Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A
  • c_pantazescu

  • Mesaje scrise: 1,126
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Felicitari!
Skip ads

  • crashdan2000

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2011

  • Mesaj Privat
S-o stapinesti sanatos. Altii nu-s asa norocosi ca tine. a mea are 120 mii "nu cred ca-s reali" si deja i-mi face probleme
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
crashdan2000 a scris:S-o stapinesti sanatos. Altii nu-s asa norocosi ca tine. a mea are 120 mii "nu cred ca-s reali" si deja i-mi face probleme


multumesc colega.
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
up to date

si PRIMA problema cu care ma confrunt dupa 3,5 ani si 205 k.Elektromotor dus
azi dim. dupa o nunta minunata / uiu iuiu iuiuiuuu Very Happy /,cand sa plecam spre casa- only ,TAC,.100% demaror problem.maine desfaceam si la curent tineam Very Happy
reparatia o consider exact ca schimbarea unei bielete ,avand in vedere numai cate amar de chei i-am dat numai eu.
uiu iuiu iuiuiuuuuuu Very Happy
Skip ads

  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
426.000 impliniti azi
first class
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,664
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
500.000 km cred ca e un prag serios pentru orice diesel, sper sa revii cu amanunte cand ajungi la km respectivi (daca o mai tii).

In ceea ce priveste schimbul de ulei la fiecare 20.000km, opinia mea e ca nu puteai sa-l faci la km astia fara aditivul din ulei care la tine chiar isi face treaba (se pare ca l-ai ales pe cel mai bun pentru motorizarea ta). Am un prieten de familie care aditiveaza o Solenza 1.9D pentru uleiul de motor si face la fel 20.000km intre schimburi la un numar de 309.000km reali. Merge si el 90% din km inafara orasului, prin tara si baga SLIC o doza la 50.000km (daca imi amintesc eu bine cum se numeste aditivul respectiv). Omul a fost inginer cu pregatire in motoare (pe benzina in special) are un PFA acum si se ocupa de verificarea cisternelor de orice fel. E aproape de pensie.

Totusi am o intrebare : cu partea electronica care gestioneaza motorul cum stai, nu a cedat nimic in km astia ?
Asta chiar nu ai cum sa o aditivezi, trebuie sa fie bine gandita si sa contina componente de calitate de la fabricant (Opel).
  • catalinra

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Zafira 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Ati rezolvat cu electromotorul?
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
catalinra a scris:Ati rezolvat cu electromotorul?


chiar de a doua zi ,cost 165 de ron ,platou carbuni +manopera.

NIMIC nu mi-a cazut la aceasta masina de cand este la mine.
de vanzare nici nu poate fi vorba.
electronic,mecanic ....nimic nu mi s-a stricat la aceasta MINUNATA masina.
motoras stergator spate dus iarna trecuta si asta mai mult din vina mea ,l-am uitat cuplat si stergatorul plin de gheata ,normal ,a cedat
planetarele ambele schimbate ,bielete antiruliu,un cap bara ,electromotor reparat, amortizoare schimbate -asta asa ca mai mult am vrut eu.planetarele le-am schimbat pe rand exclusiv din cauza a doua gropi care mi-au taiat si cauciucurile.
nu se pune nici ambreiajul la socoata avand in vedere ca cel original al masinii l-am schimbat la 330 ,bujii incandescente ..de nebagat in seama
total nesemnificativ avand in vedere ca mai am putin /4000/si egalez neamtu Very Happy /la 215.000 am luat-o/
nu schimb absolut nimic la intretinere ..totul functioneaza perfect

si eu ma mir extraordinar de mult dar meritul nu stiu daca este al meu ,cat al fabricantului.hai un 10% merit eu.
nu pun accent asa mare pe tratamentul,aditivul pus la fiecare 20k sunt 1000/100 sigur ca motorul isi facea treaba si fara el/ele.ce-i drept fiecare 1000 km primeste un aditiv diesel.
sa va mearga la toti.
Skip ads

  • OPTIMUS

  • Mesaje scrise: 922
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Si mai multi km @victor soare,sa te vedem si la 1.000.000 cu ea.Sa ne mearga la toti.
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
multumesc mult colega.asemenea iti doresc si la toata lumea.
pana nu vad 500 cu ochisorii mei ,nu pleaca garantat de la mine. Very Happy
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Inca odata se adevereste faptul ca intretinerea conteaza foarte mult. Felicitari Victor..sa te bucuri de Zafira fara probleme si pe viitor Wink Sper sa ajung si eu cu a mea la acest numar de km...fara probleme, desigur Smile
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
445.300 azi .

[230 fix, la mine]

am facut poze pe telefon la 444.444 km dar nu ma pricep a pune .[eram in TR,special am oprit pe banda de urgenta pentru a face poze la acest km. cu, care rar te intalnesti intr-o viata de om Very Happy]
in continuare aceeasi multumire din toate punctele de vedere.un pivot si un bracaj in ultimii 20.000km dar nu se pun [gropile ro si bg]
motorul nu da nici cel mai mic semn de oboseala si la 20 km completez cu exact 300ml de ulei [exact atat ca atunci cand am luat-o].
egr original pe masina dat jos la fiecare 12-15 km si facut bec.
sa va mearga la toti ,la fel cum sunt eu de multumit.

p.s. un nepot din partea sotiei vrea sa mi-o ,,acapareze,, .alternez si 80% nu ma lasa inima sa-i o dau.
Skip ads

  • caliente

  • Mesaje scrise: 100
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vivaro 2003 F9Q 760
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Frumoasa poveste,se pare ca este o masina care nu te lasa in drum,si vivaro al meu are 343,500KM,cumparat din germania cand avea 295.000 KM, are 48-49 mii de km in romania, dar se comporta ca in prima zi cand a venit din germania,inafara de revizie am schimbat doar un bec la proiector, masina functioneaza incredibil de bine, juri ca ieri a iesit din fabrica.Acum nu stiu daca motorul este creat de opel,dar purtand numele de OPEL,toate laudele spre compania OPEL, as vrea sa fac si eu 500.ooo.

Scuze pentru off topic,dar vroiam sa iti confirm oarecum spusele despre fiabilitatea OPEL.Sper sa depasesti 500.000 KM.
Uite ti-am facut o poza ca sa reusesti sa postezi poze. Apesi acolo pe ''adauga o imagine''





  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
ma bucur pentru tine si ca esti multumit de Vivaro.[mai ai 100 si ma ajungi Very Happy ]
100.000 facuti pe ro echivaleaza cu 300-400 facuti prin vest.e greu tare in ro sa mentii o masina d.p.v.tehnic pe ,,linia de plutire,, ca sa zic asa.
faceam niste calcule la tot ce am schimbat la masina in acesti 4 ani si TOT dar absolut TOT se datoreaza infrastructurii.

nu doresc a zice lucru mare dar sunt sigur ca motorul duce cu mult peste 600.000.
totul original pe masina ,ambreiajul nu se pune la acesti km.bine mai e si norocul zic eu.in acesti km si 4 ani sa nu cada ABSOLUT nimic, e totusi ceva.
p.s . nu e primul OPEL care nu ma necajeste absolut deloc .sunt obisnuit Very Happy unde si tin f.f. mult la aceasta marca .
  • caliente

  • Mesaje scrise: 100
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vivaro 2003 F9Q 760
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Sunt curios daca erau benzinare,oare ar fi ajuns la km astia? multi oameni,indiferent de motor(benzina,motorina) se grabesc sa scape de masini dupa ce au depasit 120-150 de mii, crezand ca motoarele nu mai au mult de ''trait'' pana la RK ,insa se dovedeste ca mai ales cele pe motorina, duc de 3-4 ori mai mult fara a se umbla la motor,am intalnit ceva persoane cu frica asta de kilometrii fara numar, sau persoane care au in jur de 200 de mii, si dau masinile pe preturi mici, din cauza km din bord,ba mai mult ii mai si deruleaza inapoi. Cand am luat-o din germania,am fost putin impresionat de km,nu ma gandeam nici macar sa o testez(in gandul meu,masina era ''muncita'' obosita etc.) eram in ultima zi de cautari prin targuri,asa ca trebuia sa ma grabesc, am decis sa o iau putin la mers,am ramas "masca"de felul cum mergea,dat fiind acesti km,neamtul facea 30 000 km cam la 6 luni,peste 150 de km zilnic,,cred eu,sau nu am facut calculele bine,ma rog,in regim de autostrada spunea el si am avut curajul sa cumpar masina la 300 000 km, vazand-ui cartea de service,unde mi s-a explicat si aratat clar ca a intrat in service doar pentru revizii la fiecare 30 de mii de km. masina nu avea nimic schimbat pe ea,si am luat-o si iata ca de 2 ani nu a picat nimic la ea, este in aceeasi stare.
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
fix 72.000 pe an facea si neamtu cu a mea [am descoperit ulterior ca fusese o masina a unei firme de curatenie] si jur ca urmatoarea va fi tot una cu multi km [peste 200].
mi-aduc aminte o ora i-am ascultat motorul si intr-adevar nu am fost dezamagit ulterior.[erau ocupati cu alte treburi ,mi-au dat cheile si timp de 1,5h am facut ce am vrut cu masina].
dupa ce am cumparat-o imediat am tras la un service +supermarket auto si i-am schimbat uleiul si toate consumabilele.ma asteptam [ridicata pe elevator] sa am niscai surprize ,dar NU, masina era absolut impecabila cu nici o urma de scurgeri de ulei sau alte probleme.
sa-i dea CEL DE SUS sanatate neamtului.[si celui ce a condus-o Very Happy ]
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,664
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Daca masina are multi km nu este neaparat o problema, daca insa are multi ani atunci DA - este o problema. Cablajele, care tin de partea electrica a masinii imbatranesc (cele mai vechi erau gandite pentru 10 ani (ex Zafira A, Golf 4), cele mai noi la 5 ani (ex Golf 5 sau Passat 2005), la fel imbatraneste si electronica din ECU sau pompa de injectie. Astea sunt cele ce duc la probleme cu costuri mari de remediere.

Motoarele si mecanica pompei de injectie/injectoare merg multe sute de mii de km daca sunt corect intretinute.
  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Intre noi fie vorba, Vivaro n-are nici o legatura cu Opel, este un Renault Trafic 2 "rebranduit", cei de la Opel nu s-au obosit nici macar sa schimbe indicativele motoarelor (vezi F9Q 760 sau F9Q 762 etc.).
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
este intr-adevar, dar din ce stiu eu, are sigla de opel in fata . Very Happy
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
450.000 impliniti azi.azi se fac exact 4 ani de cand am cumparat masina [de]
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR