Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • ionutz2008

  • Mesaje scrise: 211
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra OPC 2005 Z28NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Am tot cautat dar fara succes sa gasesc un tutorial de schimbat becul xenon D2S la Astra H , poate a mai schimbat cineva si imi da un sfat ,asta fara a da farul jos. Multumesc
  • crisforcars

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2009 1.7 cdti 150 cp
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2009

  • Mesaj Privat
pai ridica masina pe cric si demonteaza roata.Daca te uiti in interiorul aripii observi o fereastra in aparatoarea de noroi care comunica in spatele farului.Mai departe e simplu.
  • ionutz2008

  • Mesaje scrise: 211
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra OPC 2005 Z28NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Imi pare rau dar trebuie sa te dezamagesc pentru ca pe acolo nu se poate schimba decat becul suplimentar de faza lunga.
  • crisforcars

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2009 1.7 cdti 150 cp
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Probabil s-au gandit ca trebuie samergi la reprezentanta sa-l schimbi.Atunci trebuie sa desfaci grila fata si spoilerul fata si scoti farul.Nu e complicat ci doar 10 min. in plus de "surubarit".Ai 3 suruburi sus la grila apoi cu o surubelnita dreapta introduci intre grila si spoiler ca sa eliberezi clemele de fixare ale grilei(5)impingi spre radiator si ridici grila in sus.Apoi ai aceleasi suruburi (torx T 15)si intre aparatirile de noroi si bara,apoi ai 3 doape cu miez dedesubt (sub radiator)la care le trgi miezul cu un cleste de cuie si se pot scoate doapele si 4 cleme sus in spatele grilei(pe care le apesi in jos) apoi tragi de colturile barii sa o eliberezi din clema fixata pe aripa si ai scos bara.Apoi farul are 3 suruburi cu cap de 8 si ieseafara.cu el demontat becul se schimba usor.Gata mi-a luat mai mult sa scriu decat daca as fi demontat-o.Succes.
  • ionutz2008

  • Mesaje scrise: 211
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra OPC 2005 Z28NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Da multumesc , dar intre timp am deschis un dosar la casco pentru schimbat parbrizul si farul cu pricina ca a facut 2 puncte de la pitricele, asa ca astept pana atunci si le voi schimba pe amandoua.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR