Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Rares

  • Mesaje scrise: 266
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2001 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Am pus un titlu de topic mai atragator pentru a discuta despre un obicei din trafic care poate totusi sa ne reduca noua nr. de amenzi.

Zilele trecute am facut cateva sute de km prin tara (ziua) si am fost placut surprins ca ceilalti soferi ne atentionau daca urma sa fie politie.

Toata lumea stie asta, deci nimic nou sub soare Smile

Partea care vreau sa o evidentiez este ca pe langa cei bine intentionati sunt cei care sunt prea 'comozi' sa faca semn. Stiti voi care sunteti ! Smile

Cu noile amenzi (si puncte) nu stiu daca sunt multi care nu simt o amenda de 200 - 300 Ron.

In concluzie, nu mai fi 'comod' si fa si tu un semn daca e politie.
Ganeste-te de cate ori ai scapat tu de amenda pt ca te-au atentionat altii !


Ultima modificare facuta de Rares la Dum 03 Jun, 2007 8:39 am
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
prin Transilvania e traditie (cate radare am fentat asa... nu stiti voi), cam toata lumea te averitzeaza
prin Regat am vazut ca is mai putini (uneori nimeni) care sa faca gestul asta....
  • duradarius@masini.ro

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Baia de Aries (Alba)
  • Masina: Astra 1995 1.7 TDI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Ai perfecta dreptate jE .

DDarius
  • Rares

  • Mesaje scrise: 266
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2001 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2004

  • Mesaj Privat
jE a scris:prin Transilvania e traditie (cate radare am fentat asa... nu stiti voi), cam toata lumea te averitzeaza
prin Regat am vazut ca is mai putini (uneori nimeni) care sa faca gestul asta....


Stiu, tocmai de asta am pus acest mesaj aici, pt ca sunt soferi de prin toata tara.

Credeti-ma ca ar fi un obicei pe care toti ar trebui sa il insusim indiferent de locatie.
Skip ads

  • Alexy

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Ai dreptate, anul trecut am facut cam toata tara... din proprie experienta pot spune ca tara se imparte cam in felul urmator:
1. cei care semnalizeaza sunt in Muntenia, Dobrogea si Moldova
2. cei care nu o fac (sau un procent foarte mic) in Oltenia, Ardeal
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
e, pai daca e sa o luam asa, ar fi multe obiceiuri pe care ar trebui sa ni le insusim, incepand de la incadrarea corecta (daca o iei la stanga nu te aseza pe banda din dreapta numai pen ca e mai libera, si apoi sa tai fatza la toti) pana la micile gesturi de politete (daca il vezi pe careva ca se chinuie sa iasa de pe o straduta fara prioritate, lasa-l sa iasa, ca pierzi 10 secunde ca sa faci un gest, sau incearca sa intelegi ca degeaba dai claxoane lungi la toata lumea care ti se pare ca te incurca in trafic, masina ta nu va merge mai bine, si nici nu va consuma mai putin)
Wink

later edit:
corect, sa nu deviem de la subiect. Dar dupa ce vedem ca toate opel-urile semnalizeaza politia, deschidem inca unul, legat de incadrare? Smile


Ultima modificare facuta de jE la Mie 17 Jan, 2007 1:33 pm
  • Rares

  • Mesaje scrise: 266
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2001 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Clar dar totusi sa nu deviam de la subiect.

Daca tot sunt admin aici sper macar cu cateva idei sa schimb o mana de oameni si eu sunt multumit.
  • pif

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie: Gaesti/Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Asta o fac de cand ma stiu. Cred ca multi vazandu-ma si imbracat in politist si facandu-le semn si-au dat seama ca fac un lucru bun. Ar fi bine ca toti participantii la trafic sa faca acest lucru.
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
pif, ai chipiu?Smile
  • LEXXX

  • Mesaje scrise: 1,019
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Eu nu folosesc detector, si fac drumuri lungi cam o data pe luna, cand merg ziua, atentionez de politie cat mai multi prin flashuri, si nu uit sa ridic mana in semn de multumire cand mi se face semn din sens opus. Ca sa va dati seama cam cat de eficienta este metoda, nu pot sa va spun decat ca am facut drumul Bucuresti - Piatra Neamt in 3h:40 ziua in conditiile in care am numarat cam 15 radare diferite dintre care 2 cu masini neinsemnate. Asta doar datorita participantilor la trafic care stiu sa ii ajute pe ceilalti in aceasta chestiune. Mentionez ca daca vrei sa faci drumul asta absolut in regula respectand toate limitarile de viteza iti ia cam 5h:30
  • ktapet

  • Mesaje scrise: 485
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Zafira 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2005

  • Mesaj Privat
daca e vreun membru clubopel care nu atentioneaza prezenta politiei il rugam sa ne spuna si noua de ce sa nu faci semn.
  • Rares

  • Mesaje scrise: 266
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2001 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2004

  • Mesaj Privat
ktapet a scris:daca e vreun membru clubopel care nu atentioneaza prezenta politiei il rugam sa ne spuna si noua de ce sa nu faci semn.


Nu cred ca se pune problema, dar fara sa jignesc pe nimeni, oamenii cu Opel sunt de obicei cu bun simt.

Probleme mai mari sunt la cei cu Mercedes si Audi Very Happy
Skip ads

  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Salut si eu aceasta initiativa, asa se face de cand conduc, La semnalele de politie sa adaugam daca se poate si semnalele de genul poti depasi, ai grija etc. Smile
Parca imi aduc aminte ca exista un topic de genul asta....semnale in trafic... Rolling Eyes

LE: l-am gasit Very Happy https://www.clubopel.com/vie...highlight=semnale


Ultima modificare facuta de florinike la Mie 17 Jan, 2007 6:31 pm
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
pai admin, ne luam toti opc-uri, si va invat eu o manevra cu care sa bagati toate mertanurile si audi-urile in sant
  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Treaba cu flash`ul o fac si eu si am vazut la multi altii. Chiar daca am detector, tot ii atentionez pe ceilalti. Soferii de pe microbuze, in general, te ajuta; daca le dai flash, iti fac semn sa`i dai tare sau sa incetinesti. E o chestie de bun simt, eu asa o vad. Daca altul te`a atentionat, atentioneaza si tu mai departe ca nu se strica maneta de semnalizare. Very Happy
  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
LEXXX a scris:Eu nu folosesc detector, si fac drumuri lungi cam o data pe luna, cand merg ziua, atentionez de politie cat mai multi prin flashuri, si nu uit sa ridic mana in semn de multumire cand mi se face semn din sens opus. Ca sa va dati seama cam cat de eficienta este metoda, nu pot sa va spun decat ca am facut drumul Bucuresti - Piatra Neamt in 3h:40 ziua in conditiile in care am numarat cam 15 radare diferite dintre care 2 cu masini neinsemnate. Asta doar datorita participantilor la trafic care stiu sa ii ajute pe ceilalti in aceasta chestiune. Mentionez ca daca vrei sa faci drumul asta absolut in regula respectand toate limitarile de viteza iti ia cam 5h:30


Valabil si pt. Onesti - Bucuresti, 300 km in 2,5 h. Very Happy Am si detector, dar sunt baiat valabil.....
  • vladruse

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Eu unu lucrez pe un camion si fac cam 10.000 de km pe luna....daca ar fi sa incep sa insir aici tot ce vad pe sosele in neregula m-ar apuca seara.....pt. cei carora li se pare insuficient un detector de radar (am si eu de mult, cateodata mai tare te baga in rahat) va recomand o statie emisie/receptie cum avem noi pe camioane....va asigur ca nu veti mai lua amenzi de radar niciodata !!! nu sunt scumpe, cred ca se gasesc si pe la 4-500 RON.
Daca e vreunul interesat de asa ceva poate sa ma intrebe si va explic cu ce se mananca....in ultimu timp chiar am vazut ca incep sa apara si masini mici cu statie.. (aaa..nu vand eu statii, nu fac vreo publicitate)

In alta ordine de idei as vrea sa zic si eu ce ma doare, referitor la felul in care se conduc masinile la noi, Opeluri sau nu : Frate...daca vezi ca ala cu camionu din fata ta , de pe banda 2 nu se da la o parte cand ii dai tu flashuri nu mai insista ca are un motiv probabil, si oricum plateste taxe mai mari ca tine pt. aceeasi sosea deci NU E A TA !!! scuze m-am ambalat da o gramada de idioti ma streseaza zilnic
  • Rares

  • Mesaje scrise: 266
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2001 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2004

  • Mesaj Privat
@vladruse - te cred ( ca te streseaza o gramada de idioti )

Perfect de acord cu tine.
  • Ciprian

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Vectra 2003 Y20DHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Apropo, mai nou in dobrogea cei care au dacii nu mai atentioneaza pe cei care au masini straine. Este o proportie destul de mare din cate am observat eu. Trist.
  • pystha

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2006

  • Mesaj Privat
mda. asa e si cred ca nu numai acolo Sad
chiar am discutat cu un proprietar de dacia mai demult si el zicea ca nu face semn numai la dacii pentru ca "astia cu masinile straine sunt niste smecheri si au si bani sa plateasca amenda..." Shocked Mad
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR