Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • marusadi

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Corsa 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Buna seara!Am achizitionat de 2 zile un opel 1.7cdti 80 CP din 2004,as dori sa schimb distributia,filtrul de motorina,pompa de apa,uleiul+filtru si cureaua de la accesorii(clima)!Ulei de care imi recomandati?Ma puteti si pe mine ajuta cu niste preturi si ceva magazine online de unde as putea sa fac comanda si inca ceva daca ati putea sa imi spuneti ce producator sa aleg la piese?
Va multumesc!
Skip ads

  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
marusadi
din cate stiu am si eu un astra g caravan cu motorul zis de tine mai sus si acel motor nu are curea de distributie ci lant, daca e3 fff zgomotos atunci cand dai cheie dimineatza si apoi incepe sa toarca mai bine trebuie schimbat lantul si intinzarorii altfel nu, uleiul pe care til recomand e gm 5w30 ala de fabrica sau daca ai ceva mai multe finante castrol magnatec diesel 5W30, de preferat e sa folosesti cam acelasi ulei tot timpul nu e bine sa le amesteci
  • filcea

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2003 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2007

  • Mesaj Privat
1,7 CDTI are distributia pe curea sigur, dar mai bine spui si cati km are masina.
  • marusadi

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Corsa 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2009

  • Mesaj Privat
masina are 106800km reali luata de la proprietar din germania,persoana care mi-a adus-o e un prieten f bun stabilit acolo cu familia si in care am incredere ca nu a umblat cu dedesubturi!
Skip ads

  • marusadi

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Corsa 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2009

  • Mesaj Privat
dati-mi daca se poate siniste magazine online de incredere unde as putea gasi piese bune!
  • Margik

  • Mesaje scrise: 190
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Astra 1994 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2010

  • Mesaj Privat
http://www.autoa.ro/ Wink
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Incearca si la sectiunea "Publicitate" pe forum...cred cã ai sã gãseºti mult mai ieftin. Numai bine.
  • TyTy

  • Mesaje scrise: 111
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Corsa 1996 z12sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2007

  • Mesaj Privat
marusadi a scris:masina are 106800km reali luata de la proprietar din germania,persoana care mi-a adus-o e un prieten f bun stabilit acolo cu familia si in care am incredere ca nu a umblat cu dedesubturi!


masina e ok.probleme o sa ai cu:
- ECU(lipituri reci)
- injectoare
- alternator
- conducte racire
- termoflor(o sa ai ulei de motor in vasul de expansiune... Very Happy )
- oringuri injectoare
- oringuri calorifer bord(o sa iti curga antigelul in masina pe sub presuri ... Very Happy)
- radiator racire aer
- radiator aer conditionat sau chiar conducte sparte sau rupte....
- caseta de directie (pierdere ulei hidraulic pe la articulatii...asta e din cauza drumurilor din Romanica...)
si in rest multa sanatate.pe partea consumului e bestiala!


Bafta!
Skip ads

  • pika1460

  • Mesaje scrise: 709
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2008

  • Mesaj Privat
te ajut eu. tot 1.7 cdti am si eu si azi am fost la auto si mi-am luat urmatoarele:

placute frana fata ferodo
filtru ulei
filtru motorina
5l ulei GM 5w30

nota a fost 317 ron, daca vrei itemizat am sa caut bonul prin masina.
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
TyTy a scris:
marusadi a scris:masina are 106800km reali luata de la proprietar din germania,persoana care mi-a adus-o e un prieten f bun stabilit acolo cu familia si in care am incredere ca nu a umblat cu dedesubturi!


masina e ok.probleme o sa ai cu:
- ECU(lipituri reci)
- injectoare
- alternator
- conducte racire
- termoflor(o sa ai ulei de motor in vasul de expansiune... Very Happy )
- oringuri injectoare
- oringuri calorifer bord(o sa iti curga antigelul in masina pe sub presuri ... Very Happy)
- radiator racire aer
- radiator aer conditionat sau chiar conducte sparte sau rupte....
- caseta de directie (pierdere ulei hidraulic pe la articulatii...asta e din cauza drumurilor din Romanica...)
si in rest multa sanatate.pe partea consumului e bestiala!


Bafta!


Esti pe langa rau:
z17dtl nu are probleme cu lipiturile reci.
injectoarele cad atunci cand pui motorina de lukoil
termoflot, ca asa ii zice, nu e ca cel de pe y17dt, e mai gros, nu se inteapa
restul, poate daca nu ai grija de masina. Singurul adevar in tot ce ai scris e legat de alternator, e pus aiurea din fabrica si se mai uda.
  • marusadi

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Corsa 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2009

  • Mesaj Privat
ce ulei imi recomandati?
  • astrah

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2010

  • Mesaj Privat
In nici un caz ulei GM...
Castrol sau Mobil 5w40 daca motorul si turbo sunt Ok.Dupa 10 000 de km faci calculul si vezi cat consuma.Daca consuma pana in 500 ml il pastrezi daca consuma peste 500 ml treci ori la alta marca ori alta vascozitate.
Skip ads

  • 02tes

  • Mesaje scrise: 594
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2008

  • Mesaj Privat
tyty :
de ce nu ai trecut tot ce se poate inlocui cu cartea de reparati la z17dtl?
baga frate.zi si de planetare , cutie si nu in ultimul rind spunei sa nu cumpere masina , sa plece cu trenul ca sa nu dea bani pe reparatii...
mai omule , nu fi asa de exagerat. spune o masina la care a cazut toate cele ce ai spus tu acolo.
mai cade aia , mai cade ailalta , dar nu toate la aceeasi masina. Wink
  • TyTy

  • Mesaje scrise: 111
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Corsa 1996 z12sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2007

  • Mesaj Privat
02tes a scris:tyty :
de ce nu ai trecut tot ce se poate inlocui cu cartea de reparati la z17dtl?
baga frate.zi si de planetare , cutie si nu in ultimul rind spunei sa nu cumpere masina , sa plece cu trenul ca sa nu dea bani pe reparatii...
mai omule , nu fi asa de exagerat. spune o masina la care a cazut toate cele ce ai spus tu acolo.
mai cade aia , mai cade ailalta , dar nu toate la aceeasi masina. Wink


in primul rand consider acest forum deschis pentru ajutor si informare.cand omul a intrebat cate ceva legat de acea masina trebuie sa stie la ce sa se astepte.da,termoflot era , am gresit eu scriind in graba,si,da,nu toate astea cad la o singura masina,dar omul are dreptul sa stie despre ce este vorba(exista posibilitatea,ca in alte 1000 de cazuri ca sa ii cada Rolling Eyes toate si chiar la masina lui...)de ce spui k sunt pe langa rau?am un prieten cu ulei in vasul de expansiune si e astra h(z17dtl).poate de ecu o fi adevarat dar nu prea cred(sa fi facut treaba mai buna?!?!?).cu toate astea eu recomand astra h si in curand si eu o sa imi dau y17dt-ul meu si o sa-mi iau un z17dtl..."cu toate ca are toate aceste probleme".sa fiu sincer eu am avut probleme la y17dt cu termoflotul,alternatorul, AC(radiator spart) , oringuri calorifer incalzire , conducte crapate de ac (f f ciudat) , oringuri pompa vacuum si cred k sunt de ajuns.si cel mai bine este safim realisti si sa consideram orice posibilitate.Smile
  • 02tes

  • Mesaje scrise: 594
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2008

  • Mesaj Privat
tyty:
intelege ca nu toate masinile au aceste probleme. sunt de acord ca vor fi probleme , dar nu sunt de acord ca motorul z17dtl are probleme cu: aia ,cu aia , cu aia... intr-o statistica piesele cad dupa un amumit nr de km , dar nu ca motorul z17dtl are promlemele ce le insiruiesti tu acolo.. altfel nu ar mai fi la vinzare acest tip de motor.
parerea mea este ca masina care vrea sa o cumpere omul este ok. in timp vor fi probleme dar , se rezolva. si nu asa multe. din ce ai enumerat tu acolo , doar cu 1-2 se va confrunta el.
  • Visse

  • Mesaje scrise: 1,464
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2005

  • Mesaj Privat
tyty , pompa de injectie la Y17DT are propriul calculator , pompa de injectie la 1.7CDTI este comon rail , este altceva , asta stie sa faca doar pesiune pe o rampa comuna a injectoarelor iar aceastea se dechid electric comandate de ECU , deci nu mai amesteca Z17DTL cu Y17DT .
  • TyTy

  • Mesaje scrise: 111
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Corsa 1996 z12sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Visse a scris:tyty , pompa de injectie la Y17DT are propriul calculator , pompa de injectie la 1.7CDTI este comon rail , este altceva , asta stie sa faca doar pesiune pe o rampa comuna a injectoarelor iar aceastea se dechid electric comandate de ECU , deci nu mai amesteca Z17DTL cu Y17DT .


asa e VISSE..ai dreptate.eu vroiam sa expun unele probleme care AR PUTEA SA APARA la o astra.nu am zis nimic de calitatea motorul z17...nici de y17..doar am expus unele probleme reale cu care s-ar putea intalni si cu care m-am intalnit si eu.masinile(motoarele) sunt bune si daca ai norocul de o masina reusita nu o sa ai probleme deloc cu ea.nu am spus niciodata ca sigur o sa aiba probleme cu masina.si mie mi-au fost expuse probleme astea de altfel pe care le-am si intalnit inainte de a-mi cumpara y17dt si am stiut cand s-a oprit masina in mijlocul circulatiei din IASI cand erau 200 de masini intr-o intersectie...ca s-a defectat alternatorul si am mers prea mult pe baterie si nu mai aveam curent deloc Crying or Very sad .multa bafta!
  • marusadi

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Corsa 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2009

  • Mesaj Privat
ok va multumesc frumos,pana acum m-am lamurit in anumite aspecte!m-ar mai interesa ce ulei folositi(a mea are 107100km momentan),de la cine am luat-o mi-a zis ca doar 10w40Gm a bagat in ea?ce ma sfatuiti sa il schimb,sa bag Mobil 1 sau Aral asa cum am fost sfatuit de cei de la resprezentanta Audi(la noi nu este opel)?
o alta problema,ar fi daca imi recomandati si ceva filtre de ulei si motorina ce producator sa aleg?
o seara buna va doresc tuturor si la cat mai multi km dragi colegi!
PS:unde as putea face comenzi online(la ce magazine),unde sunt piese si producatori ok!
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
piese ti s-a mai spus de unde poti lua ... autoa.ro, autokarma.ro sau chiar de aici de pe forum de la sectiunea Publicitate...
ulei daca vrei Mobil1 - uleidemotor.com (ulei american, nu turcism din magazine) ...
filtre: Meyle sau Mann
  • TyTy

  • Mesaje scrise: 111
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Corsa 1996 z12sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2007

  • Mesaj Privat
marusadi a scris:ok va multumesc frumos,pana acum m-am lamurit in anumite aspecte!m-ar mai interesa ce ulei folositi(a mea are 107100km momentan),de la cine am luat-o mi-a zis ca doar 10w40Gm a bagat in ea?ce ma sfatuiti sa il schimb,sa bag Mobil 1 sau Aral asa cum am fost sfatuit de cei de la resprezentanta Audi(la noi nu este opel)?
o alta problema,ar fi daca imi recomandati si ceva filtre de ulei si motorina ce producator sa aleg?
o seara buna va doresc tuturor si la cat mai multi km dragi colegi!
PS:unde as putea face comenzi online(la ce magazine),unde sunt piese si producatori ok!


pentru ulei aral sau castrol magnatec
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR