Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • adrian_iasi

  • Mesaje scrise: 65
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1998 XI6xEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Jos unde se prinde centura de siguranta, langa frana de mana, pe plasticul ala de la clema e o bucatica de plastic dreptunghiular, galben, cu semnul exclamarii pe el. La sofer e iesit afara si se vede semnul exclamarii pe el la pasager nu. Ce reprezinta, ce indica ala?
Si daca tot sunt la categoria centuri de siguranta imi poate spune cineva de unde (stau in iasi) si cam cat costa un sistem de centura? Centura soferului nu se mai trage in locas si trebuie sa stau sa o inping cu mana, sa nu o pring in portiera.
Va multumesc!!!
[align=right]
Skip ads

  • OPELTUNING

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2006 Z20LER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Plasticul ala e chestie care daca o vezi trebuie sa schimbi capatul unde intra centura{pretensioner), adica masina posibil sa fi avut un accident. La modelele mai noi este declansat de calculatorul de airbag
  • bigdopeee

  • Mesaje scrise: 225
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Acel plastic sare din lacasul lui numai in caz de accident. Ia verifica....airbag-ul nu e sarit? Uita-te bine la volan sa nu fi fost "cosmetizat" . Si asta inseamna ca trebuie sa schimbi centura de siguranta...tot sistemul.
  • tarantula

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2008

  • Mesaj Privat
sal si eu am sarit plasticul ala galben si a sarit dupa ce masina a fost lovita indica dak au sarit airbag-urile se declanseaza automat cu airbag-ul a sarit celui care a avut centura pusa Very Happy
Skip ads

  • nedeianu

  • Mesaje scrise: 214
  • Locatie: Olt
  • Masina: Omega 2003 Y25DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2008

  • Mesaj Privat
la omega b facelift te atentioneaza cand nu ai centura pusa?
daca da imi puteti spune si mie de ce la mine nu ?
si daca stie cineva unde sa caut sa vad ce are.
Multumesc!
  • sandu_race

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Declansare capsa pirotehnica de la pretensionerul centurii , asta inseamna ca nu mai poti folosi modulul airbag , schimba tot ansamblul de pretensionare al centurii si cauta la dezmembrari un modul (vreo 2 milioane ) . Pun pariu ca atunci cand pui contactul nu se aprinde in bord martorul de airbag , deci masina a avut accident si a fost cosmetizata plus ca nu mai are becul de la martor .poti circula asa cu ea dar nu functioneaza airbag-urile chiar daca au fost inlocuite . Cu stima !
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR