Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • Costy03BUO

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2000 ecotec X12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
nu-mi dau seama de ce nu mai am lumina pe displei si ceas! ma poate ajuta cineva? este vorba de opel astra G.multumesc!
Skip ads

  • ovydyu90

  • Mesaje scrise: 152
  • Locatie: Mures
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2010

  • Mesaj Privat
S-au ars becurile din spatele "displeiului". Cauta pe forum,o sa gesesti cu siguranta cum se schimba.
  • Costy03BUO

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2000 ecotec X12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Daca sunt arse, cum le schimb? Am cautat dar nu am gasit ?
  • soso1985

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Mures
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2009

  • Mesaj Privat
cuperi o instalatie de pom si o bagi dupa "displei" si o cablezi la curent trifazic Smile))))))))) glumesc fireste...sunt multe tutoriale cu privire la schimbarea becurilor din bord
Skip ads

  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
soso1985 a scris:cuperi o instalatie de pom si o bagi dupa "displei" si o cablezi la curent trifazic Smile))))))))) glumesc fireste...sunt multe tutoriale cu privire la schimbarea becurilor din bord

@soso1985 unde sunt acele multe tutoriale cum sa schimbi un bec in bord la astra g Da mi exemple de asemenea tutoriale(strict de ce are omul nevoie-astra g).Hai sa-i ajutam cum trebuie pe noii venitii cu exemple pina cand se familiarizeaza cu forumul si nu ,mistouri , ca aici suntem buni toti.
Poate acest topic te va ajuta
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=868

poate descrierea facuta de mine te va ajuta cat de cat/


panoul cu ceasurile din bord.

1 Rotesti volanul 90 de grade la dreapta si o sa vezi un surub mic, paralel cu axul volanului. Il desfaci.
Similar si pe partea stanga.
2 In acest moment poti scoate partea de sus a plasticului care imbraca coloana intre volan si bord.(cea neagra) Trebuie sa-l misti usor, sa iasa de pe manetele de la stergatoare si semnalizare. Ridici mai mult dinspre volan.
3 Acum ai ajuns la o rama care fixeaza panoul cu ceasurile.
Desfaci suruburile de pe contur si scoti rama. Bordul este conectat de masina printr-o mufa(ceva mai lata)Ca sa scoti bordul afara trebuie sa dai de o clema(nu mai retin stanga sau dreapta ) si iti va iesi bordul din mufa.
In acest moment daca tragi spre tine de panou, acesta v-a iesi foarte usor. Apoi vei umbla si vei schimba becurile arse.
La demontare o sa ai destule batai de cap pana gasesti pozitia obligatorie.
Cu toate ca am dat jos bordul de am pus leduri pe ace ,nu am facut nici oi poza cu privire la demontat si montat bordul
Este un pic mai dificil de pus la loc pina ai gasesti pozitia corecta.Fi foarte atent la demontare si nu o sa ai probleme la montare.Succes
  • Visse

  • Mesaje scrise: 1,464
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Mura in gura , ce draq este greu in a schimba un bec , o sa ajungem ca americanii care stiu doar ca poporul lor este binecuvantat de Dumnezeu , si totul li se cuvine , parerea mea , este ca unii sunt si............daca nu stiu ce au de facut , sa mearga la unul care are habar si care stie sa faca diferenta intre " displai " si " display "
  • soso1985

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Mures
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Visse a scris:Mura in gura , ce draq este greu in a schimba un bec , o sa ajungem ca americanii care stiu doar ca poporul lor este binecuvantat de Dumnezeu , si totul li se cuvine , parerea mea , este ca unii sunt si............daca nu stiu ce au de facut , sa mearga la unul care are habar si care stie sa faca diferenta intre " displai " si " display "


Subscriu la cele spuse de tine, daca ati vazut filmul "Idiocracy", exact asa o sa ajungem, in film udau plantele cu Gatorade, credeau ca e mai bun ca apa ca asa zice in reclama.....Smile))))))
  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Visse a scris:Mura in gura , ce draq este greu in a schimba un bec , o sa ajungem ca americanii care stiu doar ca poporul lor este binecuvantat de Dumnezeu , si totul li se cuvine , parerea mea , este ca unii sunt si............daca nu stiu ce au de facut , sa mearga la unul care are habar si care stie sa faca diferenta intre " displai " si " display "

Elvis -pt unul ca tine care a mai desfacut e foarte simplu.Si la mine pina cand sa-mi dai jos bordul mi sa parut greu pt ca nu stiam ce si cum sa umblu.Dar dupa ce am vazut operatiunile facute de tine ,acum si mie mi se pare usor cu toate ca te mai sun pt anumite explicatii.(calibrat ace)
  • Ursu/\82

  • Mesaje scrise: 1,947
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Nu toti ne-am nascut invatati, si unii suntem buni la alte lucruri decat altii. Dar asta nu inseamna ca daca un om care nu se pricepe si vrea sa invete sa facem misto de el Wink
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR