Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • bogdanbratescu

  • Mesaje scrise: 410
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2005

  • Mesaj Privat
scutul pe care il comanzi cand comanzi masina e de otel sigur nu din plastic
Skip ads

  • Libra

  • Mesaje scrise: 4,003
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2002 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Am obosit deja cu atatea scuturi.
E foarte bun. OK.
Daca e metalic, e foarte bine.
Dar daca toate chicitele din plastic depe o masina ar fi dinmetal, la ce greutate ar ajunge masina? Si cum ar influenta asta consumul de carburant?

Masina mea are scutul motor din plastic si nu vad nici o problema in asta. Nu sunt genul care menajez excesiv masina, dar nici nu exagerez cu escaladat bordurile. De un an de zile si 15k km, nu am avut probleme.

sfatul meu: pastrati scutul de plastic cei care il aveti. Puneti unul metalic doar daca mergeti prin padure. Banii aia ii puteti folosi cu mai multa eficienta la altceva. Eventual un ulei motor mai bun.
  • bogdanbratescu

  • Mesaje scrise: 410
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2005

  • Mesaj Privat
scutul din pachetul drumuri grele este de otel
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
libra - te astept prin Bucuresti sa circuli sa parchezi pe o strada centrala eventual supusa marii asfaltari. Daca ai privit pe la stiri subiectele cu gripa aviara ai vazut ca in capitala europeana nu exista asfalt pe strazile laturalnice si nu mai vorbim de canal, cred ca nu trebuie sa ne trimiti in padure sau pe camp te invit in capitala europeana. Cand am vazut prima oara semnul cu atentie denivelari in Germania si am franat de frica, m-a apucat un ras dement, comparand acelasi semn cu cel de pe A1 din Ro.

Dupa cum stiu eu Oradea nu exceleaza la drumuri mai mult decat alte orase si surprize sunt destule!?! Oare cum o fi pe drumul national Felix- Beius Varfurila-Deva sau de Oradea-Satu Mare....Of de ce se zice ca ocolesti 10 gropi dar una tot o frigi, nu?
Cu prima ocazie cand urci masina pe un elevator pune o poza de la scutul tau de plastic pentru tara ta membra a UE si Nato.
Ai curaj sa imprumuti masina si sotiei mele?
Am CASCO si recomand tuturor sa aiba, dar am si scut metalic pus de mine!
Skip ads

  • Jamaikanu

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 1.7 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2007

  • Mesaj Privat
salut...este prima data cand postez un msg aici pe forum. De curand mi-am luat un Astra classic II cu pachet "drumuri grele". Sunt foarte multumit de scutul motorului...dar nu imi place ca masina este "ridicata". Trebuie sa umblu la arcuri...au distantiere ? Dak raspunde cineva ar fi OK. Smile
  • Zaheyu

  • Mesaje scrise: 173
  • Locatie: Rm Valcea
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Se pare ca sunt alte arcuri. Arata nasol dar te scuteste de o gramada de probleme (borduri, strazi desfundate, obiecte de pe carosabil).
  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Costa 40 euro pachetul si contine: scut motor metalic si suspensii inaltate (inaltatoare arcuri + inaltatoare telescoape). Scutul e fff bun, dar suspensia inaltata......Sad......o fi ea buna pt. offroad, dar face mersul mai putin confortabil si pe deasupra arata si mai nasol masina. Pe ansamblu, e o investitie rentabila pt. ca un scut after market e 250 ron.
  • Jamaikanu

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 1.7 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2007

  • Mesaj Privat
am inteles...multam pt raspuns
  • catalin_MCA

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2007

  • Mesaj Privat
pachetul de drumuri grele contine arcuri mai mari si scut de otel. nu exista nici un fel de inaltatoare
  • daedalus

  • Mesaje scrise: 265
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 y17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2007

  • Mesaj Privat
pachetul drumuri grele isi face treaba fffff bine. Eu in 1,5 ani si 40k km am dat cu scutul de vreo 8-9 ori de sosea. Ultima oara cand am facut schimbul de ulei a trebuit sa dau sanatos cu ciocanul in el sa il indrept pt ca nu se mai potrivea pe gauri. Face toti cei 40 de euro cat cer dealeri pe el, nu stiu ce m-as fi facut fara el; si fara cei 15mm in plus. In Romania este absolut necesar
  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
excelent scutul de otel...am fost sapt trecuta pe niste forestiere in apuseni...traiasca scutul...Very Happy (cateodata te mai fura ogasele de roti de taf si nu ai timp sa eviti dambul mai ridicat dintre ele...)
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR