Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare
  • krydoo

  • Mesaje scrise: 143
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2007

  • Mesaj Privat
pai daca aveai aceeasi problema si cu cele vechi nu prea e dela cauciucuri; cel putin la mine nu facea cu cele vechi si face cu astea noi....deci...la mine tind sa cred ca e de la gume
Skip ads

  • flavius1611

  • Mesaje scrise: 1,040
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2006

  • Mesaj Privat
pai am avut prima oara good year.
apoi le-am schimbat cu unele second mai mici in talon si a inceput sa imi faca probleme,adica sa imi tremure volanul intre 110 si 120.
apoi mi-am luat noi.
aceeasi problema intre 110 si 120 imi tremura volanul.
  • mind_hunter

  • Mesaje scrise: 173
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Kadett 1982 13s
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2007

  • Mesaj Privat
flavius tremuratul poate fi din mai multe motive: cauciucuri,roti neechilibrate, discuri de frana ovalizate(la viteze mari cand se franeaza tremura ), si parca gasisem ceva pe aici ca poate sa fie si de la planetare(cand apare tremuratul nu se mai accelereaza si se apasa ambreiajul; daca nu mai vibreaza e de la cutie daca da e de la directie )
  • slickest

  • Mesaje scrise: 393
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2008

  • Mesaj Privat
ar mai fi inca un motiv cu tremuratul asta. eu daca nu o pateam nu credeam in veci : imi tremura de la 130 in sus, asta dupa ce schimbasem toate 4 cauciucurile si pusesem noi, pentru ca erau amortizoarele uzate. mie nu mi-a venit sa cred dar totusi explicatia este logica, nu aveau suficienta presiune in ele pentru a tine masina.
Skip ads

  • flavius1611

  • Mesaje scrise: 1,040
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2006

  • Mesaj Privat
pana nu ma duc sa le mai echilibrez iarasi in alta parte nu ma apuc de schimbat nimic.
oricum sunt o gramada de incompetenti care lucreaza la vulcanizari.
si nici la service-urile mari tot o apa si un pamant sunt.
rar gasesti unul care sa stie sa lucreze cu aparatul de echilibrat.
asa ca ramane de vazut ce o sa fac.
  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
@krydoo-incearca cu alte roti pt inceput...
verifica daca gumele sunt montate corect-sens,inside outside....sunt cauciucuri care "citesc" suprafata si unde gasesc aderenta mai mare acolo se "duc"...am experienta cu unele dayton...bi-directionale.acest fenomen se intampla mai ales la demaraje si franari puternice.
ducandu-te pa la toti "meseriasi" au bulit unghiul de fuga si cel de cadere
presiunea la vectra c este 2.4 pe fata(cartea)...eu tin 2.2.
posibil ca masina sa ascunda un accident,insa, daca zici ca trage dreapta,bieleta de pa partea dreapta este mai "deschisa" .
@flavius nu e mare lucru sa echilibrezi o roata..daca ai un aparat bun si un novice poate sa echilibreze...daca apare "0" pe aparat totul e ok...
  • krydoo

  • Mesaje scrise: 143
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2007

  • Mesaj Privat
sunt montate corect, m-am asigurat; sunt cele cu profil in v si nu ai cum sa le pui altfel, asta numai daca din constructie le-or fi pus thailandezii invers Smile .... cat despre presiune : pe capacul rezervorului scrie 2.0 fata si 2.2 spate iar acum m-am uitat in carte si scrie 2.2 ambele. oricum eu am 2.1 la toate , azot.
  • ianakyssss

  • Mesaje scrise: 234
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 1.7 CDTI 80 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2007

  • Mesaj Privat
I) eu mi-am cumarata anvelope 205/50/r16 noi si cu jante noi de 16 si astazi am fost sa testez pe A2 pana in 90 nu trepideaza nimic....dar pe la 120-140 incepe o vibratie... nu stiu daca e mare sau usoara ca nu ma pricep.... iar de la 150 la 180 se mai potoleste dar se simte!

II) [b]masina trage dreapta!"

sediul goodyear
1. prima miscare reglare presiune la anvelope cu digital
2. schimbat roata fata dreapta cu spate dreapta, pe diagonala ... toate au fost desfacute si mixate toateee
3. roata dreapta fata cu roata stanga fata.... normal erau in sens invers de rulare... am testat acuma tragea usor stranga! incredibill
4. am pus-o la geometrie.... nu mi-a putut face geometrie dupa constatare ca nu are nimic si nu poate regla nimic din momentul ca sunt bine!
pana acum 1 mil degeaba pe teste si nimic facut concret
5. ma duc la janta.ro de unde le-am luat ( nu ma mai intereseaza daca le fac reclama proasta)
6. baetii zic ca nu e de la anvelope...... si ca anvelopele lor sunt ok din moment ce nu trebideaza volanul....
7. schimbam anvelopa de pe stanga si pusa pe janta din dreapta si invers! 3 echilibrari la jantele din fata!
8. rezultat nimic nimicccc...... tot trage dreapta
explicati si nervi : aia de unde le-am luat mi-au zis ca daca am incercat toate cele 4 anvelope nu are probleme.... si ca e unghiul...
bun, dar cum naiba inainte cu jantele originale 195/60/r15 nu aveam probleme....cica astea sunt mai late si sunt mai rigide si voi simtit orice problema , iar problema de la unghi era deja si numai prin avelopele astea mai late cu aderenta mai mare sa observat!
@ masina are trebidati al volan intre 120 si 140 asta pe langa ca trage dreapta...
astazi am fost la autosoft mi-a cantarit fiecare anvelopa cu janta.... cea din dreapta are 19.01 iar cea din stanga are 18.6
cele din spate au diferenta de 1 gram
le-am pus pe cele din spate pe fata echilibrate la sange si centrate manual cu un plumb nou si special
am testat .... masina tot trage drepta si are vibratii in volan de la 110 120 140.... sunt enorm de suparat!
III)imic.... am incercat si 2.1 pe fata si 2.3 deci sunt asa de multe sfaturi incat le-am incercat pe toate... alti spun sa mergi cu roata stanga mai desunflata decat cea din dreapta
IV)1.pe fata stanga cu plumb cantarit si are 18.6kg si pe dreapta cu plumb 19.01kg, puse pe spate si echilibrate
2.pe spate diferenta de 1 gram, ceva de genul 16.6-16.5, puse pe fata si echilibrate si aduse la acelas gramaj!
3.deci daca si cu astea pe fata cu acelas gramaj trage dreapta si tot la 120-140km vibratii in volan e tot un drac diablo.gif
4.prezoane aduse de la jante speciale pentru opel g vaxhall, se potrivesc excelent si se insurubeaza bine
5.am inele de plastic albe, nu stiu de inele de centrare!
6. Toate jantele ies super usor!deloc intepenite
V) asa cum spuneam astazi la Opel Radacini masina i sa facut geometria si e super ok masina! testata si la 120km/h pentru sesizarea acelor vibratii, inversate rotiile asa cum credeau ei.... si nimic nou trage dreapta plus vibratii in volan la 120km..... am mai platit 200Ron pentru niste harti-facturi! rtfm.gif
- m-am dus val vartej peste aia care mi-au vandut janta si anvelopa cu factura minune de la opel si restul facturilor ce am ajuns la o pierdere de 700 ron degeaba!
- dupa un usor scandal ca de... asa e omu neintelegator am reusit sa le las jantele care cica ei le verifica, iar anvelopele le verifica autosoft ca iei sunt importatorul.... in 15 zile trebuie sa imi dea verdictul
- am venit spre casa cu jantele originale opel 195/60/r15 danlop nici dreapta nici stanga nici sus nici jos! masina merge perfect drept si testata de mine la 120km/h sau 140km/h nu are nici un fel de vibratii in volan..... nici nu ma asteptam la alt rezultat dar cum se le demonstrezi la oameni astia dupa bani.... care sunt niste.. hai sa nu mai zic....
VI) dupa un prim verdict jantele sunt ok....dar eu aduc un cantar sa le cantarim ....
cica cei de la autosoft le-au verificat si au gasit 2 anvelope care au probleme si cica deaia au batai la viteza mai mare! dar nicidecum sa traga dreapta sau stanga!o aberatiee ( Fa o constatare la anvelope!)
VII)astazi am vorbit.... si cei de la autosoft care sunt importatori la janta.ro cu anvelope.... nu vor sa mi-le schimbe pe toate 4 , dar a ramas sa imi dea banii inapoi pe toate 4 anvelopele... asta cred ca in ideea ca sunt toate proaste anvelopele din gama Goodyear Ventura!


deci sper sa fi inteles povestea... jantele cantarite fara anvelope pe ele si au 9.2 toate... dar faptul ca mi-au dat bani inapoi intelegi problema anvelopelor..... du-te la o constatare a anvelopelor!

succes.... dupa experienta mea Sad
Skip ads

  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
eu am goodyear hydragrip 215 55 16 -made in germany-garantie 2 ani; nici o vibratie/tragere

  • krydoo

  • Mesaje scrise: 143
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2007

  • Mesaj Privat
pai stai nitel:
eu am mai avut probleme cu 2 dintre ele chiar la cumparare:
cand m-am dus la echilibrare ii dadea pe aparat 105 grame la 2 dintre ele care s-au nimerit pe partea dreapta. dupa indelungi certuri cu cei de la care le-am cumparat mi-au dat alte 2 la schimb, dar care se pare ca nici astea nu-s bune.
  • flavius1611

  • Mesaje scrise: 1,040
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2006

  • Mesaj Privat
de la gume e sigur.
si la mine e la fel.
nu stiu de ce ,dar simt asta.
nu stiu ce sa fac,sa ma mai duc sa le echilibrez iarasi.
mi-e ca dau banii de pomana.
  • krydoo

  • Mesaje scrise: 143
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2007

  • Mesaj Privat
sunt convins. dar stii ca este aproape imposibil sa primesti banii inapoi pe ele, desi sunt ca si noi gumele.
Skip ads

  • flavius1611

  • Mesaje scrise: 1,040
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2006

  • Mesaj Privat
sunt constient ca nu mai vad nici un ban inapoi.
dar asta e traim in romania.
  • ianakyssss

  • Mesaje scrise: 234
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 1.7 CDTI 80 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2007

  • Mesaj Privat
oameni buni nu va mai ganditi la echilibrari, jante strambe sau geometrii ... ca o poti echilibra si pe soacra si degeaba daca problema nu e de acolo.... eu am masina de 7500km nou!

sfatul meu prietenesc.... da jos anvelopele fa-le constatare la autosoft ca baetii am vazut ca sunt profesionisti sa isi descopere chiar si marfa proasta Embarassed .... vi-se da o hartie in care este prezentata anvelopa in paramatrii ei... la mine a iesit ca este prost turnata... si deaia am trebidati in volan.... clar cand vedeti ca pune plumb mult nici nu se mai discutaaa

etapa urmatoare scandal si OPC plus judecata..... eu asa a facut si au renuntat ei de buna voi inainte sa i dau in judecata!
Good year sunt cele mai proaste anvelope pe care am auzit de ele.... categoria Ventura ( facute in indonesia) , Egal F 1 ... poate hydragrip... anvelopele astea sunt aduse pentru E europei.... ultimile joarse pentru noi astia saracii!

eu am dat avans la Yokohama C drive.... cica le aduc din germania.... sa vedem... oricum sunt patit si ofticat!
  • flavius1611

  • Mesaje scrise: 1,040
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2006

  • Mesaj Privat
eu am infyniti.
le-am luat intr-adevar la o oferta,dar tind sa cred ca sunt varza.
  • krydoo

  • Mesaje scrise: 143
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2007

  • Mesaj Privat
EU AM GOODYEAR EAGLE F1, LE-AM LUAT DE LA UN DEALER CARE INTR-UN FINAL MI-A ZIS CA LE-A LUAT DE LA AUTOSOFT. INITIAL ERAU 4 NOI MADE IN THAILAND APOI DUPA CE M-AM CERTAT CU EI MI-AU DAT LA SCHIMB 2 MADE IN GERMANY, CARE NICI ASTEA NU MERG, ACUM DACA MA DUC IAR O SA-MI DEA SI UNA IN GURA.
  • ianakyssss

  • Mesaje scrise: 234
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 1.7 CDTI 80 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2007

  • Mesaj Privat
apropo.... cele mai ieftine anvelope de la noi .... astea mai cunoscute sunt Good Year... si multe oferte...
am sunat sa imi cumpar niste anvelope pentru jantele cu care am ramas... toti imi ofereau Goodyear ventura... sa scape de ele...
V-ul profilul anvelopei nu este in totalitate bun, numai in anumite conditii si putine si alea....

eu sunt un incepator patit... care in 2 saptamani si 700 ron pierduti pe teste, am invatat despre anvelope tot ce se poate invata.... verdict final: nu mai sunt incepator dar plin de nervi si scarbit de roman in sinea lui.... noi cica avem marfa buna... adusa de pe meleaguri resapate si returnate.... apropo aveam 3 anvelope 36 ( septembrie) 06 ( 2006) si o anvelopa 01 ( ianuarie) 07 ( 2007)
  • flavius1611

  • Mesaje scrise: 1,040
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2006

  • Mesaj Privat
spre bucuria mea,azi am fost la alta vulcanizare si am rezolvat cu rotile.
erau echilibrate prost.
si merg acum cu 170 de te unge la suflet.
am facut decat fata,tremura un pic de tot spatele,dar nu deranjant.
m-am linistit,credeam ca trebuie sa iau alte cauciucuri.
  • krydoo

  • Mesaje scrise: 143
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2007

  • Mesaj Privat
zi-ne si noua unde daca ai gasit niste baieti care se pricep
  • flavius1611

  • Mesaje scrise: 1,040
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2006

  • Mesaj Privat
man eu sunt din alexandria.
si nu vreau sa ii laud,dar patronul service-ului sta numai printre ei.
si cred ca dats fac si treba buna.
parerea mea.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR