Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • hazdenecaz

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2008

  • Mesaj Privat
sal!

am nevoie de un sfat cat se poate de urgent. as dori sa achizitionez o vectra (ultimul model, var cosmo), insa nu stiu cum sta la capitolul suspensii. aveti idee ce fel de suspensii sunt folosite si cat de bune sunt? intreb, fiindu-mi f necesar acest lucru ,pt ca m-am operat de curand de hernie de disc (deci nu-mi fac bine deloc 'hurducaielile' Smile). altfel spus, acest aspect ma intereseaza f mult in achizitionarea unei masini. de ex stiu, ca toyota avensis are pe fata suspensii macpherson cu bara stabilizatoare, iar pe spate suspensii independente pe cele 2 roti (bascula dubla cu bara stabilizatoare si bieleta de control a unghiului rotii) si sunt super. dar cum sunt 'fan' vectra, as dori sa aflu cat mai multe despre asta, din motivul mai sus pomenit;) multumesc
  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
are suspensii independente pe ambele punti.
fiind o masina grea are o suspensie un pic rigida,care devine si mai rigida odata cu alegerea unor gume cu talie joasa,rularea pe drumuri neamenanjate sau cu denivelari.alegerea variantei cosmo presupune echiparea cu scaune mult mai bine profilate,insa reglajul lombar este standart pt scaunul soferului.
alegerea variantei de jante pe 16 cu cauciucuri 215 55 16 este un compromis bun,insa in echiparea cosmo masina vine echipata cu jante pe 17...
un drive test ar fi binevenit!
  • hazdenecaz

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2008

  • Mesaj Privat
multumesc, de raspuns
eu auzisem ca in special masinile japoneze au suspensii independente (de aceea am dat ex cu avensis); dar nu e rau daca si pe vectra sunt.
in plus, stie cineva cum e transmisia la vectra cosmo, pe lant sau curea?
  • Mircea KDT

  • Mesaje scrise: 336
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2005

  • Mesaj Privat
suspensiile sunt tari la mai toate masinile noi si cu precadere la cele sport, pentru ca masina trebuie sa fie rigida ptr o stabilitate mai mare.
fa si tu un drive test cu masina pe care vrei sa o cumperi, numai asa iti dai seama daca te simti bine sau nu. fiecare are o parere diferita in functie de masinile conduse anterior!
  • stelylutza

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2000 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2008

  • Mesaj Privat
am si eu o intrbare.daca deasupra cauciucului pana in aripa e o distanta de max 2-3 cm ce inseamna,ca e susensia varza sau dupa cum mia zis cine vectrele din 2000au si suspensii sport?ultumesc
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR