Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  • Shiva

  • Mesaje scrise: 1,976
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Deci se da o Corsa care mananca 10% extern, fara nici un cod de eroare stocat. Nu da in nas, nu pare sa aiba probleme de demaraj prin oras ci extern parca e mai greut in depasiri si peste 90km/h. Primul suspectat: debitmetrul.
Daca scot mufa senzorului si fac un drum extern cu un consum mai mic de 10%, poate fi asta un test concludent ca debitmetrul e bolnav?
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Nu prea, de asta am doua debitmetre de proba, unele chestii nu le vezi nici pe tester.
  • Shiva

  • Mesaje scrise: 1,976
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
E 430 de lei un debitmetru original Bosch.

Am tot studiat partea de Corsa si Agila de pe forum si m-am gandit sa fac urmatoarele:
- mers facut gazele
- curatat debitmetru cu alcool izoporpilic si spray CRC pt. debitmetre
- drum acasa ( > 100km) in care o sa pot observa consumul
- inlocuit filtre ca e timpul (140lei filtre Mann si cel de ulei Mahle), ulei
- curatat EGR, clapeta acceleratie, admisie ( 78lei garnituri pe original, vreo 5L carbusolv, 1L antigel, rabdare si tutun)

P.S: Probabil toata problema mea ar trebui mutata in topicul cu consum benzina ca asta-i simptomul la care-i investighez cauzele.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Gaseste un debitmetru de proba. Cele de 430lei sunt refurbished adica un fel de resapate, se schimba senzor si corp, ramane electronica. Eu mai degraba as da un 200-250lei pe unul second dar in parametri.
Skip ads

  • Lugys

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor,

In urma multor multor verificari si probe, 3 testere , curatari si incercari sunt f aproape sa cred ca eroare P0170 si , cauza pentru care motorul nu se accelereaza la accelaratie brusca, este debitmetrul. Problema este ca, am cumparat unul no-name nou si dupa montare plus recalibrare clapeta acceleratie motorul urca bine la pedala brusca, dar nu tine relantiul, am gasit un post mai vechi in care un membru a rezolvat asta cu achizitionarea unui nou debitmetru, iar alt post legat de turatie la relanti legat de o supapa de admisie. Mentionez ca cu mufa de Debitmetur scoasa, motorul sta la relanti si urca bine in ture.

As vrea sa fac o proba de debitmetru, sa nu arunc niste bani pe fereastra pe altul unul nou sau pe altul SH. Este cineva doritor sa ajute? Smile Am patentul cu mine mai mult de 5 minute nu va rapesc Smile!

Multumesc anticipat,
Lucian
  • al3xtrana

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Daca ai tester zine cat indica debitmetru tau, al meu indica masa de aer asa: la relantii 0,00kg/h la turatie usoara 9,21kg/h si la turatie mai mare difera
  • Lugys

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2012

  • Mesaj Privat
nu am tester plus ca, momentan nu prea pot s-o tin la relanti , cu noul debitmetru se opreste singura, iar cu cel vechi dupa o nefolosire a masinii de 3 zile se inneaca si el la relanti, nu se opreste motorul dar se chinuie serios...de al ultimul service mi s-a spus ca nu-i debitmetru, dar cu el scos merge bine, cu el conectat nu...de asta as vrea sa probez altul care stiu sigur ca merge bine...
  • Lugys

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Am reusit o testare cu vechiul debitmetru. La relanti oscileaza putin intre 0.00 si 0.78 , la 2000 de rotatii sta undeva pe la 7.5 kg/h iar la 5000 rpm undeva la 25kg/h. Nu am incercat inca sa vad ce valori inregistreaza atunci cand accelerez brusc si motorul nu se tureaza. Totusi, daca am valorile astea, mai poate fi din debitmetru?
Skip ads

  • Lugys

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Am rezolvat problema! Am schimbat debitmetrul cu unul SH, Bosh, cu codul identic cu al meu. Ca si concluzie, daca aveti codul de eroare P0170 asociat cu o fluctuatie a valorilor inregistrate de debitmetru la relanti (mica intre 0 si 0.25 chiar), este f probabil sa aveti debitmetrul obosit sau chiar dus. KM placuti! Very Happy
  • terry

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mai 2008

  • Mesaj Privat
al3xtrana a scris:Daca ai tester zine cat indica debitmetru tau, al meu indica masa de aer asa: la relantii 0,00kg/h la turatie usoara 9,21kg/h si la turatie mai mare difera


astea sunt valorile bune?
  • al3xtrana

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Eu asa zic pentru ca am probat si cu alt debitmetru si tot la fel indica.
  • terry

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mai 2008

  • Mesaj Privat
se pare ca exista o neintelegere intre interfata opcom ( china clone) si corsa...daca in loc de corsa 12xe selectezi agila 12xe sau astra G 12xe arata valorile reale ( 6kg/h la relanti) iar pe corsa 12xe arata 0kg/h, am incercat si alta versiune de soft si e la fel.
Skip ads

  • al3xtrana

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Asa este acuma am vazut si eu, numai ca la mine arata valorile la debitmetru intre 7-8 kg/h sa fie oare pe duca debitmetru sau sunt normale?
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
terry a scris:se pare ca exista o neintelegere intre interfata opcom ( china clone) si corsa...daca in loc de corsa 12xe selectezi agila 12xe sau astra G 12xe arata valorile reale ( 6kg/h la relanti) iar pe corsa 12xe arata 0kg/h, am incercat si alta versiune de soft si e la fel.


Am testat si eu. Se pare ca e un bug in soft, fara rezolvare la nici o versiune, doar prin fentare Cool Selectam alt model cu acelasi motor din acelasi an.
La mine parca arata valori de 7-8-9 pe debitmetru
  • bodi11

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Corsa 1999 x10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2011

  • Mesaj Privat
daca debitmetrul este pe duca se eprinde la bord check-engine?
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
La inceput nu dupa care da.
  • bodi11

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Corsa 1999 x10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2011

  • Mesaj Privat
am facut proba cu un alt debitmetru si nu s-a mai aprins becul.deci am gasit defectul.cu ce se curata debitmetrul?ca la piese auto i-mi dadea spray decarbusolv. merge cu asa ceva?
inca o intrebare:alcool izopropilic unde se gaseste? la piese auto?
ca am intrebat la magazin (de piese auto) de spray pt debitmetre sau de alcool si nu au.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Mai citeste , mai cauta ...
  • Shiva

  • Mesaje scrise: 1,976
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Alcool izopropilic se gaseste la magazinele de electronica. Oricum curatirea va fi degeaba - daca e mort, trebuie schimbat si numai cu original.
  • bodi11

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Corsa 1999 x10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2011

  • Mesaj Privat
domnu Dan cred ca nimeni nu a citit mai mult ca mine topicurile de la opel.am gasit debitmetru bosch second-hand la 130 ron si maine sper sa il iau.sper sa ma tina mai mult decat unul nou aftermarchet . am avut meat&doria si m-a tinut un an, am avut topran si nu e bun de nou acum sper sa nu iau teapa.acum va intreb cum se masoara mai exact piesa ?ca nu am inteles
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR