Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • flax
  • OP
  • 3 mesaje
  • din 17 Jun 2009
  • Vectra 2002 1.8 16v
  • Timis
  • flax

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2002 1.8 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2009

  • Mesaj Privat
O problema la sistemul de racire Sad . Am un Vectra C iunie 2002 1.8 16v. Cand este caldura mare afara peste 32 grade, sau dupa ce urc undeva la munte, dupa ce opresc motorul lichidul din vasul de expansiune se dilata si refuleaza pe supraplin. Nu tot timpul, in mers nu am probleme, temperatura nu urca mai mult de 92-93 grade. Dupa ce opresc motorul, am apsat pe furtunele de la radiator si sunt moi, nu sub presiune. Va rog frumos poate imi dati un sfat, o idee, ce as putea face.
Skip ads

  • ovidiu86_h

  • Mesaje scrise: 163
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2010

  • Mesaj Privat
bine ai venit in club! sa nu ai sistemul de racire infundat undeva (furtune moi si apa da pe la supra plin) mergi la un mecanic bun si expunei problema. numai bine!
  • flax
  • OP
  • 3 mesaje
  • din 17 Jun 2009
  • Vectra 2002 1.8 16v
  • Timis
  • flax

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2002 1.8 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Bine v-am gasit. Nu cred ca circuitul este infundat, dupa cum vad eu circuitul s-il face... Daca cumva aveti o fotografie cu busonul de la vasul de expansiune, va rog sa mi-o trimiteti si mie. Poate nu este busonul original, la asta ma gandesc acum. M-am tot uitat si nu imi etanseaza vasul inainte de iesirea de supraplin. Pe acolo iasa si presiunea din instalatie.
  • ovidiu86_h

  • Mesaje scrise: 163
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2010

  • Mesaj Privat
daca e busonul original trebuie sa scrie pe el in interior GM si sa aibe o supapa micuta iti trim niste poze cu busonul meu de vectra b numai bine!
Skip ads

  • flax
  • OP
  • 3 mesaje
  • din 17 Jun 2009
  • Vectra 2002 1.8 16v
  • Timis
  • flax

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2002 1.8 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Sad Nu scrie GM pe el
  • nelu.1270

  • Mesaje scrise: 581
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Am o intrebare care ma roade de mult timp.De ce furtunul de supraplin de la vasul de expansiune antigel este umed(nu curge) pe toata lungimea lui de ceva lipicios culoarea vasilinei......motorul este cel din semnatura.....multumesc!
  • nelu.1270

  • Mesaje scrise: 581
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Nu a intampinat nimeni problema asta?
  • stocariu

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Am si eu problema asta. De obicei acul indicator sta putin sub jumatatea ceasului si este totul ok, daca merg in aglomeratie si se intampla sa treaca putin peste jumatate imi refuleaza pe la busonul vasului de antigel, pe la supraplin. Initial am suspectat ca ar fi vasul fisurat, apoi ca busonul nu ar fi bun si am cumparat altul nou. Am radiatorul nou ca era fisurat si termostatul nou.
A mai avut cineva problema asta? si cum a rezolvat-o?

Multumesc!
  • kallyo

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Smile)....acele din masina sunt pur orientative....degeaba vezi tu in bord 90...tie temperatura ti de 95-115 grade
depinde de variatia fiecarui motor....la mine cel putin variata 90-110-115...si acul urca 90-99. Irelevant
  • stocariu

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Opelul in general merge pe plaja 92-107. cu termostat nou cand arata minim (adica minimul la cald) trebuie sa fie 92 si in general asa sta. dar cand se misca mai sus probabil se apropie sau depaseste 100grade si atunci da pe afara. Deci are relevanta, stiam ca acele sunt orientative.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR