Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • ionnutz007

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Zafira 2003 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Buna ziua ! Spuneti-mi cum credeti ca e mai bine: sa'mi reconditionez turbina (care a mai fost reconditionata odata acu 2ani si vreo 3 luni) sau sa caut una second-hand? sau daca stiti de unde anume pot lua una si sa aiba si garantie.


va multumesc anticipat
Skip ads

  • mad2max

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Salut

Dar esti sigur ca problema ta(despre care nu ne-ai dat detalii) vine de la turbina?
  • ionnutz007

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Zafira 2003 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Oct 2012

  • Mesaj Privat
pai se aude un fluierat si un zanganit pe acolo la turbina....si am fost si la un service si mi'au zis ca e turbina...am sperat sa fie vreun furtun ...dar mai am cateva serviceuri de vizitat pana sa ma hotarasc
chestia e ca nu scoate fum alb cum mi'au zis altii si inca nu papa ulei ... dar nu are vlaga
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
vezi sa nu fie vreun furtun fisurat sau desfacut. poti verifica si tu jocul axului de la turbina (trebuie sa fie doar radial si foarte mic nu axial) si sa faci diagnoza cu parametrii ca sa fii sigur ca este turbina mai ales ca a fost reconditionata nu are voie sa pice chiar asa... sa nu fie senzorul de presiune sau altceva la tine...
Skip ads

  • marian_k07

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 1,7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Referitor la intrebarea ta,bineinteles reconditionata.
  • george_eu25

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A1.7 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Si motorizarea e......?Vrei un raspuns dar nu dai toate detaliile problemei!
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
george, cel mai probabil motorizarea e turbo diesel. In plus omul a pus o intrebare de principiu.
Ionut, la o turbina SH nu ai cum sa ii stii starea. Ca arata bine, ca nu are joc la mana... poate sa iti cada in 3 luni. Cauta un atelier care se ocupa de reconditionari turbine (intereseaza-te sa aiba referinte bune), cere-le sa ti-o evalueze pe a ta, sa iti spuna daca se poate reconditiona (poate sa fie prea compromisa, sa nu se mai poata face), daca se poate, reconditioneaz-o. Daca nu, ia o turbina SH, si, inainte de a o monta pe masina, du-o sa ti-o verifice.
  • george_eu25

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A1.7 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Sunt de acord cu tine jE dar in functie de motorizare putem stabili cat de cat tipul turbinei si daca pentru acea turbina exista kit de reconditionare original sau nu.
De exemplu la mine la Z1.7DTH am turbina Mitsubihi si pentru tipul asta de turbina nu exista kit de reparatie original.Toate kiturile de pe piata sunt pe producator sau chinezesti.Iti dai seama ca in cazul asta mergi clar pe SH.In schimb Garrett a facut pentru turbinele lui kituri de reconditionare.De-aia am intrebat de motorizare!
  • alex_abd

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2012

  • Mesaj Privat
Salut. Pentru cine cauta , va dau niste informatii aici : am reconditionat turbina recent , service-ul folosit l-am ales dupa ce am cautat referinte si chiar multa lume mi l-a recomandat , se afla in Brasov si se numeste Labell (au aparat de echilibrat , e un nene acolo de care am auzit ca e mare mester ) , fac o mica paranteza , nu fac reclama nu va recomand eu nimic , doar va zic ce am facut , pana la urma voi alegeti unde va faceti reparatia . Stiu doar ca eu am avut nevoie de informatiile astea la randul meu si mi-a fost destul de greu sa le gasesc , asa ca vreau sa share-uiesc . Reconditionarea nu a fost foarte ieftina : 1450 lei , fara factura (ca sa nu mai platesc TVA) , garantia 6 luni (mai mult pe vorbe asa pentru ca tipul te trece in caiet la el si are o evidenta a clientilor) . Ce mi-a placut e ca , comparativ cu alte service-uri asta merge pe principiul :desfacem , ne uitam si schimbam ce e busit si in plus ceva foarte fain : iti explica ce sa faci ca sa nu ai probleme . Adica : turbina reconditionata nu o poti monta la loc pur si simplu , trebuie sa iei toata tubulatura la curatat , de la filtru de aer la turbo la intercooler , schimbat ulei , schimbat filtru ulei , schimbat filtru aer , toate obligatoriu . Curatenia e cea mai importanta inainte de montare la loc . Uite , lucrul asta nu mi-l zicea nimeni nicaieri . Alte variante de preturi : 1100 la un service in Militari , aprope de Pacii (cu factura si garantie ) , dar merg pe principiul desfacem si schimbam tot , nu iti zice ce sau daca e ceva defect , ai sansa sa schimbi interiorul unei turbine perfecte Smile . Asta e cam cel mai mic pret pe care l-am gasit pe piata , parerile despre service erau impartite .
Masina merge ok acum (problema mea era ca incepuse sa manance ulei -mi-a mancat aproape 2 litri de ulei turbina in ..1 saptamana) . Trage bine , nu scoate fum , momentan e totul ok . Mecanicul mi-a zis sa am grija de turbina ca e facuta de Mitsubishi si daca am grija de ea ma tine o viata . Cu alte informatii daca va mai pot ajuta va las un mail , sper ca e ok , daca nu imi cer scuze adminilor si ii rog sa il stearga : g.alex.dobre@gmail.com.
Sa aveti turbine sanatoase , sa nu aveti nevoie de service Smile
  • deleted-93144

  • Mesaje scrise: 266
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Parerea mea, e mai bine sa schimbe tot interioru decat sa schimbe doar ce e stricat. Dupaia incep sa pice din piesele uzate care nu s.au schimbat.
  • alex_abd

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2012

  • Mesaj Privat
La mine s-a schimbat tot , ca era ruginit rau miezul Smile . Am uitat sa zic asta , deci pretul a fost pentru schimbat tot.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR