Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • haiducu

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2004 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Nov 2008

  • Mesaj Privat
salut ..am un vectra c, 2004 ,z19dt si de ceva timp am un soc la accelerare, decelerare si nu am reusit sa identific vinovatu. am fost la service ,am facut constatare si am inlocuit -bielete de directie-bucsile la bascula-placute spate-bucsi oscilante spate-tampon motor spate ,nu mai am nici un joc si tot asa face. inca un lucru ,in viteza a treia se misca usor si schimbatorul de viteze simultan cu socu. de unde sa fie oare acest soc?
am vazut ca nu sunt singuru care are acest soc si m-am gandit ca este bine sa deschid o discutie noua.
Skip ads

  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
La mine e insotita si de vibratii pe la 2000 rpm. Acum cu scaderea temperaturilor, s-a diminuat si socul si vibratia.
Suportul din dreapta, cel care tine cutia cred ca e vinovatul.

Si eu am shimbat tamponul spate.
  • Cristi_30

  • Mesaje scrise: 94
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Saalut
Asa banuiesc si eu, tampoanele ce sustin curia de viteza sa chiar cele care tin motorul.
cuu stima
  • deleted-6725

  • Mesaje scrise: 137
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Pune pe cineva in masina (cu frana de mana trasa) sa plece din loc iar tu cu capota deschisa te uiti la motor si vezi cat de tare se inclina motorul cand este fortat la plecare(forteaza plecarea in fata cat si in spate) ,poti vedea si ce tampon este rupt sa slabit, de obicei este cel de sub podea care tine motorul in pozitia corecta.
Skip ads

  • haiducu

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2004 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Nov 2008

  • Mesaj Privat
eu cred ca problema nu sunt tampoanele ,astazi am demontata bateria si carcasa ei sa vad tamponu de la cutie si este perfect[am bagat o ranga si i-am facut jocu ],in schimb planetarele au ceva joc acolo sus langa cutie . voi ce ziceti?
  • kaiser

  • Mesaje scrise: 271
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2007

  • Mesaj Privat
nu cred ca e normal ca planetarele sa aiba joc. mergi la un service sa o ridice pe elevator, cu siguranta cei de acolo o sa gaseasca problema.
  • haiducu

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2004 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Nov 2008

  • Mesaj Privat
mecanicu a spus ca jocul este in cutia de viteze, stie cineva ce poate fi?
  • stress

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2008

  • Mesaj Privat
haiducu a scris:mecanicu a spus ca jocul este in cutia de viteze, stie cineva ce poate fi?


salut
Aceleasi simtome ca si tine, soc accelerare decelerare am bagat in ea 1000 euro degeaba. Am schimbat piese bune, volanta, disc+placa, suporti motor fata spate cutie si nici o schimbare, am verificat planetare am dat chiar amortizoarele jos sa verific flansele si tot nimic. Ajunsesem la concluzia ca nu are de unde sa fie decat din cutia de viteze.
Toate astea pana acum cateva zile, cand am fost la un service si schimbat pe fata doua bielete de directie si un pivot stanga, SI surpriza socul a disparut. Razz
Am stat cu socul ala un an si jumatate am bagat bani degeaba, m-am plimbat pe la o gramada de mecanici si service-uri si eu aveam un amarat de pivot.

Asta e orice sut in fund e un pas inainte.
  • haiducu

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2004 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Nov 2008

  • Mesaj Privat
stress in primul rand multumesc de raspuns, se misca schimbatoru de viteze in a treia ca aveai socu?
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
https://www.clubopel.com/vie...highlight=#748002

Citeste la pagina 4. Daca ai si zgomot e din elemente de directie uzate. Bielete capat de bara etc...
Daca ai doar soc, motorul se misca mult mai ales in frana de motor....suporti laterali si fata-spate.
  • haiducu

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2004 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Nov 2008

  • Mesaj Privat
am depistat un joc la rulment intermediar planetara dreapta, a mai avut cineva probleme cu acest rulment? si daca raspunsul este afirmativ sa spuna si care au fost simptomele. Eu am si o trepidatie a volanului la 140 km/ora[rotile sunt echilibrate].
  • haiducu

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2004 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Nov 2008

  • Mesaj Privat
credeti ca socurile si miscarea schimbatorului de viteze, se datoreaza tampoanelor de la motor?

http://www.youtube.com/watch?v=jD6orc4sTFk
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR