Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • PH_88_CTL

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2010

  • Mesaj Privat
In primul rand imi cer scuze daca nu am deschis topicul unde trebuia, si rog administratorii sa-l mute altundeva, cum cred ei de cuviinta.
Sa trecem la problema mea: in mai multe discutii ale acestui forum, mai toata lumea spune sa luam piese SH, nu noi(exceptand pe original), aici ma refer la piesele facute prin Turcia sau pe vapor pe undeva. De ce nu noi? Asta e intrebarea mare! Exemplul meu : imi trebuie pentru Vectra mea C16NZ din '93 modulul de aprindere. La un magazin on-line, pretul acestui modul este de aproximativ 150 Ron. La dezmembrari, sub motivul ca e original luat de pe o masina adusa acum , cu vreo 2-300 de mii de km, tot 150 Ron. Intrebarea e urmatoarea: cum pot sa am eu incredere intr-o piesa de 15-20 de ani, gandindu-ma ca nu este o usa, sau o capota ceva, care e folosita doar o data pe zi, sau o data pe saptamana, ci una probabil care a fost folosite de 5-6 ori pe zi, si nu in una aftermarket?Shocked Cine ma lamureste si pe mine?
Multumesc si drumuri bune tuturor!
Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Si ai incredere in piese facute pe vapor la betie?
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
O explicatie logica ar fi: Piesele cu care vine masina echipata, tin mai mult decat cele aftermarket
Sa iti dau un exemplu real facut de mine. Masina noua cumparata, am schimbat placutele de frana cand s-au uzat. Bun, am fost sa cumpar ceva bun, chipurile facute sub licenta celor originale, macar au avut bunul simt sa spuna acest lucru, ca sunt facute sub licenta lor si nu de ei!. Rezultat? cele cu care a venit masina m-au tinut 45.000, cele cumparate 25.000! si multe exemple, becurile de prin bord tin sute de mii de km, si cand le schimbam, incepem sa le schimbam odata pe luna:))
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
acum sa nu fim rai ca nu sunt facute la betie insa nici calitatea lor nu e extraordinara...
eu m-am lovit de chestia asta cand a trebuit sa schimb bara fata si am fost sfatuit sa cumpar SH pe original...
si asta am facut

la componente electrice/electronice riscul e mare...
poate sa aiba sute de mii de km si sa pice la 3 ore de la montare
poate sa aiba cateva mii de km si sa mai mearga inca cateva sute de mii
cand cumperi SH iti asumi un risc

cand cumperi nou iti asumi alt risc, sa fie defect chiar de nou si sa fii bazat ca e bun...
il montezi pe masina si vezi ca nu merge apoi incepi sa cauti alte defecte...

si cu produsele luate de pe net de la un magazin online intervine a 3-a problema.
sa puna in cutie un produs folosit insa sters bine de praf...
stiu pe cinevacare a patit chestia asta (cu produse IT ce e drept) si de atunci nu a mai cumparat nimic de pe net decat de la marii furnizori

cred ca am zis tot ce era de zis
Skip ads

  • PH_88_CTL

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2010

  • Mesaj Privat
M-am uitat acum pe Autokarma(a nu se considera reclama) si am gasit modulul la pretul de 66.69 Ron(comanda on-line), marca Mobiletron. Presupun ca firma asta nu comercializeaza piese folosite. A folosit cineva piese la Mobiletron? Stie cineva ceva despre ele?


L.E. masina de pe care vroiam modulul avea vreo 250.000 de KM, si a mea are vreo 220.000(atat arata in bord)...si a picat, ce sanse ca sa mai ma tina macar 50.000 aveam cu cel SH?
  • djtaotao

  • Mesaje scrise: 1,677
  • Locatie: Sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2007

  • Mesaj Privat
La piesele vitale sau cu un aport mare in securitate sau estetic e important sa fie originale, noi si de calitate extra.
La celelalte piese, SH sau noi cu licenta poate fi o solutie buna.
Totul tine de capacitatea ta de a discerne corect compromisul pe care il obtii la raportul calitate/pret. Concluzia intotdeauna va fi: totul e relativ.
  • adriandaco

  • Mesaje scrise: 122
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2007 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Piesele de la sistemul de directie si franare este neaparat sa fie noi si originale, restul ar merge si SH dar cu conditia,ca autoturismul sa nu fie circulat in tara la noi.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR