Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Kadett
  • Melinte Razvan Constantin

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Da se potriveste bordul cu turometru fara probleme. Trebuie sa ai grija la firul de la tahometru, care se monteaza direct in transformator. In rest pot sa-ti spun ca nu sint probleme deosebite si indica corect. Intradevar , senzorul de benzina(indicatorul de nivel), cind e pe rosu am intotdeauna cel putin 10 litri de benzina. Succes cu montarea bordului.
Skip ads

  • blackdevil

  • Mesaje scrise: 1,817
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2006

  • Mesaj Privat
salutare. am si eu un kadett 1.6D si vreau sa imi pun un bord de benzinar cel cu turometru daca imi poate spune si mie careva unde si cum se leaga turometrul pentru a functiona in conditii normale /multumesc frumos ,daca e imi puteti lasa pm./ sau eventual mess /padurarudenis Question
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Sal,am nimerit intamplator...Bordul cu turometru merge fara modificari prea mari,singura adaugire o faci tragand un fir din alternator in mufa,unde ai locul gol.Papucul merge de la o mufa euro de casetofon.La mine (vezi poze garaj) am mai pus un montaj electric simplu-o rezistenta reglabila-cu ajutorul careia reglezi acul de la relanti sa cada pe 900 rpm.DUPA ce s-a incalzit motorul.Oricum nu vei avea o turatie corecta,dar macar e de efect...la 3000 rpm iti va arata 5000,dar daca vei aprinde farurile vei avea 4000.La relanti farurile iti vor lua cam100,deci e pe aproape...
  • blackdevil

  • Mesaje scrise: 1,817
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2006

  • Mesaj Privat
multumesc pentru ajutor./ deci sa inteleg ca pe diesel nu se poate pune un bord cu turometru .. care sa arate normal ..adica cat este atat sa fie.. .trebuiesc ajustaje peste ajustaje.. si nici alea in final nu aduc la ceea ce trebuie.. oricum .. e ceva arata mai frumos.. si cu turometru.. multumesc superdragos35 . daca se mai pricepe si alcineva... .sau mai are vreo idee va rog ajutor.. . Smile
Skip ads

  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Daca ai bani multi sa bagi in asta,tb.sa iei alternator de astra f turbodiesel,are turometru PE EL,si deasemenea si ceasurile corespunzatoare.Vezi ca nu merg decat impreuna,sunt pereche !Oricum,la ce am facut eu nu a sesizat nimeni ca nu arata corect,si da bine la aspect,oricum....
  • blackdevil

  • Mesaje scrise: 1,817
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Multumesc frumos superdragos35 / eu am inteles ideea . .imi plac ..sunt mai aspectoase.. .ce pot spune in privinta asta... dar eu vroiam mai mult pentru a verifica si motorul daca functioneaza in parametrii normali.. si nu prea am inteles ideea cu ceasurile..adik daca imi iau alternator de astra tre sa imi iau si bord de astra sau cum ? multumesc inca odata.. si mai astept si alte pareri..
  • lucianbenu

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2012

  • Mesaj Privat
unde pot sa gasesc unu complect?
  • varu_vyyp

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Kadett 1987
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Salutare!
Doresc ca achizitionez un electromotor ptr un opel kadett 1.6d ( cod electromotor original : 0 001 110 115 ) pe care nu il gasesc nicieri, ce alte tipuri se mai potrivesc ?
Mulatam!
  • boci76

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2007 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Este acelasi ca la motorul 1,7d.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Kadett

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR