Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • McFly

  • Mesaje scrise: 1,851
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Salut,
imi poate spune cineva cum se dau jos grilele difuzoarelor din spate, chiar si difuzoarele? Dar la astea din urma imi dau si eu seama, numai sa le vad fara grile...
Skip ads

  • OctavianM

  • Mesaje scrise: 308
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2006

  • Mesaj Privat
La astra G in 3 usi trebuie sa dai jos tot panoul lateral ca sa ajungi la boxe.
  • NeamTuLe

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2007

  • Mesaj Privat
si eu am tot 3 usi si k sa ajung la boxe am dat fata de "usa" jos tre sa scoti bancheta e ceva mai complicat dar nu imposibil. daca esti din bucuresti poate te pot ajuta mai mult
  • pystha

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2006

  • Mesaj Privat
s-a mai discutat problema asta
vezi aici
Skip ads

  • McFly

  • Mesaje scrise: 1,851
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2007

  • Mesaj Privat
ok, multumesc, m-am lamurit.
  • casper_1707

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Fiindca am tot cautat un tutorial care sa fie cat de cat complet pentru a putea monta boxe pe spate la Astra G si nu am gasit, in urma operatiunii am hotarat sa deschid acest topic pentru viitorii interesati.

1. Instrumente si materiale necesare: cablu difuzor 2m (daca tot se desface fata portierei sa se faca si traseul pentru tweetere), surub cap bombat 4,8x25 mm (pentru prinderea difuzoarelor), surubelnita cap cruce, conectori (papuci mama) pentru conectarea pe difuzor, si versiunea romaneasca pentru pini conectori (pinii ce intra in mufa de cuplaj) - 2 agrafe de birou.

2. Se desface manivela de actionare a geamului prin metoda aflata de la alti colegi (metoda foarte eficienta dealtfel) - se rupa o bucata dintr-o laveta de material si se introduce intre manivela si ornamentul ei.

Operatiunea decurge foarte usor - personal din a doua incercare a iesit siguranta.
Pentru a avea o imagine de ansamblu a ce trebuie facut am adaugat o imagine a manivelei cu siguranta si a ornamentului.



3. Se desfac suruburile de prindere ale fetei portierei.


4 Se trage usor dar ferm din partea dreapta jos de fata portierei (ea este prinsa in cleme tip bradut) urmand conturul pana se desface din toate punctele.

5. Dupa ce s-a desfacut din toate punctele se ridica din partea din spate in sus (ridicarea trebuie facuta cu mai multa forta deoarece totodata se desface si chederul).

6. Dupa ce a iesit panoul se decupeaza in folia de pe usa supa conturul boxei.

7. Se scoate din cupla de pe portiera siguranta albastra (se apasa in laterale si se trage inafara, daca nu iese cu mana se introduce o surubelnita). Apoi se trage usor pentru a scoate cupla mama.


8. Prin rotire, din interior, se va scoate cupla tata si se va ridica mansonul de cauciuc pentru a avea acces la pini.

9. Acum intervine varianta romaneasca: deoarece nu am gasit pini de contact pentru cupla am confectionat din 2 agrafe de birou 2 pini de forma de mai jos pe care i-am introdus in mufa tata.


10. Se mufeaza conectorii (papucii) pe fir si se conecteaza la cei 2 pini si se introduc in mufa tata in gaurile laterale ale randului cu mai multi pini


11. Se asambleaza in ordine inversa toate componentele. Recomandare: dupa ce s-au cuplat cele 2 mufe si inainte de a pune fata la portiera inapoi verificati daca totul este in regula.

Spor la lucru!
  • Vasile59

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2007

  • Mesaj Privat
@casper_1707 cam ce tip de agrafa ai folosit pentru confectioanarea pinilor, cat de gros era materialul din care a fost confectionata? ce diametru au gaurile in care trebuie introdusi, aproximativ?
am scos si eu plasticul de protectie difuzor si am vazut ca trebuie decupata folia aceea alba din interior, in spatele foliei sunt cele 3 gauri de prindere a difuzoarelor?
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR