Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Plenul Camerei a aprobat, în ºedinþa de marþi, cu 185 "pentru" ºi o abþinere, proiectul de lege al Guvernului care prevede introducerea permisului de conducere pentru mopede.

Cea mai importantã prevedere a proiectului este cea care impune obligativitatea obþinerii unui permis de conducere special pentru deþinãtorii de mopede care nu posedã un permis de conducere pentru alte categorii de vehicule.

Comisia Juridicã, Disciplinã ºi Imunitãþi, în raport comun cu Comisia de industrii, la propunerea MAI, a aprobat un amendament care urmeazã sã fie introdus într-un raport care va fi supus votului din plen. Concret, cei care vor putea sã conducã pe drumuri publice mopede trebuie sã fie posesorii unui permis de conducere special pentru conducãtorii de mopede. Aceºtia vor da un examen special construit ºi destinat celor care vor conduce aceste mopede.
  • neroseu

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2009 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Aici intra si autoturismele cu motoare de pana la 50 cmc?
  • blue_maniak

  • Mesaje scrise: 953
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Uite un exemplu de pericol public cu scuterul:

  • micky001

  • Mesaje scrise: 1,318
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Omega 1997 x20se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Mie-mi pare ceva normal,chiar si asa este prea putin.Pana la urma chestiile alea au ceva,cam 100 ori 150,uneori chiar 400 kg,moped mini car.Da un pui de bizon peste tine cu un scuter de 60kg si-ti strica fizionomia,d-apoi unul de-asta.Scrie ca ar fi limitate la 50km/h,dar cate chestii nu se scriu...Ciutanul meu era inscris la un club de moto,8 sau 9 ani pe atunci.I-am luat un mini dirt byke,48cc.Scria in cartea tehnica,tradusa din chineza,evident,sarcina maxima 80kg,viteza maxima 50Km/h.Testata de mine,am prins 70 lejer...Inevitabilul s-a produs,din exces de zel,ciutanul a "tractat " 2 biciclete,blat,evident, a cazut(nu avea pe el echipamentul de protectie...,tot evident) picior belit,julituri,etc.Pansamente,tratamente,si o vara in Constanta cu plaja bandajat,fara baie in mare,fara miscari,etc.
Chestiile astea au totusi si ceva kg,si ceva putere,destul cat sa creeze probleme uneori grave.Nici cu scuterul de la varsta de 16 ani nu sunt de acord,personal.Se pot intampla accidente grave,sau foarte grave,si atunci cat de responsabil ne asteptam sa fie un copil totusi,la 16 ani?Ce facem daca peste copilul nostru da un copil de 16 ani?Dar cu un moped Aixam ? http://www.youtube.com/watch?v=N_m5jSyrZGM Tot moped considerat,tot fara permis...
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR