Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • cristiavr

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Pitesti
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Strict referitor la cele descrise de initiatorul topicului am cateva intrebari:
De ce patronul magazinului a ales cea mai dezavantajoasa rezolvare pentru el?
Legea il poate obliga cel mult la restituirea contravaloarii LCD-ului de 19', eventual al transportului , daca nu ar fi putut repara defectiunea in 15 zile.
Daca il repara , returna obiectul reparat si prelungea garantia. (daca garantia se face prin reparare si nu prin inlocuire)
De ce patronul a oferit la schimb un produs mai scump ?
De ce aceasta situatie l-ar putea conduce pe initiator la concluzia ca e teapa?
Care este paguba sa ?
A platit un monitor de 19 si are unul de 24 ? Mie asta nu mi se pare teapa.
Skip ads

  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Teapa am luat-o initial! Mi-a fost vandut un monitor "resapat" ca fiind nou. Asa cum am mai scris si mai sus, dar probabil nu ai citit, aceasta fapta se numeste inselatorie si se sanctioneaza cu niste ani buni de inchisoare. Tu ce ai fi ales in locu' individului? Ai fi riscat un dosar penal si anii aia cu sapunu' strans in dinti? Individu' a platit monitor de 24" doar pentru a-si continua in libertate manevrele de prostire a altora mai slabi. De la bulau era ceva mai complicat si in plus trebuia sa aiba grija la rozetã. Cu siguranta ca merge in continuare pe plus la manevrele lui cu monitoarele pe care le ia de la importator "trei la zece mii" si le vinde fraierilor de pe net ca fiind noi, desi alea sunt rebuturi de la garantii.

Atentie mare la asa-zisele "lichidari de stocuri"!
  • umblaretz

  • Mesaje scrise: 975
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2008

  • Mesaj Privat
@biela : nu mai ai incredere in eMag, de cand faceai prostii prin service ? Very Happy
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Ba am incredere, bre. Chiar in ziua cand s-a stricat "resapatul" imi comandasem un Samsung P2470HD de la Emag care a si venit intre timp. Luna trecuta am fost io mai fraier si am zis sa mai manance si altii o paine, nu numai Emag, insa javrele au demonstrat ca nu merita nici macar paine uscata.
Skip ads

  • cristiavr

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Pitesti
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Doar teoretic ar putea fi considerata inselatorie, cum teoretic si el v-ar putea acuza de santaj.
In practica nu poate fi vorba nici macar de deschiderea unui dosar penal, nicidecum condamnare la pedepse privative.
Deci amenintarea cu sapunul strans in dinti e apa de ploaie, dar se vede ca la el a tinut!
Probabil ca l-ati luat tare, l-ati amenintat cu cine stie ce controale ,s-a speriat si a cedat.
Legal, n-ar fi trebuit decat sa va repare/schimbe produsul sau sa va dea banii inapoi.
Legea interzice sa va ofere un produs mai scump decat cel pe care l-ati platit, cu exceptia cazului in care produsul mai scump sufera o diminuare a valorii ca urmare a unei deprecieri intervenite de la achizitionarea sa de catre comerciant si pana la vanzarea catre dvs.
Eu zic ca ati putea modifica titlul postului in"Comercianti usor de pacalit".
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Eu va sugerez sa va mai documentati. Inselatoria s-a consumat in momentul in care s-a facut livrarea. Deci infractiunea a avut loc si era sanctionabila conform Codului Penal. Pretentia mea de inlocuire a produsului cu un altul mai scump a fost perfect legala. Daca veti avea curiozitatea sa studiati un formular de reclamatie de la ANPC veti descoperi o rubrica in care pagubitul isi trece pretentiile pentru pagubele materiale si morale suferite. Ar fi interesant daca ati mentiona si acea asa-zisa lege incalcata prin cererea unui produs mai scump in locul celui platit initial. In lipsa unui citat din acea lege, afirmatia dumneavoastra nu prea sta in picioare.

Cat priveste titlul topicului "Comercianti usor de pacalit", permiteti-mi sa
  • Dan56

  • Mesaje scrise: 775
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2009

  • Mesaj Privat
biela-manivela a scris:
Ar fi interesant daca ati mentiona si acea asa-zisa lege incalcata prin cererea unui produs mai scump in locul celui platit initial. In lipsa unui citat din acea lege, afirmatia dumneavoastra nu prea sta in picioare.


ART. 194
ªantajul
Constrângerea unei persoane, prin violenþã sau ameninþare, sã dea, sã facã, sã nu facã sau sã sufere ceva, dacã fapta este comisã spre a dobândi în mod injust un folos, pentru sine sau pentru altul, se pedepseºte cu închisoare de la 6 luni la 5 ani.
Când constrângerea constã în ameninþarea cu darea în vileag a unei fapte reale sau imaginare, compromiþãtoare pentru persoana ameninþatã, pentru soþul acesteia sau pentru o rudã apropiatã, pedeapsa este închisoarea de la 2 la 7 ani.
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Dan56 a scris:ART. 194
ªantajul
Constrângerea unei persoane, prin violenþã sau ameninþare, sã dea, sã facã, sã nu facã sau sã sufere ceva, dacã fapta este comisã spre a dobândi în mod injust un folos, pentru sine sau pentru altul, se pedepseºte cu închisoare de la 6 luni la 5 ani.
Când constrângerea constã în ameninþarea cu darea în vileag a unei fapte reale sau imaginare, compromiþãtoare pentru persoana ameninþatã, pentru soþul acesteia sau pentru o rudã apropiatã, pedeapsa este închisoarea de la 2 la 7 ani.

Articolul asta s-ar fi putut aplica daca ceream în mod injust un folos necuvenit. Eu doar am cerut daune morale conform legii protectiei consumatorului. Inainte sa ajungi la ANPC, legea spune sa incerci solutionarea amiabila. Asta am si facut!

Cu acel monitor carpacit am ajuns intr-o situatie de tot rahatul. Incercati voi sa faceti un asemenea cadou unei persoane apropiate si apoi afirmati ca am cerut în mod injust niste daune materiale necuvenite!




Later edit: Stiu ca "in mod injust" si "foloase necuvenite" folosite in aceeasi propozitie constituie un pleonasm, dar le-am folosit cu scopul de intarire a afirmatiei (gen "eu insumi").

Ar mai fi de mentionat ca dupa ce s-a descoperit cam ce fel de cadou am facut, am fost nevoit sa cumpar un alt cadou mai scump pentru a spala gustul amar al cadoului sh casat si carpacit.
Skip ads

  • krafft

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Se mai uita si la oameni!


Ultima modificare facuta de krafft la Dum 16 Mai, 2010 9:02 pm, modificat de 2 ori in total
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Nu se putea fara hemoroid.
  • krafft

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2007

  • Mesaj Privat
FBM!

Biela, vrei sa fi gagica mea?

Le : Esti aratos, cred ca se poate infiripa o idila! 07BIELALOV!(in orice retea)

Le 2 : Esti prea prost ca sa imi petrec timpul cu tine!
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
krafft a scris:FBM!

Biela, vrei sa fi gagica mea?

Le : Esti aratos, cred ca se poate infiripa o idila! 07BIELALOV!(in orice retea)

Le 2 : Esti prea prost ca sa imi petrec timpul cu tine!

Cu siguranta ca voi fi sanctionat iar pentru ca un baiat "educat" mi s-a adresat asa!

Multumesc clubopel!
Skip ads

  • cristiavr

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Pitesti
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Legea care interzice comercializarea produselor cu un pret mai mic (pentru cazul prezentat)este OG 99/2000(art 17) .
Nu exista o Lege a protectiei consumatorului.Cadrul legal aplicabil in cazul descris de dvs este OG 21/92 si Legea 449/2003.
Nu se pune problema daunelor morale, care in nici un caz nu pot fi stabilite de dvs, ci numai de o instanta judecatoreasca, daca ati fi actionat pe o cauza civila.
Mai mult:Legea 449/2003 stabileste ca "masura disproportionata" pretentia dvs de a primi la schimb un bun cu caracteristici superioare celui achizitionat, si-l exonereaza pe comerciant de a va indeplini aceasta pretentie.
Cum spuneam si in postul anterior:ati avut de-a face cu un ageamiu in comert.
Daca situatia ar fi avut drept subiect un magazin adevarat ,la ora asta ati fi avut cel mult monitorul reparat.Nici schimbat cu unul nou, nici altul mai tare.
Ca asa e legea.
  • Dan56

  • Mesaje scrise: 775
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2009

  • Mesaj Privat
biela-manivela a scris:
Dan56 a scris:ART. 194
ªantajul
Constrângerea unei persoane, prin violenþã sau ameninþare, sã dea, sã facã, sã nu facã sau sã sufere ceva, dacã fapta este comisã spre a dobândi în mod injust un folos, pentru sine sau pentru altul, se pedepseºte cu închisoare de la 6 luni la 5 ani.
Când constrângerea constã în ameninþarea cu darea în vileag a unei fapte reale sau imaginare, compromiþãtoare pentru persoana ameninþatã, pentru soþul acesteia sau pentru o rudã apropiatã, pedeapsa este închisoarea de la 2 la 7 ani.

Articolul asta s-ar fi putut aplica daca ceream în mod injust un folos necuvenit. Eu doar am cerut daune morale conform legii protectiei consumatorului. Inainte sa ajungi la ANPC, legea spune sa incerci solutionarea amiabila. Asta am si facut!

Cu acel monitor carpacit am ajuns intr-o situatie de tot rahatul. Incercati voi sa faceti un asemenea cadou unei persoane apropiate si apoi afirmati ca am cerut în mod injust niste daune materiale necuvenite!




Later edit: Stiu ca "in mod injust" si "foloase necuvenite" folosite in aceeasi propozitie constituie un pleonasm, dar le-am folosit cu scopul de intarire a afirmatiei (gen "eu insumi").

Ar mai fi de mentionat ca dupa ce s-a descoperit cam ce fel de cadou am facut, am fost nevoit sa cumpar un alt cadou mai scump pentru a spala gustul amar al cadoului sh casat si carpacit.


Nu vreau sa polemizam, si as vrea sa pastram un ton moderat.
Uite cum sta treaba:
1. Aveai dreptul sa soliciti fie inlocuirea produsulu, fie sa soliciti restituirea banilor
2. Daca ti s-ar fi refuzat acest lucru, ar fi trebuit sa te adresezi OPC-ului, care ar fi fost obligat sa-ti solutioneze problema si sa-l sanctioneze.
3. In paralel cu (2), puteai sa faci plangere penala pentru inselaciune. Pentru retragerea acesteia puteai sa-i ceri, pe langa restituirea banilor, daune morale. Ar fi fost perfect legal, se numeste impacarea partilor.

Ceea ce-ai facut se numeste santaj, chiar daca nu-ti place. Eu zic c-ai fost norocos. Nu iau apararea escrocului, mi-e scarba de astfel de oameni. DAR, dac-as fi fost in situatia lui, iti aranjam flagrantul si-ai fi avut MARI necazuri.
Sper ca nu te superi, mi-am spus parerea (calificata).
  • DJINN

  • Mesaje scrise: 399
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Nu s-ar fi facut santaj daca acel magazin ar fi trimis monitorul in stare perfecta,ar fi fost acum acuzat de...seriozitate.
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Domnule cristiavr, urmand aceeasi logica sa analizam un alt caz. X ii rupe oasele lui Y (ceea ce constituie o infractiune, desigur). Nu credeti ca daca X ii da lui Y bani pentru a nu depune plangere penala pentru vatamare corporala, s-ar cataloga drept mita? Sau este impacarea partilor tocmai pentru a nu se mai ajunge la acea plangere penala? Inainte de orice plangere exista o potentiala intelegere a partilor, iar aceasta este perfect legala!

Daca acel individ de la Dwyn ar fi fost pe teren legal cu siguranta ca nu mi-ar fi oferit mai mult decat monitorul facturat initial! Oare de ce nu a facut-o? Haideti sa va spun o poveste ajutatoare care v-ar clarifica acest aspect!
In urma cu ceva timp am cunoscut un individ care facea comert cu peste. Isi cumpara marfa de la pescari si o revindea in magazin. Tipul avea doua cantare, unul pentru cumparare si altul pentru vanzare. Uneori pescari veneau cu pestele cantarit de acasa si obiectau cand vedeau cantarul individului aratand mai putine kilograme. Individul nu comenta nimic si accepta cantitatile pe care le pretindeau acei pescari. Oare de ce nu facea valuri luandu-se in gura cu ei? Cumva pentru a nu-si goni "vanatul"?
Sper ca ati inteles analogia dintre aceasta povestioara si Dwyn!

P.S.: In conflictul cu Dwyn am fost consiliat de un avocat si de managerul unei firme peste care venise ANPC-ul intr-o situatie asemanatoare (dar fara infractiunea de inselaciune) si care a fost sanctionat.
  • bx3m

  • Mesaje scrise: 870
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Avocatul poate ca ti-a zis bine, dar de la a vrea la a putea demonstra speta de inselaciune e cale lunga, mai ales in Romania. Tu, sau procuratura, ar fi trebuit sa fie in stare a demonstra ca individul ti-a adus monitorul in mod deliberat desigilat si defect si ... intelegi ? iar cu partea cu datul in judecata, si mai greu, tu ar fii trebuit sa demonstrezi paguba materiala, precum si pe cea morala, iar pagubele morale sunt evaluate de tine dar acordate de instanta Wink Vorbesc din proprie experienta, am avut parte de una bucata "aventura" mult mai paguboasa si prejudicioasa moral decat un amarat de monitor, si tot sfatuit de un avocat, care initial zicea ca ii facem si ii dregem, cand a venit vorba de pus in practica stai ca nu-i chiar asa, ca trebuie demonstrat si ... ca idee de baza, individul e de tot r...ul, asta e clar, dar de la asta si pana la puscarie ... Smile) visezi, in Romania nu e posibil asa ceva, ala nu avea altceva de facut decat de citit el legea si te dadea la intors cum vroia el, pentru ca asa sunt legile la noi prin definitie : INTERPRETABILE ! La fel cum tu ai interpretat-o in interesul tau, si el o intorcea la Ploiesti de nu te vedeai. Iti urez bafta, iar tuturor : deschideti bine ochii, altfel ... Wink stiti voi
  • lupul1969

  • Mesaje scrise: 571
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Meriva 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Bla, bla, bla...Tu ai deschis discutia ca sa te lauzi sau ce?Deja polemizati pe un furnizor mic-mic care a indraznit sa-ti vanda TIE un cimitir de pixeli.Daca era membru clubopel.com si citea cine esti, cred ca trimitea din start un monitor cu diagonala 24''.Cred ca trebuie deschisa alta discutie caci aceasta este epuizata.Degeaba incearca cu argumente serioase baietii astia care chiar au mers de 7 ani la scoala, Dan56 si cristiavr, sa-ti demonstreze ceva...nu au nicio sansa!
Apropo, kraft cat e suspendat si pentru ce?
  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
krafft a scris:

Le 2 : Esti prea prost ca sa imi petrec timpul cu tine!



INJURII
  • kapp

  • Mesaje scrise: 361
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2006

  • Mesaj Privat
lupul1969 a scris:Bla, bla, bla...Tu ai deschis discutia ca sa te lauzi sau ce?Deja polemizati pe un furnizor mic-mic care a indraznit sa-ti vanda TIE un cimitir de pixeli.Dan56 si cristiavr, sa-ti demonstreze ceva...nu au nicio sansa!
Apropo, kraft cat e suspendat si pentru ce?


A deschis subiectul sa nu ia si altii teapa de la niste vanzatori de nimic...
Toata stima pt d-nul @dan56 am urmarit si alte posturi de ale lui.si nu e vorba de demonstrat aici , ci pur si simplu ca acel "patron" de "mare" magazin isi face averea prin inselaciune...
Plangi dupa @kraft? el oricum are "idei stralucite" tot timpul...


Ultima modificare facuta de kapp la Lun 17 Mai, 2010 8:23 pm
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR