Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • cont-sters-14856

  • Mesaje scrise: 394
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Stai linistit, nu e nici o problema Smile. Bine ca ai rezolvat.
Skip ads

  • Catalin Dancuta

  • Mesaje scrise: 165
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2008 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2010

  • Mesaj Privat
salutare tuturor,
azi am montat panglica, conform descrierii voastre....totul a mers foarte bine, numai ca surpriza....am cuplat mufele si nu s-a intamplat nimic...atunci am verificat siguranta 27 de la REC, dar era arsa, dar defapt nu e din cauza panglicii sau a oglinzii ptr ca am facut o verificare simpla:
am scos ambele mufe atat de la oglinda cat si de la REC si am introdus o alta siguranta in locas (5A) conform cartii....surpriza....s-a ars
am intodus o alta siguranta (7,5A), si aceasta s-a ars...
in cartea mea la pozitia 27 scrie asa:
sistem de detectare a ocuparii scaunului - NU AM
sistem de monitorizare presiune in anvelope - NU AM
senzor de ploaie - AM - VERIFICAT SI FUNCTIONEAZA
sistem aer conditionat - AM - VERIFICAT SI FUNCTIONEAZA
din pacate electricianul meu e bolnav (viroza), asa ca am mai incercat inca un experiment....am legat din nou mufele la oglinda, respectiv la REC sa vad daca functioneaza oglinda, punand o siguranta de 20A, care nu a mai ars, s-a aprins si becul de la oglinda, numai ca in scurt timp am simtit un miros de "scurt circuit", lucru care il si cred....asa ca am scos imediat siguranta, lasand masina fara siguranta 27.
Masina este de noua la mine....nu s-a intervenit niciodata la instalatia electrica...numai cand am inlocuit CD30/GID cu CD70NAVI/CID, dar nu s-a facut alta interventie decat inlocuirea (am fost de fata)....mai mult decatr atat nu sesizez nimic nefunctional, desi am fost foarte atent si am incercat tot
am verificat azi cu testerul si nu primesc nici un fel de eroare
nu gasesc nici o logica.....sigur pana nu se insanatoseste electricianul si sa vedem despre ce e vorba.
daca aveti vreo idee sau a mai patit cineva asa ceva, astept sfaturi/idei
am niste nervi ca nu stiu ce sa fac....iar prin Cluj, mai slab cu electricienii/electronistii care se baga la asa ceva...nu stiu de ce
  • msv_64

  • Mesaje scrise: 862
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Electrochromatic inside mirror este pusa pe present in REC?si in alt modul care mai cere asta?
  • Catalin Dancuta

  • Mesaje scrise: 165
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2008 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2010

  • Mesaj Privat
din cate stiu eu da.
pe mine ma sperie faptul ca si daca e legata oglinda si daca nu se arde siguranta....!?
pana nu verific circuitele nu cred ca voi descoperii ceva, dar sunt indignat ptr ca masina a fost doar in proprietatea mea si nu s-a umblat acolo, iar eu doar acum am verificat aceasta siguranta vazand ca nu se intampla nimic cu oglinda dupa ce i-am facut legaturile cu REC-ul (panglica careia inainte de a o monta, i-am verificat continuitatea fiecarui circuit), oglinda se vede clar ca nu e nici macar zgariata, iar ordinea intrarii firelor in mufa e cea descrisa de colegi mai sus.
nu cred ca am ce face decat sa astept insanatosirea electricianului meu.
mersi,
Skip ads

  • cont-sters-14856

  • Mesaje scrise: 394
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Daca era vreo problema cu banda aia fii sigur ca nu se aprindea ledul de la oglinda cand ai pus siguranta mai mare.

Eu am montat oglinda sapt trecuta si a mers fara probleme, fara nici o activare din REC. Doar "plug&play" ca sa zic asa Smile

Daca banda a venit cu mufele gata puse, nu prea aveai cum sa gresesti nici pinii pt ca acele mufe, atat la oglinda cat si in spate la REC, nu se pot introduce decat intr-o singura pozitie.

Scurt-circuitul despre care vorbeai, unde s-a produs? Ai identificat zona?
  • Catalin Dancuta

  • Mesaje scrise: 165
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2008 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2010

  • Mesaj Privat
sunt convins ca nu e nici panglica, care asa cum am mai spus am verificat-o prin continuitatea circuitului, plus ca se vede ca nu au fost "fortate" mufele, aceiasi poveste si cu oglinda.
problema mea este ca si daca deconectez panglica(oglinda) de la REC imi prajeste siguranta.....!?
poate este un scurt circuit mai demult acolo in REC sau undeva, dar eu pana acum nu am umblat acolo...ptr ca nu-mi arata nici macar acum masina vreun defect....doar ca nu pot beneficia de aceasta facilitate(oglinda electrocromatica).
referitor la intrebarea ta, nu am putut verifica, deoarece asa cum am spus, electricianul meu e bolnav, asa ca va trebui sa astept sa se insanatoseasca si sa inceapa sa verifice unde este buba....care sper sa nu fie grava....ma gandesc ca e in spatele REC-ului, chiar in contactul sigurantei 27, ptr ca restul cablajelor sunt absolut perfect sigilate si nu s-a umblat niciodata la ele....dar voi vedea saptamana viitoare probabil.
mersi
  • Catalin Dancuta

  • Mesaje scrise: 165
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2008 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2010

  • Mesaj Privat
scurt circuitul l-am vazut prin faptul ca in momentul in care am introdus siguranta, a facut "flama" care a si ars siguranta, iar la montarea sigurantei de 20A, nu s-a mai ars nimic, doar ca am simtit un miros de cablu ars si am scos-o imediat sa nu se intample ceva mai rau.....chestie de 2-3 sec.
  • msv_64

  • Mesaje scrise: 862
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2008

  • Mesaj Privat
posibil sa fie REC-ul defect.Altceva nu poate fi..cel putin pe vectra..unde instalatia este conceputa e un sistem foarte ingenios.
Skip ads

  • Catalin Dancuta

  • Mesaje scrise: 165
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2008 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2010

  • Mesaj Privat
si asta ce inseamna, se poate repara...?
sau trebuie inlocuit...?
eu ma gandesc ca e doar ceva local, si chiar in mufa de la siguranta 27, un scurt local.
se poate desface....?
mersi
  • msv_64

  • Mesaje scrise: 862
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2008

  • Mesaj Privat
se poate desface.Trebuie sa scoti toate sigurnatele din el si are clipsuri,dar nu cred ca se poate repara,daca e ceva in interiorul lui.Cred doar!
  • Catalin Dancuta

  • Mesaje scrise: 165
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2008 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2010

  • Mesaj Privat
buna tuturor,
intradevar ieri s-a intors electricianul si a rezolvat problema.
m-am tot gandit si eu, iar mai apoi mi-am adus aminte ca singura modificare pe instalatia electrica a fost montarea butonului de dezactivare ESP/TC, fapt care m-a determinat sa-i spun electricianului sa verifice acest circuit ptr ca la VECTRA C, pe acelasi buton apar doua obtionale...adica buton on/off ESP sau buton jaluzea electrica luneta.
cand am legat butonul de dezactivare ESP/TC, si-a adus si el aminte ca nu era legatura de sub bord pana la unitatea de ABS, iar conform TIS, a facut acea legatura si totul "parea ca functioneaza" ....cu alte cuvinte se aprindea becul in bord. Eu sincer aceasta functie nu am avut ocazia sa o verific fizic....asa ca eram multumit cu gandul ca "functioneaza in toti parametrii"...pana aici ok, numai ca verificand aceasta instalatie a observat ca masa era luata de la siguranta 27 si din cate am inteles (nu ma pricep deloc) era prea slaba aceasta masa....adica mufa mai degraba era pregatita ptr jaluzeaua electica spate, care e legata la siguranta 27.
ideea e ca a rezolvat aceasta problema, iar acum am si butonul on/off ESP/TC si este perfect functionala si oglinda....care in opinia mea este un lucru excelent....aseara am testat-o !
o zi faina tuturor
  • cont-sters-14856

  • Mesaje scrise: 394
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2008

  • Mesaj Privat
stie cineva daca se pot combina doua instalatii de plafon la un vectra C. mai exact: instalatia originala a masinii care vine pe plafon e cam "cheala"; in mufa din spate la REC (mufa XR7 daca nu ma insel) vine folie doar pe o parte a mufei (mufa are 2 randuri de pini); acum vreo 2 luni am tras in paralel cu instalatia originala, inca o instalatie de pe o masina mai dotata dar nu mi-am dat seama ca era falf can bus (mufa de la senzorul de ploaie e mare, cu 8 pini, in timp ce a mea originala are 3 pini), nu full can bus ca a mea; evident, toata mufa de la REC de la cea de-a doua instalatie este plina, adica are folie pe ambele randuri cu pini din XR7; intrebarea e daca pot cumva sa ma folosesc din instalatia half can bus doar de partea care imi lipseste mie; alfel spus, sa desfac mufa care intra in XR7 (daca se poate asa ceva) si sa introduc pe langa folia originala a masinii, si o parte din folia celeilalte instalatii.

de ce toata tarasenia de mai sus...as vrea sa montez senzori de parcare pe spate si instalatia mea originala nu are mufa pt difuzorul spate. sau cel putin asa cred ca nu are acea mufa (o mufa mica cu 3 pini parca). sau exista totusi posibilitatea sa aiba acea mufa lipita pe plafon undeva? nu imi dau seama de unde se ramifica acea mufa - din partea de folie care alimenteaza si plafoniera din fata sau este o a doua folie (cea care merge la REC in mufa XR7 pe al doilea rand de pini).
Skip ads

  • danpreda

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Un ajutor va rog!
Nu reusesc sa scot oglinda veche, are cumva o siguranta ceva ?
Multumesc
  • cont-sters-14856

  • Mesaje scrise: 394
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Nu are nici o siguranta. Culiseaza pe suportul de pe parbriz, in jos. Vezi ca trebuie sa se vada ca o clema metalica in forma de U pe santul ala pe care culiseaza, spre plafon. Strange cu un cleste ceva de ea, putin. O sa mearga mai usor. Suna-ma maine pe la pranz cand esti la masina si iti explic mai exact daca nu reusesti
  • ciprinel

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Of de cand n-am mai scris aici. Nici nu ma gandeam ca va mai scrie lumea. Catalin Dancuta ma bucur ca ai rezolvat cu oglinda. Am aflat si eu ca masina de pe care a fost oglinda a fost de Anglia si full. Cu scaune piele si reglabile elctric + memorie, oglinda dr rabatabila cand bagai in marsalier, oglinda st electrocromatica. De aceea mufa oglinzii centrale este cu 6 fire. In restul de 3 ce sunt goale in prezent erau functiile de mai sus. Ideea e ca eu doar am facut mufarea si a mers. Singura faza care n-am rezolvat-o si nici n-am de gand este ca ar mai trebui un + ca in momentul in care deschid usa( numai noaptea) sau aprind luminile interioare( tot noaptea), sa nu se mai intunece oglinda. Oricum e foarte rara situatia si e de scurt moment.
Montare am facut-o si eu exact ca ALIN BOGDAN. A fost foarte usor( pacat ca n-am incarcat pozele si pe care le-am sters( erau in calculatorul de la munca).
Panglica tot de la Mirel am luat-o si eu si a fost super. Aceasta a fost exact cum spui mai sus cu foarte multe optiuni fata de masina mea. dar numai ca o parte din mufe erau taiate( cele de parasolar, lumina spate) in schimb cele de microfon si ptr tweeter a sistemului de parcare sunt intacte. Ma batea gandul sa fac ce ai zis mai sus dar cred ca e f greu. Cum sa combini ca nu prea merge. Eu aceasta panglica n-am mai bagat-o pe sub capitonaj si o am undeva in pod. Daca faci ceva sa mai scrii aici.

Multa bafta tuturor si speram cu totii sa realizam numai lucruri bune.
  • VN01SIG

  • Mesaje scrise: 186
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Alin Bogdan a scris:Sa inteleg ca ai gasit folia flexibila pt oglinda. Daca mai are cineva nevoie, mai am eu una disponibila.


Very Happy

salutare, m-ar interesa pe mine o folie pt oglinda heliomata ca desteptu de la dezmembrari mi-a dat numai mufa si putin din folie, cum luam legatura, multumesc anticipat, Stima!
  • rider1

  • Mesaje scrise: 710
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Salutari la toti. Eu am oglinda respectiva, dar am nevoie de o mufa. Ma poate ajuta cineva ? Multumesc
  • ytaa_ytaa

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2008 z18xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Salut . Unde pot gasi si eu o panglica pt oglinda heliomatã vectra c dupa 2005 . Eventual un numar de telefon . Multumesc
  • cont-sters-14856

  • Mesaje scrise: 394
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Cine e interesat de panglica pt oglinda, cu tot cu mufe atasate, lasati un mesaj cu nr telefon sau mail. Am doar 1 bucata.
  • ytaa_ytaa

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2008 z18xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Salut ma intereseaza pe mine panglica 0767113030 mail yta.ytaa@gmail.com
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR