne poate garanta ca a fost singurul eveniment care a afectat vreodata modul in care vedem Biblia?
Skip ads

  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
@bx3m, faptul ca @iso si-a spus parerea despre autorii bibliei nu inseamna ca a jignit pe cineva dintre cititori, exceptie facand cel (cei) ce se numara printre autori. In plus, nu este singurul care se intreaba cum a aparut biblia si care a fost rolul ei.
Eu, spre exemplu, tind sa cred ca biblia s-a nascut ca o reglementare a relatiilor interumane. Daca vom compara cele 10 porunci ale bibliei cu infractiunile contra persoanei sau contra patrimoniului, vom gasi ca se aseamana destul de mult, iar de aici dilema. Punand la socoteala si faptul ca in diferite perioade istorice unele popoarele au fost conduse exclusiv de reprezentantii bisericii dupa regulile divine, rezulta ca biblia ar putea fi prima forma a codului penal.
  • ludi_f

  • Mesaje scrise: 363
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2007

  • Mesaj Privat
In opinia mea, ceea ce conteaza poate cel mai mult intr-o religie este pacea sufleteasca, implinirea interioara pe care ti-o da. Sau spre care tinde fiecare. Sunt de religie ortodoxa, dar cand vad pocaiti - de diferite ramuri - cu o fata linistita, vad pe ei ca sunt impacati, discut cu ei si sunt chiar fericiti asa cum sunt si cu ce fac, sincer, ii invidiez. Pentru ca eu nu am aceasta liniste.
Minciuna? Poate ca da, dar daca cineva crede intr-o minciuna si il face fericit, inseamna ca fericirea lui e falsa? Va afla vreodata in timpul vietii adevarul ?
Oameni rai sunt in fiecare religie. Dar daca eu stiu...(arunc numere aici)...10 pocaiti si dintre ei...3 fac lucruri rele, asta inseamna ca 30% sunt rai? O fi. Vrea cineva sa spuna ca 70% din ortodocsi sunt buni? haha E vorba de numerele mici pe care el vedem langa noi, asta se lipeste in mental, nu faptul ca majoritatea covarsitoare e plina de uscaturi. Si inainte sa sara cineva sa zica "nu sunt uscatura", hai sa ne gandim inainte cat de buni suntem, si cate fapte bune am facut in viata pana acum.
Referitor la ce a spus colegul Peterr, fac o completare, penticostalii sunt mult mai "fanatici" decat baptistii, au tot felul de reguli (spalatul picioarelor reciproc, vorbitul in limbi, etc) fata de baptistii. Acestia din urma sunt ca niste ortodocsi care merg la biserica. Mda, exact, cati ortodocsi merg la biserica (procentual) ? Personal decat sa aud o lalaiala inutila si fara noima spusa de un gras imbuibat, prefer sa ascult o predica ce are cap si coada, din care am sanse sa invat ceva util pentru sufletul meu.
Repet, nu sunt pocait, nu voi face aceasta in viitorul apropiat, dar nu spun nu pe termen lung. Acum nu pot sa renunt la anumite lucruri gri.
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
bx3m a scris:@iso : incearca prin vorbele tale sa nu jignesti pe nimeni, nu mai fi[i] atat de ferm in afirmatiile tale, s-ar putea sa iti atragi mai mult decat oprobiul, parerea mea Smile
Pe de alta parte hai sa va pun o problema pe care a pus-o un mare om de stiinta care intamplator era si un om credincios, impreuna cu demonstratia facuta de el, va las pe voi sa ghiciti despre cine e vorba :
1. Ce este frigul ? Un fenomen termodinamic caracterizat prin lipsa caldurii. Corect ? => Caldura exista
2. Ce este intunericul ? Un fenomen optic caracterizat prin lipsa luminii. Corect ? => Lumina exista
3. Ce este raul (raul in lume, razboaie, foamete, etc.) ? Un fenomen caracterizat prin lipsa Binelui. Corect ? => Binele (Dumnezeu) exista


1. N'am de gind sa candidez la presedintie si nici nu sufar de narcisism asta e clar atita timp cit imi exprim ideile liber. Laughing
2. Nu cred ca existenta contrariilor afirma existenta lui D'zeu asa cum dulcele nu poate fi neaparat opusul lui sarat mai avem pe lista candidatilor: amar, acru, ... metoda reducerii la absurd nu functioneaza in toate cazurile.

dodo_13 a scris:@iso
Nu prea te-ai documentat. In doctrina crestina, binele nu e pe pamant ci in cer. Iisus vorbeste de o relatie invers proportionala intre cat de bine o duci pe pamant si cat de bine o sa-ti fie in cer. Deci ii plangi degeaba pe cei care sufera si mor nevinovati, se pare ca ei o vor duce mai bine decat noi dupa moarte.


Nu faceam decit sa accentuez desertaciunea promisiunilor biblice... Am citit biblia acum ceva timp in clipele mele de evlavie dar ca si codul civil scris la 1800'toamna n'a facut decit sa ma deruteze si mai tare. Si cum din perspectiva mea umana sint obligat sa'mi traiesc viata cu dilemele cotidiene, le'am lasat pe cele fabricate in seama fauritorilor. Ei cu ale lor, eu cu ale mele.
Altfel nu cred decit ceea ce vad, de promisiuni si povesti mi'e podu' plin. Laughing


Cum poti crea o religie? Simplu mai intai creezi "echipele" , echipa railor si echipa bunilor. Omul este prin conceptie ipocrit si n'o sa recunoasca niciodata ca are si rautate in singe desi in fiecare zi savirseste rautati. Aceasta este prima capcana intinsa mentalului uman si asa apare mareata "echipa" a bunilor. Odata sadita saminta ipocriziei si fatarniciei omul poate fi cu usurinta manipulat, sa fi dat tocmai eu definitia religiei, ...uuups. Restul este epopee zilnica...

Daca exista un singur D'zeu dece exista atit de multe religii? Si daca exista atit de multe religii iubitoare si ascultatoare de D'zeu atunci de unde izvoraste ura intre religii?
Skip ads

  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Pe`o carare lunga-scurta
Un om se ducea venind.
N`avea cap si n`avea gura
Si mergea singur vorbind ..

La lumina orbitoare,
A unui felinar stins
Un poet citea`n picioare
Dar era pe burta`ntins ..

Intr`o noapte`ntunecoasa
Soarele lucea pe cer..
Iara eu cu barca`n casa
Ma plimbam ca un boier

Cam asa-i cu toate religiile astea! Smile
  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Bv ISO! Foarte logic tot ce ai scris mai sus. Religia inseamna manipulare, credinta este in sufletul fiecaruia asa cum o simte el!
Vorbeam de adventisti, penticostali, etc...atat timp cat nu ma deranjeaza nu am absolut nimic cu ei . Profita de slabiciuni si de saracie. Cunoas cazuri in care oameni napastuiti au trecut la ei tocmai ptr unele avantaje materiale . Multe exemple pot fi date (tutsi si hutu in Rwanda, cruciadele, etc). Manipulare, la asta se reduce totul .
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
In Romania cultele neoprotestante printre care si penticostalii au migrat de la sate catre orase favorizate si de revolutia industriala a lui Ceausescu. In Romania la recensamantul din 2002 au fost "numarati" 330.000 de adepti din care aproximativ 10% sint tigani. Nu conteaza cine'ti trece pragul zeciuiala sa iasa...

Pe vremea lui Ceausescu penticostalii, adventistii, etc erau bine priviti si aveau unele avantaje de pe urma puzderiei de copii pe care'i produceau. Serveau de minune planul lui Ceausescu- "multi si PROsti" de a produce mana de lucru pentru planurile'i marete.
Li sau dat gratis terenuri ca sa'si faca case, faceau armata separat asa ca domnisoarele, aveau tot felul de bonusuri pentru echipele de copii produsi, spor de mama eroina,etc Laughing In anii lui Ceausescu majoritatea bisericilor construite au fost cele neoprotestante. Dupa "90 s'au pompat masiv bani de'afara, romanii saraci material dar mai ales cu duhul si oprotunisti au trecut cu arme si bagaje la cine dadea mai mult.
Acum avem tabloul complet al regnului.
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Nu e chiar adevarat, "sectantii" aveau viata grea in timpul Impuscatului, nu ca mi-ar fi extrem de simpatici, dar asta era realitatea...
Skip ads

  • mihairadugabriel

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 2004 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2010

  • Mesaj Privat
ALLLLLLLLLLLLLLLOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO FRATI OPELISTI CE VA APUCAT CU RELIGIA? EU AM CREZUT CA E UN CLUB AUTO.AM NIMERIT LA RAZBOIUL RELIGIILOR SAU LA BANCA RELIGIILOR?
  • mihairadugabriel

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 2004 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2010

  • Mesaj Privat
AM UN OPEL VECTRA C GTS 2,2 SI VREAU SA ROG PE CINE VREA SA MA AJUTE SA ACTIVEZ SI EU GPS-UL DE LA MASINA(ESTE INCORPORAT IN CB DIN FABRICA).I-MI TREBUIE UN CD CU PROGRAMUL DE INSTALARE. NU STIU DACA TREBUIE UN CD SPECIAL SAU MERGE ORICARE. MERCI FRUMOS

Salutare,
in primul rand pune mana si citeste regulamentul,incearca sa nu mai strigi la noi ( scrisul cu litere mari asta inseamna ) in plus dupa ce ca esti offtopic mai faci si postari multiple,multumesc pentru colaborare si speram sa te conformezi regulamentului acestui forum pentru a primi ajutor .

edit by StefanTolos

  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Probabil ca iti trebuie CD-ul cu hartile GPS, se gasesc de descarcat pe siturile unde nu prea e voie sa se faca publicitate pe forumuri Wink , pe e-Bay sau poate ca te ajuta cineva de pe aici...
In rest... religia este un subiect licit, pana nu se sare calul...
  • imprevizibil

  • Mesaje scrise: 235
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Tigra 1998 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2010

  • Mesaj Privat
domnule Iso
nu credeam, ca exact aici, te apuci de criticat religii.Esti popa? te-ai documentat intradevar, despre religii? Sau nu stiai de cruciadele crestine, care a dus la uciderea oamenilor nevinovati? deci daca, eu cred ce vreau, tu ai dreptul sa ma omori?..................................................
Pana cand religia, are dreptul asupra vietiilor omenesti? Doar pe motive de credinta? care e religia cea buna si adevarata?...........ca eu vreau sa ma convertesc in cea adevarata.....acolo unde il pot vedea pe Dumnezeu. tu stii care este aceea religie? daca stii, vin sa ma convertesc si eu.
fratilor opelisti daca vorbiti, cu un arab, v-a spune ca religia lui e mai buna.si toti fac la fel.Religiile sunt toate pt., bani....si ele fac bani...... si ele detin controlul.....etc. si asta cu zeciuiala, nu e valabia la toate cultele. DOCUMENTEAZA-TE
Dmnul ISO, cand alegi un subiect de discutat, trebuie sa stii ce zici, nu doar paerile tale personale.......
Skip ads

  • ionutz2008

  • Mesaje scrise: 211
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra OPC 2005 Z28NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Matei cap. 5 vers:
"10 Ferice de cei prigoniti din pricina neprihanirii, caci a lor este Imparatia cerurilor!
11 Ferice va fi de voi cand,din pricina Mea,oamenii va vor ocara,va vor prigoni,si vor spune tot felul de lucruri rele si neadevarate impotriva voastra!
12 Bucureti-va si veseliti-va,pentru ca rasplata voastra este mare in ceruri;caci tot asa au prigonit pe proorocii,cari au fost inainte de voi."
Matei cap.7 ves:
1 Nu judecati, ca sa nu fiti judecati.
. . . . .
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
mihairadugabriel, nu'ti place - nu manca, nu'ti place - nu citi, ... Ce'ar fi daca ti'ai cauta "leacurile" pe sectiunea potrivita si/sau daca nu exista solutia-mura'n gura dupa ce cauti pe net ne spui si noua cum ai rezolvat.

imprevizibil dupa ce citesti ceva este imperios necesar sa mai si intelegi , ...de criticat le critic pe toate in cazul in care nu te'ai prins. Imi permit sa'ti dau un sfat, poate sint mai "batrin" decit tine, NU mai citi pe diagonala Exclamation altfel pici de gisca sau de pastor. Laughing

ionutz2008 ...ohhh yes... un sobor de preoti/pastori, o behaiala, o coliva, o paranghelie ceva? Laughing
  • imprevizibil

  • Mesaje scrise: 235
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Tigra 1998 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2010

  • Mesaj Privat
donule iso
eu nu apar nici o religie, daca tu simti ca trebuie sa tii spatele, cuiva,... nu ai de cat.... iti tin pumnii.eu nu is prost, sa cred ce zic altii(despre religii).
pt., mine nu exista anumite secte:toate is secte, si toate mint. si nu ma fac pastor, stai linistit. eu ma distrez, fac ce tu zici ca nu e religios .
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Ok, m'ai incuiat, esti intr'adevar "imprevizibil"...
  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
OK, aveti doua variante:
* ori reveniti la subiectul acestui topic
* ori al inchid si se lasa si cu suspendari de ambele parti
Voi decideti.

  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Pai poti sa inchizi topicul daca tot vrei sa'mi limitezi dreptul la replica, discutia in sine devine fara rost...
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Topicul in mare parte a fost la subiect. Nu vad deplasarile de la tema.
Deplasata interventia moderatorului daca intradevar l-a atacat pe @iso.
Mi se pare normal sa raspunzi la obiect daca esti provocat.

Ca sa revin la topic: Inainte de primul razboi mondial, totul se facea ”in numele Domnului”, si da, au murit suficienti ”in numele Domnului(merge inlocuit cu Alah sau alte asemenea)”.
Totusi, am trecut prin mai multe razboaie de nivel mondial, relativ recente care nu (prea) au mai avut legatura cu religia. Oare de ce?
LE: Sa fi disparut in masura mai mare conflictul dintre religii, omul oare a evoluat suficient, interesele meschine ale anumitor religii sa nu mai reprezinte o masa de oameni?
  • mihairadugabriel

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 2004 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2010

  • Mesaj Privat
I-mi cer scuze pt. cei lezati de faptul ca am scris cu litere mari. Nu am avut intentia sa strig la cineva.Eu inca cred ca am intrat pe club opel.
Stefan Tolos,daca zici ca sunt offtopic "te cred".
Sper sa-ti treaca supararea
Multumesc frumos pt.sfaturi
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR