Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,832
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
[quote="Nirolf1986"]Ma inscriu si eu in clubul select a celor carora le merge masina in sant daca lasa de volan.


cred ca tu ai o problema cu cadrul motor. daca nu e stamb( doar deplasat din cele 4 bucse( parca atatea sunt), se poate regla. Daca e stramb cadrul, ar fi bine sa-l schimbi.

Cineva care stie sa faca geometri, iti poate spune daca este sau nu asa. Este foarte usor sa-ti zica daca o roata e mai in fara decat cealalta. daca este sau nu stramb, se vede dupa ce dai jos protectia de sub baia de ulei.
Skip ads

  • deleted-38151

  • Mesaje scrise: 750
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Masoara si tu din roata in aripa la fiecare si vezi ce diferente sunt .
  • Nirolf1986

  • Mesaje scrise: 940
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2010

  • Mesaj Privat
@Daniel

Pai am zis ca am fost la geometrie si au zis ca e stramb cadrul acela, asa zisul jug sau puntea fata. Mi-au aratat si unde ar fi indoit. Langa aveau un alt Astra G pe elevator si s-au uitat la acela. Al meu avea o indoitura mica pe interior, celalat nu avea.
Bucsele de la brat sunt in regula. Chiar sapt trecuta am schimbat 2 din ele, dar roata sta la fel ca inainte. In plus, la Astra G nu cred ca se poate regla nimic la acele bucse ca sunt prinse fix.

@Casspy

Pai am masurat. E diferenta de aproape 1 cm.
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,832
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
se poate regla (info de la mecanic de la opel)
Skip ads

  • MaxDDM

  • Mesaje scrise: 709
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Corsa 2008 Z17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Salutare dragi colegi.
Am si eu urmatoarea problema cu coana Vrectra: imi trage dreapta, iar acum 2 zile am mers si am refacut geometria fata-spate iar baiatul de acolo mi-a spus ca ma diferenta de greutate pe rotile din fata si mi-a recomandat sa schimb anvelopele, lucru care l-am si facut dar numai 2 deoarece unul de pe partea stanga spate avea o galma.
Ce ar trebui sa mai verific in acest caz?
Va multumesc.
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
In Romania toate drumurile sunt inclinate dreapta asa ca orice masina va trage dreapta.Daca ai facut geometria si este OK atunci nu-ti fa griji.
  • MaxDDM

  • Mesaje scrise: 709
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Corsa 2008 Z17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Ok. Multumesc mult.
Initial m-am gandit ca poate fi de la capetele de bara sau bielete.
Desteptul care a avut masina inainte amea a schimbat doar un capat de bara.
De obicei capetele de bara se schimba pereche.
  • Nirolf1986

  • Mesaje scrise: 940
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Am luat metru si am masurat astazi unele chestii.
Rezultate: roata dreapta fata e mai in spate decat cea din stanga cu 1.3 cm iar partea stanga fata e mai ridicata decat dreapta cu 1 cm.
Cred ca chestiile astea explica in mare de ce imi trage dreapta.
  • vlad-OPC

  • Mesaje scrise: 1,080
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Salut,

Am de gand sa fac o verificare mai completa la puntea fata ( tot ce tine de directie etc ) dupa ce se termina iarna, si inainte sa pun anvelope de vara. Stiu ca acum am o anvelopa de iarna un pic mai grea care trage doar un picc la dreapta , si nu ma deranjeaza deloc. La jante cu anvelope vara nu e nicio problema ! Ce nu imi place : este ca volanul cand merg drept nu e centrat bine , si este inclinat un pic stanga ( ma deranjeaza cand ma uit la el ) Se poate regla acest mic defect fara sa imi faca alte probleme ? Geometria nu cred ca e necesar sa o fac... mi-e doar frica sa nu fie mai rau decat este acum....
  • pmstelian

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2006 Z19DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2009

  • Mesaj Privat
vlad-OPC a scris:Salut,

Am de gand sa fac o verificare mai completa la puntea fata ( tot ce tine de directie etc ) dupa ce se termina iarna, si inainte sa pun anvelope de vara. Stiu ca acum am o anvelopa de iarna un pic mai grea care trage doar un picc la dreapta , si nu ma deranjeaza deloc. La jante cu anvelope vara nu e nicio problema ! Ce nu imi place : este ca volanul cand merg drept nu e centrat bine , si este inclinat un pic stanga ( ma deranjeaza cand ma uit la el ) Se poate regla acest mic defect fara sa imi faca alte probleme ? Geometria nu cred ca e necesar sa o fac... mi-e doar frica sa nu fie mai rau decat este acum....


SE POATE ....regland geometria rotilor...dar cu rotile care sunt bune...care nu trag ,care sunt echilibrate tot ce trebuie !
  • KytMann

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Atentie, foarte putine service-uri auto stiu sa faca un reglaj corect la directie.
Cereti mecanicului sa verifice:
1 - distanta dintre roti (fata, spate)
2 - sa centreze caseta de directie, se fie exact pe mijloc pentru a obtine viraj maxim stanga si maxim dreapta in mod egal
De obicei se trece direct la pasul 3 reglarea convergentei rotilor.
  • ady20

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2006 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Salutare,
Am schimbat arcurile fata la H-ul meu, pentru ca erau rupte si nu stiu daca mai este cazul sa-i fac geometria. Mecanicul care le-a schimbat mi-a spus ca nu e nevoie. Mentionez ca ultima data am facut geometria anul trecut in luna august. Ma puteti ajuta cu un sfat ?
Multumesc anticipat.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR