Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • vasilescuionut

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Valcea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2010

  • Mesaj Privat


auto-enciclopedia.ro

salutari tutror

am creat acest site din pasiune pentru automobile pe care stiu ca o impartasesc toti utilizatorii acestui blog
am in prezent o baza de date de 7000 de marci si putin peste 200.000 de fisiere, dar procesarea se face relativ greu deoarece lucrez si la promovarea site-ului.
astept parerile voastre , si nu ar strica si ceva incurajari.

In primul rand apelez la acest forum, pentru a cere informatii referitor la aceasta marca, la modele de care eu nu am cunostinta, dar si pentru a discuta despre autmobilele marcii, si lucruri importante din istoria si viitorul ei.
Daca aveti cunostinta de modele mai putin cunoscute sau editii limitate, descrieri ale modelelor (o mica mana de ajutor) le astept cu placere si nerabdare.

Cand termin toata istoria unei marci de pus pe site, toate marcile si modelel nu ne ramane decat sa sarbatorim impreuna.

Visul meu nu este sa fac bani din acest site, ci sa scot echivalentul unui salariu, pentru a ma putea dedica acestui hobby in intregime.

Toate cele bune si drive safe.(Chiar daca imi place sa conduc repede, prefer sa spun asta, si as prefera sa avem mai multe locuri unde sa putem alerga intr-un cadru organizat).



Ultima modificare facuta de vasilescuionut la Mie 28 Jul, 2010 12:37 am, modificat de 2 ori in total
Skip ads

  • vasilescuionut

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Valcea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2010

  • Mesaj Privat
opel gt (adica un fel de mini corvette)
http://www.v-avto-kontakte....3_am_16072006.jpg

si Opel Monza

care daca s-ar mai produce si azi, l-ar face pe M6 sa maraie de invidie...
  • vasilescuionut

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Valcea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2010

  • Mesaj Privat
ce parere aveti de gama actuala de modele si ce credeti car ar mai lipsi din ea?
in afara de insignia coupe sau calibra , depinde cum va fi botezat, bazat pe gtc concept
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Pe forumul nostru mai exista o discutie legata de istoria marcii si cred ca acolo era mult mai indicat sa postezi chiar daca reclama la site-ul tau nu era asa vizibila.
https://www.clubopel.com/vie...ght=istoria+model

In ceea ce priveste gama actuala de modele, cred ca o limuzina mare, care sa concureze cu phaetonul era binevenita cu atat mai mult cu cat aveau precedentul omega.

P.S. Nu am vazut clubul nostru trecut in sectiunea "cluburi" a stite-ului tau. Sau nu suntem suficienti de importanti in comparatie cu midnight racers.
Skip ads

  • vasilescuionut

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Valcea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2010

  • Mesaj Privat
nu e neaparat o reclama, este o cerere de ajutor, in realizarea unei enciclopedii a automobilelor, care cred ca pe cei toti cei pasionati ne intereseaza, deoarece pana acum la nivel mondial, nimeni nu a intreprins asa ceva, la modul serios, ci doar tratat superficial.
singurul lucru care este frustrant, ca nu este suficient de mult vizitata, adica nu am nici un fel de satisfactie atunci cand o vad doar eu si nu o impartasesc cu alti pasionati de automobile.
despre bani nu poate fi vorba in cazul meu, pentru ca mai am alte 4 afaceri, nu o sa mai dau link-urile aici, pentru a nu fi rau inteles din nou.
constructii de case eficiente energetic, sisteme de incalzire, magazine alimentare, etc si prorpietati imobiliare de vanzare, deci nu banii ma intereseazza din auto-enciclopedia.

despre club o sa scriu cu mare placere, astept pe adresa de mail, ceea ce vreti sa scriu acolo, iar cand aveti intalniri, sunt bucuros sa le postez la sectiunea stiri, pe site, daca doriti acest lucru.

Mai am si alte vise, dar mai tarziu, daca o sa reusesc sa captez atentia tutror pasionatilor de automobile, sa initiez o campanie si o asociatie sportiva (din care eu sa nu fac parte, pentru a nu provoca scepticism , sunt multi tepari in tara si eu am una recenta de 10.000 de euro, luata) care sa reuseasca prin contributia tutror celor interesti sa realizeze undeva in centrul tarii, pentru a avea toti o distanta rezonabila, un circuit de 1 km, si o linie de 400 m, pentru a putea fi folosit de cei pasionati , pentru mini competitii de weekend, si o scoala de pilotaj cu concursul pilotilor acreditati, pentru a nu ne mai juca pe strazi de-a competitiile auto.

Dar e drum lung pana acolo....., deocamdata doar vise...., dar daca nu ai un vis si un ideal , nu poti realiza nimic in viata.
Toate cele bune, si inteleg ce si de ce te-a deranjat, si e normal, pentru ca azi toata lumea e la vanatoare de bani, putini se mai gandesc la cu totul altceva si la faptul ca suntem oameni.
  • vasilescuionut

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Valcea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2010

  • Mesaj Privat
cat despre bani de pe site, macar sa pot scoate ceva (cheltuielile), ori sa angajez pe cineva sa mai imi ia din munca de la firme (partea de organizare, dar salariu mare si om de incredere) ori sa angajez pe cineva ca sa ma ajute cu munca la site deoarece este colosala si o fac folosind fiecare jum de ora libera, sau noaptea...
am foarte multe fisiere, dar trebuie prelucrate si nu pot pune pe cineva sa lucreze care nu este pasionat, pentru ca daca trateaza superficial subiectul, poate sari peste modele sau versiuni, incurca anii de fabricatie, ori eu daca vad o greseala imi sare imediat in ochi.
nu stiu data de nastere a parintilor dar stiu date si ani de fabricatie despre mii de automobile
shame on me Sad
  • vasilescuionut

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Valcea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2010

  • Mesaj Privat
la stadiul de munca actual, cred ca pe la 40 de ani o termin (avand in vedere ca trebuie sa urmaresc si modelele noi, ca in china sunt peste 50 de producatori de automobile)....acum am 30
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,460
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Ionut, nu mai posta consecutiv, ai, in dreapta sus, la fiecare mesaj, un buton pe care scrie "Modifica". Te rog sa il folosesti cu incredere
Skip ads

  • vasilescuionut

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Valcea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2010

  • Mesaj Privat
mersi, nu prea am stat pe forum-uri pana acum

asteptam pareri despre proiectul meu si primesc doar mustrari
Sad
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Nu sunt doar mustrari, ci si sfaturi si chiar ajutor, dar se pare ca interesul pe care-l acorzi forumului nostru este minim spre deloc. In primul rand, la intrarea pe un forum, trebuie citit regulamentul, lucru pe care tu nu l-ai facut. Daca o faceai, gaseai si singur linck-ul cu istoria, dar si dupa ce ti l-am pus eu, nu ai avut macar curiozitatea sa-l deschizi. Se Gasesc acolo cate pagini de informatii despre istoria opel incepand cu anul 1862 ceea ce nu este putin lucru.
Mie unul, imi place site-ul tau dar nu am inteles de clubul nostru nu apare in el din moment ce ti-ai facut un cont aici si beneficiezi de foarte multe informatii cu singurul efort al comenzilor "copy/paste".
  • vasilescuionut

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Valcea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2010

  • Mesaj Privat
ok mersi de raspuns

in cazul in care organizati intruniri, sunt bucuros sa le mediatizez.

cat despre istoria Opel, pe masura ce mai dau peste lucruri interesante o sa le postez acolo (fara link).

O singura intrebare, intalnirile Clubului, sunt rezervate celor care sunt membrii sau se poate inscrie oricine este posesor de Opel.
  • ovydyu90

  • Mesaje scrise: 152
  • Locatie: Mures
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2010

  • Mesaj Privat
La intalnirile clubului este bine venit oricine cu Opel@Heart. Nu trebuie sa se inscrie nimeni,pur si simplu merge la locul de intalnire la ora si data stabilite. Cauta la sectiunea de intalniri ale clubului,cand sunt intalnirile din valcea,si poti participa si tu sa vezi cum e. Bafta cu site-ul si toate cele bune!
Skip ads

  • vasilescuionut

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Valcea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2010

  • Mesaj Privat
personal eu nu am inteles niciodata de ce Opel nu a colaborat niciodata strans cu divizia Holden, care face o treaba incredibila folosind platforme Opel.

Daca ne intoarcem in timp, acest lucru dateaza de ani buni, Opel Monza fiind dotat in gama Holden cu un motor 5.0 V8 folosit pe camaro
http://www.autobild.de/ir_i...28_9de85ebf34.jpgmonza

Oare nu ar fi frumos ca noua generatie Holden Monaro, ce este realizata pe o platforma derivata de la Vechiul Opel Omega sa se regaseasca si in Europa sub numele de Opel Monza?


monaro
  • vasilescuionut

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Valcea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Gabi.B.HD a scris:Nu sunt doar mustrari, ci si sfaturi si chiar ajutor, dar se pare ca interesul pe care-l acorzi forumului nostru este minim spre deloc. In primul rand, la intrarea pe un forum, trebuie citit regulamentul, lucru pe care tu nu l-ai facut. Daca o faceai, gaseai si singur linck-ul cu istoria, dar si dupa ce ti l-am pus eu, nu ai avut macar curiozitatea sa-l deschizi. Se Gasesc acolo cate pagini de informatii despre istoria opel incepand cu anul 1862 ceea ce nu este putin lucru.
Mie unul, imi place site-ul tau dar nu am inteles de clubul nostru nu apare in el din moment ce ti-ai facut un cont aici si beneficiezi de foarte multe informatii cu singurul efort al comenzilor "copy/paste".


poti sa ma pici cu ceara, dar nu am gasit date despre club, stau de o ora si caut pe forum....
am facut si alt cont, poate aparea la logare.....
tot nimik...

pana la urma dau eu de ele....
  • vasilescuionut

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Valcea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Gabi.B.HD a scris:Pe forumul nostru mai exista o discutie legata de istoria marcii si cred ca acolo era mult mai indicat sa postezi chiar daca reclama la site-ul tau nu era asa vizibila.
https://www.clubopel.com/vie...ght=istoria+model

In ceea ce priveste gama actuala de modele, cred ca o limuzina mare, care sa concureze cu phaetonul era binevenita cu atat mai mult cu cat aveau precedentul omega.

P.S. Nu am vazut clubul nostru trecut in sectiunea "cluburi" a stite-ului tau. Sau nu suntem suficienti de importanti in comparatie cu midnight racers.


O limuzina mare ar putea avea in gama daca cei de la ultimul etaj, al cladirii GM ar dori acest lucru.
Sa ne gandim ca Vauxhall a avut in gama pana anu demult o varianta a lui Holden Commodore ce a fost dezvoltata pe baza lui Opel Omega, binenteles, englezii au la fel ca australienii volanul tot pe dreapta, dar cred ca nu ar fi costuri foarte mari in realizarea unei versiuni cu volanul pe stanga, avand in vedere ca Holden ce are o productie anuala de aproximativ 100.000 de exemplare a reusit sa dezvolte singur pe aceasta platforma multe modele Commodore, (sedan), ute (pick-up), Adventra (SUV), Monaro (Coupe), Caprice (automobil de lux) , plus o armada de versiuni sport ale acestora dezvoltate de HSV(Holden Speciality Vehicles).
Este uimitor cum o companie atat de mica a realizat un coupe performant pe baza vechiului Omega si pregatisera si o versiune decapotabila, au avut vointa dar nu si bani, iar GM are bani dar nu si vointa.

Realizasera si un prototip al unui automobil mai mic, denumit Torana, care ar fi putut fi un Opel Vectra, in speranta ca va deveni o platforma globala, dar degeaba, GM trece cu vederea potentialul unei echipe proprii.
Si-au dat si ei seama la un moment dat cand au realizat Pontiac GTO si G8, dar ce eficienta sa aiba daca nu au utilizat platforma si in europa.
Era o perioada in care Senator si Monza, faceau ca Opel sa fie un nume respectat.

Si mai simplu ar fi sa aduca Buick La Crosse sub numele de Opel Omega, atata timp cat Buick Regal este un Opel si este fabricat in Europa, mai ales ca forma grilei Bick este usor apropiata de cea a Opel-urilor actuale.

Si presa americana a scris muuulte articole despre aceste lucruri, dar.....nimic.
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Despre "istoria" clubopel poti vorbi cu Rares sau Mr.Opel. Va trebui sa le explici si smecheria cu al doilea cont fiindca daca il gasesc ei, vei suporta consecintele.
  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,096
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Felicitari pentru munca depusa. Nu trebuie nu stiu ce date despre ClubOpel. E de ajuns sa inserezi un link la acest site si cred ca e de ajuns. Lasa un mesaj pentu administratori aici: https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=15965 cu un link spre acest post si povesteste-le ce vrei sa faci. In acelasi timp roaga-i sa te scuze si sa-ti stearga al doilea cont ca e interzis prin regulament si se lasa cu pedeapsa: suspendarea conturilor si cu banare IP, etc.
Si inca ceva: Timp de 60 min de la postare poate fi folosit butonul MODIFICA, asa cum ti-a zis mai sus @JE.
Bafta in tot ce faci!
  • vasilescuionut

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Valcea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2010

  • Mesaj Privat
mersi de sfaturi, am sters deja al doilea cont, la 5 min dupa ce l-am facut, am vrut doar sa gas link cu ist clubului,
  • vasilescuionut

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Valcea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2010

  • Mesaj Privat
un design pentru opel omega, sincer mie nu prea imi place, e un fel de Insignia, are aceasti tendinta de design, dar cu linii mult prea accentuate
Nu spun ca imi displace dar as prefera si ceva inspiratii din vremea de glorie a lui Opel.
  • Libra

  • Mesaje scrise: 4,004
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2002 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Ionut, apreciez ce vrei sa faci si iti doresc multa bafta, mult timp, multa rabdare si multe surse pentru documentare.
O sa ai foarte mult de munca pentru aceasta enciclopedie.
Imi permit sa-ti fac o singura recomandare. Pune niste fotografii mai mari ale masinilor.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR