Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • shaftt24

  • Mesaje scrise: 813
  • Locatie: Timis
  • Masina: Omega 2001 2200
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2007

  • Mesaj Privat
@mikyboy da ai dreptate ,la mine egr-ul nu este electronic
Skip ads

  • stelica70

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Bacau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2011

  • Mesaj Privat
La opel omega cu motorul de 2.2 volanta este cu masa dubla
  • patratzel_20

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2013

  • Mesaj Privat
salut.am o vectra c y20dth din 2002 si vreau sa stiu daca este cineva care a avut probleme cu volanta si a rectificato.am vb cu cineva din bacau care le repara dar nu sunt hotarat ce sa fac
  • alex_paval

  • Mesaje scrise: 620
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Va salut ! Am si eu simptome de volanta cu probleme sau kitul cu totul, masina are 275.000 km, motor y22dtr vectra c 2002. A incercat cineva la acest tip de motor sa puna volanta cu masa simpla ? M-ar putea ajuta cineva cu un cod pt tot kitul , inclusiv volanta, sau macar un sfat ? Cu distantierul n-ar fi o problema, la un atelier de strung imediat ar rezolva problema... Astept raspunsurile voastre, cu stima !
Skip ads

  • daciandoe

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Salut, am o Vectra c y20dth cu probleme la volanta.Recomanda cineva reconditionarea volantei la atelierul d-lui Ionescu din Bacãu? Fiind din Bacãu. am fost la acest atelier si pare ok,dar nu cunosc pe nimeni care a ales aceasta varianta.Diferenta de pret dintre o volanta noua LUK și reconditionare este de1.000 lei....Multumesc.
  • 26mad

  • Mesaje scrise: 453
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Eu as lua o volanta buna sh la 400 ron drcatcsa o rectific cu 800 ron de exemplu....
  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
....editat.
  • daciandoe

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Acum 3 ani o ruda de-a mea a fãcut schimbarea cu o volanta sh care arata foarte bine și dupã 3 luni problema a reaparut...nu poți ști cati km are la activ acea volanta,am decis sa recondiționez.,chiar acum mecanicul lucreazã la mașinã, revin cu detalii dupã montaj,multumesc.
Skip ads

  • daciandoe

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Am montat volanta reconditionata care arata ca noua..deocamdata nota10 sunt convins ca am fãcut cea mai buna alegere,discul,placa și rulmentul ambreiaj nu au necesitat intervenții. Având în vedere vârstã masinii(12 ani) și nr de km consider ca înlocuirea cu volanta noua era prea costisitoare. Astept sa mai parcurg ceva km și revin cu pareri.Pret final 1050 lei(750 volanta ,300 manopera)
  • sem98

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Cea mai buna varianta pentru masa dubla este conversia la masa simpla, Saptamana aceasta am facut-o si eu la un astra g din 2004 cu motor y20dth (dupa ce am studiat cateva luni ) cu cutie F23. Eu zic ca merita, ca pret- kit Luk = 1450 lei (volanta, placa, disc, set suruburi placa) la care se adauga rulmentul. Ambreiajul se comporta perfect sunt foarte multumit de schimbare si in plus de economia de bani.
  • Michangel

  • Mesaje scrise: 123
  • Locatie: Buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2011

  • Mesaj Privat
@sem98: Mai vorbim peste vreo cateva luni, chestie in directa dependenta cu numarul de km pe care ii parcurgi, cu exploatarea in oras si cu stilul de condus...
Ai noroc in faptul ca y20dth e un gunoi de motor care nu dezvolta cine stie ce cuplu, oricum pana rupi vibrochenul e doar o chestiune de timp Wink pana una alta vezi sa ai suporti de motor/cutie de calitate si pregateste rezerve Smile
  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Michangel, ai adus niste argumente foarte elaborate, remarca ta va fi de mare folos forumului, suntem o mare masa de forumisti care azi am aflat ca de fapt conducem niste gunoaie.
Poate sunt mai bune masinile tale, de fapt nu ma indoiesc de asta, chiar ne simtim onorati de prezenta ta aici.
-apropos, am un gunoi din 2003 iar in 2008 am facut conversia............trebuie sa ma astept sa se rupa arborele? ....nu de alta dar m-am cam plictisit asteptand si intre timp s-au adunat aproape 300.000 km, adica drumul pana la Luna si putin din drumul de intoarcere.


-Nu te obosi sa imi raspunzi, deja ne-ai facut sa ne simtim bine.
Skip ads

  • Michangel

  • Mesaje scrise: 123
  • Locatie: Buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Chiar nu e obositor sa-ti raspund, Bunicule, imi face placere sa o fac. Si cand am spus "gunoi" am facut-o pentru ca asa denumesc eu generic motoarele depasite moral, nicidecum ca sa jignesc pe cineva. Si eu conduc tot "gunoi" ca masina secundara, doar ca 2.2, nu 2.0, deci daca as fi intentionat sa jignesc insemna ca-mi dau singur cu tesla in c***ie Smile
Am postat raspunsul de mai sus fiindca colegul postase mesajul de "rezolvare a problemei" cu volanta bimasica pe toate sectiunile acestui forum, de parca acum descoperise el America... N-a descoperit-o nici el, nici tu si nici eu, doar ca solutia respectiva e plina de compromisuri pe care nu le detaliez aici, n-am nici timpul si nici rabdarea sa reiau eu ceea ce altii au facut inaintea mea si se poate gasi cu un simplu google search, de exemplu.

P.S.: Poate totusi pana ajungi la Marte o sa se rupa si vibrochenul tau, daca pana la luna nu ai reusit Very Happy
  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
nu intentionez sa ma duc pe Marte, daca nu ai retinut, eu am ajuns la Luna si am plecat inapoi.....
.......ca sa imi iau de acasa tampoane, cutie si ce ai mai zis tu acolo , ......de calitate.


.
  • daciandoe

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Eu am rectificat volanta cu masa dubla si sunt multumit. În Bacãu se rectifica si bãietii care fac asta sunt profi. Nu ma pricep la motoare dar nu cred ca y20dth este un, ,gunoi,, deoarece am fãcut 230.000 km fãrã nici o interventie.
  • Michangel

  • Mesaje scrise: 123
  • Locatie: Buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2011

  • Mesaj Privat
@daciandoe: lasa si tu datele de contact ale baietilor care reconditioneaza, te rog. (sau daca consideri ca nu vrei sa le faci reclama trimite-l in PM). ma intereseaza o persoana/firma care sa faca chestia asta bine, am lucrat de cateva ori cu niste baieti din Timisoara si clientii nu au fost multumiti. daca tu afirmi ca n-ai avut probleme deloc dupa reconditionare m-ar interesa sa incerc o colaborare si eu ei. mersi.
  • daciandoe

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2007

  • Mesaj Privat
0731696088 dl. Ionescu marian.. nu-mi mai aduc aminte numele firmei din pãcate, dar au anunt si pe tocmai. Ro...reparatii volante bacau...nu intentionez sa fac reclama.
  • sem98

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2010

  • Mesaj Privat
@Michangel: Pentru mine am ales cea mai buna varianta . Nu stiu cum e volanta simpla dar aia dubla e proasta clar, nu cred ca este normal sa se strice inaintea discului sau a placii de presiune chiar daca sunt consumabile. Poate ne spun colegii la cati s-au rupt arborele in urma conversiei. Numai bine! ...si multi Km
  • sem98

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2010

  • Mesaj Privat
referitor la conversie aveti mare grija de unde cumparati piesele, eu am avut marele ghinion ca dupa 50 km volanta cu masa simpla cumparata cu factura de pe ,,ambreiaje online" sa se faca praf (aproape toti dintii de pe coroana sunt rupti-ciobiti).Acum am luat tot kit-ul cu masa dubla si ma apuc de montat.Poate @Michangel: a avut ,,gura aurita" cand a spus ca vb dupa cateva luni. Numai bine! ...si multi Km
  • cosmin90dar

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2010

  • Mesaj Privat
cutie f 23 + volanta simpla de vectra b ...merg la fix si sunt 250 euro
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR