Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Cristi_C

  • Mesaje scrise: 741
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2003 z18xe + z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Va puneti statie pe masina ca frecventa e libera, si unde auziti de RAR, ARR, cantar (pt. ce avizat), ori ii ocolesti ori te bagi in spatele unui TIR si stai la juma de metru de el in acea portiune de drum. O statie costa 5 mil cu tot cu antena.
Skip ads

  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Laboratorul mobil de la RAR ar trebui sa fie verificat metrologic. Daca este, ar trebui sa aiba pe langa verificare si un sigiliu, pt a nu umbla oricine la mecanism sa-l decalibreze. Daca nu are sigiliul rezulta nu are verificare metrologica si se contesta in instanta
Daca are verificare metrologica dar sigiliul lipseste....ruperea de sigilii constituie fapta prevazuta in Codul Penal
Asa ca ma indoiesc ca se risca cineva sa le decalibreze !
Daca masina este in perfecta stare si te consideri abuzat, ceri frumos repetarea testului ITP, la reprezentanta regionala RAR, nu la service-uri de cartier, pt ca acum o luna, cand am facut ITP-ul la un service din asta, au bagat o Dacie pe banda exact in spatele meu la juma de metru si ce-mi iesea mie la masina din 2008, ii punea si lu ala pe testul lui , astfel omul a trecut itp-ul cu dacia din 78


P.S.: De cand nu am mai fost pe forum, parca imi scapa mie ceva..... DMG nu se certa cu mine pe 20 de pagini, in aproprierarea alegerilor, urland sus si tare hai cu PDL-ul, ca ne face tara infloritoare, impreuna cu stimatul nostru presedinte, cel dintai om al muncii, intruchiparea lui che guevarra in europa de est?
Ce s-a intamplat cu DMG ? Laughing
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Ehe, DMG e acu cu DDTV si noul lui partid Smile Stii si tu, sunt oameni care au nevoie de un conducator iubit ca sa se simta bine. Nu a fost sa fie basescu, poate o fi dandiaconescu.
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
@bertone
Avand in vedere faptul ca fac service la asemenea aparatura, iti pot spune clar ca nu-i nevoie de rupt nici un sigiliu pentru a fi un pic manarita! Referitor la "certurile" din trecut, am afirmat mereu ca am fost nevoit sa-l votez pe basescu si ai lui, doar pentru simplul fapt ca in mintea mea la momentul acela, era cel mai mic rau din toate relele expuse spre votare! Atat tu cat si dodo_13 puteti deduce din comentariul meu anterior, ca niciodata nu am fost un suporter infocat al vreunui partid, fiind doar un individ ce nu voteaza pe ulei, cartofi si micii facuti de vanghelie! Este foarte adevarat ca nu am lipsit de la nici o votare, cu exceptia celor care il avea in prim plan pe Ion Ilici Iliescu! Asa am inteles eu sa-mi exprim liber dreptul acesta de a vota! Si daca doriti un moment de sinceritate...va spun ca si azi, daca ar fi alegeri si ar candida geoana, cel caruia ponta i-a cusut buzele cu sfoara pentu sase luni, tot pe basescu l-asi vota in lipsa unui alt candidat nou! Amintiti-va de sen. catalin voicu, actualmente arestat, care in cazul venirii lui geoana la putere....era ministru de interne! Amintiti-va de caracatita pusa la punct de el, de reteaua personala ce si-o facuse in toata tara.... si nu spun mai multe despre dragnea, vanghelie, nica si vizitele repetate pe la rusi...adevarate hiene, probabil mai mari ca ai lui basescu!
Da dodo_13...nici atunci si nici acum nu ma feresc de nimeni sa-mi expun "simpatiile"! Inca oadata iti reamintesc ca...democratia presupune liberul consintamant si alegere a individului...drept pentru care nu pot fi acuzat niciodata de nimeni ca am simpatie sau antipatie pentru un partid anume! Niciodata nu v-am indemnat sa votati cu un anume partid, doar mi-am expus public optiunea si am afirmat si motivele...deci nu pot fi catalogat in nici un fel! Am dreptul sa-mi schimb opiniile si simpatiile oricand..poti intelege vreodata acest fapt? Daca eu sunt prost, tu fiind de partea lui geoana, vanghelie si voicu, de ce in desteptaciunea ta nu ma ignori?
Referitor la PP, esti pus pe mistouri ieftine, fara sa stii ca este fara precedent in Romania ultimilor 20 de ani cand un partid.....retine!...inca neinfiintat juridic are 17% procente in sondajele facute de ai tai si peste 27% real...Numai daca ma gandesc la faptul ca in viitor curvele udmr nu vor mai fi la sanatate si cultura...tot este bine! Dar nu va fi asa....si timpul va demonstra ca pe fondul lipsei de perspectiva a zilei de maine, al foamei, al saraciei, al intretinerii ce va veni la iarna, a scumpirii medicamentelor, a hranei de baza, a somajului galopant, PP-ul va fi undeva la peste 55%! Personal am spus ca DD nu are carisma de presedinte, dar nici nu cred ca este mai rau decat iliescu, constantinescu sau basescu...ba din contra, poate fi mai bun ca toti 3 la un loc! nu poti sti, pana nu exista certitudinea faptelor! Da! Pentru prima oara in viata m-am "implicat" prin anumite fapte in politica...anume ca am strans cateva sute de semnaturi pentru Legea Cojocaru si ulterior peste 1200 de semnaturi pentru PP! Am facut vreun rau? Am eludat legea?...sau doar nu ti-am facut pe plac in ai roti iar pe psd-isti la ciolan? daca ultima este problema ta, afla ca nu-ti voi face pe plac niciodata... Smile ..iar tu nu ai nici un drept sa-mi critici mie sau altuia, apartenenta politia la vreun partid...altfel incalci legile constitutiei... Smile
Poate imi spui de de idolul tau prostanacu, are buzele cusute cu sfoara de ponta pentru 6 luni... Smile o fi din cauza rezultatelor de exceptie aduse psd-ului?
Scuze colegilor de offtopic....
Skip ads

  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
D_M_G a scris:tot pe basescu l-asi vota in lipsa unui alt candidat nou! Amintiti-va de sen. catalin voicu, actualmente arestat, care in cazul venirii lui geoana la putere....era ministru de interne! Amintiti-va de caracatita pusa la punct de el, de reteaua personala ce si-o facuse in toata tara.... si nu spun mai multe despre dragnea, vanghelie, nica si vizitele repetate pe la rusi...adevarate hiene, probabil mai mari ca ai lui basescu!


Pai atunci inseamna ori ca traiesti bine si esti multumit si nu ai de ce sa te vaiti, ori daca traiesti rau ti l-ai facut singur si meriti din plin de primesti, pe principiul "Ia de la Basescu"
Si acum cu Oprea, care este alb si plin de puritate, se simti mai in siguranta ? Nu cred ca ai gasit exemplul cel mai potrivit....
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
@DMG
La fel cum tu ai dreptul la opinie, asa am si eu, inclusiv in ceea ce te priveste pe tine si pe ddtv. In plus, i-am raspuns lui bertone, nu m-am adresat tie, deci ti-am respectat dorinta de a fi ignorat.

@Slash
Nu are sens, omul e genul care nu greseste niciodata, cel putin in mintea lui. Stiu cum e, mai am unul in familie (tata) care e de acord cu orice spune si face baselu. Dar macar taica-miu merge in continuare pe mana lu baselu, ceea ce e oarecum de admirat, macar pentru consecventa.


Ultima modificare facuta de dodo_13 la Joi 19 Aug, 2010 3:09 pm
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
DMG daca tot faci service la asemenea aparatura lamureste-ma te rog, este adevarat ca trebuie verificata metrologic, periodic?
  • stefy_726

  • Mesaje scrise: 308
  • Locatie: Bucuresti, Romania
  • Masina: Ascona 1986 18E
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2006

  • Mesaj Privat
pentru Bretone daca ai masina din 2008 si eu un opel ascona din 1986 si sint
in spatele tau la itp eu nu pot sa trec cu noxele tale care dupa mintea mea
masina ta este ero 4 si a mea non euro.
stiu ca se poate face treaba asta dar cu masinii de acelasi euro sau emisii co2.
Skip ads

  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
@dodo_13
Ehe...nu stiam ca m-am ales cu un avocat din oficiu ce da raspunsuri in locul meu... Smile Ignoranta ta nu-mi poate face decat bine....pentru ca nu vreau flame si nici sa-mi "coasa vreun moderator buzele cu sfoara" pe aici cum a patit-o idolul tau in partid... Laughing Spre deosebire de tatal tau ...eu nu sunt fanatic...cum afirmai mai demult vis a vis de persoana mea! Este dreptul lui sa fie consecvent in continuare! Abia acum realizez ca fiind neputincios in a te burzuli la propriul parinte, ma tot ataci pe mine ca sa-ti descarci frustarile! Smile Transmite-i tatalui tau santate si consecventa din partea mea!
@Slash
Traiesc normal, nu ma confrunt inca cu lipsurile! Retine aspectul sub care am pus problema! Dintre cei doi, tot pe ordinarul asta actual l-as alege in cazul unui scrutin ce s-ar desfasura azi! Pentru mine nu exista cealalta optiune, decat cand va apare un altul, care sa nu faca parte din vechea garda a celor 20 de ani !
@bertone
Este foarte adevarat! Aparatura este supusa testului metrologic de 2 ori pe an! Dar sa retii un aspect....orice laborator mobil poate fi usor exonerat de orice culpa, pe motivul ca decalibrarea poate surveni de la transport, implicit gropi si hartoape peste care trece masina RAR ului ce poarta aceasta aparatura! Un aparat de masurat noxe poate fi manarit la sondele de temperatua si turatie, filtrele sondei de noxe ce vine in esapament si rama speciala ce este introdusa intr-un dispozitiv al aparatului, aceasta avand rolul de "comparator"! Multi soferi nu au tupeul sa le ceara avizul metrologic, pentru motivul ca oricand astia sunt in stare sa-ti gaseasca si ce nu ai la masina! Hai sa-ti spun o faza...Matiz nou, adus de la fabrica pina in Ploiesti pe platforma...nu a trecut testele RAR! In schimb alte tarnazale, nu au avut probleme...cam asa sta treaba in romanica!
@stefy_726
Cauta un tabel oficial sa poti vedea ce diferenta infima exista intre normele E2 si E4! Daca la o masina E4 ai pus benzina mai proasta si cea E2 are o benzina buna in rezervor, diferenta la noxe pe test...nu prea exista! Aici este marea prosteala inventata de majoritatea statelor pentru a-si jupui cetatenii de banuti prin diferite taxe si impozite! Ca si la asigurarea RCA...platesti in functie de capacitatea cilindrica! Pai cand te loveste unul cu o masina de 1,6L, daunele provocate sunt mai mici decat daca te loveste unu ce are masina de 2L? Nu se vede clar cata prosteala este in tara asta?
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
@DMG
Bertone nu te-a intrebat direct pe tine, in caz ca nu ai observat, ci pe restul oamenilor de pe aici. Dar na, mai greu cu gramatica. Si cum nu ai inteles asta, nu ai inteles multe altele, printre care si faptul ca nu am nici o treaba cu pds-ul, ci doar ca-l urasc pe basescu si clica lui de lingai mai mult decat pe Geoana, Antonescu si clicile lor. Abia astept sa vad cum ai sa te oftici si pe ddtv cand o sa-ti traga clapa. Bine, putine sanse, ca nu ia ddtv nici cat a luat nebunul de vadim.

La subiect, matusa-mea lucreaza la RAR si nu a vazut un asemenea document. Dar na, poate altii is mai informati.
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
DDTV stiu ce e. Dar PP ce inseamna? ajutoor va rog ca se apropie alegerile si trebuie sa stiu cu cine votez.
Multumesc anticipat Laughing
  • Band1T

  • Mesaje scrise: 424
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2000 X17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2009

  • Mesaj Privat
azi (mergand cu copilul la un control medical ) am fost oprit de echipaj RAR+politie, pe DN1, la iesirea din potigrafu spre Buc.
eram cu masina de texas (de bulgaria) si surpriza: RAR-ul mi-a facut doar testul de noxe (care a iesit bine) si politia mi-a verificat permisul, talonul masinii+talonul itp si mi-au cerut sa arat cartea verde......cum totul era in regula , m-au salutat si mi-au urat drum bun...
mentionez ca politia nu m-a notat nicaieri, nu mi-a cerut procura,doar cei de la RAR au completat intr-un tabel rezultatele testului.......
i-am intrebat frumos si mi-au raspuns ca au dreptul sa ridice certificate de inmatriculare din alte tari, daca masina nu corespunde dpdv tehnic, dar aceasta se intampla foarte rar (si doar in cazuri bine justificate) ptr. ca trebuie sa faca o gramada de documente justificative....
deasemenea, desi eu aveam bulbar, carlig de remorcare, proiectoare, cauciucuri mult mai mari decat normal, nu s-au legat deloc de chestiile astea....
bafta!
Skip ads

  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
@dodo_13
Dar bertone nici pe tine nu te-a intrebat...si atunci imi explic ca ai un dinte contra mea prin prisma politicii...daca eram psd-ist ...acum eram prieteni! Smile
Nu ai explicat si ce invarteste matusa ta la RAR, dar sunt sigur ca nu este implicata in partea tehnica a institutiei! Probabil croseteaza acte sau incaseaza banii clientilor, fara legatura cu normre Euro si aparatura aferenta....si atunci este explicabila nestiinta! Smile
-Clapa au luat totii romanii in ultimii 20 de ani, indiferent cine a fost la putere! Imi aduc aminte de Nastase care a dat subsolul austriecilor iar astia ne dau redeventa doar de 6% si de francezul care ne vinde propria apa...adica Apa Nova...de Furaceanu care deja manarise platforma continentala a Marii Negre, pina ca aceasta sa fie castigata la Haga...si multe altele! Un alt exemplu ...de ce a murit nea Sahleanu la Tepro Iasi? Si mai ales cine era la putere atunci? Astea nu sunt clape furate de romani?

@Band1T

De cand cu norma impusa, aia stau la padurice zi si noapte...in 3 schimburi!
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
@DMG off-topic
Nasul meu si socrul meu au lucrat la Tepro Iasi si stiu mult mai bine de ce a murit Sahleanu decat tine care idolatrizezi pe oricine macane cum iti place tie.
Bertone s-a exprimat la persoana a 3-a, deci oricine in afara de tine era in masura sa raspunda. Asta ma include si pe mine. Un pic de logica aplicata, dar se pare ca ai lipsit si la cursul ala.
Si crede-ma, esti mult mai pesedist si comunist in gandire decat sunt eu sau taica-miu. Nu am nimic particular cu tine ci am ceva in general cu toti idiotii care se aprind la orice Mesia care apare in politica. Adica ceea ce este recunoscut mai nou drept "unthinking majority".

@on-topic
Matusa-mea si vara-mea sunt oamenii de la RAR prin mana carora trec hartiile alea. Si iti spun eu din sursa sigura, masina RAR nu prea se misca prin Iasi. Dar poate mai insel eu si ai vreo dovada la ceea ce sustii. Ca de teoria conspiratiei si de artificii suntem satui.


Ultima modificare facuta de dodo_13 la Joi 19 Aug, 2010 9:44 pm
  • Band1T

  • Mesaje scrise: 424
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2000 X17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2009

  • Mesaj Privat
hai sa mentinem topicul asta despre controalele RAR...
discutii politice se fac pe alte topice!
  • luck an

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2010

  • Mesaj Privat
bine.......au ei norma de retinere taloane dar sa modifice aparatura in asa fel incat sa nu iasa fumurile bine e prea de tot..........totusi nu s in clar cu o faza........cum naiba de mai pot sa circul inca 15 zile pe baza dovezii care mi a dat o?poi ce?in timpul asta masina nu polueaza? Laughing masina polueaza nu talonul.ori daca era de luat sa l fi luat cu totul fara a mi se elibera dovada pe 15 zile.daca stiam care i faza nu le dadeam actele si plateam o amenda ca nu am detinut actele si era altfel.imi retineau masina?posibil.te poti astepta la orice de sistemul asta infect
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
stefy_726 a scris:pentru Bretone daca ai masina din 2008 si eu un opel ascona din 1986 si sint
in spatele tau la itp eu nu pot sa trec cu noxele tale care dupa mintea mea
masina ta este ero 4 si a mea non euro.
stiu ca se poate face treaba asta dar cu masinii de acelasi euro sau emisii co2.


"Bretone" iti raspunde ca era cu un golf 1.9tdi din 2008 si ala cu o Dacie 1310
Habar nu am care e smecheria si daca a putut face ceva in privinta noxelor, insa stiu sigur ca cel putin la standul de frane a folosit acelasi test

DMG - Ar trebui ca orice cetatean vizat de controlul RAR-Politie(aparat noxe-radar) sa ceara avizul metrologic la zi al aparatului. E dreptul nostru pana la urma si unde e lege nu e tocmeala
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
D_M_G a scris:
Cauta un tabel oficial sa poti vedea ce diferenta infima exista intre normele E2 si E4! Daca la o masina E4 ai pus benzina mai proasta si cea E2 are o benzina buna in rezervor, diferenta la noxe pe test...nu prea exista! Aici este marea prosteala inventata de majoritatea statelor pentru a-si jupui cetatenii de banuti prin diferite taxe si impozite! Ca si la asigurarea RCA...platesti in functie de capacitatea cilindrica! Pai cand te loveste unul cu o masina de 1,6L, daunele provocate sunt mai mici decat daca te loveste unu ce are masina de 2L? Nu se vede clar cata prosteala este in tara asta?


Diferenta intre euro 2 si euro 3 sunt emisiile la rece. Iar intre euro 3 si 4 faptul ca cel din urma e garantat sa mearga 150 000 km cu emisiile cerute. Cam atat...
  • [cj]sharky

  • Mesaje scrise: 277
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Intrebare:
O data oprit de control poti sa te sustragi?
Ce se intampla daca refuzi inspectia tehnica?
Am citit cod(r)ul rutier si din ce am vazut te alegi cu 6 puncte+amenda daca refuzi.
Nu scrie niciunde de retinerea talonului/ imobilizare vehicul si alte povesti daca toate actele sunt in regula.
La fle scrie ca primiti 2 puncte + amenda daca nu permiteti militianului sa inspecteze masina.

Voi ce parere aveti? E asta o metoda de scapare? Sau indiferent ca refuzi sau nu ei tot te verifica si te ard daca e cazul basca te alegi si cu o amenda ca ai refuzat.
  • S.Andrei

  • Mesaje scrise: 200
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2002 y17td
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Am patit-o si eu cam acum 1 an cu masina tatalui meu.Vroiam sa merg sa alimentez,si pana sa ajung la benzinarie m-au oprit.Am picat testul cu noxele si mi-au luat talonul(tatal meu era cu mine in masina).Dupa ceva timp a reusit tatal meu sa il contacteze pe un fost coleg de munca de al lui care acum lucreaza la politie incercand sa faca ceva(ca deh,suntem in Romania).Acel politist i-a spus ca nu are ce sa faca,pentru ca toate taloanele se trimit la Deva si ca TOATE masinile care au fost oprite in aceea zi au picat testul cu noxele...
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR