Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • red_fury

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Olt
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Salut, am un bocanit (gros, nu troncanit) pe fata (stanga si dreapta). Am fost la multe service-uri si nu e nimic defect...am verificat bucse, pivoti, capete de bara, si totul pare in regula. Am inlocuit rulmentii de presiune, bieletele antiruliu si nicio modificare. Zgomotul se manifest mai mult vara (pe caldura) si mai putin iarna cand e frig cam la orice viteza pe "cocoase de camila". Telescoapele sunt originale si masina se comporta bine, nu sunt suspecte. Dupa toate verificarile cred ca e vorba de planetare. S-a mai confruntat cineva cu asa ceva? Cum s-ar putea remedia?
Skip ads

  • george_eu25

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A1.7 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Iti pot da o idee cu toate ca nu stiu daca se aplica si la opel....Inainte de a avea opel am avut un bmw la care mi-am bagat nasul peste tot! Very Happy
E la bmw,la amortizoarele de pe fata in locul unde veneau prinse pe oala aveau niste flanse care se largeau sau crapau si atunci la fiecare drum din asta mai plombat zdranganea masina ca dracu...Cum ziceam,la opel nu stiu daca sunt ca nu am desfacut inca,dar e o idee!
  • Leparda Petrica

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Astra 2008 Z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jul 2011

  • Mesaj Privat
mie la corsa c bocanea un tampon de la motor, se auzea chiar din fata.
  • red_fury

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Olt
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2012

  • Mesaj Privat
@george_eu25 am schimbat acele flanse cu unele originale GM Neutral
Skip ads

  • ianys_andrey

  • Mesaje scrise: 279
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Si la mine e tot de la tampon.Are o urechiusa rupta.Zdrangane la piatra cubica,gropi denivelari nu?Ia fa un test.Mergi cu a 2 si ia stanga-dreapta brusc de volan de mai multe ori cat sa i faci un balans masinii.Se mai aude acel zgomot?La mine imi sta pe creier treaba asta dar nu gasesc pe nicaieri sa l cumpar.La opel e 540 lei iar in magazine am vazut pe la 200 lei dar as vrea unu second original daca se poate.
  • red_fury

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Olt
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Bocanitul asta se aude la viteze mai mici si pe drum cu denivelari de la masini grele sau camioane si pe caldura...
  • DB31FBY

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2012

  • Mesaj Privat
red_fury a scris:Bocanitul asta se aude la viteze mai mici si pe drum cu denivelari de la masini grele sau camioane si pe caldura...



E UITE CA PROBLEMA ASTA NU AM INTALNIT-O.DAR TE POT REZOLVA CU UN COST MINIM AM MECANIC CALIFICAT DE LA OPEL CURSURI FACUTE LA GM DECI SE POATE CONTACTEAZA-MA!
  • huskyuk

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Ai rezolvat? Eu am patit tot asa cu o bocaneala suspecta, dupa ce am trecut printr-un noroi cu ea, am zis ca am zapacit vreo articulatie prin gropile de sub noroi. Dar am fost cu ea la service, si nu au gasit nimic! Totul era ca nou.. Dar la o privire mai atenta au gasit un bolovan care intrase intre arc si flansa aia de la amortizor (sau cum ii zice), si la fiecare tensionare a arcului, se mai crapa bolovanul ala si troznea... Astrele sunt foarte rezintente la capitolul articulatii! Pana si bratele alea de plastic n-au moarte! (cu un stil de condus normal, nu raliu off-road)
  • red_fury

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Olt
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Nu, nu am rezolvat.
  • Pisboy

  • Mesaje scrise: 705
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2009

  • Mesaj Privat
bucsele la bratele oscilante au fost verificate bine ,cu un levier ceva ? La mine mi-a facut constatarea un service si dupa ce am achizitionat bucsele am mers in alta parte pentru montaj (deh era mai ieftin)si baiatu de acolo a tras si el de bucsele vechi si a zis ca par in regula ca nu au joc marit.

Dupa ce i-am spus totusi sa mi le schimbe cu cele noi am scapat de troncanit.
  • ALEX_titu

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2007 1.3 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2012

  • Mesaj Privat
DB31FBY a scris:
red_fury a scris:Bocanitul asta se aude la viteze mai mici si pe drum cu denivelari de la masini grele sau camioane si pe caldura...



E UITE CA PROBLEMA ASTA NU AM INTALNIT-O.DAR TE POT REZOLVA CU UN COST MINIM AM MECANIC CALIFICAT DE LA OPEL CURSURI FACUTE LA GM DECI SE POATE CONTACTEAZA-MA!




salut esti din dambovita,ai service?m-ar interesa si pe mine un mecanic bun si mai ieftin!lasa-mi un pm cu nr tau de tel.
  • alxblade

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2012

  • Mesaj Privat
red_fury, cum ai rezolvat problema ?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR