Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume
  • VEMANIS

  • Mesaje scrise: 834
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Desi mai fusese scoasa la plimbare prin tara, rosia mea, nu a avut parte de o asa calatorie. Traseul a fost stabilit cu cateva zile in urma de plecare si a fost urmatorul: Slobozia-Bucuresti-Pitesti-Curtea de Arges-Sibiu-Sighisoara-Brasov-Sinaia-Ploiesti-Urziceni-Slobozia. Pentru cine nu stie, aici ar fi in jur de 1000km. De precizat ca vor fi puse imagini doar unde apare si masina, sa fie cat de cat reprezentative (nu de alta, dar am peste 1500 de poze si ar dura o viata sa pun mai multe). Plecarea a fost pe 02-08-2010, ora 4.00.
Alimentarea cu combustibil - Slobozia 240 lei...



Pe autostrada Soarelui...


In apropiere de Curtea de Arges, la o pauza de pipi...


In parcare la Manastirea Curtea de Arges...


Un mic popas pentru picnic pe malul raului la Corbeni

Am ajuns relativ repede la Cartisoara, unde ne-am cazat in prima zi, chiar in locul unde au innoptat cei de la Top Gear in 2009 (cei de acolo se mandreau cu pozele alea). Cateva poze sugestive...

A doua zi am plecat in sus pe Transfagarasan, spre barajul Vidraru, Lacul Balea si tot asa spre Sibiu.

Cateva de pe drum...

Pe Barajul Vdraru...

Mai departe, urmeaza cele mai frumoase peisaje in care a fost RED-ul vreodata...
No Comment

Am ajuns si la Sibiu, la intrare in oras...

In Sighisoara, la baza cetatii...
Din pacate nu am poze cu masina in Sighisoara in afara de asta. Oras superb, la fel si Sibiul! Merita vazute!


De completat, am alimentat inca de 100 lei ( in total 340 lei), nu de alta, dar vroiam sa stau linistit pana acasa (a mai ramas benzina). Mers linistit, pana in 120 km/h, cu rare accente de violenta pe Transfagarasan, tinand cont ca eram 4 persoane si portbagajul plin. Consumul afisat pe BC este de 7.1 l/100km. E mult? E putin? Eu zic ca este mai mult decat rezonabil, avand in vedere vechimea si capacitatea motorului. Ma declar multumit de consum, desi se putea si mai bine, daca ma abtineam de la anumite "ruperi de ritm".

Recomand tutror celor ce nu au vazut macar Transfagarasanul sa mearga acolo, pentru ca au numai de castigat, privelistile sunt superbe. De asemenea, nu va incumetati cu masina nepregatita pentru drum. Dupa cum se observa, am echipat-o cu gumele de iarna pentru a-i mari garda si un confort sporit la drumul accidentat. De notat este faptul ca drumul de la Curtea de Arges pana la Lacul Balea este pe alocuri "EXECRABIL", mai ales pentru cei cu suspensie sport, asa ca aveti grija! In rest, sunt curbe foarte periculoase, unde daca nu esti atent, te poti trezi in prapastie, deoarece nu sunt bariere de protectie, multa mizerie tipic mioritica, dar si muntii care te fac sa uiti de faptul ca esti inca in Romania. Mult noroc daca va aventurati pe drumul asta si sa aveti grija de voi!
  • shjnock

  • Mesaje scrise: 346
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 X17TD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2008

  • Mesaj Privat
frumos foarte frumos , eu sunt de fel din curtea de arges si spre rusinea mea nam urcat decat o singura data pana la Balea Lac, dar intradevar daca facem abstractie de drumul pe alocuri foarte prost , este o experienta unica de neuitat , chiar ar fi frumos la anul sa organizam si noi un opel fest- transfagarasan
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR