Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • extralarge

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 1992
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Am avut accident anu trecut si miau dat dovada pe 15 zile, eu nu am mai prelungito pentru ca eram in spital si dupia a urmat recuperarea a venit iarna si num mai mai dus. Eu is in targu mures iar procesu e in reghin, azi am fost si mam interesat si pare ca e mult mai complicat decat credeam, si miau zis ca sar putea sa fie probleme din cauza ca nu miam prelungit ininte sa expire.
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,460
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
.... incearca sa te exprimi articulat, ca nu intelege nimeni ce vrei sa zici. Ce accident? Ce dovada? Care e intrebarea, pana la urma?
  • lupul1969

  • Mesaje scrise: 571
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Meriva 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Traducere 1:Judecatorie alta localitate, eu nu mai am permis, proces nefinalizat, cum conduc?
Traducere 2:Nu am nicio problema, vreau doar consultatie juridica.
Variante...
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Am inteles ca ai avut dovada si ai omis prelungirea ei! Acum poti invoca motivul internarii si a recuperarii, iar pentru asta cred ca trebuie sa faci o cerere la serviciul permise auto in acest sens, insotita de copia actului de externare din spital! Numai comandantul unitatii poate lua o decizie in acest sens! Marko Bella e de vina ...cu multilanguage-le lui prin Mures! Smile Cred ca am inteles bine ce doresti.... Smile
Skip ads

  • extralarge

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 1992
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Da ai inteles si imi cer scuze de exprimare.
  • extralarge

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 1992
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2008

  • Mesaj Privat
am sa explic mai pe inteles
anu trecut in in 3 ianuarie veneam de la neagra mai multi prieteni. in drum spre targu mures am intrat intr-o depasire, boul nu pot sai zic altcumva a accelerat , cand mam uitat in oglinda din dreapta am relizat ca era langa mine si cand mam uita in fata mia aprut o groapa, carater mai binezis, greseala mea era cam piscat frana, am intrat in derapaj si am ajuns intr-un stalp de pe margine drumului cu partea dreapta Sad
Eram patru in masina, pasagera din drepta numa niste vanatai, spataru scaunului din drepta sa rupt si mia intrat in cutia toracica, o prietena din spate a avut bazinu fracturat si sia pierdut splina, si prietenu din spate mana rupta.
Politistul de acolo mia dat dovada cu valabilitate de 15 zile
Singura care ma dat in judecat a fost prietena din spate pentru vatamare corporala din culpa si deacea carnetul este retinut pe timpul procesului.
Am vorbit si cu avocatu si nu stia ce sa imi zica despre cum sa procedeaza cu dovada Shocked
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
@extralarge
Posibil sa fie putin mai complicat. Daca ti s-a intocmit dosar penal doar cu avizul procurorului poate sa ti se prelungeasca dovada. Si daca procurorul este în alta localitate, poate sa dureze ceva vreme. Oricum, faptul ca ai fost in imposibilitatea de a o prelungi la data expirarii ei, nu trebuie sa aiba repercursiuni asupra dreptului de a conduce in prezent.

L.E. daca avocatul nu stie cum sa procedeze pentru a-ti prelungi dovada, schimba-l si cu cat mai repede o faci, cu atat iti va fi mai usor in viitor.
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Da...acum se schimba oarecum datele problemei! Cum spune si Gabi, ai nevoie de un aviz de la procurorul de caz, iar daca acesta este favorabil, impreuna cu o copie a externarii din spital, depui o cerere la serviciul permise auto! Probabil ca "prietena" ce ti-a deschis actiune, doreste si oarece despagubiri materiale....Bafta!
Skip ads

  • D.Mihai

  • Mesaje scrise: 212
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Ce nu pricep eu este de ce te-a dat in judecata ( ca mai erati si prieteni ). Nu putea sa se inteleaga fara sa te actioneze in justitie ?
  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
B10XUP a scris:Ce nu pricep eu este de ce te-a dat in judecata ( ca mai erati si prieteni ). Nu putea sa se inteleaga fara sa te actioneze in justitie ?


exact nici eu nu inteleg asta, imi inchipui ca e greu al naibii sa pierzi splina si sa refaci o fractura de bazin, dar totusi, chiar si simple cunostinte de erati, cand te urci in masina condusa de altcineva nu iti asumi asta? Unii mai sugerau pe aici ca poate ai mers ca nebunu' si urla aia la tine sa o lasi mai moale si nu ai vrut...depinde...nu putem stii ce s-a intamplat...

Imi pare rau de caz, mi s-a zburlit pielea pe mine
  • extralarge

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 1992
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2008

  • Mesaj Privat
daca meream ca nebunu masina se despica in doua masina este veche nu are stele. Si lumea sti cum e am citit pe net un topic la fel un tot asa doi prieteni au avut accident si pentru bani promisi ca ii va castiga daca il da in judecata si castiga a rupt prietenia, desi la noi nu exista o impartire a despagubiri ca in strainatate asa ca va zic sincer ca cere un miliard de lei vechi plus plata biletelor de autobuz cu care au venit rudele la spital sa o viziteze:)
  • extralarge

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 1992
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2008

  • Mesaj Privat
ca am aflat azi, depunand crere pentru certificat de grefa un avocat mia spus ca pot sa cer sa mi se restituie carnetul de sofer pe perioada procesului: e adevarat?
Skip ads

  • Ursu/\82

  • Mesaje scrise: 1,947
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
extralarge a scris:ca am aflat azi, depunand crere pentru certificat de grefa un avocat mia spus ca pot sa cer sa mi se restituie carnetul de sofer pe perioada procesului: e adevarat?

Este foarte adevarat. Faci contestatie asupra procesului verbal. Astepti sa-ti dea numar de dosar, dupa care cand iti da numar de dosar faci cerere pentru certificat de grefa cu mentiunea sa-ti elibereze permisul pana la solutionarea cazului. Dupa ce iti da certificatul de grefa, te duci la politia rutiera care ti-a saltat permisul si iti da permisul inapoi pana se da verdictul in cazul tau. Succes!
  • Stefan_BC

  • Mesaje scrise: 2,658
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
adevarat cu certificat de grefa poti sa iti iei permisul inapoi de la politie,numai ca ei te pun sa semnezi o cerere precum ca ai luat la cunostinta faptul ca dupa ce sentinta judecatoreasca este definitiva,si tu nu ai castig de cauza ,trebuie sa inapoiezi permisul in cel mult 2 saptamana,altfel se v-a mari timpul pt care ti-a fost suspendat permisul cu inca 30 de zile
  • extralarge

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 1992
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2008

  • Mesaj Privat
multumesc mult
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Procedura de mai sus este valabila doar in cazul plangerilor contraventionale. In cazul cercetarii penale, nu au ce proces verbal sa contesti.
  • extralarge

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 1992
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2008

  • Mesaj Privat
da miam da seama mersi mult
  • rypper

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 1995 c14nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Am si eu o problema ma oprit politia ptr viteza intr-un sat si imi erau expirate nr provizorii (rosii). Stie vreunu sau a mai patit vreunu chestia asta sa imi spuna si mie care ar pute fi consecintele? Multumes
  • rastafarianul

  • Mesaje scrise: 513
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2006

  • Mesaj Privat
@rypper: deci te-a luat radarul intr-un SAT si mai si circulai cu NUMERE EXPIRATE. Deci eu te-as pune la munca in folosul comunitatii si ti-as anula pe viata permisul. Scuza-ma, dar ceea ce ai facut tu se numeste inconstienta.
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
@rastafarianul
Inconstienta este un termen vag, care nu-si are aplicabilitatea aici. Ce a facut @rypper se cheama infractiune (aceea de a pune in circulatie un autovehicul neinmatriculat si aceea de a pune in circulatir un autovehicul cu numere false). De regula se intocmeste dosar penal dar cu un avocat bun se scapa cu 1-2 ani cu suspendare. Am mai avut daca nu chiar mai avem pe forum un timisorean care a trecut prin aceeasi situatie.
Ce nu inteleg eu este de ce se ajunge in asemenea situatie cand se stie ca un proces penal de acest gen te duce la cheltuieli mai mari decat inmatricularea si mai ramai si cu cazier.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR