Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • cristi_bv

  • Mesaje scrise: 346
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2015 A20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Mi-au placut argumentele domnului lupul1969,a demonstrat tot ce era de demonstrat...
Skip ads

  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
bx3m a scris:Avocatul poate ca ti-a zis bine, dar de la a vrea la a putea demonstra speta de inselaciune e cale lunga, mai ales in Romania. Tu, sau procuratura, ar fi trebuit sa fie in stare a demonstra ca individul ti-a adus monitorul in mod deliberat desigilat si defect si ... intelegi ?

Partea asta e foarte usor de demonstrat. In colet pe langa certificatul de garantie pe numele altuia a fost introdus un "Certificat de upgrade la garantie" pe numele mamei mele in care garantia era de numai 12 luni si nu 36 cum era legal la un produs nou. Acest act arata ca inselaciunea s-a produs cu buna stiinta. In faimosul certificat se spunea ca monitorul s-a vandut pe principiul vazut-placut, lucru usor de demontat din start. Fan Courrier iti incaseaza ramburusul, semnezi AWB-ul si apoi curierul iti pune in brate coletul si pleaca. Vezi ce ai cumparat abia dupa ce platesti. In plus mai este si corespondenta pe care am purtat-o ulterior cu escrocul, corespondenta in care imi explica faptul ca "lichidare de stoc" inseamna fix ceea ce am primit eu si ca nu e o greseala.

Am copii dupa toate actele din colet si am de asemenea toata corespondenta.

Ii las pe unii mai cainosi sa fabuleze ca am deschis acest topic doar sa ma laud. Fiecare vorbeste in functie de cat il ajuta "basca". In concluzie, eu fiind absurd in demersurile mele cu Dwyn International, ii invit pe acesti coforumisti sa apeleze cu incredere la aceasta firma denigrata pe nedrept de mine, firma de care eu am abuzat cu marlanie!
  • bx3m

  • Mesaje scrise: 870
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Stai stai, nu a zis nimeni (cel putin eu nu) ca demersurile tale sunt absurde, sunt chiar foarte bine-venite in cadrul mai larg in care ne aflam cu totii in tarisoara asta, si tot asa, cel putin eu nu zic ca ai abuzat de ei, spun doar ca tocmai in acest context in care ne scaldam zilnic, si el putea foarte bine sa te dea la intors, legile sunt facute de asa natura incat sa poata Wink Bine ca nu a facut-o, bine ca ti-ai mai recuperat din paguba (ma refer la cea morala, cea materiala e acoperita) si poate nesimtitul o sa inteleaga ca nu o sa-i mai mearga de multe ori, caz in care sunt convins ca va inchide firma actuala si va deschide una noua Laughing
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Nu ma refeream la tine. Imi cer scuze daca asa s-a inteles din ceea ce am scris mai sus!
Skip ads

  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Sa mai adaugam o firma neserioasa la lista: PHP Comert SRL din Bacau.
In februarie am cumparat un CRT SUPERSTAR 77-114 + CRT ML 145. Intrucat a avut serioase probleme atat pe emisie, pe receptie dar mai ales pe auditie, am hotarat sa o restitui vanzatorului.
Dupa ce am vorbit cu ei de faptul ca CRT-ul pe care mi l-au vandut nu functioneaza si ca o sa-l trimit la garantie, mi-au spus ca daca se pune problema de schimbare, o sa mi-l schimbe chiar si cu alt model plus o diferenta. Cand a ajuns crt-ul la ei, mi-au cerut pe modelul un Harry 3 pretul aproape intreg asa ca a ramas sa o repare pe a mea.
Azi, am primit de la ei o alta statie, reparata, dar nu a mea si fara accesoriile de montaj. Am incercat sa vorbesc cu ei si mi-au raspuns ca trebuie sa fiu multumit de faptul ca aceasta pe care o am acum, functioneaza. In realitate, functioneaza la fel de prost pe partea de auditie iar microfonul are firul intrerupt, adica e la fel de inutilizabila ca si cealalta.
Deci, feriti-va de PHP Comert SRL din Bacau.
Atentie ca au reclama si la noi pe forum
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Gabi, eu as zice sa nu lasi lucrurile asa. Ai clauze contractuale pe care trebuie sa le respecte ca vor, ca nu vor. Evil or Very Mad Chiar daca au reclama aici pe forum, sper ca nici un coleg sa mai apeleze la ei.
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Asa spun si eu! Nu lasa lucrurile asa....preseaza-i sa-ti trimita una noua, nemanarita de ei (sau altii)...asa cum am scris si in celalalt thread, in proportie de peste 98% nici un vanzator online nu detine si un atelier specializat de service...mai ales in domeniul statiilor de emisie receptie.... apeland la alte firme mai mult sau mai putin specializate pe acest tip de echipamente!
Sa nu scriu cu pacat... Smile Parca din Bacau avem si un user care le stie pe toate in domeniu....sa fie oare el chiar dealerul PHP Comert SRL din Bacau. ? Laughing
  • lupul1969

  • Mesaje scrise: 571
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Meriva 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Cum ai gandit asa?La 10 mesaje/zi nu are timp sa vanda statii...
Skip ads

  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Problema e ca nu mai am incredere sa le trimit din nou statia. Pe langa costurile pe care le suport, exista riscul sa-mi trimita una arsa spunand ca am gresit eu alimentarea. Chestia asta a reiesit din nenumaratele convorbiri telefonice pe care le-am avut cu ei si in care mi s-a repetat de cateva ori in fiecare ca 99% din statiile care vin le garantie au fost alimentate gresit. In ultima discutie pe care am avut-o, patronul (sau directorul) mi-a spus ca si daca le trimit un certificat de la un service autorizat in care se mentioneaza ca statia nu functioneaza, daca el constata ca functioneaza, mi-o trimite inapoi.
  • scorpio18

  • Mesaje scrise: 1,462
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Gabi.B.HD a scris:Problema e ca nu mai am incredere sa le trimit din nou statia. Pe langa costurile pe care le suport, exista riscul sa-mi trimita una arsa spunand ca am gresit eu alimentarea. Chestia asta a reiesit din nenumaratele convorbiri telefonice pe care le-am avut cu ei si in care mi s-a repetat de cateva ori in fiecare ca 99% din statiile care vin le garantie au fost alimentate gresit. In ultima discutie pe care am avut-o, patronul (sau directorul) mi-a spus ca si daca le trimit un certificat de la un service autorizat in care se mentioneaza ca statia nu functioneaza, daca el constata ca functioneaza, mi-o trimite inapoi.


pastreaza copiile dupa facturile de la colet, banuiesc ca ai cerut factura, caci conform legilor in vigoare, e obligatia comerciantului sa suporte costurile de transport pentru produsele defecte. dute cu ea la OPC si zi-le alora ca o vrei pe a ta, si reparata nu pe asta, si ca vrei si banii de curier inapoi.
Acum cu OPC-ul e cu dute vino, cand au excess de zel si amendeaza un magazin doar pentru o chestie netrecuta, cand isi fac treaba cum trebuie si ajuta cumparatorii, cand fac ca in cazul meu cu altex si ii lasa pe aia sa-mi aduca un produs de la raperatii dupa vreo 20 de zile (desi normal e 15), ba chiar le da si numarul meu de telefon sa ma sune si sa-mi zica sa vin sa-l iau, cand eu am specificat ca imi vreau banii inapoi, caci dupa cele 15 zile mi-am cumpara din nou produsul din alta parte.
  • alx78

  • Mesaje scrise: 718
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Cu voia voastra as dori sa va spun si eu ce am patit. De curand am achizitionat un kit xenon de pe internet, de pe site-ul www.xenonlight.ro. Am comandat un kit xenon h7, de 55w, dar cand am desfacut coletul am vazut ca era de 35w. Greseala mea a fost ca nu am deschis coletul atunci cand mi l-a adus curierul, ci la cateva ore cand m-am apucat de montat. Am incercat sa iau legatura cu cel care a trimis, pe messenger sau pe telefon( mi-a dat chiar si un an garantie, dar nu am vazut nici o hartie prin colet) sa imi explice ce s-a intamplat, poate a incurcat pachetele sau nu are instalatie de 55w si o sa-mi returneze diferenta de bani, dar nu imi raspunde. Asa ca am platit o instalatie de 55w si am pe masina una de 35w. Sper ca alti sa nu pateasca ca mine.....
stima,alx78
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
In astfel de cazuri, plangerea la OPC face minuni. Eu am uitat sa postez aici (am facut-o in topicul despre statii) ca in urma plangerii am primit de la PHP contravaloarea statiei la momentul achizitiei, chiar daca intre timp scazuse la aproape jumatate. Am mai pus ceva bani si am cumparat Harry 3. Daca mai pui si amenda pe care au incasat-o, erau mai castigati si daca imi trimiteau in schimb harryul fara nici o diferenta ca sa nu mai vorbim daca imi dadeau tot o pocnitoare noua.
Skip ads

  • Shiva

  • Mesaje scrise: 1,976
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
alx78 : Pe comanda online ce kit e trecut? Factura ai primit-o? Pe site nu vad sa aiba kituri de 55W.

Ca si nota, nu inteleg cum puteti avea incredere in "firmele online" ce au trecut doar un numar de telefon si o adresa de email pe Yahoo. Lipsa numarului de inregistrare la Registrul Comertului, IBAN-ul - toate POT sa insemne ca nu aveti de-a face cu o firma aka persoana juridica, deci OPC-ul cade.
De ex., anul trecut am vrut sa-mi comand ceva lacat super-serios pentru bicicleta, marca Abus. Singurii care i-am gasit in Ro au fost www.lacat.ro iar daca va uitati la sectiunile "Contact" si "Cum comand" - datele firmei nu-s si, mai mult, tre' sa platesti in avans. Raspunsul primit la astea 2 semne de intrebare a fost unul obraznic asa ca i-am lasat definitiv cu D-zo.
  • alx78

  • Mesaje scrise: 718
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Shiva a scris:alx78 : Pe comanda online ce kit e trecut? Factura ai primit-o? Pe site nu vad sa aiba kituri de 55W.

Ca si nota, nu inteleg cum puteti avea incredere in "firmele online" ce au trecut doar un numar de telefon si o adresa de email pe Yahoo. Lipsa numarului de inregistrare la Registrul Comertului, IBAN-ul - toate POT sa insemne ca nu aveti de-a face cu o firma aka persoana juridica, deci OPC-ul cade.
De ex., anul trecut am vrut sa-mi comand ceva lacat super-serios pentru bicicleta, marca Abus. Singurii care i-am gasit in Ro au fost www.lacat.ro iar daca va uitati la sectiunile "Contact" si "Cum comand" - datele firmei nu-s si, mai mult, tre' sa platesti in avans. Raspunsul primit la astea 2 semne de intrebare a fost unul obraznic asa ca i-am lasat definitiv cu D-zo.

la prima parte nu ai dreptate, sunt si kit-uri de 55w pe site, la sectiunea kituri xenon o faza. in legatura cu a 2-a parte, ai dreptate trebuia sa-mi ridice cateva semne de intrebare, dar atata timp cat a spus ca da garantie, ma asteptam sa am si hartii. Chestia a fost ca nu am ridicat eu coletul ca nu eram acasa, iar sotia nu a stiut ce hartii sa ceara. asta e, am pierdut cateva zeci de lei, nu e mare scofala, dar ma deranjat faptul ca nu mi-a trimis ce vroiam si pt ce am platit, apoi nici nu mai raspunde
  • FBogdan

  • Mesaje scrise: 494
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2006 Z20LER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Salut!

Eu va dau un sfat prietenesc, feriti-va de firmele care comercializeaza numai prin intermediul internetului. Recent am luat o teapa mica la achizitionarea unor dispozitive de masurare a energiei electrice consumate. Din 6 dispozitive 2 sunt defecte, iar acum, chiar daca ei mi le inlocuiesc sa zicem, curierul il suport eu, deci teapa mea.
Sotia mea a luat teapa cu niste haine comandate on-line pe un site romanesc. La prima vedere pe site hainele aratau ok, pareau faine insa cand a venit coletul a constatat ca erau niste turcisme foarte proaste calitativ.
Nu fac nici reclama nici antireclama vreunui comerciant, dar eu m-am lecuit de shopping on-line si am ajuns fanul vorbei " ce-i in mana, nu-i minciuna" asa ca prefer magazinele unde pot atinge si proba obiectul vizat spre achizitie.
Bafta!
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Fuck you Orange! Punem ca avem produsul in stoc si dupa ce face plata anuntam clientul ca de fapt e precomanda. Ca doar suntem smecheri...


  • AlexDmi

  • Mesaje scrise: 537
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z20NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Pai da, dar cei de la Orange scriu in vreo 5 locuri pe site ca "precomanda S5", inclusiv la promotia aia cu husa gratis, iar pe pagina aia, in descriere "descriere telefon // livrare estimativa: incepand cu 11 aprilie ". Nu stiu daca au modificat recent... Intr-adevar, sunt niste cretini pentru chestia aia cu "stoc suficient", dar daca era mesajul acela in descriere si acum cateva zile, un scroll in jos ar fi lamurit situatia.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR