Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
cand mi-am adus masina de la nemti am fost cu taica-miu ... el a rezistat doar din Munchen pana la unguri ... eu de la unguri pana in RO ... pe la Viseu eram terminat deja ... singur n-ai sa rezisti tot drumul si pauze prea multe nu cred ca o sa fie de acord tipul ... sa nu te trezesti ca-ti spune "vii tu ..." si te lasa pe-acolo pe undeva ...
si ai grija ca NU ai voie (legal) sa conduci in afara tarii pana nu implinesti anul de cand ai obtinut permisul ...
Skip ads

  • krafft

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Liviu_vectra a scris:
elegance a scris:Crezi ca ala are timp si vreme sa opreasca de fiecare data cand feciorului nostru ii e somn? Laughing
De ce nu ma credeti ca factura de la handler nu are nici o importanta? Promit sa iti trimit eu factura goala, sa scrii ce vrei tu pe ea daca scrii pe factura "mama omida". Very Happy


Sustin si eu chestia cu factura Very Happy...sau contract



Eu mi-am adus masina din DE in 2007! Am tradus toate actele (la notariat) !La politie am dat o groaza de acte!De curiozitate,acum chiar nu mai trebuie factura sau contract!?! La Politie cum dovedesti ca e a ta?!?
  • BuBuFaM

  • Mesaje scrise: 970
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Trebuie si contrat si daca o aduci pe roti mai trebuie brief mare si mic.

Daca faci pauze pe drum si dormiti sa zicem 2 nopti eu cred ca ai putea sa te duci, numai actele sa fie pe numele lui.
  • synapse

  • Mesaje scrise: 398
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1993 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2010

  • Mesaj Privat
in 2006 aveam 6 luni de cand aveam permis.si mi-a dat un unchi sprinterul prin Italia-austria-ungaria vreo 1000km am dat si eu in ea.la un telepass m-a oprit Polizia Stradale ca aveam nr de Ro.i-am dat pasaportul si permisul pe care inca nu se uscase cerneala,mi-a cerut talonul,a vazut ca masina are 8+1 locuri...arrividerci.acum legat de oboseala...o sa te cam indoaie.pana in Romania mai vii cum mai vii.poate tragi dintr-o bucata.dar odata intrat la noi,ori dormi sanatos vreo 6 ore,ori ai sanse sa o troznesti.vorbeste din capul locului despre pauze sa nu te lase pe drum si sa o ia inainte.prin austria,militienii aveau prostul obicei sa stea cu trepiedele cu radarul.nu te incanta ca e soseaua libera.unde e 60 tii 60,unde e 80 tii 80.si sa nu iti vina idei cu detectorul.e ilegal.iar legat de acte,sa o faca pe numele lui.la vama intri tu primul iar el in urma ta.intreaba cine e titularul?il arati cu degetul si se da jos.punct.pune si tu conditii.e drum lung,nu iti da masina pana la tara.gandeste-te bine.
Skip ads

  • Mihai_T

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jul 2007

  • Mesaj Privat
3000 de km nu e experienta suficienta pentru un drum Romania-Germania-Romania.Mai ales asa, in "scop de afaceri" Smile . Una e sa mergi in concediu , eventual sa mai opresti pe drum , sa te mai cazezi pe undeva si alta e sa tragi asa, non-stop ....
Ce drum ai facut cel mai lung prin tara ? Stii ce inseamna 600-800 de km prin Romania ?
Sau autostrada in germania cand crezi ca mergi tare cu 150 km /h ? si vine unu cu racheta - cum zicea un coleg mai sus - cu 250 km/h din spate ?
  • adrian_74

  • Mesaje scrise: 124
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Ai masina sau iti plac masinile? El stie asta ,ti-a gasit slabiciunea: 1-stabileste in primul rand suma de bani pe care ti-o da, 2-traseul cu opriri si unde dormiti (hotel Etap, EuroHotel sau la pensiune),mesele,un drum dureaza cel putin 4 zile, sper sa nu rupa LIDAL-ul in doua cu uscaturi, trebuie supe,mancaruri gatite sau esti robot, 3-cu ce se ocupa? din asta iti dai seama daca este samsar sau ceva rau, ce masina ,adica din ce an,recenta-vechitura de 500-600euro, 4-cum se face trecerea frontierei? Vii si ne mai spui dupa ce vorbesti cu omu' ,deschide bine ochii Shocked ,altfel...
  • Alessandro23

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2009

  • Mesaj Privat
adrian_74 a scris:Ai masina sau iti plac masinile? El stie asta ,ti-a gasit slabiciunea: 1-stabileste in primul rand suma de bani pe care ti-o da, 2-traseul cu opriri si unde dormiti (hotel Etap, EuroHotel sau la pensiune),mesele,un drum dureaza cel putin 4 zile, sper sa nu rupa LIDAL-ul in doua cu uscaturi, trebuie supe,mancaruri gatite sau esti robot, 3-cu ce se ocupa? din asta iti dai seama daca este samsar sau ceva rau, ce masina ,adica din ce an,recenta-vechitura de 500-600euro, 4-cum se face trecerea frontierei? Vii si ne mai spui dupa ce vorbesti cu omu' ,deschide bine ochii Shocked ,altfel...



Drumul nu se mai face.. cand l-am luat la intrebari.. omu sa panicat si sa dat lovit.. Smile) a zis ca nu mai facem treaba pt ca el o sa mai ramana prin germania ceva timp.. deci .. DRUMUL NU SE MAI FACE. multumesc pentru sfaturi si sunt sigur ca o sa ma ajute pe viitor pe mine sau pe alt acoleg care o sa le citeasca ..
o zi placuta tuturor si multumesc pt timpul si atentia acordata Smile
  • glontz

  • Mesaje scrise: 126
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Bai dute ca e o experienta frumoasa,cand te loveste oboseala nu face pe viteazul ca nea Fane la podul inalt,trage pe dreapta!
cu respect,
glontz
  • Gabi 1.8 16v

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Cipiotul a scris:cand mi-am adus masina de la nemti am fost cu taica-miu ... el a rezistat doar din Munchen pana la unguri ... eu de la unguri pana in RO ... pe la Viseu eram terminat deja ... singur n-ai sa rezisti tot drumul si pauze prea multe nu cred ca o sa fie de acord tipul ... sa nu te trezesti ca-ti spune "vii tu ..." si te lasa pe-acolo pe undeva ...
si ai grija ca NU ai voie (legal) sa conduci in afara tarii pana nu implinesti anul de cand ai obtinut permisul ...


Asa sunt legile in Romania? Daca esti incepator nu ai voie sa conduci in strainatate? Ciudat lucru. Aici in Spania nu este asa. Chiar daca esti incepator si vrei sa pleci in strainatate poti sa iesi din tara atat timp cat ai ITP si asigurarea la zi, nici o problema Smile
  • scorpio18

  • Mesaje scrise: 1,462
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
nu mai e valabila legea decand cu UE. sau o fi doar in Romania valabila Smile)) dar atat timp cat neamtului sau altora nu le scrie in lege, daca prinzi pe unu cu permis de afara de mai putin de 1 an belestel, legile romane sunt stupide. am coleg incepator in Dk care conduce macar de 2 ori pe saptamana prin Germania. deci e gargara.
  • Bryan99

  • Mesaje scrise: 1,147
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A1.7DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2007

  • Mesaj Privat
am fost si eu anul trecut in germania , am plecat din bucuresti pe la ora 17 si am ajuns la Nurnberg la ora 10 dimineata , cei drept nu m-am oprit decat de 2 ori cate 30 min , odata la Arad si odata in germania ca numai aveam motorina, am facut 1600 km
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR