Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Suportii mei sunt la locul lor, crezi ca daca ii inalt putin bara va sta mai bine?
Skip ads

  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
spatiul acela il poti regla din 3 locuri in functie de ce ai nevoie. dupa ce am schimbat farurile exact aceeasi problema am avut-o. bara originala, far original.
1 poti sa modifici pozitia farului din clema de jos.
2 poti sa ridici buza armaturii cu cativa mm fara sa se cunoasca ca ai tras de ea.
3 poti sa introduci un holtzsurub de jos in sus prin suportul lateral nituit. bagi mana pe sub bara si il strangi cat ai nevoie metoda neortodoxa dar eficienta de multe ori
vb mai multe maine la intalnire daca e.
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Astept maine la intalnire sa-mi arati live. Buza armaturii am lasat-o cativa mm ca sa tina bara mai ferm, atunci s-a mai ridicat putin bara. Daca o ridic ii las loc sa balangane.
  • gigi haios

  • Mesaje scrise: 241
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2008

  • Mesaj Privat
va spun eu.
confectionati din polistiren "scartietoare" , nu extrudat, un suport asemanator celui existent si il pozitionati suplimentar in extremitatile barii de ramforsare (de protectie). mai inalt decat cel existent si aplicati in partea superioara de scatietoare putin avaselina, pentru a usura introducearea barii pe noul suport mai inalt.
succes
Skip ads

  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Am dat azi jos la intalnire bara si nu am reusit s-o aduc la linie, am ridicat-o putin cu un arici de plastic dar nu e ok.
O sa incerc sa pun si polistiren si sa o ridic asa.
  • gigi haios

  • Mesaje scrise: 241
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2008

  • Mesaj Privat
spor la treaba!
  • cocoman

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: sibiu
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2006

  • Mesaj Privat
zarnescu alexandru a scris:Armatura nu este stramba,iar colturile din bara sunt bune.Cred ca de vina sunt clemele care vin pe aripi.Le as inlocui,dar nu stiu de unde sa iau asa ceva.Atasez si doua poze ca sa vedeti cum este in momentu acesta.


Salut.
Am si eu aceasi problema si nu stiu exact cum arata acea armatura(inca nu am desfacut bara). Este cumva asta ?
http://www.autokarma.ro/Produse.aspx

multumesc.
  • gigi haios

  • Mesaje scrise: 241
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2008

  • Mesaj Privat
armatura este cea din fata, poate te referi la componenta neagra de pe aripa care face prinderea cu bara.


Skip ads

  • cocoman

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: sibiu
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2006

  • Mesaj Privat
MERCI.
MAINE DESFAC BARA SA VAD DESPRE CE E VORBA.
  • Hubacska

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Nov 2013

  • Mesaj Privat
Salut. Sunt membru nou, deci o sa cer scuze de la bun inceput, daca fac ceva ce n-ar trebiu..
Am si eu o dilema. Masina mea (astra g 1.6 din 2001), nu este dotat cu lumini pt ceata, DAR am citit ca se poate taia ornamnetul (bara), iar restul este adaptat ca sa pot pune reflectoarele de ceata. Am vazut ca este cablaj de la reflectoare pana in tabloul electric.
Ce parere aveti? Ajunge sa cumpar numai doua reflectoare + butonul din cabina sau trebuie toata bara?
A facut cineva dintre voi asa ceva?
Ms mult si o zi buna
  • cristyliviu

  • Mesaje scrise: 1,060
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 y1.7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Poti taia bara, dar prima data mai putin, si apoi din aproape in aproape cat e nevoie, ca daca o tai prea mult, greu o aduci la nivel! Trebie verificat daca ai si suportii pt proiectoare pe interiorul barii! Daca ai mufele trase, mai ai nevoie de bloc de lumini cu buton proiectoare si un releu in pozitia 5 sau 6 ( unul e pt spate, celalalt e pt fata). Pt mai multe detalii da o cautare pe forum si gasesti tot ce iti trebuie! Bafta!
  • Alyn93

  • Mesaje scrise: 564
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Salut am si eu o problema cu bara ! Masina Astra G!

Suportii de sub masina nu mai stau la locul lor iar cumt e uiti din fata exista o distanta intre far si bara..! Se poate repozitiona corect de undeva? Cu suportii de plastic clipsurile adica de sub masina ce pot face?

Multumesc anticipat
Skip ads

  • Sofokle

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Salutare,

Ma puteti ajuta cu un link de unde pot cumpara clemele de prindere bara fata ( partea stanga ) la un Astra G Combi 1.6 ? Multumesc
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Hubacska a scris:Salut. Sunt membru nou, deci o sa cer scuze de la bun inceput, daca fac ceva ce n-ar trebiu..
Am si eu o dilema. Masina mea (astra g 1.6 din 2001), nu este dotat cu lumini pt ceata, DAR am citit ca se poate taia ornamnetul (bara), iar restul este adaptat ca sa pot pune reflectoarele de ceata. Am vazut ca este cablaj de la reflectoare pana in tabloul electric.
Ce parere aveti? Ajunge sa cumpar numai doua reflectoare + butonul din cabina sau trebuie toata bara?
A facut cineva dintre voi asa ceva?
Ms mult si o zi buna


pe spatele barii dupa ce o dai jos vei vedea ca este insemnat unde se taie pentru a pune proiectoare. iti mai trebuie apoi suportii pentru farurile de ceata (unele vin direct cu suport) respectiv releul din tablou si blocul de lumini (gasesti destule la dezmembrari sau faci modificarea ca in tutorialul pe care il gasesti pe aici pe forum pe undeva stiu ca l-am vazut). Succes
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR